Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, müziğe,yabancı dil öğrenmeye, piyanoya meraklı.Psikoloji, dekorasyon, sanat alanlarında kendini geliştirmeye çabalıyor.

Şubat 2016

Ayşen Ak bu yanıtı beğendi:

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Ayrılarak tabi . En azından bir taraf için heyecanlı olabilir.
Şubat 2016

Ayşen Ak bir yanıta alt yorum yaptı

Eren, hayatta kolay bir sey yok pek.;) zoru basarmak onemlidir farkin olsun.
Ben ingiliz dili edebiyati okudum cevirilerde yapiyorduk acikcasi cok zevkliydi dersler eger ilgin yetenegin varsa neden zor olsun. Mezun olduktan sonra zaten ceviri programlari kullaniyor cevirmenler tek tek arastirma gibi birsey de yok.
Şubat 2016

Ayşen Ak bir yanıta alt yorum yaptı

Evet sorgulanacak cok sey çıkabiliyor ben arkadaşlarıma neden Arapça bir dini kitap diye sorduğumda her millete bir peygamber gönderildiğini ve temel bilgilerin iletildigini söyledi. Sürekli aynı coğrafyaya iletilmesinin sebebi ise oradaki milletin çok çabuk yanlış yola sapması olarak açıklanıyor. Şu bir gerçek ki insanoğlu bir seye inanmak istiyor çünkü hiçbirimiz hiçliğe gidebilecegimiz düşüncesine katlanamıyor. Öbür dünya inancı tüm milletlerde varolmuş. Gerçekten korkutucu bir his eğer rahatlatıcı bir inanç olmasa.
İslamın temel çelişkisini sorgulamışsınız. Devamı da var. Tanrı neden kusurlu ürünler yaratıyor? Tanrı neden kendisine tapacak insanlara ihtiyaç duyuyor? Neden bütün cennet, cehennem sadece insanlar için? Gibi yığınla soru sorabilirsiniz. Yanlış anlamayın ben ateistim ve bu soruları zaten sormuyorum. Tanrının yaptıklarında neden sorgulanmaz, tanrı kendi biliyordur bunların hepsinin nedenini ve bu nedenler inanan aklını aşarlar.

Şimdi Müslümanlar nasıl bizi Müslüman yapmaya çalışıyorsa ben de aynısını size yapayım. Din ve tanrı hakkında sorgulayabileceğiniz binlerce mantık hatası bulabilirsiniz ki bu da bizler için dinlerin insan elinden hem de cahil orta çağ insanının elinden çıktığının kanıtıdır. Mesela Muhammet okuma yazmayı öğrenecek kadar bir zihinsel kapasiteye sahip değilken nasıl olup da gökten indiği iddia edilen kitabı sayfa sayfa aklında tutup başkalarına yazdırtabilmiştir? Kitabı peygamber kafasından yazdırdığına göre ayet ve hadis arasındaki tek fark tarının sözde hitap şekli mi olmaktadır? Peygamber mağaradan dönerken indiği iddia edilen ayetin bir kısmını unutmuş ya da değiştirmiş olamaz mı? Sonuçta İslam peygamberi de nefis sahibi bir insandır indiği iddia edilen ayetleri nefsine göre değiştirmiş olamaz mı?

Zaten sorduğunuz soru da tam bir cadı yakan orta çağ mantıksızlığını gözler önüne seriyor. Madem evrensel bir din neden sadece çok iyi Arapça bilenlerin anlayabileceği bir dille yazılmış. Eğer tanrı İslamiyeti tüm dünyanın anlamasını isteseydi kitabını basit, tercüme edilebilir, tefsire ihtiyaç duymayan bir dille yazdırtmaz mıydı? Belli ki İslam tanrısı dininin Araplar hariç kimse tarafından anlaşılabilir olmasını istememiş. Neden Kur'an'da o yörenin meyvelerinden bahsediliyor ama avokado ya da mangodan bahsedilmiyor, onlar da İslam tanrısının meyveleri değil mi, yoksa onları başka tanrılar mı yaratmış da Allah onları unutmuş? Hem olmadığı iddia edilen ruhban sınıfı (peygamber, kitabı yazanlar, imamlar, mollalar, kadılar...) hem de dinde kayrılan cinsiyetin erkek olmasının nedeni nedir? Adil bir tanrı neden sadece erkeklere hitaben bir din oluştursun, neden kadınlarla kendisi direkt konuşmasın. Kuluna hırsızlık yaptırıp elinin kesilmesini buyuran tanrı hem hırsız hem de el kesen cani sayılmaz mı? Tanrı varsa tayyip, Hitler gibi yaratıklar nasıl dünyaya geliyor? Tanrı varsa neden ölümcül hastalıklar var? Nasıl oluyor da koskoca tanrı yarattığı insanları savaştırıyor? Musevilik ve Hristiyanlık da aynı tanrının ürettiği dinler değil mi? Tanrı neden yarattığı dinleri hatalı üreterek güncelleme ihtiyacı duymuş?
Şubat 2016

Ayşen Ak bir yanıt verdi.

Evde, kütüphanelerde kendi imkânlarımla yaptığım denemelerde başarılı oluyorken, ciddi sınavlarda stres (baş ağrısı, mide bulantısı, dikkat bozukluğu) nedeniyle başarılı olamıyorum. Buna çare olarak öneriniz nedir? Dikkat toplayıcı haplar olduğunu duydum, aranızda kullanan var mı? Faydalı buluyor musunuz?

Hapla psikolojik bir sorunu bastirman dogru degil bence. Nefes alma egzersizlerini deneyebilirsin. Seni sinavda bu hale sokan faktorleri incele. Kafana olumlu rahat dusunceler yerlestir ve derin derin nefes al kotu oldugunda. Test cozme tekniklerini gelistir mesela zaman problemin varsa.
Şubat 2016

Ayşen Ak bir yanıt verdi.

Bu sene sınava gireceğim. Tercihim yabancı dilden yana. Mütercim tercümanlık, çeviribilim gibi bölümler nasıl? Çok zorlanır mıyım okurken?

Ben ingiliz dili edebiyati okudum cevirilerde yapiyorduk acikcasi cok zevkliydi dersler eger ilgin yetenegin varsa neden zor olsun. Mezun olduktan sonra zaten ceviri programlari kullaniyor cevirmenler tek tek arastirma gibi birsey de yok.
Şubat 2016

Ayşen AkDinler konu başlığını takip etmeye başladı.

Dinler

Din, genellikle doğaüstü, kutsal ve ahlaki öğeler taşıyan, çeşitli ayin, uygulama, değer ve kurumlara sahip inançlar ve ibadetler bütünü. Za...

Şubat 2016

Ayşen AkYabancı Dil konu başlığını takip etmeye başladı.

Yabancı Dil

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2016

Ayşen AkYabancı Filmler konu başlığını takip etmeye başladı.

Yabancı Filmler

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2016

Ayşen AkSinema konu başlığını takip etmeye başladı.

Sinema

Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla kar...

Şubat 2016

Ayşen AkWeb Siteleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Siteleri

Web Siteleri

Şubat 2016

Ayşen AkEğitim konu başlığını takip etmeye başladı.

Eğitim

Eğitim; okullar, kurslar ve üniversiteler vasıtasıyla bireylere hayatta gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde verilmes...

Şubat 2016

Ayşen AkFelsefe konu başlığını takip etmeye başladı.

Felsefe

Felsefe doğruyu vermez, en iyi ihtimalle yanlışı öğretir. Fakat yanlışı öğrenmek de doğruya yaklaşmak değil midir?

Şubat 2016

Ayşen AkKişisel Gelişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Kişisel Gelişim

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2016

Ayşen Ak yeni bir  soru  sordu.

Şubat 2016

Ayşen Ak bir yanıta alt yorum yaptı

Isi gucu hava atmak olan insanlara ...Ben gormemis gibi davrananlara dayanamiyorum. Okumusu da cahili de ayni bu konuda
Yemek yerken ağzını şapurtatıp yiyenlere
Ekim 2014

Ayşen Ak bir yanıt verdi.

İngilizceyi advanced düzeyde konuşabiliyorum. 2. yabancı dil tercihim sizce hangisi olmalıdır?

Almancayı tavsiye ederim İngilizce iyiyse Almancanın da mantığını anlayabilirsiniz.
Eylül 2014

Ayşen Ak bu yanıtı beğendi:

Kına yakma geleneği nedir? Bir erkek serçe parmağına neden kına yakar?

Kırsalda sosyal kontrol mekanizmasıdır kına. Bir düğüne gidip gitmediğiniz kına sayesinde herkes tarafından görünür olur. Düğüne giden hayırlı, sosyal bir insan mısınız yoksa gitmeyen bir asosyal mi kınanızdan görülür. Bir erkek kınayı süs olarak görüp, erkekliğine yakıştıramayarak ama aynı zamanda asosyal damgası da yememek istiyor olabilir. O nedenle delikanlılığı çizdirmemek için sadece serçe parmağının boyanmasına izin verir.
Eylül 2014

Ayşen Ak bir yanıt verdi.

Kadın ve erkek arkadaş olabilir mi?

Az da olsa bu çeşit bir arkadaşlık neden olmasın olabilir.
Fakat
çoğunlukla karşı tarafın sevgilisinden problem çıkar ya da başka başka olaylar olur. Bazen sen arkadaş kalmak istersin karşı taraf bozar onu ve bu arkadaşlığı bitirirsin. Önemli olan bazı yalnızlıkları o arkadaşla gidermemeye özen göstermek o zaman hata veriyorsun neyiz biz falan? Etrafta bunun örneklerini çok görüyorum:)
Eylül 2014

Ayşen Ak bir yanıt verdi.

Türkiye'de türban takmanın zorunlu hale gelmesini ister misiniz?

Zorunlu olunca birşeyler nasıl oluyor görüyoruz. Kafanın içi çok daha önemli bence. Ailesinin zoruyla takan bir sürü kız dolanıyor etrafta ama bir bütünlük göremiyorum savundukları şeylerde( tabi istisnalar var sadelik içinde kendi halindeler.) Bir şeyi ya tam hakkıyla yapacaksın ya da yapmayacaksın bu da işte o zorunluluklardan kaynaklanıyor. Kişilerin tercihlerine karışamam ama zorunluluk kısmı zaten komik çünkü bizim dinimizde zorlama yok.
Eylül 2014

Ayşen Ak bir yanıt verdi.

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Paulo Coelho - Aldatmak

Kitapta Linda adlı bir kadının sevgi, aşk, tutku gibi şeyleri sorgulaması anlatılıyor. Aslında 30 yaş bunalımı gibi gözüken bir hikayesi var, oturup birden hayatı hakkında düşünmeye başlıyor, hayatının bir muhasebesini yapıyor. Okuması keyifli ama insan psikolojisini yeterince bilmeyenler veya aşırı kültürel sınırlar içinde kalanlar bu kadını yargılayabilir. Kuşkusuz bir ergen ile bir yetişkinin kitapta bulacağı şey farklıdır.

Kısaca = Bir kadının psikolojisi...
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

İnternet

2633 Kişi   543 Soru

Resim

267 Kişi   53 Soru

Gezi

374 Kişi   72 Soru

Çeviri

35 Kişi   17 Soru

İngiliz Edebiyatı

35 Kişi   9 Soru

Piyano

28 Kişi   15 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

İnsan Davranışları

3855 Kişi   962 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

Filmler

3398 Kişi   192 Soru

Edebiyat

989 Kişi   204 Soru

Burçlar

430 Kişi   40 Soru

Şiir

346 Kişi   64 Soru

Giyim Tarzı

578 Kişi   49 Soru

Gelenek

29 Kişi   19 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Kişisel Gelişim

2087 Kişi   156 Soru

Felsefe

1951 Kişi   501 Soru

Yabancı Filmler

944 Kişi   115 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru