Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beykent MBA - asameti.com

Ocak 2015

A.samet İnce bu yanıtı beğendi:

İkinci öğretimin avantajları nelerdir?

İkinci öğretimde dersler geç olduğu için gündüz uyuma süren uzuyor ki bunun avantaj olup olmadığı tartışılır. Gündüzlerin boş olduğu için çalışmayı düşünürsen iş bulma olasılığın daha fazla fakat ikinci öğretimde hala harç alıyorlar bilginize. .
Ocak 2015

A.samet İnceZeynep Akman kişisini takip etmeye başladı

Zeynep Akman, Öğrenci, @zeynepakman

Mayıs 2014

A.samet İnce bir yanıt verdi.

Sosyal medya bizi gerçek beşeri ilişkilerden koparıyor mu yoksa bu bağları güçlendiriyor mu?

Yabancılaşma dediğimiz bir kavram var. Kişinin bulunduğu topluma ve zamanla kendisine de yabancılaşması günümüz yeni medya iletişim ortamlarının özellikle de sosyal medyanın ya da diğer etkileşime olanak veren araçların beşeri ilişkilerdeki doğal ruhu iletmemelerinden kaynaklanıyor. Bu nedenle samimiyet olgusundan yoksun tamamen sanal ilişkiler gelişiyor.
Mayıs 2014

A.samet İnce bu yanıtı beğendi:

Bir sosyal paylaşım sitesi yaptıracak olsanız ve bütçeniz 50 bin TL olsa hangi programlama dili kullanılması daha makul olurdu?

Aslinda hangi dili kullandigin cok cok az onemli:
1. Disariya yaptirma. Yazilim ekibin iceride olsun.
2. Eger yazilim ekibini kendin kurmaya calisiyorsan PHP ve C# tercih etme. Turkiye'de bu ikisini bildigini sanan o kadar cok insan var ki, gercekten bilen birilerini bulma sansin cok dusuk.
3. Dil ve ekip konusunda mutlaka bilen birinden yardim al veya ortak ol. Isin teknik tarafini ustlenecek biri olmadan herhangi bir yazilim projesinin (ki bir sosyal paylasim sitesi de bir yazilim projesidir) basarili olmasi IMKANSIZdir. Teknik yoneticinin tecrubeli olmasi cok onemli.
4. 50K butceyi 6 ay sonra bitecek gibi dusunmek lazim. Daha bile erken olabilir. Bu durumda cok hizli kod gelistirilebilecek bir dil secmek gerekir. Python+Flask baslamak icin en iyi secim olacaktir.
5. Planlari ve gereksinimleri bastan cikarmadan sakin yola cikma. Bastan 'Turkce yeterli' deyip sonradan 'coklu dil destegi olsun' dersen kendi ayagini surumus olursun. Dil konusu sadece bir ornek.
6. Teknik yonetici tanidigin, bildigin, guvendigin, sozunu dinleyecegin biri olmali. Mumkunse uzun suredir tanidigin veya takip ettigin biri daha iyidir. Urun ona teslim cunku. Sana hayir diyebilecek biri olmali. O hayir dediginde de alinmamalisin.
7. Zilyon tane ozellik dusunme. 3-4 ozellik dusunup onlarla yola cik. Mumkun olan en kisa surede yayina gir. Cok ozellik = cok kas. Insani hantallastirir. Bu isin bir ideali var.
8. Ne kadar erken yayina girersen basarili olma ihtimalin o kadar artar. Ne kadar gec yayina girersen emeklerin bosa gitme ihtimali de o kadar artar.
9. Reklam cok onemli. En az insana yaptigin yatirim kadar reklama da yatirim yapmalisin. Uzunca bir sure.
10. Elinde minimum kullanilabilir urun oldugunda yeni ozellikler eklemeyi birakip kullanici sayini artirmaya yonelmelisin.
11. Ilk kullanicilarinin etiklesimini artirmali, onlari sitede tutmalisin. Bir yandan da yeni kullanici edinmek icin ugrasmalisin. Ilk kullanicilar cok kiymetlidir. Ama kullanici sayin da artmali, yavas da olsa.
12. Ticarette basariyla nette basarinin kurallarini iyi dusunup ayird etmek lazim.
13. Ve bu arada paran da bitmemeli. Yeni bir projeye girisenler insan dogasi geregi basta herseyin iyisi olsun deyip bir ton gereksiz masraf yapiyor. Gidip super bir yerden super bir ofis tutuyor. Super masalar yaptiriyor. Sesle calisan televizyonlar aliyor, bilgisayarlara ikinci monitorlar aliyor falan. Uc ay sonra para bitiyor. Turkiye'de bunun cok ornekleri var.
14. Butce dedigin rakamin seni ne zamana kadar desteklemesi gerekiyor? Yatirim bulana kadar mi? Yatirim arayacak misin, ariyor musun? Proje yayina girene kadar mi? Mumkun oldugunca uzun bir sure mi? 50K rakami umarim ornektir, cunku beni dusunduruyor... Ya da bu bir reklam mi :)

inploid'in reklam almaya basladigini gormek de ayrica guzel. Umarim bu yanitin da iki tarafa da faydasi olur. :)
Mayıs 2014

A.samet İnceNecmettin Begiter kişisini takip etmeye başladı

Necmettin Begiter, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @necmettin

http://necmettinblog.com/

Mayıs 2014

A.samet İnce bu yanıtı beğendi:

Sosyal medyanın markalar açısından önemi nedir?

