Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aygül Kartal,

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Öğrencisi

yüksek lisansını bitirip bi an önce doktoraya başlama derdinde.

Haziran 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Arada bir de olsa kahve falı baktırır mısınız?

Çok fal baktım.Şekillere anlam yüklüyorum ordaki kişilerle pek alakası yok ama tutuyor nasıl oluyorsa.Zaten hep birlikte içiyoruz kahveyi sonra da benim fincanıma bakıyoruz el birliğiyle.aaa o kalp mi hayır değil ya; baykuş,yok yok balık...Eğlence işte.
Haziran 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Üniversiteler bilim yuvası mıdır yoksa yüksek liseler midir?

Ülkemizde Üniversitelerimize girişte test sınav sisteminde gösterilen başarı dikkate alınmaktadır. Sen 5 şıktan hangisi doğruyu bilen çocuğa, vay efendim hadi geldin üniversiteye sen bir bilim yap bize diyemezsiniz. Çünkü bilim, yaratıcılık, özverili çalışma, sebepleri kavrayıp sonuçları ifade edebilmektir. Şimdi hangi üniversitede gerçek bilim üretiliyor? Ben diğer bölümleri bilemeyeceğim ama eğitim fakültelerinde olan şey aynen budur: Üniversiteye gel, evvelde öğrencilere anlatılmış konulara gıdım ek konulmamış ders notlarını oku (oku diyorum çünkü derse girmek nerde!) Sonra zaman gelsin o kağıtlardan çıkan soruları vizede cevapla, finalde cevapla geç. He geçemedin mi daha kolaylarını bütte cevapla geç. 3 yılı böyle geçir sonra 4. yıl 4 sene evvel ÖSS denen maratonu tekrarla Kpss çalış ve nasıl testle geldiysen okula gene testle terk et.
Haziran 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Herkesin en az bir kere okunması gereken kitaplar hangileridir?

Bir hukukçu olacak insan kesinlikle Dostoyevski'den Suç ve Ceza'yı okumalıdır. Aynı şekilde suç ile mücadele için çalışanlar Emrah Serbes'ten Behzat Ç.'yi okumalıdırlar. Bir anne ya da bir öğretmen kesinlikle Maria Montessori'nin Çocuk Eğitimi'ni okumalıdır. Ama en önemlisi herkes ve herkes Oktay Sinanoğlu'nun yazdığı ne varsa okumalıdır. Bye Bye Türkçe'si, Türkçe giderse Türkiye gider'i, Ne yapmalıyız'ı 2050'e beş kalası. Gerçi eminim adını dahi bilmeyenler de vardır ya...
Mayıs 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Mayıs 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Melankolik şarkı tavsiyeleriniz nelerdir?

Melihat Gülses-Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin

Selma Hünel-Böyle bir kara sevda

Melihat Gürses-Kapın her çalındıkça

Fırat Tanış-Yani

ah bir de bu şarkı insanı oturup bir düşündürüyor:
Mayıs 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Neden bazı hocalar sınavları zorlaştırıyor?

Ahh ah. Bu hocaları bir kaç kategoriye ayırabiliriz. Bazı hocalar var ki bunlar genellikle araştırma görevlisi,doktorasını tamamlamamış, belli bir ünvanı olmayan kimselerdir, sırf ego tatmini için zor soruyorlar. Odaları da okul tuvaletinin yanında gelen gidenleri de çok oluyor ama gene de odanın içine illa bir kaç öğrenci gelsin diye yalnız kalmamak, sözüm ona takılmak, tanışmak için yaptıklarına eminim.

Bazıları var ki yaz okuluna öğrenci bırakmak için yapıyor. Yaz okulunun hocalar için anlamı da belli. Açmaya gerek yok.

Bir kısmı var ki bir tanesi yüzünden 4. sınıfta alttan ders alıyorum; adam doktorasını bitirmiş, kazancı yerinde, işi gücü tam, bir sorunu yok gibi gözüküyor ama maalesef bir öz güven duygusu eksikliği var. Bunu da sınavlarda zor sorarak aşıyor. Psikolojide hani bir eksikliği başka bir yere yönlendirirsin de rahatlarsın ya aynen öyle. Sinir stresini sınav sorularına yönlendirerek rahatlıyorlar. Hoşlarına gidiyor.
Mayıs 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarını ilk 5 tercihinde yazan ve ilk sıralarda kazanan bin 500 öğrenciye burs verildiğini biliyor musunuz?

Evet babam öğretmenliği ilk beşe yaz burs kazanırsın demişti ben de hayır istemediğim bölümü okuyacaksam bursunu da istemiyorum demiştim sona yazmıştım.Kredi alıyorum ve öğretmenliği bitiriyorum.
Mayıs 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Sizce mesleki eğitimin temeli ortaöğretimde mi, yoksa üniversitede mi atılmalı?

Maria Montessori'nin de dediği gibi eğitim çocukluktan başlar ve hayat boyu devam eder.Mesleği,iç disiplinin,özgüvenin herşeyni ama herşeyin temeli biz çocukken atılır.Ama bu eğitimle bırakın çocukluğu Üniversiteyi bitiren insan bile bitirdiği bölümle ilgili alanda iş yapmıyor.
Mayıs 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

En iyi (sevdiğiniz) film müziği, soundtrack albüm hangileridir?

Tabi ki öncelikle Yann Tiersenn'in Amelie Poulin'in Masalsı Dünyası filmi müzikleri derim.


Ardından A good Year filmi müzikleri de harikadır.
Mayıs 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Çünkü Tiyatro,sinema,Müzik gibi etkinlikler kişinin ilgi alanıyla ilgili bir hadisedir.Bazı insan onu sever,bazı insan piknikte pijama giyip uyumaktan hoşlanır.Bunları yaparken hoşlanmak gerekir.Demek ki çoğumuz Tiyatro izlemekten hoşlanmıyoruz ve o yüzden de gitmiyoruz.He soruyu devam ettirip ülkemizde insanların tiyatroya daha çok gitmesi için ne yapmalıyız derseniz,evvela bir ekonomik durum mevzusu çözülmeli.Sonra bu millet komediden hoşlanıyor,kültürümüzü yansıtan değerlerden hoşlanıyor deyip İngiliz komedisi oynatmaz,yerli güzel,yaratıcı oyunlar çıkarırsanız Tiyatroya giden sayısı artar belki.Ama yok gene de gitmezler.
Mayıs 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Tarihi ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar var mı?

Nutuk iyidir ancak onu nasıl bir Atatürk yazmış onu bilmeden okumak eksikliktir derim o yüzden evvela Şevket Süreyya Aydemir'in yazdığı 3 ciltlik Tek adam okunmalıdır.
Mayıs 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Polis kolejini kazandım. Bilgisayar öğretmenliğine puanım yetiyor, besyo sınavına gireceğim. Kazanırsam sizin tavsiyeniz ne olurdu ? Sizce hangisine gitmeliyim ?

Bence Besyo'yu tercih etmelisin. Oradan özel sektör spor alanlarına yönelebilirsin. Ayrıca Türkiye'de spor dallarında çalışan öğrenciler çok az, spor alanında yetişen eleman da az. Yani binlerce öğretmenle atama bekleyene kadar az kişinin rekabet ettiği bir alana yönelmen daha iyi gibi geldi bana.
Mart 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Çocuğunuzun en çok hangi konuda başarılı olmasını isterdiniz?

Mutlu olma konusunda uzman olsun isterim. Her anında her ortamında mutlu edecek bir şey bulsun kendine.
Mart 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Yurt dışında Yüksek Lisans yapmanın Türkiye'de sağladığı faydalar nelerdir?

Bu konuda açıkçası tereddütler içerisindeyim.Tabi ki avantajları ve dezavantajları vardır ama yurtdışında yüksek lisans demek makalelerini,yayınlarını,tezini ingilizce yazabilecek kadar ve derslerini tıpkı türkçe eğitim alıyormuş gibi takip edecek düzeyde yabancı dil gerektirir.Bunları yapabilen biri için ufuk genişletici bir etkinlik olarak görüyorum çünkü üniversitelerimizde ne kadar çok kaliteli eğitim verilirse verilsin,öğrencilerin araştırmaya,kıskançlık olmaksızın farklı hocalara yönlendirildiği yer yurtdışı oluyor.Etkinlikler,aktiviteler,orijinal çalışmalar karşılaşacağınız güzel şeyler orada.Diyeceğim orada imkanlar daha fazla,daha kolay erişim var.Türkiye'ye döndüğünüzde de maalesef bi yurtdışına çıktı bu havası diye bir şey var.Gerçekten dolu gidip gelen insanlar hakediyor bunu.Çok efor sarfetmek gerektiğini düşünüyorum.Bir zorluk karşısında Türkiye'de tabi ki bir artısı olur.
Mart 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Türk eğitim sisteminin Almanya'dakine benzeme taraftarı mısınız? Küçük çocukların okula başlarken zekalarına ve yeteneklerine bakılarak farklı okullara gönderilmesi daha mı mantıklıdır?

Eğitim sistemimizin artık onun sisteminin bize uyarlanması,bunun sisteminin bize alınması yamalarından kurtulup orijinal bir alt yapıya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.Sistem olarak değil de birden çok eğitim yöntemlerinin işin erbabı uzmanlar tarafından incelenerek orijinal bir sistem ortaya konması gerekli.Şöyle ki bugün yüz yıldır avrupa'da ve dünyanın pek çok ülkesinde doğu ve batı uygulanan Montessori eğitim görüşünün sadece bize değil tüm öğrencilere faydalı yöntem olarak görüyorum.Aşalım artık abd sistemiymiş,avrupaymış.Fakat maalesef kalifiye eleman eksikliğimiz var.İçine bakmadan uygulanan programlar vs..
Mart 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Hiç bıkmadan dinlediğiniz şarkı hangisidir?

Bu sabah keşfettiğim bu şarkıyla 1 saatlik yürüyüşümü bıkmadan one day baby baby diye mırıldanarak geçirdim.
Mart 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Zeka zorlayan filmlere örnek verebilir misiniz?

The shutter Island derim.Leonardo Di Caprio oynuyor.
Mart 2013

Aygül Kartal bir yanıt verdi.

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Neler yapabileceğini keşfetmek isteyen herkes ailesinden uzakta bir müddet de olsa yaşamalı. Üniversiteyi ailemin yanında okuyarak hata mı ettim yoksa iyi mi ettim bunu bilmiyorum ama bir yıl dışarıda kaldığımda gördüm ki ailemle yaşamasaymışım daha güçlü ve daha bir başına karar verebilen birey olabilirmişim. Şimdi de öyleyim ama derece meselesi.

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler