Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aykut Özdemir, 

İnşaat Mühendisi

yapisor.com - İnşaat Soru Cevap Sitesi aykutozdemir.com.tr - İnşaat-WebTekno Blogum insaatgundemi.com - İnşaat Haberleri

Haziran 2017

Aykut Özdemir yeni bir  soru  sordu.

Haziran 2017

Aykut Özdemir bu yanıtı beğendi:

Uykuya dalarken sıçrama bir sorun belirtisi olabilir mi?

Uyku arasında sıçrama da oluyor arada! Bir yerlerde okumuştum. Astral seyahat sonrası birden bedene dönen ruh neticesinde sıçrama hissi olmaktaymış. Ne ütopik gelmekte değil mi? Hala düşüncesi hoşuma gider:)
Haziran 2017

Aykut Özdemir bu yanıtı beğendi:

Uykuya dalarken sıçrama bir sorun belirtisi olabilir mi?

Uykuya dalarken veya dalmaya çalışırken sıçramak (Sıçrayarak Kalkmak)

Bu tür sorunlarda insanlar korkuya kapılıp kendilerinde bir problem aramaya başlarlar.Nefesim mi kesildi yoksa kalbimde mi bir problem var vb. sekilde düşüncelere kapılırlar.

Siçrama hareketi hizli bir nefes alimi ile birlikte hizli kalp atislari ve gögüs üzerinde olusan bir baskiyla karisik bir biçimde olusuyorsa;
  • Çesitli hazimsizlik problemleri (Mide, Oniki parmak Bagirsagi, Safra Kesesi, Pankreas, Bagirsak ve Stres kaynakli)
  • Sindirim organlarinda asiri gaz birikimi
  • Yemek yenildikten sonra sindirimin tamamlanmasini beklemeden uyumaya çalismak
  • Hareketsizlik
  • Asiri sigara, çay ve asitli içeçek tüketmek
  • Stres
  • Düzensiz ve dengesiz uyku uyumak (Geceyi gündüz,Gündüzü Gece yapmak)


Nadiren de olsa kisi normal hayatinda anlik bu durumla karsilasabilir.
(Bu durumu Uyku Apnesiyle veya Anksiyete ile karistirmayiniz)

Bir bardak su bile içsem midemde kalıyor, midem kalbime baskı yapıyor, nefes almakta zorluk çekiyorum, midemde gaz var bir çikarsam rahatlayacagim şeklinde günlük hazımsızlık şikayetleriniz varsa bu problemle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Not ; Günlük hayatınızda yaşadığınız hazımsızlık şikayeti kalbin alt ve arka damlarindaki bir sorun yüzünden de olabilir ve bu durum hazımsızlıkla arıştırılabilir.

(Mehmet Ali AKÇAYIR)
Haziran 2017

Aykut Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

Rıski standart favorimdir
Dünyanın en popüler ve kaliteli 10 votka markasını sıraya sokuyoruz. En iyi votka markalarına göz atmadan önce, listemizdeki sıralamanın sadece üretilen votkanın lezzetine göre değil, marka popülaritesi ve üretim kalitesine göre de olduğunu hatırlatalım.

Listemizde aromalı votkalara (Örn: Smirnoff Orange, Cardinal Melon), ve alt kategori özel üretim votkalara (Örn: Stolichnaya Elit, Russian Standard Gold) yer vermediğimizi, sadece votka markaları arasında bir sıralama olduğunu da söylerek 10 numara ile başlayalım..

No.10 - Russian Standard (Rusya)

Alkollü İçecekler

Geleneksel Rusya votkalarının en iyisi. Rusya'nın en çok tüketilen Votka markası Russian Standard. Türkiye'ye yeni yeni girmeye başladı ve artık büyük tekel bayilerinde bile bulunabiliyor.


NO.9 - Pinnacle Vodka (Fransa)

Alkollü İçecekler

2002 yılından bu yana üretilmeye devam eden Fransız votkası, üretmeye başladığı 20 çeşitten fazla aromalı votka ile tüm dünyada müşteri kitlesini büyütmekte. Damla çikolata, kurabiye, krem şanti, sakız, topitop, pamuk helva gibi birbirinden ilginç ve lezzetli aromalara sahip Pinnacle Vodka'ları Türkiye'de bulmak henüz kolay olmasa da, kendine dünya pazarında büyük bir yer edinmeye başladı bile.


No.8 - Skyy Vodka (Amerika)

Alkollü İçecekler

Kendine has bir aroma ve tada sahip olan Skyy Vodka, 1992 yılından bu yana üretilmeye devam etmekte. Absolut Vodka'nın ardından Amerika'nın en çok sevilen ve tercih edilen 2 numaralı votka markası.

No.7 - Belvedere Vodka (Polonya)

Alkollü İçecekler

Polonya'nın 1 numaralı votka markası Belvedere, kalitesini ve tadını üretimi süresince kullanılan Polonya'daki Unique water 'a borçlu. (Unique: Eşsiz, benzersiz.)


No.6 - Smirnoff Vodka (Rusya)

Alkollü İçecekler

Rusya'nın en uzun süredir üretilmeye devam eden votka markası Smirrnoff, günümüzde 60'dan fazla aroma çeşidiyle büyük bir kesimin damak tadına hitap ediyor.


No.5 - Absolut Vodka (İsveç)

Alkollü İçecekler

Amerika ve Türkiye'de 1 numaralı votka markası haline gelmeyi başarmış, hakkında çok da fazla bilgi verme ihtiyacı hissetmediğim, votka içen hemen hemen herkesin en az bir kere içmiş olduğuna inandığım kaliteli votka markası. "In an Absolut World"


No.4 - Stolichnaya Vodka (Rusya)

Alkollü İçecekler

Listenin üst sıralarında yer alan bir diğer Rus votkası. Özel üretim olarak piyasaya sürülenStolichnaya Elit votkasının dünyanın en iyi içime sahip 2. votkası seçilmesinin ardından markanın bilinirliği bir anda yükselişe geçti.


No.3 - Finlandia Vodka (Finlandiya)

Alkollü İçecekler

1970 yılından beri üretilmeye devam edilen en kaliteli Finlandiya votkası.


No.2 - Crystal Head Vodka (Kanada)

Alkollü İçecekler

Listedeki belki de en ilgi çekici votka markası. Henüz 2007 yılında üretilmeye başlanan bu votka markasının, pek çoğumuz Türkiye'de adını bile duymamış olsak da Crystal Head kısa sürede dünyanın en popüler ikinci votkası haline gelmeyi başardı. Fakat bu popülerliğin votkanın tadından yada kalitesinden değil, orijinal ve şık şişe tasarımından kaynaklandığına inanların sayısı oldukça fazla.


No.1 - Grey Goose (Fransa)

Alkollü İçecekler

Listemizin en tepesinde 1997 yılında üretilmeye başlanan, Fransa'nın ve dünyanın en büyük votka markası olmayı başarmış Grey Goose bulunuyor.


Dünyanın en sevilen 10 votka markası bunlar. Siz hangi votka
markasını tercih ediyorsunuz?
Haziran 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

23 yaşındayım ama daha kendimi keşfedemedim. Ne tür zekaya sahibim, hangi işi zorlanmadan yaparım, neye yeteneğim var, neye ilgim var, hangi sektörde olmalıyım hiçbirinin cevabını bilmiyorum. Kendimi nasıl keşfederim?

Farklı mekanlarda farklı ortamlarda farklı insanlarla sürekli iletişim ve etkileşim halinde olmadan, seni sıçratacak şartlar ve yeteneklerini farkedemezsin.
Haziran 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

Teknoloji ile sosyalleşir miyiz yoksa yalnızlaşır mıyız?

Teknolojiyi nasıl kullandıgına bağlı, örneğin s health uygulamasında arkadaşlarım ile yarış içerisindeyim :) bu beni sürekli yürümeye gezmeye teşvik ediyor. Aynı şekilde farklı mekanların fotoğraflarını çekip paylaşmak hoşuma gidiyor. Teknolojiyi sizi insanlarla iletişime geçirecek, farklı mekanlara hareket ettirecek şekilde kullanırsanız tabiki de sosyalleştirir. Dikkat edilmesi gereken, sosyalliğin şeklinin değişmesidir. Yani 20 yıl önceki sosyalleşme ile şuani kıyaslamamak lazım. Artık çocuklarımız sokakta gazoz kapağı oynamıyor diye düşünürsek olayın boyutu değişir.
Haziran 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

İnternet'ten gerçek, doğru bilgiye nasıl ulaşılır. Bu sadece internet ile de sınırlı kalmasın; kitap veya bilgilerin doğruluğunu neye göre kıyaslamak gerek? Nette bir bilginin doğru olduğundan nasıl emin olabiliriz?

bu konuda benim kriterim en az 3. Yani emin olmak için en az 3 kaynaktan bakmak lazım. 2 si farklı birşy söylüyorsa 3. Sü belirleyici kriterdir. Dikkat edilmesi gereken konu, 3 kaynagında farklı taraflara ait olması gerekir.
Haziran 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

İş başvurusunda mühendislerin not ortalaması dikkate alınıyor mu?

