Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayhan Delican, 

Web Yazılım Uzmanı

Web Yazılım Uzmanı Ayhan Delican inploid.com'da 3 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Aralık 2014

Ayhan Delican bir yanıt verdi.

C# ile web tarayıcıda açık olan sayfanın html kodlarını nasıl çekebilirim?

JavaScript ile güncellenmiş bir alan var ise, butonunuzu da Jquery ile dinlerseniz eğer . On() metodunu kullanabilirsiniz. C# bilmiyorum ama içeriği aktif değişen bir web sayfasının içeriğini JQUERY ile eskiden . Live() son versiyonlarında ise . On() methodu ile çekebiliyoruz.
Aralık 2014

Ayhan Delican yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2014

Ayhan Delican bir yanıt verdi.

Aralık 2014

Ayhan Delican yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2014

Ayhan DelicanHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Eylül 2014

Ayhan Delican bu yanıtı beğendi:

3D Render işlemlerinde verimlilik için Mac mi Windows mu daha iyidir?

Bilgisayar, insan beyninin bir modellemesidir aslında. Dolayısıyla, bilgisayar mimarisinde işlemci dediğimiz de büyük bir olasılıkla soğancık dediğimiz ve tüm sinirsel sinyallerin koordinasyonundan sorumlu, ense bölgemizdeki öğeye denk geliyor olmalı.
Dünya üzerinde işlemci standartlarını bugünün bilgisayarları için geliştiren iki farklı el var uzun yıllardır: Bir tanesi Motorola, diğeri ise Intel.

Eğer yaşınız elverirse, eskinin Commodore 64, Amiga 500 gibi bilgisayarlarını hatırlarsınız. Ve Apple!

Tüm bu bilgisayarların ortak özelliği 80'li yıllardan bugüne kadar grafik, ses ve bunların karması olan multimedya uygulamalarında çağlarının ötesinde bir performans sergilemeleri oldu, uzun yıllar. Çünkü insan yapımı işlemcileri bu konularda uzmanlaştırılmıştı. Bu karakteristik Motorola işlemcilere özgüdür. Apple'ın Mac ailesinin ününün ardında da bu işlemci vardır ve doğal olarak görsel işlemenin yoğun olduğu grafik sanatlar alanında, yayıncıların ve matbaa sektörünün uzun yıllar gözdesi olmayı başardı.

Oysa Intel ailesi, daha mühendisçe bir gelenekten geliyordu, belki de. Bu nedenle işlem hız ve hassasiyeti her şeyin üzerinde tutuldu. Hatta 80486'lara kadar işlemciye ek olarak matematik işlemciler de mimari içerisinde haricen kullanıldılar. Hesap, CAD, CAM uygulamaları gibi pek çok yazılım da yoğun aritmetik mantıksal işlem gereksiniminden ötürü, Intel tabanlı bilgisayarlarda kendilerini gösterebildiler uzun yıllar.

Kopuk iki dünyaydı Motorolagiller ve Intelgiller. Birisi sanatçı ruhu ile ayrı bir kulvar çizmiş diğeri ise Einsteinvari bir zekaya sahip olmakla övünürdü. Biri için geliştirilmiş yazılıma diğeri burun kıvırır, çalıştırmazdı. Bundan ötürü emülasyon, yani; sanki çalışabilirmiş gibi yaptıran yazılımlar kullanılırdı akla karayı seçerek. Mac'in kendine ait bir işletim sistemi, Intel tabanlı bilgisayarların ise önce DOS, sonraları Windows işletim sistemleri oldu.

Bugün gelinen noktada, pazardaki rekabet ve varoluşsal savaş bu iki familyayı ortak bir çizgide buluşmaya zorladı. Özellikle son on yılda birbirlerine iyice yaklaştılar ve bugün artık birbirinden meziyet olarak ayırt etme imkanı neredeyse yok. Intel işlemciler de son yıllarda internetin yaygınlaşması ve mobilitenin artmasına paralel olarak multimedyanın gücünü keşfetti, daha akıcı görüntü ve ses performansı için model üzerine model çıkarır hale geldi.

Dolayısı ile Mac ve PC arasındaki seçim kararınızda teknik yeterliliklerden daha çok imaj ve tarzınız belki de etkili olacak. Çünkü grafik tasarım için gerekli tüm aletler Intel tabanlı PC sistemlerinde de sizi bekliyor olacak. Eğer özel bir gerekçeniz yok ise, gerek bakım ve güncelleme maliyetleri gerekse yaygınlık açısından Intel platformu optimum tercih gibi gözüküyor. Zaten bugünün Mac'lerinde de Motorola tutuculuğundan eser kalmadı.

Her zaman söylediğim gibi, hangisi en iyi sorusunun karşılığı izafidir, şartlara göre değişir. Başkalarının şablonlarını kendilerine uydurmaya çalışan ve bilinçsizce BT yatırımı yapıp sonra cihaz çöplüğü içinde kaybolan kişi ve kurum sayısı, tahmininizin ötesinde.
Eylül 2014

Ayhan Delican bir yanıta alt yorum yaptı

Teşekkür ederim.
Kullanılan veri tabanı MS SQL'dir.

Ayrıca bunu da inceleyebilirsiniz: inploid hangi teknolojileri kullanıyor?
Eylül 2014

Ayhan Delican bu yanıtı beğendi:

inploid veritabanı olarak ne kullanıyor?

Kullanılan veri tabanı MS SQL'dir.

Ayrıca bunu da inceleyebilirsiniz: inploid hangi teknolojileri kullanıyor?
Eylül 2014

Ayhan Delican yeni bir  soru  sordu.

Ağustos 2014

Ayhan Delican bir yanıt verdi.

Haber siteleri hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Bizim gazetelerin içerikleri hakkında konuşmaya gerek yok, fakat site tasarımları hakkında konuşacaksak özet geçeyim "taverna düğün davetiyesi" diyebiliriz. (Not: düşüncelirime büyük haber sitelerinide dahil ediyorum)

Haber okunacaksa veya bir site yazı / text ağırlıklı olacaksa sitede en önemli özelliğin Tipografi olması gerekmez mi? İnsan gözü için en uygun sütun genişliği, kullanılan sütun genişliğine en uygun font tipi ve boyutu, harfler arasındaki ve kelimeler arasındaki boşluklar ve satır aralık mesafeleri. Önemli olan bunlardır. Önemli olan gözün rahat olmasıdır ki ziyaretçi habere odaklanabilsin.

Şu sitelere baktığında;
independent.co.uk/
telegraph.co.uk/
bbc.com/news/
theguardian.com/uk

Tasarım olarak çok çok göze gelen siteler değiller ama hepside yazıları okunabilirlik açısından gerçekten daha iyi siteler.
Temmuz 2014

Ayhan Delican bir yanıta alt yorum yaptı

Bunun sebebi devlet yöneticilerimizin basiretsizliği olamaz mı?
Bill Gates gelir, 2 saat bakanlarla görüşme yapar ve gider. Birde bakmışsın ki herşey microsoft tabanlıdır.

Peki ya brezilya ne yaptı? Herşeyi Linux tabanına çevirdi. Yani bizim kurumlarımız (okullarımızda dahil) çok kaale alınacak kurumlar değil, küresel bazda tabii. Şimdi diyebilir misiniz ki Brezilya da orta ve lise veya üniversite seviyesinde eğitim veren kurumla c# öğretiyor?

Ben Dokuz Eylülde okudum, okuduğum bölümde bize 70 lerin Fortranını öğrettiler (Visual olmayanı, en eskis) şimdi Fortran gelecek mi vaad ediyor?

Edit: Düzeltme butonu yok, silip düzeltip tekrar ekliyoruz.
C# öğrenilmesi kolay ve en çok tercih edilen nesne tabanlı programlama dillerinden birisidir. Böyle diyen birine şu soruyla karşılık verirdim. "Madem geleceği yok peki neden C# dili lise ve üniversitedeki bilişim teknolojileri alanlarında standart programlama dili olarak kullanılıyor? "
Temmuz 2014

Ayhan Delican bir yanıt verdi.

Linux tabanlı serverlerde çalışan MYSQL Cache için sphinx yerine kullanabileceğimiz alternatif ve daha iyi ve daha kullanışlı bir yöntem veya program var mı?

Memcache veya Apc bunlar cache yazılımıdır, Sphinx, Hasan arkadaşımzın dediği gibi Full-text search arama motorudur ve veritabanlarının yetersizliklerinden dolayı (özellikle MySQL) ihtiyaç duyulmaktadır.
Temmuz 2014

Ayhan Delican bu yanıtı beğendi:

Linux tabanlı serverlerde çalışan MYSQL Cache için sphinx yerine kullanabileceğimiz alternatif ve daha iyi ve daha kullanışlı bir yöntem veya program var mı?

Sphinx'in asıl amacı full text search. Buna alternatif modern ve popüler olarak Elasticsearch tavsiye edebilirim. Ancak ikisi ayrı teknolojilerdir. Elasticsearch index yöntemi Sphinx'den çok farklıdır.
Daha Fazla