Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aykut Başyiğit, 

Web Tasarımcısı

Web Designer and Graphic, Relevant with Social Media and Digital Marketing - aykutt.com

Ekim 2015

Aykut Başyiğit bir yanıt verdi.

Bir öğrenci internetten nasıl para kazanabilir?

Bir çok yöntem var ama bence en iyisi blog açarak para kazanmak
Ağustos 2015

Aykut Başyiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yeni Başlayanlar İçin Bloglama Tavsiyeleri

1. Wordpress
Wordpress sahip olduğu binlerce eklenti ve muhteşem altyapısı sayesinde içerik yönetim sistemleri arasında tartışmasız en iyisidir. Bu yüzden bloglamaya başlarken WordPress‘ten şaşmayın. Trafiğinizi kaldırabilecek bir hosting ve düzgün bir tema ile bloglama dünyasına adımınızı atabilirsiniz.

2. İçerik
Bloğu oluşturan en önemli unsur içeriktir. Kimse sizin sitenizin tasarımının güzel olduğu için sitenizi ziyaret etmez. Onlara lazım olan içindeki yazılardır. Bu yüzden bu işten para kazanmak istiyorsanız içeriklerinizi hazırlarken özen göstermelisiniz. Yazacağınız makale ile ilgili anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra ortaya en iyi içeriği çıkarmak için masanın başına oturmalısınız. Yani emek vermelisiniz. Herkesin yazdığı, internette onlarca bulunan konuları değiştirip yazmak yerine kimsenin yazmadığı şeyleri yazmaya çalışın. Farklı ve faydalı olmaya çalışın.


3.İstikrar
İstikrar, bloğun gidişatı açısından son derece önemlidir. Bir çok kişi istikrarsızlık yüzünden bloğunun çöküşüne sebep olur. Bu nedenle düzenli bir şekilde bloğunuzla ilgilenmelisiniz. Burada istikrar derken size her gün içerik girmeniz gerektiğini söylemiyorum. Tabii ki her gün içerik eklemek iyidir fakat bunu yapamasanız bile sitenizle ilgilenin. İlgilenmekten kastım SEO ayarları, backlink yapısı, e-mail listesi oluşturma, site tasarımını düzenleme vs. olabilir.
Örneğin diyelim ki ayda 30 saat sitenizle ilgileneceksiniz. Bunu günde 10 saatten 3 güne yaymak yerine günde 1 saatten 30 güne yaymak her zaman için daha faydalıdır.

4. Yardımseverlik
Bloglamaya yeni başlamanız demek kimseye yardım edemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Forumlardan ya da Facebook gruplarından yardım edecek bir sürü kişi bulabilirsiniz. Uzmanlık alanınıza göre bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Bu sayede arkadaş ya da düzenli ziyaretçi kazanabilirsiniz.

5.Sosyal Medya
Sosyal medyayı ihmal etmek başlangıçta yapılmaması gereken en önemli hatalardan biridir. Çünkü sosyal medya hem sitenizin trafiğini güçlendirir hem de link yapınıza katkı sağlar. Bu yüzden sosyal medya paylaşımlarınızı aksatmamalısınız.
Facebook, Twitter, Google+ ve Tumblr sosyal medya paylaşımlarına başlamanız için en önemli ağlardır.

6. Yorum Yapmak
Alanınızla ilgili blogcular bularak her gün onları takip etmeye çalışın. Yeni yazılarına yorum bırakın. Bu sayede hem ziyaretçi ve backlink kazanırsınız hem de o blogcularla arkadaş olabilirsiniz.

7.SEO
İhmal edilmemesi gereken bir diğer önemli unsur da SEO’dur. Çünkü SEO sayesinde arama motorları üzerinden organik hit elde edebilirsiniz. Bloğunuza SEO eklentisi kurarak eklediğiniz her yazı için anahtar kelime, açıklama ve başlık kısımlarını doldurun. All in SEO Pack eklentisini kurarak işe başlayabilirsiniz.

8. İçeriğin Yapısı
Oluşturduğunuz içeriğin kalitesi kadar yapısı da önemlidir. İçerikte genel olarak 2 renk kullanmaya çalışın. Yani bir yazı rengi bir de başlık rengi.
Font boyutu büyük ya da küçük olmamalı. Okunmaya en uygun font boyutu 16, 18px arasıdır. Ayrıca cümleler arasında bold, italik, altı çizili gibi özellikleri sıkça kullanmaktan kaçının. Sadece anahtar kelimelerinizi ya da önemli gördüğünüz yerleri bold yapın.

Kaynak:aykutt.com/yeni-baslayanlar-icin-bloglam...
Temmuz 2015

Aykut Başyiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

En İyi WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

Bugün milyonlarca web sitesi sahibi WordPress kullanıyor, diğer sistemleri kullananlar da yavaş yavaş WordPress’e taşınıyor. WordPress’in bu denli tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri milyonlarca yararlı eklenti desteklemesidir. Ancak eklentilerin az da olsa zararı vardır. Aşırı eklenti kullanırsanız siteniz yavaşlayabilir. Ama korkmayın, hangi eklentileri kullanacağınızı iyi bilirseniz sitenizi gözle görülür bir şekilde hızlandırabilirsiniz. Bu yazımda anlatacağım eklentiler sayesinde hiçbir kod bilgisine gerek duymadan WordPress sitelerinizin performansını arttırabilirsiniz.

1. W3 Total Cache
W3 Total Cache, en popüler WordPress eklentilerinden biridir. Eğer WordPress bloğunuz varsa biraz da bu işlerle uğraşıyorsanız, zaten bu eklentiyi çoktan duymuşsunuzdur.
Bu eklenti sitenizi önbellek özelliğini etkinleştirmek için tasarlanmıştır. Sitenizi cacheleyerek sunucuya binen yükü azaltır ve sitenizin hızlı açılmasını sağlar.
2.Plugin Organizer
Yukarda bahsetmiştim, eklenti sayısı arttıkça siteniz yavaşlamaya başlar. Bu eklenti ile diğer eklentileri kontrol edebilirsiniz. Mesela normalde ziyaretçi sayfaya girdiği anda
tüm eklentiler sırayla çalışmaya başlar. Ama bazı eklentiler bazı sayfalarda aktif olmasa bile düzgün çalışabilir. Şimdi eğer eklentisiz düzgün çalışıyorsa, eklentiyi boş yere çağırıp
sayfayı ağırlaştırmanın ne anlamı var? İşte bu eklentiyle bazı eklentileri bazı sayfalarda devre dışı bırakabilirsiniz ya da yüklenme sıralarını değiştirebilirsiniz.
3. WP Smush.it
İçerikteki görsellerin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Gerek kullanıcı deneyimi, gerekse SEO için, bir makalede mutlaka en az 1 mümkünse 2,3 görsel kullanmamız gerekiyor. Hal böyle olunca, ortalama bir sitedeki görsel sayısının ne kadar fazla olduğu ortada. Peki bu kadar görsel varken bunlar siteyi yavaşlatmaz mı? İşte burada bu eklenti devreye giriyor. Şu an kendi bloğumda da kullandığım bu eklenti, sitenizdeki görsellerin kalitesini düşürmeden boyutunu küçültür. Üstelik eklentinin ayarı da yok. Sadece indirip etkinleştiriyorsunuz ve gerisini o hallediyor. Sonuç: sıfır kalite kaybı ve site hızlanması. Harika değil mi?
4. WP-DBManager
Veritabanı bir wordpress sitenin beyni gibidir. Arkaplanda durur ama her şey ona bağlıdır. Bu yüzden veritabanını optimize etmek de çok önemlidir. Eğer phpmyadmin bilginiz yoksa veritabanınızı optimize etmek için eklenti kullanmanız gerekiyor. Bu alanda en popüler veritabanı optimize eklentisi WP-DBManager’dir. Kullanımı da kolaydır ve bir kaç işlemde veritabanınızı temizleyebilirsiniz.
5.BJ Lazy Load
Bu eklenti sayfanızda scroll edildikçe, yani aşağılara doğru inildikçe sorgu sayısını arttırır. Yani siteye ilk girildiğinde bazı şeyler yüklenmeyecek. Aşağılara doğru inilirse geri kalanı yüklenecek. Bu sayede sayfalar daha hızlı açılacak ve bant genişliğinden kazanç sağlayacaksınız.
Sonuç:Yukarıda tavsiye ettiğim 5 eklenti ile WordPress sitenizi hızlandırabilirsiniz. Tabii illa ki istediğiniz hıza ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda sorun hosting firmanızdan kaynaklanıyor demektir. Hosting firmanızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Eğer sizin de tavsiye ettiğiniz eklenti ya da kafanıza takılan soru varsa yorum yazmaktan çekinmeyin. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. İyi bloglamalar!


Kaynak:aykutt.com/2014/10/en-iyi-wordpress-site. . .
Ekim 2014

Aykut Başyiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

En İyi 10 WordPress SEO Eklentileri

SEO günümüzde herhangi bir web sitesi ya da bloğun en önemli parçalarından biridir. Her gün binlerce internet sitesi açılıyor. Sanal alemde bunca site varken kendi bloğumuzu üst sıralara taşıyabilmek için mutlaka SEO yapmamız gerekmekte. Bu yazımda sizlere arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmeniz için kullanmanız gereken en iyi WordPress SEO eklentilerini tanıtacağım.

SEO Eklentileri ne işimize yarar?
SEO olmadan arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanız imkansıza yakındır. Bu nedenle arama motorları üzerinden ziyaretçi çekmeniz zorlaşacaktır. SEO sayesinde arama motorlarında üst sıralara çıkıp daha çok ziyaretçi kazanabilirsiniz. SEO hakkında bilginiz yoksa üzülmeyin, fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece aşağıda anlatacağım eklentileri kullanarak Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında üst sıralara tırmanabilirsiniz. Kullandığım ve tavsiye ettiğim WordPress SEO eklentilerine gelecek olursak;

1. WordPress SEO By Yoast
En popüler SEO eklentilerinden biridir. En büyük rakibi All in SEO Pack ile birlikte bu alanda zirvedeler. İkisi de çok başarılıdır, hangisini kullanmak istediğiniz size kalmış fakat ben Yoast kullanıyorum ve onu öneriyorum. Özelliklerine gelecek olursak;
-XML site haritası
-RSS Optimizasyon
-htaccess ve robot.txt dosyalarına doğrudan erişim
-Çoklu site uyumluluğu
-Sayfa analizi
-Meta & başlık ayarları
-Sosyal ağ desteği
-ve dahası…

2. Squirrly
Bu eklenti özellikle blog yazarları için vazgeçilmez özelliklere sahiptir. Eklenti, kullanıcı ve arama motoru dostu makale yazmanızı sağlar. Yazı editörünüzde makalenizi yazarken sağ tarafta kelime analizi yapabilir, size en uykun kelimeyi seçebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf, sosyal ağ gibi bir çok özelliği bulunuyor. Squirrly eklentisi favori eklentilerimden biri.

3. Google XML Sitemaps
Bir sitenin olmazsa olmazlarından biri de xml site haritasıdır. 15 milyondan fazla indirilen bu eklenti sayesinde Google, Yahoo, Bing, Ask gibi arama motorlarına site haritanızı gönderip, siteniz hakkında daha detaylı bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz. Yayınladığınız içerikler site haritası sayesinde anında arama motorlarına bildirilir ve yakın zamanda indekslenmiş olur.

4.SEO Friendly Images
Görseller içeriğin önemli parçalarından biri. Her makalede en az bir mümkünse daha fazla görsel bulundurmalısınız. SEO Friendly Images eklentisini makalelerinize eklediğiniz görsellerin başlık ve alt etiketlerini ayarlamanıza yardımcı olarak arama motorlarından sitenize daha çok ziyaretçi gelmesine yardım eder.

5. Google Analytics
Sitenizdeki ziyaretçileri ölçmek için en iyi sayaç eklentisi tabii ki Google Analytics eklentisidir. Kurulumunu kolayca yaptıktan sonra sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, adsense oranlarınızı ve dahasını kolayca görebilirsiniz.

6.Nofollow Case
Nofollow Case eklentisi sitenizdeki linklerin nofollow olmasını sağlar. Örneğin hazır tema kullanıyorsunuz ve sosyal ağ ayarlarını yaptınız. Sitenizden Facebook, Twitter, Instagram gibi sitelere gidecek linkler dofollow olarak görünecektir. Bu link çıkışları siteniz için zararlıdır. Ya da yorum yazan kişiler internet adreslerini yazdıklarında bunlar da dofollow gözükecektir. En iyisi bunların hepsini nofollow yapmaktır. Bu eklentiyi kurarak link çıkışlarınızı nofollow yapabilirsiniz.


