Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Geliştirme Uzmanı Aydın Yakar inploid.com'da 3 soru sordu, 10 soru yanıtladı ve 10 takipçisi var.

Ocak 2014

Aydın Yakar bu yanıtı beğendi:

Sosyal medya üyeliğinin "davet usulü" ile mi yoksa "herkes kaydolabilir" mantığıyla yapılması mı sizce daha doğru olurdu?

Google, Facebook, Twitter, Microsoft Live API servisleri ile çalışarak bu hesaplarla giriş yapan kullanıcıların kendi arkadaş, contact listelerine erişip davetiye göndermeleri kolayca sağlanabilir.
Ocak 2014

Aydın Yakar bu yanıtı beğendi:

Sosyal medya üyeliğinin "davet usulü" ile mi yoksa "herkes kaydolabilir" mantığıyla yapılması mı sizce daha doğru olurdu?

Açıkçası üye olunacak sosyal mecranın da nasıl bir ortam sunmayı hedeflediğine göre değişebilir bir durum bu. Bence yanlış yoktur, uygulama hatası vardır çünkü.
Ocak 2014

Aydın Yakar bu yanıtı beğendi:

Sosyal medya üyeliğinin "davet usulü" ile mi yoksa "herkes kaydolabilir" mantığıyla yapılması mı sizce daha doğru olurdu?

Herkes kayıt olabilir mantığı daha çok kişilerin arkadaş listesine erişilmeyi de sağlayacağından daha uygun olur ama doğru olmaz... .
Ocak 2014

Aydın Yakar bir yanıta alt yorum yaptı

Zamanla özelliklerin arttırılmasını planlıyoruz, şuan için sistem oturuncaya kadar reklam düşünülmüyor fakat ilerleyen dönemlerde reklamlar ile desteklenerek büyümek gerekiyor. Dediğinize katılıyorum, çoğunluğun olduğu yazılımları kullanıyoruz yine de yerli bir site olması nedeniyle desteğiniz gerekiyor :)
Daha çok gelişmesi gerekiyor. Herkesin buraya girmesi için herkesin burada olması gerekiyor. Kullanıcı sayısı çok az. Çevremle iletişim kurmayı ben facebook, skype, whatsapp ile yapıyorum. Anlık bilgi, fotoğraf vs işlemleri Twitter ve Facebook üzerinden takip edebiliyor ve paylaşabiliyorum. Blog yazma işimi zaten kendi blogumda yazıyorum. Tartışma konusu açarak tartışmak yaratmak için ilk önce orada aktif kullanıcı olması gerekiyor. Yani siteyi ilk açtığımda bana bunları söyleyen bir ağdan pek bir şey beklemek mümkün olmuyor. Daha farklı şeyler yapıp insanları burada toplamaları gerek. Eğer kalıcı olmak, daha çok duyulmak istiyorlarsa yapılmamışı düşünmemeleri gerek. Yoksa sadece proje adı olarak kalır. Bu beni üzer açıkcası. Nacizane düşüncem budur.
Ocak 2014

Aydın Yakar bir yanıta alt yorum yaptı

Ülkesine vergi vermeyi planlayan, ülkeye özel bir site. Umuyoruz ki ilerde rakipleri ile arasındaki farkı da zamanla kapatır :)
Siteyi inceledim ama bunca sosyal paylaşım sitesi varken bu sitenin farkı nedir onu çözemedim ?
Ocak 2014

Aydın Yakar yeni bir  soru  sordu.

Kasım 2013

Aydın Yakar bir yanıta alt yorum yaptı

Alternatif olarak özgür yazılım olan Libre Office (İspanyolca ve Fransızca'da özgür demektir) kullanabilirsiniz. Word muadili olan Libre Office Writer, direkt PDF export seçeneği mevcut..
Mevcut bir kitap üzerinde çalışmak için Foxit PDF Editor kullanıyorum. Program resim katmanlarını ve yazı katmanlarını iyi ayırıyor. Düzenleme kısmı mizanpajı bozmadan karşınızda beliriyor ve siz istediğinizi sayfa biçimi bozulmayacak şekilde düzenleyebiliyorsunuz. Program: foxitsoftware.com/pdf_editor

Eğer kendinize ait sıfırdan bir e-kitap hazırlayacaksanız bence en ideal program Microsot Word. Evet! Word kitap yazmak için en güzel program ve Word belgenizi Farklı Kaydet seçeneği ile PDF olarak kaydedebiliyorsunuz.
Kasım 2013

Aydın Yakar bir yanıt verdi.

