Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aruzma, 

Ev Hanımı

yaşamayı sevenler

Ekim 2015

Aruzma bir yanıt verdi.

Çocuk gelişiminde en önemli faktör anne midir baba mı?

Anneninde babaninda ayni olcude onemli olduklarini dusunuyorum. Kendi hayatimda da bunu tecrube etmisimdir Anne veya babanin eksikligi veyahut ilgi eksikligi kisisel gelisimini olumsuz etkiliyor En guzeli anne ve babanin cocugu ile kaliteli zaman gecirmesi
Eylül 2015

Aruzma bir yanıt verdi.

Birlikte olduğunuz kişinin kendi geçmişi hakkında sizi kaybetmemek için yalan söylediğini öğrenseniz ne yapardınız?

Yalan söylediğini nasıl öğrendiğiniz ve yalanın ne ile ilgili olduğuda önemli aslında kişilerin birbirlerine dürüst olmaları ilişki için çok önemli bu yalandan sonra ilişki boyutunuz ne olursa olsun zarar görür güven sarsılır ama ona olan sevgiiniz olayı çözer kısaca sebep- sonuç ilişkisi ile değerlendirin
Eylül 2015

Aruzma bir yanıt verdi.

Evlilik niyetlerinde, erkeğin evi, iyi kazanç sağlayan garantili bir mesleği hatta parasına göre değerlendirilmesi bana damızlık mandaları hatırlatıyor. Sizce gönüllerin bir olması her şeyi elde etmek için yetmez mi?

İki kişi eğer aynı niyette ise evet gönüller birse samanlık seyran olur ama sıkıntılar olmazmı olur bunu birlikte geçer buda deyip aşarsınız. Tabi bu zamada para mal mülk istemiyen kız ve erkeği bulmakta biraz zor nerdeyse nesilleri tükenmek üzere
Eylül 2015

Aruzma bir yanıta alt yorum yaptı

Hayattan bezsirdiniz be
Güzel soru. Açılın bu konuda dertliyim, açıklayacağım.

Bir kere evlilik niyeti varsa ortada yukarıdaki şartlardaki değerlendirmeler günümüzde sadece erkek için yapılmıyor; yapılmamalıdır da. Seksistliğin lüzumu yok. Özellikle kadınların feminizm diye çıldırdıkları bir çağda eğer erkekler bu şekilde bir değerlendirmeye tabi tutuluyorsa kadınlar da tutulacak, tutulmalıdır arkadaş. Evlilik adı üstünde, hayat müşterektir denilerek girilmiyor mu bu işe giriliyor.

Normal midir? Bana sorarsanız bunları düşünmek belli bir dereceye kadar normaldir. Ama değerlendirmek? İstemsiz de olsa değerlendirme vardır. Normaldir. Ama olmasa daha güzel olmaz mı? Olur.

Bunları düşünmek neden normaldir; direkt kendimi örnek vereceğim; bir de benim açımdan baksın Gizli soru sahibi arkadaş.
İşin kültürel kısmına bakalım;

Erkek için bakalım duruma;
Şimdi adam askerden gelecek. İş bulmadan beni istemeye gelebilir mi? Gelemez. Hadi geldi, işi gücü olmayan adama kız verirler mi? Vermezler. Oldu ya verdiler diyelim. Bunun nişanı, nikahı, kınası düğünü hangi parayla yapılacak? Hangi tarafın parası yenecek? Hadi aile arası olsun masraf çıkmasın. E arkadaş bu iki insanın kurduğu ev neyle geçinecek? Aç kafayla sağlıklı düşünülür mü? Tarafların sağlıklı düşünemedikleri ilişkiler ne hale gelir?

Kadın için bakalım duruma;
Ülkemizde kız ve erkek çocuklarının yetiştirilme şekillerine bakarsak "Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin. " lafından daha kurtulamadığımız bir çağdayız. BU çağra çalışmak kadın için özgürlük demek. Bir ihtiyaç durumunda kocasının eline bakmak zorunda kalmaması demek. Bir pazara çıkmak için, kendine üstüne başına bir şey almak için, çocuğuna bir oyuncak almak için kocası para versin diye beklememek demek. Olur da aile içi anlaşmazlık çıkarsa kendi başının çaresine bakabilmesi demek.

