Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aygül Kartal,

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Öğrencisi

yüksek lisansını bitirip bi an önce doktoraya başlama derdinde.

Mayıs 2013

Aygül Kartal

İnsan sevdiğini mi güzel bulur, yoksa güzel bulduğunu mu sever?

Genelde güzel bulunanlar sevilir. Sevdiğini güzel bulanlar, onlar insan olanlardır işte!
  • 7 Yanıt
Mayıs 2013

Aygül Kartal

Sizce en yaratıcı reklamlar hangileridir?

  • 4 Yanıt
Mart 2013

Aygül Kartal

Kendi başına İngilizce sınavlarına hazırlanan birine tavsiyeniz, takip etmesini önerdiğiniz çalışma yöntemi ne olur?

YDS ve lELTS sınavları hakkında bir bilgim yok aslında ama pek de önemli olmayan bir sınav için aylarını vermiş biri olarak İngilizce'ye dair adapte olma, çalışma kısmında bir kaç bir şey söylemek isterim :).

Okuma- anlama kısmında bir düzenlilik yakalayın. Mesela her sabah kalktığımda 4 makale okuyacağım gibi. Ama bu düzenliliği bir zorunluluk gibi değil isteyerek severek yapmaya çalışın. Zorla okuyorsanız eğer, okurken hiç bir şey anlamıyorum diyorsanız (sizi anlıyorum) okumayı gene de bırakmayın. Belli bir zamandan sonra beynin o uzun İngilizce cümleleri eskisinden daha hızlı bir şekilde algıladığını hissedeceksiniz. Aşağıda verdiğim sitelerden de makale için yararlanabilirsiniz.
(Bu siteleri Google Reader'dan da takip edebilirsiniz. Gayet pratik ve okuma isteğinizi artıracaktır. Serkan Köse (@serkan) sağolsun=))

Kitaplarla aranız iyiyse eğer İngilizce romanların, gazetelerin de faydasını görürsünüz.

Kelime çalışması için klasik ezberleme yapmamanızı öneririm. Kelimelerdeki kalıpları yakalamaya çalışın, Örneğin, be accustomed to sth/ doing sth ,..gibi
Ve öğrendiğiniz kelimelerin sinonimlerini de öğrenmenizde çok fayda var. Hatta bana göre bir kelime çalışmasında en önemli şey.
  • vocabulary.com: kelime çalışmasında bu siteden faydalanabilirsiniz ek olarak.
Listening için klasik yöntemler: Yabancı diziler, filmler, müzikler her zaman işe yarar :). İngilizce müzik dinlerken sözlerine de bakmanızı tavsiye ederim. Hatta iki güne bir veya üç güne bir hiç dinlemediğiniz bir ingilizce şarkının sözlerine bakarak dinleyin. Oradan öğrendiğiniz kelimeler daha kalıcı olacaktır.

Writing için pek bir şey söyleyemem aslında ama kelime çalışmalarındaki kalıplar çok işinize yarıyor . Essay örnekleri için şu siteyi önerebilirim;
Speaking için hiç bir önerim yok :).

İngilizce'yi sevmeniz ve ondan bıkmamanız dileklerimle, kolay gelsin..:)
  • 4 Yanıt
Daha fazla göster