Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aykut Karaalioglu, 

CEO

Silicon Valley Entrepreneur, Coffee Drinker, Public Speaker and Growth Hacker. themobileaction.com

Haziran 2013

Aykut KaraaliogluHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Haziran 2013

Aykut Karaalioglu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mobil Devrim Yeni Başladı!

Dünyada ki İnternet trafiğinin sizce ne kadarı mobil cihazlardan sağlanıyor?
Mobil


Kleiner Perkins Caufield & Byers analisti Mary Meeker’in raporuna göre Mobil Trafik yüzde 15 seviyelerinde. Buda demek oluyor ki halen çok fazla fırsat var mobil platformlarda. Tabii ki bu profesyonel ve tecrübeli bir ekiple daha hızlı hareket etmenize bağlı.


iPhone’un 2007'de hayatımıza girmesini Mobil Devrimin başlangıcı sayarsak 6 yıl içerisinde beklenenin biraz daha altında bir ivme ile Mobil Cihazların sayısı ve yaygınlaşması artmış.


Mobil

Meeker’in raporuna göre Dünyada 1.5 milyar akıllı cihaz bulunuyor. 5 milyardan fazla mobil cihazın olduğu bir piyasada akıllı cihazların yaygınlaşma oranı yüzde 21 seviyesinde.


TOP 30 ÜLKE
Akıllı telefonların büyüme hızı ve sayısına baktığımızda; Çin Dünya’da en fazla akıllı cihazın olduğu ülke olmasına rağmen, akıllı telefon yaygınlaşması yüzde 29 seviyelerinde. Amerika Birleşik Devletlerin’de akıllı cihaz oranı yüzde 58, Japonya’da ise yüzde 76. Türkiye bu listede 20. sırada. Toplam 17 milyon akıllı cihazın olduğu Türkiye’de akıllı cihazların pazardaki büyüme hızı: Yüzde 30.

Mobil


Neler bizi bekliyor?

Mobil büyüme hızına ve yaygınlaşma oranına bakarak fırsatların yüksek olduğu ülkeler:
 • Hindistan
 • Türkiye
 • Endonezya
 • Rusya
 • Meksika

2008 yılından bu zamana kadar Android’deki yükselişe baktığımızda bugün itibariyle 900 milyondan fazla cihaz aktif hale gelmiş durumda. Bu sebeple Apple ile Google arasındaki rekabet daha da hızlanıp, Afrika ve Asya ülkelerinde akıllı cihaz sayısı ve yaygınlaşması artacak.

Büyüme trendleri yüksek olan marketlerde yerinizi almak için, kullanıcı istek ve davranışlarını iyi bilen, temel ihtiyaçları kavramak lazım.
Haziran 2013

Aykut KaraaliogluSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Haziran 2013

Aykut Karaalioglu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mobil Uygulamanızı Nasıl Başarıya Ulaştırırsınız ? - Yazı Serisi- 1

Mobile
Mobil uygulama marketleri gün geçtikçe daha da fazla büyüyen ve artık içinde ihtiyacınıza uygun uygulamaları bulmakta zorlandığınız bir hale geldi. Son rakamlara baktığımızda:
 • Google Play ve Apple Marketi herbiri kendi içinde 800 binden fazla uygulamayı barındırıyor.
 • Google Play’de 42 milyardan fazla uygulama indirildi.
 • Apple Market’de ise bu günlerde 50 milyar rakamı zorlanıyor.
Market’de ağırlığı daha az olan ama halen önemli oyunculardan:
 • Blackberry 120 bin uygulamayı barındırırken,
 • Microsoft’un platformu Windows Phone’da uygulama sayısı 145 bin seviyelerinde.
Hal böyle olunca ister istemez rakamlar sizleri korkutup, uygulamanızı yayınlamadan önce ya da yayınladıktan sonra nasıl bir strateji izlemeniz konusunda sizi düşündürebilir.. Kaygılanmanız gayet normal fakat aşağıda sıralayacağım soruları kendinize sorup, uygulamanızda iyileştirmeye gidebilirsiniz.
 1. Kullanıcılar bu uygulamayı niye indirmeli?
 2. Bu uygulamayı ben nasıl geliştirebilirim? Negatif yorumlar bu konuda pozitif olanlardan daha çok işinize yarıyacaktır.
 3. Eğer uygulamanız beğenilip kullanıcı tarafından ilgi görüyorsa, elinizdeki bu kitleye başka uygulamaları nasıl sunabilirsiniz?
 4. Sizin uygulamanıza benzer başka ne kadar uygulama var? Onlar neyi iyi yapıyor? Sizin temel farklarınız neler?
 5. Rakipler piyasaya ne zaman girmiş ve mevcut durumları nasıl?
 6. İçinde bulunduğunuz marketin gelir modelleri nasıl? Örneğin bir oyun geliştirip bunu Apple Market’e koymadan önce benzer uygulamaların izledikleri gelir modelleri incelenebilir.
Araştırmalarınızı yaparken size yardımcı olucak üç analitik servisini paylaşmak istiyorum:
- 221 Binden fazla App geliştiricisi App Annie analitik sistemini kullanıyor.
- Top 100 Apple uygulama geliştiricisinden 85’i App Annie’de.
- 1.7 Milyondan fazla App günlük takibe alınıyor.
 • App Data: appdata.com (Fremium) :Facebook, Apple ve Android Uygulamalarını bir araya getiren App Data, özellikle yatırımcı ve büyük portfolio şirketleri tarafından çok kullanılıyor
 • Xyologic: xyo.net (Ücretsiz) : Halen beta aşamasinda olan Xyologic size uygulamalar hakkında yaklaşık download sayısını vererek aynı zamanda benzer uygulamaları da gösteriyor. Aylık yayınladıkları ülkelere özel ücretsiz raporlarını şiddetle tavsiye ediyorum.
Bunu bir yazı serisi haline getirmeyi planlıyorum. Önümüzdeki günlerde mobil eko-sistem içinde diğer parametleri inceleyeceğim. Yorum bırakarak merak ettiğiniz konuları bildirebilirsiniz.
Haziran 2013

Aykut Karaalioglu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Silikon Vadisi ve Türkiye

Girişimcilik

Özellikle Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Silikon Vadisine yapmış olduğu geçen haftaki ziyaretiyle çok uzun zamandır konuşulan bir mevzu yeniden alevlendi: Silikon Vadisi benzeri bir oluşumu Türkiye’de başlatmak.

Gerek Türkiye’de gerekse de Silikon Vadisinde girişimciliğe soyunmuş biri olarak bir iki değerlendirmede bulunmak istiyorum. Özellikle son 2 senede bilfiil San Francisco Körfezinde vakit geçiren biri olarak buradaki eko-sistemden bahsederek kararı size bırakmak istiyorum.

Burası dünyanın çok farklı yerlerinden macera ruhlu, yaratıcı, kafası yeniliklere açık kişilerin olduğu bir girişimci kulübü. Bilginin paylaşıldığı ve en önemlisi değer bulduğu bir yer. Türkiye'den zaman zaman gelen arkadaşlarla buluştuğumuzda ya da farklı kanallardan bana ulaşanlarla hep tekrarlanan sorunlarının bir kısmı burada da yaşanıyor. Fakat artık burada bazı şeyler formülize edilmiş ve girişimcilerin işlerini kolaylaştırmak adına bir sistem kurulmuş durumda.

Türkiye'de görmeye alışık olduğumuz lüks bina ve araçlardan ziyade daha mütevazi sayılabilecek yaşam koşullarına sahip, yaratıcı gençler dünyayı her gün daha farklı bir teknoloji ile tanıştırıp insanların hayatlarını değiştirmeye çalışıyorlar. Çok küçük bir alanda yüzlerce startup kurucusu ve çalışanı ile denk gelip ortak konularda fikir alışverişi yapabilirsiniz. 1.5 aylık bir B2B şirketinin 60+ müşteri sayısına hiç şaşırmayıp aynı zamanda hiç bir gelir modeli olmayan başka bir mobil uygulamanın milyon dolarlık yatırım haberlerini günlük sıradan bir gelişme olarak okuyabilirsiniz.

Olay son derece modern binalar, altyapı ve hayat kalitesini artıracak aletlerden ziyade, daha çok kafa yapısı ve kültürle alakalı. Buda çok kısa zamanda oluşacak bir şey değil. Fakat Türkiye'de ki bu gelişmeleri çok olumlu buluyorum. Uzun soluklu bakıldığında hem ülke ekonomisine hem de gençlerde girişimcilik ruhunu aşılamak adına çok faydalı olacağı şüphesiz.

Aykut Karaalioglu
CEO | Mobile Action
[email protected]
themobileaction.com
Haziran 2013

Aykut KaraaliogluGökhan Örün kişisini takip etmeye başladı

Gökhan Örün, Girişimci, @GokhanOrun

Girişimci - Mobil Uygulamalar Uzmanı - swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me

Haziran 2013

Aykut KaraaliogluGirişimcilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişimcilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2013

Aykut KaraaliogluYerli İnternet Girişimleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Yerli İnternet Girişimleri

Türk internet girişimcileri ağı

Haziran 2013

Aykut KaraaliogluSosyal Ağlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Sosyal Ağlar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Girişimcilik

3663 Kişi   362 Soru

Sosyal Ağlar

773 Kişi   176 Soru

Yerli İnternet Girişimleri

407 Kişi   60 Soru