Bir sitenin güvenli olup olmadığını nasıl anlarsınız?

 1. Sitenin Alexa rank'ı ile ne kadar çok ziyaret edildiğine bakılır.
 2. SSL sertifikasının alındığı otorite ve sertifika ücretine bakılır (ucuz SSL kullanılıp kullanılmadığı) .
 3. Ziyaretçisi çok ise Şikayet Var gibi sitelerden o site için herhangi bir şikayet olup olmadığı, şikayete cevap verilip verilmediğine bakılır.
 4. Kullanılan alt yapının hazır mı yoksa siteye özel mi olduğu kontrol edilir.
 5. Sitede kullanılan ürünlere ait bilgilerin, resimlerin ne kadar detaylı/özenli hazırlandığına bakılır.
 6. Aynı ürünlerin diğer sitelerdeki fiyatları ile aralarındaki fiyat farklarına bakılır, fiyat farkı var ise mantık çerçevesinde bir indirim midir, sahte/dolandırıcılık ihtimaline karşı mantık çerçevesinde incelenir.
 7. Son olarak alacağınız ürün 10 TL üzeri bir ürün ise müşteri hizmetleri var mı, telefon numarası nedir, email ile desteğe ne kadar kısa süre de cevap veriliyor, telefonu aradığınız da çıkıyorlar mı, herhangi bir ürün ile ilgili birşeyler sorulduğunda bilgi düzeyleri, size karşı olan tutumları nedir gibi kurumsallık gerektiren konular incelenir...
NOT: Eğer tüm kriterler başarıyla gerçekleşti ise bile ilk alışveriş mutlaka sanal kredi kartı ile yapılmalıdır!
Kasım 2013

Aydın Yakar bir yanıt verdi.

Niçin Linux dağıtımlarının çoğu Debian veya Redhat tabanlarını kullanmaktadırlar?

Redhat ve Debian en köklü ve kendilerine özgü yapıları olan Linux dağıtımlarıdır. Yapılarının kararlılığı sorunsuz olması yeni dağıtımların tabanını oluşturmalarının en temel nedenidir.

RedHat'ın tamamen Enterprise tarafına yönelmesi sonrasında kararlılığını sürdüren Debian'ın ön plana çıkmasına neden olmuştur. Kararlı sürümü 2 yılda bir güncellenmektedir fakat neredeyse sıfır problem içermektedir.
Kasım 2013

Aydın Yakar bir yanıta alt yorum yaptı

İçerik tavsiyesi istedim sadece, yorumunuz için teşekkürler..
Açılışı planlanmışsa biz ne tavsiye edebiliriz ?
Kasım 2013

Aydın Yakar bir yanıta alt yorum yaptı

Linux: Özgür yazılım, Windows: Lisanslı ürünler :)
Bugün bir müşterimizin yanıtını aynen yazıyorum:

"Mevcut sitelerin şablonu değişecek ve yeni panelle yönetilecek şekilde bir kurgu olabilir bunda sıkıntı yok ama her halukarda yeni platformun linux base olması tercihimiz çünkü çoklu dil ve blog desteği açısından Windows platformu yetersiz kalıyor. Sürekli bunu Windows ortamında yapamazsınız, Linux olsa yapardınız cevabından bıkmış haldeyiz. "

Sadece bir kurumsal site için bu müşterinin aklını çelen 300 TLye SEO yapan tipler. Çok merak ediyorum Linux da yapılıp windows ta yapılmayan nedir?
Ekim 2013

Aydın Yakar bu yanıtı beğendi:

PHP popülerliğini kayıp mı etti?

Çoğu PHP coder'lar MVC yapılarına yöneldiler, Zend, CI, Yii ve laravel gibi php frameworkler olduğu sürece php popülerliğini kaybetmez.
Ekim 2013

Aydın Yakar bir yanıt verdi.

Jquery nedir? Ne işe yarar ve nasıl başlanır?

 • JQuery diğer arkadaşların da açıkladığı gibi JavaScript Framework'tür.
 • En temel özelliği tarayıcı (browser) kontrolüne (Chrome, Firefox, Internet Explorer vb.) gerek kalmadan istediğiniz gibi web sayfasındaki öğeleri (html tagları, css stilleri vb.) üzerinde kontrol imkanı tanımasıdır.
 • Anlaşılır yazım mantığı nedeniyle hızlıca öğrenilip kullanılmaya başlanabilir.
 • JQuery UI, JQuery Mobile gibi sürümleri ile arayüz tasarımı, mobil tasarım konularına da çok büyük katkılar sağlamıştır.

Prototype gibi alternatifleri vardır.
Ekim 2013

Aydın Yakar bir yanıt verdi.

PHP popülerliğini kayıp mı etti?

Donanım tarafında özellikle Linux / BSD sistemler de yavaş kalması nedeniyle Python ve Ruby kullanımı arttı. Ama nesne yönelimi, java desteği ve birçok mükemmel Framework sayesinde hala gözde bir programlama dilidir.

Genellikle dilleri kıyaslarken yapılan en büyük hata karşılaştırmanın doğru sistemler üzerinde ve doğru kodlama yöntemi ile yapılmamış olmasıdır. Düşünün ki Facebook hala PHP ve MySQL kullanıyor.
Ekim 2013

Aydın YakarPHP konu başlığını takip etmeye başladı.

PHP

Programlama dili.

Ekim 2013

Aydın YakarWordpress konu başlığını takip etmeye başladı.

Wordpress

WordPress

Ekim 2013

Aydın Yakar bu yanıtı beğendi:

Github platformuna dosya yüklemeyi nasıl yapıyoruz?

Birinci bölüm GitHub hesabınız ile giriş yapın ve bir repository oluşturun.
1- GitHub hesabınız ile github.com'a giriş yapın2- Sağ üst köşede kullanıcı adınıza tıklayın
3- Repositories sekmesine tıklayın
4- Yeşil renkli "New" butonuna tıklayın
5- Repository Name alanına yeni yazılım kaynak kodu deponuza vereceğiniz ismi yazın. Örneğin : TestProjem

İkinci bölüm Windows için GitHub yazılımını yükleyin ve yazılım kaynak depolarınıza bağlanın.
1- Windows için GitHub yüklemelisiniz. Bunun için aşağıdaki adresi kullanın ve "Download GitHub for Windows" butonuna tıklayarak yazılımı indirin ve kurun.
help. github.com/articles/set-up-git
2- Yazılımı çalıştırın. Giriş ekranında sizden GitHub hesabınız ile giriş yapmanızı isteyecektir. Bilgilerinizi yazın ve giriş yapın.
3- Yazılıma hesabınızı bağladıktan sonra sol alanda isminize tıklayın ve GitHub'da oluşturduğunuz TestProjem deposunu göreceksiniz. TestProjem alanının üzerine geldiğinizde Clone ifadesini göreceksiniz ve bu depoyu bilgisayarınıza aktaracaksınız.

4- Depoyu (repository) bilgisayarınıza kopyaladınız. Bilgisayaranızda nerede çalışma klasörü olarak açıldıysa bu klasöre gidip dilediğiniz gibi çalışın. Dosyalar ekleyin, düzenleyin.
5- GitHub yazılımına gelin ve Local repositories alanından TestProjem'e çift tıklayın. Açılan ekranda yapmış olduğunuz işlemler listelenir. Dilediğiniz yorumu/comment ekleyerek commit ediniz.
6- Commit işlemi Git sisteminde offline çalışır. Henüz GitHub'a aktarılmadı dosyalarınız. Bunun için aynı ekranda üst menüde sync veya publis butonlarını kullanınız.

Yalnızca GitHub'da oluşturulmuş bir repositorynin kendi bilgisayaranıza klonlanarak üzerinde çalışmanızı yaptıktan sonra nasıl commit ve publish yapılacağını tarif ettim.
Daha Fazla