Merhaba

özellikle yeni mezunlarda dikkate alınır. Çünkü not ortalaman, stajların ve katıldıgın mesleki etkinlikler dışında seni ölçebilecek başka veri yoktur.
Mart 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

İnşaat Mühendisi adayı olarak çalışma alanlarımızın çeşitli olduğunu ve günümüzün gerektirdiklerine bakınca da yaratıcılık, yenilikçilik, sürdürülebilirlik kavramlarının tüm alanlarda asıl aranan özellikler olduğunu birçok yerde okudum. Soru: Nasıl daha yaratıcı, yenilikçi oluruz?

Yabancı kaynakları takip et, özellikle mimari blogları. Architecture blog diye aratsan çıkar zaten. Şuradada örnek yerli yabancı kaynaklar verdim :aykutozdemir.com.tr/insaat/takip-ediles...

bu sitelerden yeni malzemeler vs. öğrenebilirsin. İlaveten, genel anlamda teknolojiyi takip etmelisin. Sonuçta bu gelişmeler bir kaç sene sonra inşaat sektörüne de yansıyor. Örneğin son zamanların en çok konuşulan teknolojik yeniliklerinden birisi nesnelerin interneti. Baktıgımız zaman son zamanlarda akıllı baret diye bir yenilik ortaya çıktı.. Gibi gibi :)

başarılar
Mart 2017

Aykut Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

çok güzeldi, kaleminize sağlık
Meslekler, insanların ihtiyaçlarını gidermek üzere ortaya çıkmıştır. Ayakkabıcılıktan tutun da estetik cerrahlığına kadar tüm meslekler, ihtiyaçlara hizmet etmek ve talepleri karşılamak için vardır. Hiç bir meslek, talepsizlik karşısında direnemez! Talep edilmeyen ve ihtiyacı gidermeyen meslekler yok olmaya ya da format değiştirmeye mahkumdur. Yıllara meydan okuyan mesleklerin arkasında "yoğun talep" desteğinin olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Emlakçılık mesleğinin varlık sebebi de aynen diğer meslekler gibi insanların ihtiyaçlarını gidermek ve onların taleplerini karşılamaktır. Satılık ya da kiralık bir ev ihtiyacı olan ancak bu evi aramak için yeterli vakti ya da sabrı olmayan kişilerin göz nurudur emlakçı. Günlerce arayıp durmasına rağmen gönlündeki evi ya da iş yerini bulamayan kişini can dostudur emlakçı. Parasını emlak sektöründe değerlendirmek isteyen ancak vaktinin çoğunu bu işe ayıramayan yatırımcının yatırım uzmanıdır emlakçı. Evini satmak ya da kiraya vermek isteyen ancak bu işe vakit ayıramayanların güvenilir satıcısıdır emlakçı. Kıymetli mülkünün pazarlamasını yapamayanların pazarlamacısıdır emlakçı. Kısacası ihtiyaçları ve talepleri karşıladığı için insanlık tarihinin en eski mesleklerinden birini icra etmektedir emlakçı.

Madem her meslek ihtiyaçtan doğuyor ve madem emlakçı da çok ciddi ihtiyaçları karşılıyor peki neden emlakçılık itibarlı bir meslek değil?

Her mesleğin ihtiyaçtan doğduğunu ve talep edenler sayesinde varlığını sürdürdüğünü başta söylemiştim. Emlakçılığın da ihtiyaçtan doğduğu ve talep edenler sayesinde varlığını sürdürdüğü ortada. O halde nasıl olur da ihtiyaçlara cevap veren ve talepleri karşılayan bir meslek "itibarsız" ilan edilebilir?

Aslında itibarsız olan emlakçılık mesleği değildir. İtibarsız olan, emlakçılığı "fırsatçılık" olarak gören emlakçılardır. Alıcı, kiracı ve mülk sahibi müşterilerine kaliteli hizmet sunmayan, yalan söylemeyi ve insanların zor durumlarından faydalanmayı meslek haline getiren karakter yoksunu kimselerin, tabelalarına ve kartvizitlerine "emlakçı" yazmaları emlakçılık mesleğinin kötü vasıflarla algılanmasına sebep olmuştur.

Elbette emlakçılık mesleğinin toplumumuzda itibar görmemesinde tek sebep itibarsız emlakçılar değildir. Kültürel yapımızın "komisyon" konusuna uygun olmaması da emlakçılığın hak ettiği itibarı elde etmesini geciktirmektedir.