Bunlar tamamen kültürel tabi. Şimdi işin mantık kısmına geleyim; bunu kadın-erkek olarak ayırmayacağım çünkü iki taraf için de aynı şeyler geçerli:

İki insan evlenme niyetinde ise, bu hayatlarının geri kalanını birlikte, ortak inşa etmek istedikleri anlamına gelir. Kadının da erkeğin de iyisini geçtim, bir düzenli meslek sahibi olup para kazanıyor olması elzemdir. Düşünsene yav kültürelde söylediklerimi; şu ülkenin en elit insanı bile aile arasında da yapsa nişan, nikah, kına, düğün yapar. E bunları aile karşılamalı diyeceksin de; yav ben üniversiteden mezun olduktan sonra ailesiyle kalırken ev kirasını ödeyen insanlar biliyorum. Allahaşkına. Herkes zengin değil. Aileler de bir yere kadar masrafa katkı sağlayacaktır. Ailelere bağımlı olarak yapılan hiç bir şey istenildiği gibi olmayacaktır. Bunun balayısı var, ev düzmesi var. Bunlar hep masraf. Sonra bu iki insanın da işinin olması, para kazanmaları; kimsenin eline bakmayacakları, kendi zevklerine kendi mutluluklarına göre yaşayacakları, harcayacakları anlamına gelir. Ev? E hazırda bir ev varsa -iki taraftan birinde- kira ödemenin ne kadar rahatsız edici ve ne kadar saçma salak bir durum olduğuna aramızda katılmayacak insan olduğunu sanmıyorum. Yıllarca kirada oturan insanlar var arkadaşlar, o kadar yıl taksitle eve girsen ev alırsın. Bir de az kalsın unutuyordum bu evlenmenin bir de çocuk yapma olayı var? Sen bir çocuk maması, bir paket çocuk bezi, yatağı, arabası vırtı zırtı kaç para biliyor musun? O masrafa ev alırsın ev. Hani planlamazsın çocuk yapmayı da e oldu diyelim. Olacak bir gün sonuçta. Sadece kendi geleceğinizi düşünmezsiniz evlilik işin içine girince o da var yani.

Ha evi yok, işi iyi değil diye sevdiğin insandan vazgeç demek midir bunlar? Hayır. Gönüllerin bir olması burada devreye giriyor. Beraberce bunlar düşünülüp üstesinden gelinilir. Aç kalınırsa beraber kalınır, açıkta kalınırsa da beraber kalınır. Ama iki taraf da bu durumdan kurtulmak için çaba gösterecek. Açlık, açıklık, parasızlık aşkın önüne engel midir? Eh değildir ama şu da var ki; açlıktan nefesi kokan, borç harç hesaplayan, kalacak yer derdinde (Maslow Piramidi - Fizyolojik İhtiyaçlar/ Buradan eğitim dersi hocalarıma selam yolluyorum!) insan sağlıklı düşünemez. Sağlıklı düşünemeyen insanların ilişkisi ne kadar sağlıklı olur tartışılır. Aile içi şiddet olan, dağılan aileler arasında bir araştırma yapsak manevi geçimsizlik durumunu yaratanın çoğu evde maddi geçimsizlik olduğunu görürüz gibime geliyor.

Velhasıl; iki gönül bir olunca, böyle şeylerin üstesinden gelinir. Evlilik bir yastıkta kocamaktır, hayat müşterek demektir; tabii ki de ufak tefek pürüzler beraber halledilecektir. Karşındaki insanı bunlara göre değerlendirmek yanlıştır ama bu konular üzerinde düşünmek, endişelenmek gayet normaldir.
Kasım 2014

Aruzma bir yanıt verdi.

Kadın arkadaşlar sorum size. Sizce bu güzel sözleriyle cumhurbaşkanı kadınları yüceltiyor mu, aşağılıyor mu yoksa hiçbiri mi?

Konuşmayı dinlememiştim ama sayenizde okudum. Yazdıklarınız ayniyle nakil ise yanlış nerede diye sormak lazım. Malesef bizlerde ülke olarak siyasi görüşü benden değil ise doğru söylese bile tu ka ka diyenlerdeniz. Adalet önünde eşitlik gerçek anlamda dinini yaşayan ailelerde kadına şiddet değil hiçbir canlıya şiddet göremezsiniz CB nını sözlerine katılıyorum ve günümüzde birtek kadına değil her yönden şiddet olaylarının artmasının tek sebebinin dini eğitim eksikliğinden kaynaklandığına inanıyorum.Manevi yoksunluk insanların maddeye düşkünlüğü maneviyattan uzaklaşmaları şiddeti artırmıştır. Ayrıca ben sadece kadına şiddetin konuşulmasındanve diğer şiddete maruz kalınanların anılmaması ve onlar içinde çalışmalar ve reklamlar yapılmaması nı garipsiyorum ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIM.
Kasım 2014

Aruzma bir yanıt verdi.

Ev hanımları için evde ek gelir oluşturabileceğimiz işler nelerdir?

Elişleri olabilir ama online anket , veya katalogla satışlar da ek gelir diyeceğimiz kazanç olmuyor ama dantel, örgü, dikiş, oya türü işler gerçekten ek gelir düzeyinde
Kasım 2014

AruzmaEv Hanımı konu başlığını takip etmeye başladı.

Ev Hanımı

Ev hanımlığı ana görevi ev ve aile ilişkileriyle ilgilenmek,evin yönetimi ve düzenlenmesiyle ilgilenen meslektir. Ev hanımları ev dışında he...

Haziran 2014

Aruzma bir yanıt verdi.

Bebeklerde su tüketimi nasıl olur?

Bebek kırk güne kadar sadece anne sütü alıyor ise su vermeye gerek yok ama mama kullanıyorsa günde bir çay kaşığı kaynatılıp soğutulmuş su verebilirsiniz.Altı aya kadar bir çay bardağına kadar ayarlıya bilirsiniz.
Haziran 2014

Aruzma bir yanıt verdi.

Önerebileceğiniz bir kitap var mı?

Ne tür kitaplardan hoşlandığınızı söylerseniz bir kaç tavsiyem olur.
Mayıs 2014

Aruzma bir yanıt verdi.

Kız kardeşiniz mi yoksa ablanız mı olmasını tercih ederdiniz, hangisinin sorumluluğunu taşımak paylaşmak size daha kolay gözükmektedir?

Kız kardeşimde ablamda var her ikisi de ayrı bir güzellik. Kız kardeşle ilişkide veren , ablada alan taraf durumunda sınız.
Aralık 2013

Aruzma bir yanıt verdi.

Aldatma (sadakatsizlik) affedilebilir bir suç mudur? Affedilse hangi şart ve durumlarda affedersiniz?

Dil affettiğini söylesede kalbin affedeceğine inanmıyorum. Ekonomik durum, çocuk... Gibi nedenlerden dolayı affettiğini veya '' ama ben onu çok seviyorum onsuz olamam'' denilse de kadında erkekde asla kalpten affetmez. Kalbimin affetmediğini ben affetmem kimseyede affet demem
Aralık 2013

Aruzma bu yanıtı beğendi:

İlluminati hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Ben güçlü olduklarını veya korkmamız gerektiğini düşünmüyorum ama eğer bilinçli olmazsak -özellikle onların Türkiye üzerindeki siyasi çıkarları konusunda- amaçlarına ulaşabileceklerini düşünüyorum. Müzik piyasasını ellerinde tuttukları ve amaçları doğrultusunda kullandıkları bir gerçek. Yakın tarihe dönüp baktığımızda 11 Eylül saldırısı ile neler yapabileceklerini gösterdiklerini düşünüyorum. Ama yine de bu bizi korkutmamalı. Biz Amerikan emperyalizminden artık kurtulmalı ve başka ülkelerin çıkarları için maşa olarak kullanılmaktan vazgeçmeliyiz. Özellikle devlet işlerimize kimseyi karıştırmamalıyız. Yeni Dünya Düzeni tamamen siyasi bir ideolojidir. Artık bunun farkına varmalıyız.
Daha Fazla