Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aydın Karadeniz, 

Hukuk Öğrencisi

Hukuk Öğrencisi Aydın Karadeniz inploid.com'da 0 soru sordu, 14 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Ağustos 2014

Aydın KaradenizRecep Şahin Sargın kişisini takip etmeye başladı

Recep Şahin Sargın, Hukuk Öğrencisi, @Vaveyla

R.Ş.S

Temmuz 2014

Aydın Karadeniz bu yanıtı beğendi:

Diyarbakır'da bayrağın indirilmesi olayı sizce Türkiye'yi ne kadar yaralamıştır? Yoksa münferit önemsiz bir olay mıdır?

Bakın arkadaşlar eylemlerdeki maskeli insanlara eskiden ajan provokatör yani casus kışkırtıcı denirdi. Bugüne kadar eylem yapan tek bir maskelinin yakalanmasına şahit olduk; içinden polis çıktı. Bayrağı indirenle Gezi eylemlerinde molotof atan polis aynı olabilir. İlla da polistir demiyorum tabii ki polis olmayan yeni bir tür maskeli eylemci türemiş olabilir (buna inanmıyorum tabii ki.) Eylemi yapan ortalıkta gaz yoksa yüzünü gizlemez çünkü her eylemin bir kimliği olmalı. Bir Kürt ya da PKK'lı galeyana gelip barağı indirirse yüzünü gizlemez, gurur duyar Kürt olmaktan ve o eylemi yapmış olmaktan. Bunu herkese göstermek ister, eylemine sahip çıkar. "Biz bu bayrağı PKK adına indirdik, şu, şu sebeplerle" gibi bir açıklamayla bitirmek isterler eylemi. Yoksa eylemin hiçbir amacı olmaz ve kimse bu eylemi yapmaz.

Farklı televizyon kanalları izliyor ya da sosyal medya ve gazetelerden takip ediyorsanız haberlerin nasıl çarpıtıldığına tanık olmuşsunuzdur. Halkın sokakta, metroda konuşmalarına şahit oldum bugün "Abi adam askeri bölgeye girmiş, direğe tırmanmış, bayrağı indirmiş, aşağı inmiş ve kaçmış, buna inanabiliyor musun? " gibi konuşuyorlardı. Ben inanamıyorum ayrıca nesnel bir nedenim de var. Bayraklar aşağıdan yukarıya çekilir ve indirirken de yine insan aşağıda durur, bayrağı ipini sökmek suretiyle indirir. Bu maskeli (maymun bile olabilir içinde) o kadar tehlikeye rağmen gereksiz yere neden direğe tırmanmış? Bu durum bana oldukça inanılmaz geliyor. Nasıl bir bayrak direğidir ki o bayrağı göndere çekmek için tırmanmak gereksin?.. İndirmek için tırmanmak gerekiyormuş sonuçta.

Bu maskeli insanları yöneten artık her kimse Türkiye'yi oldukça yaraladı, beni de kalbimden vurdu ama olay normal bir molotof atan, ajan provokatör, maskeli polis olayı gibi duruyor. Umarım ben yanılıyorumdur ve devletimiz, hükumetimiz bu tür propoganda, kışkırtma gibi yöntemlere baş vurmuyordur.
Temmuz 2014

Aydın Karadeniz bu yanıtı beğendi:

Diyojen ve Sokrates'in zamanlarında çıplak gezdiği söylenir? Sizce zeka ve felsefe yaşam tutkularının yoğunlu kuralsızlığı mı getirir yoksa yalınlık anlayışı mıdır?

Sokrates ile iligli öyle birşey okumadım, olduğunu da zannetmiyorum çünkü bu Diyojen'in felsefesidir. O da çıplak gezme değil insanın temel dürtülerinin gizli şekilde değil gayet açık toplum içinde yapılmasını, eğer gizlilik içinde yapılırsa bundan riyanın, yalanın doğacağını söyler. Bununla birlikte halk arasında mastürbasyon yapar, bunu herkese tavsiye eder. Toplum içinde yemek yemekten nasıl utanmıyorsak diğer temel dürtülerimizi de tatmin ederken utanmamamız gerektiğini söyler.
Temmuz 2014

Aydın Karadeniz bir yanıt verdi.

Laiklik (tabii ki klişe olmasın) sizce nedir, ne değildir? Toplumumuzun laikliğe karşı tutumu nedir? Bu tutumun nedenleri nelerdir? Müslüman bu mesele hakkında nasıl bir düşünceye sahip olmalıdır?

Laiklik, bir devletin dininin olmayışıdır. Anayasamız bu konuyu düzenlemektedir. Aynı zaman da anayasamız devlet çatısı altında toplanan milletin din ve vicdan özgürlüğü sahibi olmasını da düzenlemektedir. Birçok insanın dini öğretisini yerine getirmesini engellemek anayasaya aykırı bir davranıştır. Ülkemiz de bazı kesimler laikliği din düşmanlığı olarak algılamaktadır. Bu algının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu anlayışın sebebi geçmişte bazı kişilerin din adı altında zorbalık yapması olabilir. Bunun yanlış olduğu kadar laikliği din düşmanlığı olarak görmekte yanlıştır.
Temmuz 2014

Aydın KaradenizErdem Efe Erginsoy kişisini takip etmeye başladı

Erdem Efe Erginsoy, Hukuk Uzmanı, @erdemefe

"Yeraltı günleri bunlar... Kör yılı köstebek ayı..."

Haziran 2014

Aydın Karadeniz bu yanıtı beğendi:

Filmlerde efekt için yeşil perde kullanıyorlar. Bunun sebebi nedir? Yani neden kırmızı veya mavi değil de yeşil?

En açık, yalın ve herkesin anlamasını sağlayacak özeti, insan tenine en uzak ve kontrast oranı önündeki nesneden ayrıılması ve montajda kolaylık sağlaması için çoğu zaman yeşildir. Mavi renginin de kullanılıyor olduğu gibi bir çok fotoğraf stüdyosu gri rengide tercih ediyor.
Haziran 2014

Aydın Karadeniz bir yanıt verdi.

İzlediğiniz filmlerdeki en iyi intihar sahnesi hangisiydi?

Hücre 211 (Cell 211) filminin hemen ilk sahnesindeki intihar sahnesini tek geçerim.
Haziran 2014

Aydın Karadeniz bir yanıt verdi.

Hayatınızı değiştiren bir film repliği var mı?

Dünyadaki tüm topluluklar içindeki en tehlikeli oluşum kaybedecek bir şeyi olmayan insandır.

Malcolm X
Haziran 2014

Aydın Karadeniz bu yanıtı beğendi:

Hayatınızı değiştiren bir film repliği var mı?

"Bu maskenin altında bir yüz var, ancak benim değil.
Ne altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz…
Ne de altındaki kemiklerden.
Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var!
Ve fikirler kurşun geçirmez."


-V (V for Vendetta)
Haziran 2014

Aydın Karadeniz bu yanıtı beğendi:

Hayatınızı değiştiren bir film repliği var mı?

Dedim Bekir, bu kapı ahret kapısı, burası sırat köprüsü. Bu sefer de geçersen bir daha geri dönemezsin, iyi düşün dedim. Düşündüm, düşündüm. Ama olmadı. Dönemedim. Sonra bak oğlum dedim kendi kendime. Yolu yok çekeceksin, isyan etmenin faydası yok. Kaderin böyle. Yol belli, eğ başını, usul usul yürü şimdi...

"KADER, Zeki Demirkubuz"
Haziran 2014

Aydın Karadeniz bir yanıt verdi.

Zaten zorunlu kılınmış olan Din ve Ahlak Bilgisi olarak verilen Sünnilik dersinin yanı sıra seçmeli Kuran dersleri de geliyor. Sizce de Tevrat, İncil, Alevilik hatta seçmeli evrim dersleri de alternatif olarak sunulmalı değil mi?

Madem laik ve eşitlikçi bir eğitim sistemimiz var; bu tür derslerin de seçmeli olarak verilmesi gerektiğine inanıyorum. Ve bu dersi alanlara öğretmen ve öğrenciler tarafından herhangi bir baskı unsuru oluşturulmaması gerekiyor. Ki bana kalırsa din kültürü ve ahlak bilgisi dersi de (çoğunlukta sünni öğretileri bulunduğundan dolayı) seçmeli olarak verilmelidir. İsteyen öğrenciler alsın. Sonuçta herkes aynı mezhep ve din görüşüne sahip değil.
Haziran 2014

Aydın KaradenizSeda Atadan kişisini takip etmeye başladı

Seda Atadan, Tekstilci, @sedaatadan

Haziran 2014

Aydın Karadeniz bir yanıt verdi.

Gerçek hikayelere dayanan güzel biyografi filmleri nelerdir?

Arşivinizde bulundurmanız gerekenlerden.

Sinema

Sinema

Sinema

Sinema

Sinema

Sinema

Sinema
Mayıs 2014

Aydın Karadeniz bir yanıt verdi.

İki üniversite birden okumak mümkün mü?

İki üniversiteyi yarım yamalak okumaktansa tek üniversiteyi en iyi şekilde bitirmeye bakın.
Mayıs 2014

Aydın Karadeniz bir yanıta alt yorum yaptı

Nedense ben 3 veya 5 tl ye gitmekteyim
Tiyatro biletleri 10 tl olmuş olsaydı insanlarımızın daha fazla katılım sağlayacağını görmüş olurduk.
Mayıs 2014

Aydın Karadeniz bir yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Tiyatro biletleri 10 tl olmuş olsaydı insanlarımızın daha fazla katılım sağlayacağını görmüş olurduk.
Mayıs 2014

Aydın Karadeniz bu yanıtı beğendi:

Senaryosuna güvendiğiniz ve klasik olmayan film önerileriniz nelerdir?

Kelebek etkisi 1
Akıl oyunları
Benjamin button
Bir aptalın anıları
Vizontele 1
Eşkiya
Ağır roman
Özgürlük yolu
Old boy
Mayıs 2014

Aydın Karadeniz bu yanıtı beğendi:

Avukatların, İstanbul Adliyesi'ne girerken üstlerinin aranmasına karşı yaptıkları protestoyu haklı buluyor musunuz?

Anayasamıza göre Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde ise kanunlar birer metin olarak saklanmak için değil ve uygulanmak için bulunurlar. Avukatlık Kanununa göre avukatların üzeri bazı özel durumlarda suçüstü olarak yakalanmadıkları sürece aranamaz. Bu sebeple Adliye girişinde de avukatların üzeri kesinlikle aranamaz. Aranıyor olması hukuka aykırıdır. Ayrıca, avukatlar; hakimlerle ve savcılar ile aynı düzeyde birer kamu görevlisidirler. Hakim ve savcıların aranmayıp avukatların üzerinin aranması eşitlik ilkesine aykırıdır.
Mayıs 2014

Aydın KaradenizBurak Aydol kişisini takip etmeye başladı

Burak Aydol, Araştırmacı Yazar, @buraka

Bir o yana bir bu yana, saçına güller takayım.

Daha Fazla