Batı kültürlerinde emlakçılık mesleği itibarlı mesleklerden biridir. Bunun iki sebebi var. İlki, bu toplumlarda emlakçılık mesleğini icra eden kişilerin ve markaların, işin hakkını verme konusundaki gayretleridir. İkincisi ise batının kültürel yapısının "komisyon" anlayışına uygun olmasıdır.

Sonuç olarak emlakçılık kötü bir meslek değildir. Bu mesleği kaliteli hizmet sunan ve ticari dürüstlüğü erdem edinen emlakçılar daha itibarlı hale getirmektedir, getirecektir. Ayrıca toplumumuzun yapısı her geçen gün "komisyon" gibi gayet normal bir hizmet bedeline alışmaktadır. Yakın bir tarihte emlakçılık, aynen batıda olduğu gibi itibarlı bir meslek olarak algılanmaya başlayacaktır.

Tebessümle Kalınız
Mehmet Volkan Balbay
Mart 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

Ofis dekorasyonunda verim ve şıklık için nelere dikkat etmek gerekir?

Modern olması
gözü dolayısıyla çalışanı yormayan verimi düşürmeyen sade renkler
ferahlık, minimum yer kaplayarak maksimum depomala saglayan raf ve dolaplar
Mart 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

Mart 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

Web sitesi veritabanı yedekleme yöntemleri nelerdir?

Cpanel > phpmyadmin > sql dışarı aktar yolu izlenebilir

veya cpanel yedekleme sihirbazı da kullanılabilir

siteniz wordpress ise backup eklentileri kurulabilir

kolay gelsin
Mart 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

Teknoloji, oyun, film ve yorumlarımızın olduğu bir web sitesi açmayı düşünüyoruz. İsim konusunda önerileriniz nelerdir?

Yorumla.
yorumluyoruz.
yorumladik.

gibi kelimelerin uzantıları araştırılabilir.

yorumsitesi.
yorumblogu.
yorummekani.

gibi uzantılara da bakılabilir.

ayrıca uzantıları seçerken anlamlarına da dikkat etmek lazım şurdan inceleyebilirsiniz : aykutozdemir.com.tr/wordpress/domain-uza...
Mart 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

Mart 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

Para satmak nedir 'forex'?

Çok tknik bilgiye ihtiyacınız var, ekonomiyi bilmeli ve takip etmeli gidişatına hakim olmalısınız. Yoksa çok canınız yanar para kaybedersiniz
Mart 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

Başarıda hırsın faktörü nedir?

Merhaba

azim başarıyı hırs ise başarısızlıgı getirir. Azim ile hırs arasında ince çizgi var, dikkat edelim
Mart 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

Mart 2017

Aykut Özdemir bir yanıt verdi.

Psikolojik altyapısı olan ve insanlara iyi hissettirecek bir network projem var. Bunun için gerekli server masrafları ne kadardır?

Merhaba
bu tamamen networkünüzdeki insanlara dolayısıyla harcayacakları trafiğe göre değişir. Biraz detay verirseniz yardımcı olabiliriz
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnşaat Mühendisliği

235 Kişi   106 Soru

Mimarlık

418 Kişi   138 Soru

Mimari Tasarım

532 Kişi   91 Soru

Mimar Sinan Üniversitesi

232 Kişi   6 Soru

İç Mimarlık

286 Kişi   62 Soru

Mimari

197 Kişi   134 Soru

Mühendis

328 Kişi   39 Soru

Mühendislik

792 Kişi   66 Soru

Yazılım Mimarı

236 Kişi   8 Soru

Mimar Sinan

20 Kişi   3 Soru

İç Mimari Tasarımları

167 Kişi   27 Soru

Sistem Mimarı

6 Kişi   1 Soru

Bilgi Mimarisi

8 Kişi   0 Soru

İnce Yapılar

12 Kişi   0 Soru

Fikir Mimarlığı

8 Kişi   1 Soru

Çağdaş Mimarlık

14 Kişi   8 Soru

Cami Mimarlığı

6 Kişi   2 Soru

Osmanlı Cami Mimarisi

12 Kişi   2 Soru

Sürdürülebilir Mimari

14 Kişi   9 Soru

Mimarlar Odası

11 Kişi   3 Soru

Maket (Mimari)

12 Kişi   6 Soru

Çevre Mühendisliği

46 Kişi   12 Soru

İnşaat

347 Kişi   116 Soru

Teknikerlik

91 Kişi   4 Soru

İnşaat Ustalığı

86 Kişi   8 Soru

İnşaat Ürünleri

128 Kişi   9 Soru

Prefabrik Yapılar

48 Kişi   6 Soru

Sosyal Mühendislik

52 Kişi   9 Soru