Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aykut Özdemir,

İnşaat Mühendisi

http://yapisor.com - İnşaat Soru Cevap Sitesi http://www.aykutozdemir.com.tr - İnşaat-WebTekno Blogum http://www.insaatgundemi.com - İnşaat Haberleri

Kasım 2014

Aykut Özdemir

Bina yalıtımında membran yalıtım mı, sürme yalıtım mı tercih edilmelidir?

İkisi de aynı yerlerde kullanılabilir. Hatta püskürtme ve dökme yalıtım malzemeleri de vardır. Yurdumuzda geri zekalılık cumhurun başından en alttaki işçiye kadar sirayet ettiğinden membran yalıtımları tavsiye etmem. Kullanabildiğiniz her yerde sürme, püskürtme ve dökme yalıtım kullanmalısınız. Membranların ülkemizdeki problemi tamamen işçilikten kaynaklanır. Öncelikle altının tamamen temizlenmiş, dümdüz perdahlanmış olması gerekir, canı burnunda çalışan Türk işçisi bu aşamada yani daha membran şantiyeye gelmeden sıçar. Ardından eğer çatı yalıtımı için kullanılacaksa o çatı perdahlandıktan sonra da tamamen tertemiz olmalıdır, yani bir vida ya da çivi dahi yüzeyde olmamalıdır. Türk işçisi bunu da hiçbir şart altında yapmaz. O yabancı maddelerin üzerine serilen membran o bölgelerde delinir. Bu iş gerçekten bazı aşamalarında mükemmel yapılmazsa serilen yüzlerce metrekare membran bir anda çöp olur. Diğer problem yüzey köşelerine yapılması gereken pahlardır. Membranlar kırılgan olur ve 90° bükülmeye dayanamazlar, bu nedenle yüzey kenarlarına pahlar koyulur ve membran maksimum kar seviyesinin üstüne kadar parapet duvarına yapıştırılır. Bu durumda da zaten işi zararına almış olan müteahhit pahlardan tasarruf eder. Yani membran köşelerden de yırtılır. Üçüncü savsaklanan konu ise membran şeritlerinin yapıştırılmasıdır ki o iş esnasında öncelikle membranın üst yüzeyi pırıl pırıl tertemiz tutulmalıdır, yere düşüp üstüne basılan bir çivi ya da vida membranı o bölgede deler, anında onarılmazsa yine bütün iş ve malzeme boşa gitmiş olur. Türk işçisi buna da dikkat etmez. Yapıştırma işlemi de büyük bir itinayla ve kesintisiz olarak yapılmalıdır. Nispeten yavaş yürüyen bir iştir ve her dikişin her santimetresinin gerçekten yapıştığına emin olmak gerekir. İşçimiz bunu da düzgün yapmaz. Hiçbir emniyet tedbiri almadan, doğru dürüst para vermeden, sigortayı asgariden yaparak beni de o çatıya çıkartsalar bütün yazdığım bu kötü işleri ben de aynı kötülükte yaparım tabii ki.

Neyse diğer yöntemler ülkemiz için daha iyidir.

Madem ilgileniyorsunuz size ODTÜ'de okutulan yalıtım dersinin ppt'lerini aşağıdaki linkten gönderiyorum. Ppt açarken sorulan şifreye ihtiyacınız yok, salt okunur olarak açıp bakabilirsiniz. Sayfa ve dosya adetine kanmayın, fazla görünüyor ama bol resimli olduklarından kolayca hepsine bakabilirsiniz. Bu soruya bu ülkede verilebilecek en detaylı yanıt burada, bence dosyaları indirin, bir süre sonra silebilirim, ihtiyacınız varsa ısı ve ses yalıtımı bölümlerini de size ulaştırabilirim:

dropbox.com/sh/gfpihvavmsbfga7/AACI2fkx. . .
  • 3 Yanıt
Ekim 2014

Aykut Özdemir

Tavsiye edeceğiniz ingilizce bloglar hangileridir?

  • 4 Yanıt
Ekim 2014

Aykut Özdemir

İş kurma, girişim, zengin olma üzerine önereceğiniz kitaplar hangileridir?

İş kurma ile ilgili business model generation (erken ve fikir aşamasındaki startuplar için) 4hour workday'i ben okumadım ama önerenler var. optimist yayınlarında güzel kitaplar var onları al. Zengin olma ile ilgili apayrı bir konudan bahsediyorsun, vegas'ta nasıl blackjack oynanır onu öğren ya da şans oyunlarına bak, (kısacası böyle bir amaçla yola çıkma bence) ha eğer uzun sürse de amacım zengin olmak diyorsan sağlığını koru, deli gibi çalış oku öğren. Çok zengin bir çok insan (en iyi örnek richard branson belki ki gidip bio'sunu okumanı öneririm) olmanın pek bir tarifi yok. (çalma, aldatma, bilgi satma vs harici) fiktif değerler üzerinden zengin olmak istiyorsan borsayla ilgilen. (çok sert olduysa kusura bakma)
  • 1 Yanıt
Ekim 2014

Aykut Özdemir

İngilizce geliştirme hakkında bir kaç soru

Voscreen.com u önerebilirim
  • 3 Yanıt
Daha fazla göster