Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aşkın Demir, 

Tarım & Hayvancılık

Tarım Hayvancılık ve Yenilebilir Enerji Kaynakları Araştırmacısı, Çevreci, Hayvan Dostu. Laborant ve Veteriner Sağlık Öğrencisi.

Eylül 2015

Aşkın Demir bir yanıt verdi.

Tarım arazileri ile ilgili bir kamu spotunda, konut, sanayi tesisleri vb. ile ilgili olarak "yatırım yapmadan önce mutlaka bakanlığımızın görüşüne başvurun" denmekte. Buna istinaden sormak isterim; ülkemizde bu gibi yatırımlar yapılırken tarım arazilerinin korunması açısından mevzuat ve uygulama açısından eksiklikler var mıdır? Varsa nelerdir? Bir yatırım yapılırken, öncesinde ya da sonrasında (!?) ilgili mercilere başvurmak zorunlu değil midir?

Tarım arazileri için en buyuk eksik yanlış şahsım adına imara izin verilmesidir kanun çerçevesinde hayvan çiftliklerinin konumu ayrıca belirtilmelidir kadastro yolu kenarındaki arazilere % üzerinden imar izni verilmesi bana göre tarım arazilerini öldürmekten başka bir işe yaramaz yapılaşmaya izin veriliyor
Eylül 2015

Aşkın Demir bir yanıt verdi.

Uzun vadeli yatırım amaçlı arazi/tarla alırken nelere dikkat edilmelidir?

Yatırım amaçlı alınacaksa şahsım adına alınacak olan tarla veya arsa nın eğiminin az olmasına yerleşim yerlerinin dışında ama kolay gelinip gidilebilen kadastro yolu kenarı elektrik ve su alınabilecek bir türde arsa almak belki biraz masraflı olabilir ama bu kriterler çok hızlı değer kazanmasına olanak verir
Eylül 2014

Aşkın Demir bu yanıtı beğendi:

Bilim adamları ışık yılı mesafesini nasıl hesaplıyorlar? Yani 'x ile y arasındaki mesafe şu kadar' derken bunu kanıtlayabileceği teknolojik ya da bilimsel dayanak nedir?

Merhaba,

Öncelikle soruyu biraz düzeltelim. Teleskoplar gökcisimlerinden ışık toplayarak CCD üzerine düşen sayımları yazılım aracılığı ile sayısal ortama aktarırlar. Fakat bu bilimsel olarak kullanılacak cisim parlaklıkları değildir. Bir takım veri indirgemeleri, düzeltmelerden sonra gözlediğiniz cisimlerin bilimsel hesaplarda kullanacağınız parlaklıklarına ulaşırsınız. Yani "teleskop uzaklık hesabı yapmaz" yapılan gözlemlerden elde edilen veriler kullanılarak uzaklık hesabı yapan astronom ve astrofizikçilerdir.

Gelelim uzaklık ölçümü gibi astronomide en sıkıntılı olan konuya.
Astronomide uzaklık ölçmek için birden fazla metot var. Bunların içinde dünyaya yakın cisimlerin (Ay ve asteroitler gibi) uzaklığını ölçmek için radar sistemi bile kullanılabiliyorken çok uzak cisimler olan yıldızlar, bulutsular, gezegenler, süpernova ve kalıntıları, kuasarlar için uzaklık ölçümleri birden fazla ve farklı metotla yapılabilir.

Murat Keskin soruya tam bir teorisyen gözüyle bakmış. Fakat soruda asıl bahsi geçen uzaklık hesabı söz konusu olduğunda "asıl sıkınıtı" ışık hızının hesabı değil uzaklık hesabı yapmamıza olanak tanıyacak ışığın kaynaktan çıktıktan sonra yol aldığı ortamdır. Çünkü astronomide ışığın hızının hesabına yönelik bir sıkıntı yaşanmaz şuan literatürde kabul edilen değer kabul edilir, olay biter.

Bir galaksi içinde - örneğin Samanyolu- yıldızlarası ortam boş değildir. Ve bu yıldızlararası ortamın barındırığı gaz ve toz yüzünden ışığın kaynaktan çıktığı değerinden farklı bir değer ulaştırır. Sönümleme ve soğurma gibi fiziksel olayları bir takım hesaplarla geriye çevirip aslında kaynaktan çıkan ışığın parlaklığı kaç Kadir (astronomide parlaklık birimidir) olduğunu hesaplamaya çalışırız.

Elbette ilk paragrafta bahsettiğim gibi diğer bir takım indirgemeler ise ışığın dünya atmosferinden geçerken bozulması ve kullandığımız elektronik düzeneğin elektrik gürültüsü ile kayıt olmasından (noise) arındırmak için yapılır.

Tüm bu çaba hep yıldızın görünür parlaklığını bulabilmek içindi. Daha uzaklığı bulmak için hiç bir şey yapmadık.

Bu arada soruda bahsi geçen "Işık yılı" sadece bir birimdir. İsterseniz uzaklığınızı aşağıdaki birimlerden biri ile verebilirsiniz:
"Astronomik Birim (AB) " Güneş-Yer uzaklığına karlılık gelen uzaklıktır ve 1AB dir. 1AB=149.5x10^6 km dir
 • "Işık Yılı (IY) " Işığın 1 yılda aldığı yoldur.Saniyede 300.000 km yol alır. 1IY = 300.000 x 365 x 24 x 60 x 60 = 9.460.800.000.000 km = 946 x 10^10 km
 • "Parsek (pc) " 3.26 Işık Yılına eşittir. 1pc = 3.26 IY

 • Uzaklık ölçümü için nispeten yakın kaynaklara direkt bir geometrik metot olan paralaks metodu uygulanır. Paralaks bir yıldızdan yer-güneş arasındaki uzaklığı gören açıya denir. Paralaks açısı saniyenin 1/10 u mertebesinde bir açıdır. Radyan veya saniye cinsinden verilebilir. Aşağıdaki resimde paralaks açısı ile uzaklık bulmanın geometrik anlatımı var. .
  Bilim
  Bilim

 • Peki. Uzaklık arttıkça bu metodun sağlıklı çalışmayacağı ortada. Diğer metotlar söz konusu olunca yapılması gereken bir diğer tanım var ki o da Mutlak Parlaklık (M) .

  Bir yıldızın 10 parsekte olsaydı parlaklığı ne olurdu sorusunun cevabı onun mutlak parlaklığıdır. Bu parlaklık standardı bize Pogson formülü ile uzaklık hesaplamamızı sağlar.

  m − M = − 5 + 5 log d

  Burada "d" uzaklıktır. M görünür parlaklık ve M ise mutlak parlaklıktır.

  (Mutlak kadir tayini sanırım bu sorunun cevabı için fazla ayrıntı olacak bu yüzden girmiyorum)

  Diğer bir metot ise Cepheid değişenleri metodudur. Cepheid değişen yıldızlarının ışıma güçlerinin zamanla değişimi çok düzenli bir periyot gösterirler. Işıma gücü - periyot bağıntısı kullanılarak mutlak kadire geçilir ve Pogson formülü kullanılır.

  Bu metot gibi dolaylı yoldan uzaklı hesabı yapılabilecek diğer yöntemler ise:
  Gezegenimsi nebula, parlak devler, hareketli küresel kümeler, parlak HII bölgeleri, süpernova ve hubble sabiti ile kırmızıya kayma yöntemleri de kullanılmaktadır.

  Hani şu yukarıda bahsettiğim paralaks metodu var ya, yıldızların paralakslarını ölçsün diye 90'lı yılların sonundaydı galiba Hipparcos uydusu yollanmıştı ve hala onun ekmeğini yeriz. Fakat şimdi asıl Gaia uydusu yollanacak ve onunla yıldızların uzaklıklarına ve diğer birçok parametreye daha sağlıklı ulaşacağız diye umut ediyoruz.
  Eylül 2014

  Aşkın Demir bir yanıt verdi.

  Bir tavuk günde en fazla kaç defa yumurtlar?

  Köylerde dedelerimizin ninelerimizin bahçelerinde beslediği tavuklar ortalama olarak 2 günde 1 olarak yumurtlar. Lakin bu işi yapan yumurta firmaları tavuklara verdikleri yemler sayesinde aynı günde birkaç yumurta aldıkları doğrudur tabi buda ne kadar sağlıklıdır bilinmez. Ayrıca köy tavuğu yumurtası ile normal bakkal yumurtası arasındaki farkı kırınca hem kokusundan hem renginden çok rahat ayırt edebilirsiniz. Doğallık her zaman en iyisidir.
  Eylül 2014

  Aşkın Demir bu yanıtı beğendi:

  Bir tavuk günde en fazla kaç defa yumurtlar?

  Tanıdığım bir abimizin yumurta üretimi için çiftliği var. Verimli tavuklardan günde 3 kere yumurta aldıklarını söyledi. Doğal şartlarda böyle bir şey imkansız gibi görünüyor, iyi ihtimalle 2 günde 1 yumurta alınabilir.

  Eylül 2014

  Aşkın Demir bu yanıtı beğendi:

  Hayvanların doğum yoluyla mı yoksa yumurta yoluyla mı ürediğini anlamanın kolay yolu nedir?

  Bu konuyla ilgili bir yerde ya okudum ya da dinledim hatrlayamıyorum.Ama kulakları gözüken canlılar doğurarak,kulakları gözükmeyen canlılar (balık,kuş vs) yumurtlayarak ya da diğer döllenme şekilleriyle ürerlermiş :)
  Eylül 2014

  Aşkın Demir bu yanıtı beğendi:

  Hayvanların doğum yoluyla mı yoksa yumurta yoluyla mı ürediğini anlamanın kolay yolu nedir?

  Memeli grupta olup olmadığını bilirseniz hangi yolla ürediğini anlayabilirsiniz aslında...Memeliler bilindik üzere doğumla diğerleri yumurta yada başka şekillerde ürüyorlar.

  Başlıca memeliler;

    Hayvanlar Alemi
  Eylül 2014

  Aşkın Demir bir yanıt verdi.

  Ağustos 2014

  Aşkın Demir bir yanıt verdi.

  Yazılım üzerine bir platform oluşturduk. Öğrenciler olarak yazılımın gelişmesi ve tüm Türkiye'de bu konuda farkındalık oluşması için daha neler yapabiliriz?

  Şahsi fikrimi söylemek isterim
  Ülkemizde tabiri caizse zehir gibi olan bir sürü genç yazılımcımız var ve bunların çoğu gerek maddi gerek manevi desteği bulamıyorlar.İnsanlara ortak çalışma alanı sunmanızda bir fikir olabilir (sourceforge.net/) gibi
  Kendi programlarını koyarlar güncellemeler olur bug lar çözümleri bu fikir daha gelişir gider.
  Ayrıca büyük sponsolar bulunur site kendini tanıtmaya başlayınca en iyi programlar zaten sponsor altına girer belki satın alınır
  Ağustos 2014

  Aşkın Demir bu yanıtı beğendi:

  Bir internet, sosyal medya fikrinin Türkiye'den çıkıp da dünyanın tamamında tutma ihtimali nedir? Ya da sadece Amerika'dan çıkanlar mı tutar?

  X Files kaynaklara göre 2015'de ancak Türkiye Bilişim sektörüne teşvik programlarını yaygınlaştıracak. Şuan için TUBITAK üzerine yıktığı bu misyonu, Teknoloji Bakanlığı üstlenerek, özel sektör ve Teknokent destekleri ile bireysel proje geliştiricilere kadar indirecek.

  Türkiye'deki IT topluluğunda gayet orjinal fikirler var fakat iş adamları ile siz bir masaya oturun ondan sonra anlarsınız neden Türkiye'den çıkmadığını. %70'den ağızlarını açıyorlar.
  Ağustos 2014

  Aşkın Demir bu yanıtı beğendi:

  Bir internet, sosyal medya fikrinin Türkiye'den çıkıp da dünyanın tamamında tutma ihtimali nedir? Ya da sadece Amerika'dan çıkanlar mı tutar?

  Teorik olarak 'elbette mümkündür' denebilir. Örnek olarak da VKontakte'nin yaygınlığı nedeniyle Facebook'un Rusya'da diğer ülkelerde olduğu kadar popüler olmamasını gösterebiliriz.

  Ama biz hem yurt dışı kaynaklı platformları erken keşfedip kullanmakla, hem de maalesef yerli olanlara şans vermemekle ünlü bir toplumuz. Bildiğim kadarıyla Ekşi Sözlük dışında da dünyaya bir format hediye etmişliğimiz yok. En az beş girişimcinin 'Ekşi Sözlük'ün İngilizce'sini yapıp, ondan bin kat büyük bir proje haline getireceğim' hevesiyle kolları sıvayıp, sonra havlu attığını biliyorum.

  Bu biraz, bir sosyal medyanın kültürünün onun ilk kullanıcıları tarafından belirlenmesi kaynaklı diye düşünüyorum. Google'da çalışan bir Türk mühendsin geliştirdiği Orkut adlı sosyal ağın kullanıcıları Amerikalı'lardan çok Brezilyalı'lar oldu. Bunun bir matematiği yok, bir sebeple o platformu kendilerine uygun bulup benimsediler. 'Amerikalılar için bir sosyal medya aracı yaptım, çok beğenecekler' planı, o toplumda yaşamamış, onların gündemini, zevklerini ve kültürünü bilmeyen biri tarafından yapılınca hiç gerçekçi olmuyor.

  Kaldı ki Google gibi inanılmaz bir kullanıcı tabanı, erişimi ve ekonomik gücü olan bir şirketin bile Google Plus'ta nasıl başarısız olduğunu gördük. İnsanlar tanıdıkları orada olduğu için Facebook'ta, ilgi duydukları konu ve kişilerden haber alabildikleri için Twitter'dalar. Bu anlamda bir kritik kullanıcı eşiğini yakalamadan (ki bu global ölçekte milyonlar olmak zorunda) dünya çapında yaygınlaşmak zor.

  Geçenlerde Twitter'ın Türkiye'ye yönelik verdiği bir iş ilanında sorumluluklar arasında 'ünlü kişilerin ürünümüzü kullanmasını artırma' maddesini görünce şaşırdım. 'Daha kim kullanmalı acaba?' diye düşündüm ama Twitter bile Türkiye için bile işi hala bu kadar ciddiye alıyor, düşünün... .
  Ağustos 2014

  Aşkın Demir bu yanıtı beğendi:

  Bir internet, sosyal medya fikrinin Türkiye'den çıkıp da dünyanın tamamında tutma ihtimali nedir? Ya da sadece Amerika'dan çıkanlar mı tutar?

  Bu ülkede zor... Teknokentlerde bakıyorsun vergi avantajına ihtiyacı olmayan ensesi kalın firmalar yerleşmiş. Şirket kuruyorsun daha bismillah ananı ağlatıyor devlet. Ekip kuracaksın 3000 tl maaş versen masrafı ile 5-6 bine çıkıyor. Nasıl bir yapıp bunu geliştirip adam edeceksin. Yatırımcı desen 3-5 ay sonra para kazanmaya çalışıyor.

  Şu an karamsar taraftayım. Yorgunum

  Rumuz: Yorgun Girşimci
  Ağustos 2014

  Aşkın Demir bir yanıt verdi.

  Türkiye'de sahil şeridinde (her yer olabilir) toprağı verimli olan ve aynı zamanda yerleşmeye çalışsam bana çok pahalıya patlamayacak yerler nereler?

  Selamlar organik tarım ve hayvancılık dediğinizde bence trakya kısmı daha iyi gibi.
  Farzı misal hayvancılığa başladınız trakya bölgesinden pazarı büyük olan İstanbul'a daha rahat ulaşıp sağlayıp pazar derdinizi en aza indirebilirsiniz.
  Ayrıca Anadolu yakasından Avrupa yakasına yani trakya kısmına hayvan geçirmek götürmek bir hayli sıkıntılı ve teferruatlıdır. Trakya bölgesi hastalıktan ari bölge olarak kabul edilir ama Trakyada beslenen bir hayvanı her tarafa daha rahat götürürsünüz.
  toprağıda verimlidir hemen hemen herşey çıkıyor desek yalan olmaz.
  Ayrıca şahsi fikrim sahil kesimi istemişsiniz sahile çok yakın yerler tarım için belki iyi olabilir ama hayvancılık için meralar ve yaylalara ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla içlere doğru mecburi bir kayma yapacaksınız. Meraları ve yaylaları kullanmanız sizi maddi anlamda bayaa rahatlatıcaktır malum yem fiyatları çok uçtu. Ben olsam evim yine sahilde olur tarlam veya hayvan çiftliğimi sahilden uzak köylerden uzak sessiz sakin bir yere yapardım. Hem merkezden uzak yerle fiyat bakımından daha uygun olur.
  İşin maliyet kısmına gelince hayvancılık zor ve hemen geri dönüşü olmayan ama pazarınıda bulduğun zaman güzel kazandıran bir geçim kaynağı olabilir.
  Diğer türlü tarım işi hayvancılığa göre daha az maliyetli diyebilirim devlet desteklerini kullanarak son sistem bir sera yapıldığında yaz kış devamlı ürün alınacağından düzenli bir geçim kaynağı olabilir...
  Haziran 2014

  Aşkın DemirHakan kişisini takip etmeye başladı

  Hakan, Bütçe Uzmanı, @hakkan

  Son 700 yıldır yok edilmeye çalışılan bir beyaz Türk. Genetically Anarchist.

  Haziran 2014

  Aşkın DemirNASA konu başlığını takip etmeye başladı.

  NASA

  NASA

  Haziran 2014

  Aşkın DemirTeleskop konu başlığını takip etmeye başladı.

  Teleskop

  Teleskop, uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı, bir rasathane cihazıdır. 1608 yılında Hans Lippersh...

  Haziran 2014

  Aşkın DemirUluslararası Uzay İstasyonu (ISS) konu başlığını takip etmeye başladı.

  Haziran 2014

  Aşkın Demir bu yanıtı beğendi:

  Organ bağışının ülkemizde yetersiz olmasının nedeni ne olabilir?

  Organ nakli koordinatörlüğü master ı yapan biri olarak, bu konu ile ilgili tez yazmaktayım. Sonucları belli olur olmaz, paylaşımda bulunacağım. Ama genel olarak, bilgi eksikliği ve en çok da dini nedenler ön plana çıkıyor.
  Daha Fazla

  İlgilendiği KonularTümü

  Hayvancılık

  33 Kişi   16 Soru

  Organik Tarım

  39 Kişi   13 Soru

  Tarım

  65 Kişi   26 Soru

  Tarım Bakanlığı

  37 Kişi   5 Soru

  Tarım Ürünleri

  34 Kişi   6 Soru

  Kalıcı Tarım

  3 Kişi   1 Soru

  Tarım Sigortası

  2 Kişi   1 Soru

  Angus

  6 Kişi   1 Soru

  Yayla

  4 Kişi   2 Soru

  Hayvan Hastalıkları

  20 Kişi   7 Soru

  Portakal Yetiştiriciliği

  6 Kişi   0 Soru

  Zeytin Yetiştiriciliği

  7 Kişi   1 Soru

  Çiftçi

  6 Kişi   4 Soru

  Büyükbaş Hayvancılık

  8 Kişi   3 Soru

  Toprak

  16 Kişi   8 Soru

  Sera

  7 Kişi   0 Soru

  Ziraat

  18 Kişi   7 Soru

  Sebze Yetiştiriciliği

  5 Kişi   1 Soru

  Organik Gıda

  39 Kişi   18 Soru

  Tavuk

  11 Kişi   12 Soru

  Doğal Besin Kaynakları

  29 Kişi   12 Soru

  Sera Etkisi

  4 Kişi   1 Soru

  Kımız

  2 Kişi   1 Soru

  Yenilenebilir Enerji

  185 Kişi   17 Soru

  Rüzgar Enerjisi

  25 Kişi   7 Soru

  Rüzgar Tribünü

  9 Kişi   4 Soru

  Arazi Bilgi Sistemleri

  3 Kişi   2 Soru

  Uzay Araştırmaları

  180 Kişi   55 Soru

  NASA

  19 Kişi   7 Soru

  Teleskop

  7 Kişi   2 Soru