7. W3 Total Cache
Sitenizdeki ziyaretçi ve içerik trafiği yoğunlaştığında ister istemez yavaşlamalar olabiliyor. Bu yüzden hızlandırmak için bazı eklentiler kullanmanız gerekmekte. W3 total cache eklentisi sitenizi cacheleyerek sunucuya düşen yükü sırtlar, böylece siteniz hızlanır.

8.Sociable
Sosyal imleme, seo için hatırı sayılır bir öneme sahip. Bu eklenti sayesinde ziyaretçilerinizi, ürettiğiniz içerikleri sosyal imleme sitelerine eklemeleri için teşvik edebilirsiniz. Bu da daha çok ziyaretçi demektir.

9.Broken Link Checker
Bu eklenti de tavsiye ettiğim, son derece kullanışlı olan güzel bir eklenti. Sitenizdeki tüm iç ve dış kırık linkleri bularak silmenizi sağlar. Kırık linkler arama motorlarının sevmediği şeylerdi. Bu eklentiyi kullanarak kırık linklerinizi düzeltebilirsiniz.

10. HeadSpace2
Son derece basit bir kullanıma sahip olan HeadSpace eklentisi ile yazılardaki, anasayfadaki, sayfalardaki, yazar sayfalarındaki, kategorilerdeki tüm meta etiketlerini (başlık, anahtar kelime, açıklama) yapılandırabilirsiniz. Ayrıca diğer seo eklentileriyle uyumluluğu, anahtar kelime önermesi, site başlık ve açıklamaları vb. gibi özellikleri de vardır.

Kaynak: aykutt.com/2014/10/en-iyi-10-wordpress-s. . .
Kasım 2013

Aykut Başyiğit bir yanıta alt yorum yaptı

"Fazlaca para" fazlaca yanlış cevap...
Fazlaca para
Ekim 2012

Aykut BaşyiğitBurak Sahin kişisini takip etmeye başladı

Burak Sahin, Grafiker & Front-end Developer, @buraksahin

Ekim 2012

Aykut Başyiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eski Bir Soru : Satranç Nedir ?


Satranç...En ciddi insanların tüm yaşamlarını adadıkları,hakkında kalın ciltler yazılanoyun...Şimdi buna gerçekten oyun mu diyeceğiz,yoksa bilim mi?Satrancın tarihçesine bakacak olursak,bu oyunun daha çok,kültürce önde olan ülkelerde yaygınlaştığınıgörürüz.Nitekim,ortaçağın sonlarında ,zamanın kültür önderi Araplar,satrancı Avrupa'yatanıtmışlardır.Avrupa'nın en eski satranç yazarlarının 1500'lerde İspanya ve Portekiz'deyaşadıklarını görüyoruz;bu ülkeler de maddi ve zihinsel buluşlarda çağlarının önderleriydi.Rönesans döneminde İtalya'dan Polerio ve Greco'nun adları dünya satrancında öndegeliyordu.On sekizinci yüzyılda ve Napolyon döneminde politika ve beğeni sorunlarındaAvrupa'nın önde gelen ülkesi Fransa'ydı: Philidor ile Labourdonnais de bu dönemde ünyapmışlardır.Napolyon kendisi de boş zamanlarını bu oyuna veriyordu.On dokuzuncu yüzyılda satrancın yaygın olduğu ülkeler,İngiltere daha sonra Almanya,Rusyave Amerika'ydı.Büyük Savaş'tan (1914-1918) sonra satrancın ve satranç turnuvalarınınyaygınlaşması,eski düşman uluslar arasında bir köprü kurarak uluslararasıgerginliklerin giderilmesinde kendine düşen görevi bilim ve sanattan daha çabuk başarmıştır.En büyük kültür aşamasındaki insanların oynadığı bu oyunun değerini açıklamaya çalışacak olursak bunu belki şu görüşte bulabiliriz:Satranç bir mücadele oyunudur ve Lasker'in belirtmiş olduğu gibi,masabaşı türünden olsun,insanların bir mücadele oyununa içgüdüselgereksinimi vardır.Bu,özellikle modern çağlarda,makineleşmiş bir ortamdadizginlenen,dolayısıyla eş tempoyu tutturmak zorunda kalan insanların,bir yolunu bulup bireysel güçlerini sınama ve kendilerini gösterme tutkularından gelmektedir.Ancak,yüksek kültürlerin insanları gelişigüzel bir oyunla yetinememektedirler.Uzun dönemde,ne bedensel beceriler ne de şansa bağlı oyunlar bu insanları doyurmaktadır.Ama satrançta,şansıdışlayan,salt zihinsel bir oyun bulmaktayız.Kazanılsa da yitirilse de satranç yalnızca zihninmücadele gücüne dayanmaktadır;ona taşıdığı derinliği veren de işte budur.Bu gözlemler,bize satrancı sanatın ta yanına getirecek anlatım olanakları sunmaktadır.Bir oyun aynı zamanda sanat olabilir mi diye sorabiliriz.Bu soruyu,oyunla sanatın birbirindensandığımız kadar ayrı olmadıklarını söyleyerek kısmen yanıtlayabiliriz.Her ikisinde de ortak yan çoktur(''Sanatı tarif etmeye mecbur olsam,oyundur derim...''Bedri Rahmi Eyüboğlu-Çev.notu).Bir kez maddi açıdan her ikisi de kesinlikle amaçsızdır.Ayrıca oyun oynayan kimse de tıpkısanatçı gibi kendi dünyasını kurar ve günlük yaşantının tekdüzeliğinden ,kendisine kurduğumasal ülkesine uçar gider.Kaldı ki,her sanat başlangıçta bir oyun ve boş zaman eğlencesiidi.Tarih öncesi insanının duvar resimleri,eski Yunan çobanlarının şarkıları ya da komedilerisanattan çok uzaktan değillerdi.Talihsiz aşığın,çektiklerini sazına dökmeye başladığıan,sanatın doğduğu andır.Sanatın özü,sanatçının,kendi ruhunu elindeki gerece yansıtabilmeyeteneğinde saklıdır.Yüzyıl önce satranç kuşkusuz yalnızca bir oyundu.Ancak,örneğin Rubinstein'ın oyunlarınısaran,o derin kendini adama duygusunu algılayan bir kimse,artık bilir ki,satranç yeni vesürekli gelişmekte olan bir sanattır

Ekim 2012

Aykut Başyiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2012

Aykut Başyiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

-

Facebook’ta Takipçilerin Yalnızca %6’sı Markalarla Etkileşime Geçiyor - sosyalmedya.co

Yeni yapılan bir araştırma, gerçekten sayfalarıyla etkileşimde olan ana kitleye odaklanmanın daha etkili olabileceğini ortaya çıkardı.
Ekim 2012

Aykut Başyiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2012

Aykut Başyiğit bir yanıt verdi.

Eylül 2012

Aykut Başyiğit bu yanıtı beğendi:

Güzel belgesel sitesi önerebilir misiniz?

stumbleupon.com bunu bir dene, üye oluyorsun ve her istediğin konuda bir çok şey buluyor.
Eylül 2012

Aykut Başyiğit yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2012

Aykut Başyiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

-

Wordpress Ziyaretçi Arttırma Yolları

Aykut Başyiğit Kişisel Web Sitesi
Eylül 2012

Aykut Başyiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

-

Wordpress Resim Sıkıştırmasını Engelleme

Aykut Başyiğit Kişisel Web Sitesi
Eylül 2012

Aykut Başyiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2012

Aykut Başyiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

-

Twitter Yeni Profil Tasarımını ve iPad Güncellemesini Tanıttı

Bugün Twitter CEO’su Dick Costolo profil sayfalarına odaklı yeni tasarımı ve iPad güncellemesini tanıttı. Detaylar için tıklayınız.
Eylül 2012

Aykut Başyiğit  bu yazıyı beğendi:

Eylül 2012

Aykut BaşyiğitBarış Arslan kişisini takip etmeye başladı

Barış Arslan, Sap Abap Danışmanı, @BySplash

SAP ABAP Consultant @itelligenceTR, CEIT and IT Yeditepe University, Relevant with Social Media!

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Fotoğrafçılık

1949 Kişi   167 Soru

Satranç

62 Kişi   40 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

İnsan Davranışları

3849 Kişi   962 Soru

Temalar

5 Kişi   2 Soru