Bu konuya Bloomberg Businessweek Türkiye yazarı İsmail Hakkı Polat gayet güzel değinmiş ve şöyle demiş: "Öncelikle markalar artık 'Ben sosyal medyadan anlamam' anlayışıyla işi başkasına havale etmekten vazgeçmeli ve en azından konuyu denetleyecek kadar öğrenmekle ilk adımı atmalılar. Bir sonraki adım ise, kendi işleyiş süreçlerine sosyal medyayı da eklemleyecek bir değişim süreci başlatmak olmalı. Bunu neden yapmaları gerektiğini soranlar, bir markanın itibar ve değerinin sosyal medya olmadan artık oluşturulamayacağını ve sosyal medyada gösterdikleri faaliyetlerde satış, pazarlama, kurumsal iletişim, müşteri hizmetleri ve hatta ARGE gibi birçok organizasyonel unsurun dahil olduğunu akıllarından çıkartmasınlar. Ancak bunu idrak edebilen markalar, tüm bu unsurların iletişimini emanet ettikleri bir sosyal medya uzmanının ve/veya dijital ajansın hangi vasıflara sahip olması gerektiğini görebilir ve bu sayede doğru bu zorlu mecrayı bir tehdit değil fırsat ortamına dönüştürebilirler".
Mayıs 2014

A.samet İnce bir yanıt verdi.

Wordpress mi Blogger mı daha kullanışlı ve şık?

Wordpress ve Blogger kullanmış biri olarak kesinlikle Wordpress'i öneririm. Ayrıca eğer bir host kiralayıp bir de alan adı alırsanız ve orta düzey Php bilginiz de varsa (şart değil) yapabileceklerinizin bir sınırı yok. Bir çok eklenti ile web sitenizden maximum verim alabilir dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.
Mayıs 2014

A.samet İnce bir yanıt verdi.

Dijital pazarlama alanında yüksek lisans yapılabilecek en iyi okullar hangileridir?

Bilgi Üniversitesi - İnteraktif Pazarlama Tezsiz Yüksek Lisans bölümünü öneririm.
Mayıs 2014

A.samet İnce bu yanıtı beğendi:

Dijital pazarlama alanında yüksek lisans yapılabilecek en iyi okullar hangileridir?

Türkiye'de dijital pazarlama alanında yüksek lisans yapılabilecek üniversite sayısı çok kısıtlı. Evet, Kadir Has Üniversitesi alternatiflerden biri fakat dijital pazarlama yüksek lisansı yok diye biliyorum, sadece sertifika programı var ve bu konuya paralel olan ''yeni medya'' bölümü var.(Yanlışım varsa lütfen düzeltin) Sertifika programlarını İstanbul'daki üniversitelerin çoğu eğitim kurumlarıyla bir araya gelerek düzenliyor.

Eğer olaya sertifika ya da eğitim diye bakıyorsan, sana Google'dan yatırım alan bir şirket olan Hubspot'un ücretsiz akademisini öneririm. Akademideki eğitimleri tamamladığında Hubspot sertifikası almaya hak kazanıyorsun.

Diğer yandan dijital pazarlama ile ilgili bir üniversitede eğitim ne kadar mantıklı olur bilmiyorum. Neden?

Eğer iktisat eğitimi alırsan ,derslerin bellidir. Makro, mikro, liberalizm, marksizm vb. Yıllardır müfredatlar klasik kalıpların üzerinde işlenir.

Ya da matematik. Yine aynı durum geçerli.

Fakat dijital pazarlamanın itici gücü sürekli değişmesi... Bugünkü eğitimde öğretilen araçlar yarın geçerliliğini kaybedebilir ki örneği çok. Trendler neredeyse her an değişir. Her sene yeni bir alan moda olur.

O yüzden dijital pazarlama sürekli kendini geliştirmen gereken bir alan. Yani öğrenip bitirebileceğin bir şey değil.

Sana önerim, işe Google'ın ücretsiz olarak dağıttığı rehberleri okuyarak başlaman.

Örneğin: static.googleusercontent.com/external_co...

Daha sonra eğer ingilizcen iyiyse dünyada saygınlığı olan moz.com, convinceandconvert.com gibi bloglarla işe devam etmen.

Eğer yeterli değilse Türkçe bloglardan kaliteli olanları da takip edebilirsin. Bloglar dışında sana iki tane daha önerim olacak. scribd.com ve prezi.com'daki dijital pazarlama, sosyal medya gibi konulardaki belgeleri oku, araştır.

Sürekli oku, dene ve geliştir. Formül bu. Bu arada html'i orta seviyede öğrenirsen çok faydasını görürsün. Wordpress altyapısını mutlaka öğren. Ekstra olarak photoshop bilgin olsun ( bir blogun olduğu gün değerini anlarsın)

Kolayı gelsin.
Mayıs 2014

A.samet İnceÖzenç Kılıçcıoğlu kişisini takip etmeye başladı

Özenç Kılıçcıoğlu, Sosyal Medya & Dijital Pazarlama Uzmanı, @sosyalmedyacci

SosyalMedyacci isimli sosyal medya, içerik pazarlama ve dijital pazarlama konularına odaklanan blogun kurucusuyum.

Buradaki amacım insanlara yardım etmek ve tecrübelerimi paylaşmak. Tıpkı diğer inploidciler gibi.

Daha Fazla