Bilmek istediğin her şeye ulaş

Veteriner Hekimlik Öğrencisi Aylin Şimşek inploid.com'da 8 soru sordu, 24 soru yanıtladı ve 6 takipçisi var.

Nisan 2014

Aylin ŞimşekAt konu başlığını takip etmeye başladı.

At

At, Atgiller (Equidae) familyasına dahil otçul bir memeli hayvan. Evcilleri olduğu gibi, Amerikan bozkırlarında “Mustang” ve Altay dağlarını...

Şubat 2014

Aylin ŞimşekPsikoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Psikoloji

Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışlarla ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik süreçleri inceleyen bir alandır.

Şubat 2014

Aylin ŞimşekFelsefe konu başlığını takip etmeye başladı.

Felsefe

Felsefe doğruyu vermez, en iyi ihtimalle yanlışı öğretir. Fakat yanlışı öğrenmek de doğruya yaklaşmak değil midir?

Şubat 2014

Aylin Şimşekİnsan Psikolojisi konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Psikolojisi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2014

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Karıncalar uyur mu?

Evet karıncalar günde 7 saat uyur.
Şubat 2014

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Yapaylığın yaygın olduğu şu zamanlarda organik ürünler revaçta. Bu yüzden organik ürün doğru bir seçim diye düşünüyorum. Tam olarak bilgim yok ama organik meyve-sebze alanında bazı purosedürler var diye duymuştum yumurta için varmıdır bilemem. Bu alanda üretime geçtiniz diyelim ürünü dağıtım alanınız da önemli . Üretimle dağıtım arasındaki koordinasyonu sağlamanız gerektiğini düşünüyorum.
Şubat 2014

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Evde yavru bir timsah kaç yıl bakılabilir? Büyüme skalası nasıldır? Nerden bulunur, alınır?

Açıkcası bu konuyla ilgili bir bilgim yok. Fakat bir akrabam evinde beslemişti ve biraz büyüdükten sonra hayvanat bahçesine bırakmak zorunda kalmıştı. Evde beslenmeye uygun bir hayvan olmadığını düşünüyorum. Size sorun yaratacaktır.
Şubat 2014

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Neden su şişelerinin kapakları mavi renktedir?

Su şişelerinin kapaklarının mavi olmasıyla ilgili bir kural yoktur. Firmaların kendi seçimidir. Bir kaç marka farklı renkleri kullanmaya başlamışştır.
Şubat 2014

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur?

Öncelikle kuşunuzu erkek seçerseniz daha çabuk ve daha uzun kelimeler kurabilir. İşe 3 aydan küçük yavruyla başlamanız gerekir. Seçtiğiniz kelime kısa ve tek olmalıdır 'Babacık' gibi bunu sürekli olarak tekrarlamalısınız (3-4) gün kadar (ben telefonuma ses kaydı yapıp kafesin kenarına koyarak dinletiyordum) . Ardından başka bir kelime seçin ve aynı işlemi uygulayın. Burda önemli nokta 4-5 kelimeyi aşmayın ki kafası karışmasın ve daha erken konuşsun.
İlk başlarda kuşunuz garip garip sesler çıkarmaya başlar bu iyiye işarettir kelimeleri ezbere almaya başlamış ve söylemeye çalışıyor demektir : ) Ben kuşuma öpücük ver aşkım- şampiyon cimbom gibi daha uzun cümleleri öğretmeyi başarmıştım. Bu arada sakın ama sakın kuşunuzun yanına başka bir kuş ve kafese fazla oyuncak koymayın yoksa sizinle ilgilenmez .
Şubat 2014

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Ayağı kırılan atlar neden öldürülür?

Atların bacaklarında meydana gelen bazı kırıklar günümüz teknolojisiyle tedavi edilmektedir fakat çoğunlukla atlar yarış ve benzeri durumlarda kullanıldığı için bacağı bir kere kırıldı mı eskisi gibi koşamaz . Yarış atlarında ki sakatlıklar nakit kaybıdır bu yüzden sahipleri beslemek istemezler ne yazık ki atı yük olarak görmeye başlarlar bu yüzden uyutulmasını isterler. Bunların dışında atlar anestezik maddelere daha hassas hayvanlardır. Anesteziye maruz kaldıklarında yatar vaziyette olmaları nefes almakta güçlük çekerler ayakta durmaya ihtiyaçları vardır. Kırık bacakla ayağa kalkmakta at için işkence gibidir. Yapılan müdahaleler sonuç vermez hatta daha kötüye de gidebilir.
Şubat 2014

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Muhabbet kuşunun cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı farklı yollar ile tespit edilir. Genel kanı kuşların ceresinin(burnunun) koyu mavi ya da pembe olduğunda erkek, beyaz, açık mavi ve kahve rengi olduğunda ise dişi olmalarıdır.
Şubat 2014

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Muhabbet kuşunun kendi dışkısını yemesi neyi gösterir?

Yavru kuşlar kendi dışkılarını yiyerek bağışıklık sistemlerini güçlendirirler. Erişkin kuşlar ise mineral eksikliğinde bu davranışı gösterebilir.
Dışkılar bakteri oluşumuna sebep olurlar. Bakterilerin çoğalmasını önlemek için kafes en az iki günde bir temizlenmelidir. Bu hijyen sağlanmadığı takdirde kolayca yayılan bakteriler sindirim sistemi iltihaplanmaları ve enfeksiyonlarına sebep olur ve çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğururlar.
Çözüm olarak kafesin altına bir ızgara takın böylece dışkı kuşunuzun ulaşamayacağı bir yere gitmiş olur. Yeminizin mineral bakımından yüksek kaliteli olmasına özen gösterin.
Şubat 2014

Aylin Şimşek yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2013

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Aralık 2013

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Kuşlar uyurken neden tutundukları yerden düşmez?

Kuşların bacaklarının arkasında, ayaklarının altına kadar uzanan bir kilitleme mekanizması vardır. Kuş uyuyacağı vakit bacaklarını kısar ve ağırlığı bu bağlantıya yüklenir. Bunun sonucu pençelerini tünediği yer etrafında iyice kapatır. Bu kilitleme o kadar güçlüdür ki, kuşun minik gövdesinin salınımına hiç bir şekilde müsaade etmez. Kuş hareket edeceği vakit bacaklarını düzleştirir ve kilit açılır. Bu sayede kuşlar elektrik tellerinin üzerlerinde, evcil olanlar kafeslerinde incecik bir tel veya tahta parçası üzerinde düşmeden uyuyabilirler.


Aralık 2013

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Tavuklar neden kahverengi, bej ve beyaz yumurta yumurtlarlar, renk farklarının nedeni nedir?

Yumurta kabuklarının renklerindeki farklılık tamamen genetik olup kabuğa renk veren boya maddesine ve yumurtlayan tavuğun cinsine bağlıdır. Hangi tavuğun ne renk yumurtlayacağını öğrenmek için tavuğun kulak memesine bakmak gerekir. Eğer tavuğun kulak memesi beyazsa, yumurtası da beyaz olacaktır. Eğer kırmızı ise, yumurtası da daha koyu renkli olacaktır. Yumurta sarisinin renginin açik veya koyu sari olmasi, tavuga yedirilen yemin cinsi ile ilgilidir
Kasım 2013

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Filler neden farelerden korkar?

Sebebini tam bilmiyorum fakat izlediğim bir belgeselde filler gerçekten farelerden korkuyorlardı. Aynı benim böcek gördüğümde verdiğim tepkiyi veriyor, yolunu değiştiriyor ve irkiliyorlardı. Bence fazla karşılaşmadıkları şeylerden korktukları için veya gözleriyle net seçemedikleri için korkuyor olabilirler. Dikkat ettiğim bir şey var o da fareyi görünce hortumlarını saklıyorlar ve fareden uzaklaşıyorlar. Belgeseli izledikten sonra bende bunu araştırmıştım hortumlarını çekmelerinin sebebi farenin hortumlarına kaçıp boğula bileceklerini düşünmelerinden dolayı olduğu söyleniyordu ancak bilimsel bir gerçek bulamadım
Kasım 2013

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Kediler neden 4 ayak üstüne düşer?

Kedilerin 4 ayak üzerine düşme davranışına, Kedi Doğrultma Refleksi adı verilir. Yani kedilerin 4 ayak üzerine düşmeleri bir özellik değil reflekstir. Kediler bu refleksi doğumdan 3-4 hafta sonrasına kadar kazanamazlar, 7. Haftaya ulaşana kadar da pek düzgün işlemez. 7. Haftadan sonra ise öğrenme tamamlanır ve kediler, bilinç dışı bir şekilde bu hareketi sergiler. Bu refleksin biri elini hızla gözünüze götürmesiyle göz kapağının, gözü korumak için kapanmasından bir farkı yoktur. Ve bu da inanılanın aksine doğuştan kazanılmış bir refleks değildir. Yeni doğan insan bebeklerde görülmez. Doğumdan bir kaç hafta sonra kazanılır. Tamamen bilinçsiz olarak otonom sinir sisteminin kontrolü altında gerçekleştirdiğimiz bir harekettir.
Kasım 2013

Aylin Şimşek bir yanıt verdi.

Köpeğin mama yememesinin nedenleri nelerdir?

Bir köpeğin mamasını yememesinin en önemli sebebi fiziksel sorunlardır. Ancak bu durum bir hastalıktan veya başka bir fiziksel sorundan kaynaklanmıyorsa, bir davranış bozukluğu olarak nitelendirilmesi gerekir. Bu açıdan bakıldığında, köpeğin mamasını yememesinin birden çok sebebi vardır. Bunlardan ilki depresyondur. Aynı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de depresyona rastlanabilir. Depresyondaki bir insan ya çok yemek yer, ya da hiç yemez. Bu durum, köpeklerde de aynı şekilde seyreder. Köpeğin yemek yememesinde en çok görülen sebep ise sahibinin dikkatini çekmek istemesidir. Çünkü sahibi köpeğin yemek yemediğini fark eder ve bu durumu çok önemser, köpeğe ilgi göstermeye başlar. Köpekler de bunun farkında olduğundan, adeta durumu kullanır. Hatta bazı köpek sahipleri çok ileri giderek köpeğini eliyle beslemeye başlar ve köpek bu lüksü bırakmak istemediği için başka şartta yemek yemez.
Daha Fazla