Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayşe Ardahan, 

Eczacı

Eczacı Ayşe Ardahan inploid.com'da 0 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Aralık 2016

Ayşe Ardahan bir yanıta alt yorum yaptı

Makaleniz gerçekten çok bilgilendirici ve güncel içeriklerle dolu, emeğinize teşekkürler.
goomassegitimkitizenginleri.com
''Affiliate Marketing'' kelimesinin Türkçe'de satış ortaklığı, kazanç ortaklığı, iş ortaklığı gibi bir çok Türkçe karşılığı günümüzde kullanılıyor. Hatta Affiliate Pazarlama ve Performans Pazarlama gibi kullanımlarını da duymak mümkün. Bu Türkçe karşılıklarının hiçbir tanesi tam olarak Affiliate Marketing'in anlamını karşılamadığı için Türkiye'de de genel olarak Affiliate Marketing olarak kullanılıyor.

Affiliate Marketing en basit tanımı ile bir ürünü internetten reklam aracılığıyla satma işlemidir. Affiliate Marketing 'de 4 ana ayak üzerine kuruludur :
Affiliate Marketing

  1. Üretici. Satılacak ürün/servis başına para ödeyen şirkettir. