Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversite Öğrencisi (Marmara) Ayperi95 inploid.com'da 12 soru sordu, 1 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Nisan 2017

Ayperi95 bu yanıtı beğendi:

Almanca dilini kendi çabalarımla nasıl ve ne kadar ilerletebilirim? Önerebileceğiniz kaynaklar hangileridir?

İnternette araştırma yaparsan zaten çoğumu göreceksin ben bir çoğunu indirip silmiş biri olarak asıl kaynağın bir iş üzerinde istikrar sağlamak olduğunu düşünüyorum. (o da bende yok :) ) ama senin için yazıyorum bunlar telefona yükleyip kullanabilecğin appler: duolingo , rosetta stone , bbc learning , voscreen, ted , busuu şimdilik aklıma gelenler
Mart 2017

Ayperi95 bu yanıtı beğendi:

Öğrenilmiş çaresizlik nasıl yıkılabilir?

Asla pes etme her zaman onunla savaş isterse seneler geçsin. Hep kendine inan ve güven başka yolu yok nereye kime gidersen git onlarda aynı şeyi söylecek(yani psikologlar) güç sende problemin çözümünü sen yapacaksın.Atatürk alıntı;
Aradığın güç damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
Mart 2017

Ayperi95 bir yanıta alt yorum yaptı

Evet , benden farklı düşündüğünüzü görebiliyorum. Ama kendinize gelin demeden önce , keşke benim SİZİ BAŞKA BİR KALIBA SOKMA ÇABASI İÇİNDE OLMADIĞIMI görebilseydiniz...
Bende herkes gibi fikrimi beyan ettim sadece. Ama sanırsam fazla ciddiye alınmışım.
Kıskançlık hastalıktır , tabii bana göre. Daha geçenlerde bir kadının kıskançlık yüzünden öldürüldüğünü haberlerde gördüm. Bu ve bunun gibi cinayetler oluyor , olmakta. Ve kıskanma durumunun yeterince önüne geçilmez ve abartilirsa bana göre tehlikeli sonuçları olabilir.
Mesela "Mini etek giyme!" , "Arkadaşlarına dışarı çıkma!" , "Başka erkeklerle/kadınlarla konuşma!" ve türevi kıskançlıkları kimse bana savunmasın. Bunlar karsindakinin hak ve özgürlüklerine saygısızlık ederek , onları kendi malı gibi görerek yapılan kıskançlıklara sadece örnek... Ayrıca eğer karşı taraf bu kıskançlıklari dikkate alır ve talimatları dinlerse, bu kiskancliklar ayni zamanda tek tarafli otorite kurmayi da percinlemektedir. Bu arada , kimse kimsenin mali değildir. Herkes bir bireydir. Herkes istediğini yapmakta özgürdür. Ve bence karsindakini olduğu gibi kabul etmeyecek ve onu kisitlayacak , değiştirmeye çalışacak biri çok geç olmadan hayatından çıkıp gitmelidir. İlişkilerde iki tarafın da yeri geldi mi sözü geçmelidir ayrıca.
Bence kıskançlık olmalıdır tabii her şeyin fazlası zarar. Ama kıskanan bir insan seviyorum diye haykırır adeta.
Mart 2017

Ayperi95 bir yanıta alt yorum yaptı

Kıskançlık kendine güvensizlikten kaynaklanan bir HASTALIKtır. "Seven adam kıskanır" diyenleri anlamadım ve anlamayacağım çünkü tüm kırgınlık , küslük, ayrılık ve hatta cinayetler çoğunlukla kıskançlık yüzünden çıkmaktadır. Ve bu hastalığı sanki iyi bir şeymiş gibi empoze etmek içler acısıdır. Şimdi kalkıp bana "Bir domuz sevdiğini kiskanmaz" ; "Sen o zaman kıskanç olmayan birini hayatına alırsın" vs.vs gibi savunmalar yapmayın. Azıcık düşünün ve kalıplarınızdan çıkın. Eğer karşınızdakine yeterli şeyi , ilgiyi , şefkati veremiyorsaniz tabii kiskanirsiniz. Tabii bir de olayın öbür boyutu var , insanı ruh hastası yapan , kıskançlık gibi hastalık bir duygusunu kirbaclayan kanı bozuklar var onlara hiç girmek istemiyorum. İlişkilerde iki taraflı güven esastır vesselâm.
Bence kıskançlık olmalıdır tabii her şeyin fazlası zarar. Ama kıskanan bir insan seviyorum diye haykırır adeta.
Mart 2017

Ayperi95 bu yanıtı beğendi:

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Uyku, Formula 1'deki tekerlek değiştirme mantığıyla oldukça benziyor sanırım. Tekerlekleri değiştirmek için yarışa ara veriyorsun fakat geri döndüğünde daha hızlı gidip yarışın sonuna kadar devam edebiliyorsun. Tekerleği geriye düşmemek için değiştirmezsen yarı yolda kalırsın :) Tekerleğin kalitesi de bunun kadar önemli tabi. Sağlıklı bir uyku gibi. . .
Mart 2017

Ayperi95 bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Yazılım sektörü, büyük oranda vasfa dayandığı için, diğer sektörlerden örneğin tesktil veya bankacılıktan çalışan açısından çok daha temiz bir sektör. Bununla beraber, dünya ile karşılaştırırsak hatta yalnızca Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan veya gelişmemiş ülkelerle karşılaştırıldığında bile (örneğin Hindistan) durum çok iyi değil. Temel bilimlerin ve özellikle yazılımın dayanağı olan matematiğin gözden düşmesini göz önünde bulundurursak (hem lisede din derslerine yer açılması için matematik ve temel bilimlerin azaltılması, hem üniversitede mat. Ve temel bilimlerden desteklerin çekilmesi) kısa vadede yazılım sektörü kötüye gidecektir.

Tarihten de çok iyi bildiğimiz gibi bilimden sırt çevirmenin ağır bedelleri vardır ve bunu ülkece ödeyeceğiz.
Mart 2017

Ayperi95 bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Türkiye'de bahsi geçen yazılım sektörü, veriyi al, veriyi işle, veriyi gösterden ibarettir. Yerli bir fizik motorumuz yoktur, yerli bir yapay zekamız yoktur, yerli bir programlama dilimiz yoktur, %100 yerli bir donanımımız dahi yoktur. Devlet desteği konusunda, herhangi bir teknokentte değilsen, %40 vergi, geri kalan paradan da gelir vergisi, Spotaj.. Pek fazla destek olduklarını söyleyemem. Onca üniversite, onca bilgisayar mühendisi, onca bilgisayar programcısı varken, eğitilmek üzere eleman arayan firmaların olması içler acısıdır. Bu çocukların okuldan eğitilmiş olarak çıkmaları gerekirdi.
Yazılım şirketlerinin en büyük sıkıntılarından birisi, müşterilerin yabancı sevdalısı olmaları diyebilirim. Diğer sektörlerde de olduğu gibi, biz kimiz ki o adamlar kadar iyi yapalım. Başımız ağrımasın, almanlardan alalım düşüncesindeler. Türkiye'de yazılım can çekişiyor, geleceğinin de pek parlak olmadığını düşünüyorum.
Mart 2017

Ayperi95 bu yanıtı beğendi:

Çay şekerli mi içilmeli yoksa şekersiz mi? Neden?

Çayı uzun zaman şekerli içenler için, şekersiz içmeye başlamak biraz zaman alabiliyor. Fakat alışınca, bu defa da şekerli içemiyorsunuz. Şeker, insanoğlunun bulduğu en zararlı maddelerden biri. Kanser hücreleri şekerle besleniyor. Mümkün olduğunca az tüketmek lazım. Hem çayı şekersiz içtiğinizde @nazende'nin dediği gibi, tüm aromayı hissediyorsunuz.
Mart 2017

Ayperi95 yeni bir  soru  sordu.

Mart 2017

Ayperi95 yeni bir  soru  sordu.

Mart 2017

Ayperi95 bu yanıtı beğendi:

İdeal kadın nasıl olmalıdır?

İdeal kadın yoktur.
Mart 2017

Ayperi95 bu yanıtı beğendi:

Öğretim hayatında gezmek tozmak gibi bazı şeylerden geri kalmak pahasına çok çalışmaya değer mi yoksa o yaşlar bir kere yaşanıyor diyerek insan kendini hayatın akışına mı bırakmalı?

Üniversitede çalışmak kendi harçlığını çıkarmak ve ekonomik bağımsız olabilmek insanı olgunlaştırır büyütür. Seyehat is sahibi olunduktan sonra da yapılabilir. Ama her ikisi ayni anda da yapılabilir iste çalışıp yeri gelince de seyehat. İs imkani yoksa gezmek iyidir.
Mart 2017

Ayperi95  bu yazıyı beğendi:

Yalnızlaşmak ve Güvensizlik

Günümüzde insanların güvensizliğe bağlı hızlı bir yalnızlaşmanın içine sürüklendiğini düşünüyorum. Ekonomik gerekliliğe bağlı zor yaşam mücadelesi ve teknolojik gelişmeler bu yalnızlığı iyice perçinliyor.
1970 ve öncesi kuşağın temsilcileri toplumsal yaşamdaki bu hızlı değişimi çok daha net değerlendirebiliyor.
Bir "merhaba" nın bile "acaba" şüphesiyle duymazdan gelinmesinin nedeni bu ne yazık ki!
Mart 2017

Ayperi95 bu yanıtı beğendi:

İnançları haklı çıkarmak uğruna bilimsel gerçeklerin bilinçli olarak çarpıtılarak, evrim teorisine saldırılmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Evrim teorisi bilimsel bir gerçektir. Hangi inanç olursa olsun bunu reddederse kendi inancını reddetmiş olur. Bilinçli olarak evrim teorisine saldırılması aslında dindarlıktan çok dinsizliğin göstergesidir. Dini gerçekten anlamış insanlar asla evrim teorisini reddetmez.
Mart 2017

Ayperi95  bu yazıyı beğendi:

İslam ve " Örtünmek "

Tesettürün Amacı Nedir

Kendini Kötü Nazarlardan Korumak ...

Tecavüzlerden Uzak Kalmak ...

Fakat İslam Dininde Esas Olan Şey

Zihniyeti " Arındırmak "

Düşünsene Dostum

Herkes Bebek Gibi Masum Olsa

Kimseden Tahrik Olmayacak Kadar

Masum Bir Kalbe Sahip Olsa

Örtünmeye Ne Gerek Olurdu ...

Sen Bir Bebeğin Yanında

" Bana Zarar Verir " Diye Örtünür müsün

Bilirsin Ki Ondan Kimseye Zarar Gelmez ...

Masumdur Tecavüz Etmez

Aklından Bile Geçmez ...

Öyle de İslam'da Öncelik Budur İşte ...

İnsanın Kalbini Masum ve Temiz Eylemek

Pek Çok Ayetle Birlikte

Hadisi Şerif Yok mudur Zaten

" Güvenilir İnsan Olmakla "

Kalbi ve Zihni Arındırmakla İlgili ...

Önce Herkes Senden Emin Olsun

Bilsinler ki Kimseye Zarar Vermezsin ...

677
Mart 2017

Ayperi95 bu yanıtı beğendi:

Üniversite okumak mı yoksa memur olmak mı daha iyi?

İdealist ve hayalleri olan bir kişi üniversite eğitimi alarak, gelir elde etmeye başlamayı erteleyebilir, buna değer! Ancak yaşayışının amacı yalnızca ailesine yetecek bir gelir elde etmekten ibaret olan bir kişi için üniversite okumak vakit kaybı olacaktır. Tabii, üniversite okuyan idealist bir kişi için, alınan lisans eğitiminin ideallere yönelik bir alanda olması şart, aksi halde yine zaman kaybı olacaktır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Siteleri

3389 Kişi   267 Soru

Eğitim

4369 Kişi   643 Soru

İnsan Davranışları

3836 Kişi   962 Soru

Girişimcilik

3695 Kişi   363 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3680 Kişi   280 Soru

Filmler

3385 Kişi   192 Soru

İnternet

2626 Kişi   542 Soru

Bilgisayar

2632 Kişi   444 Soru

Yabancı Dil

1039 Kişi   103 Soru

Kişisel Gelişim

2072 Kişi   155 Soru

İş Hayatı

2456 Kişi   325 Soru

Yaşam

1228 Kişi   398 Soru

Dinler

1125 Kişi   329 Soru

Öğrencilik

2358 Kişi   123 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Felsefe

1945 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2901 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

3138 Kişi   269 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Psikoloji

2910 Kişi   967 Soru

Türkiye

946 Kişi   375 Soru

Türkiye Sorunları

1158 Kişi   239 Soru

Gerçek Hayat

842 Kişi   102 Soru

Yemek Kültürü

859 Kişi   86 Soru

Yurtdışında Eğitim

876 Kişi   51 Soru

Meslek Seçimi

813 Kişi   94 Soru

Hayal Kurmak

417 Kişi   35 Soru

Yalnız Yaşam

31 Kişi   12 Soru

Müzik

2979 Kişi   473 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2405 Kişi   175 Soru

Son Yanıtladığı Sorular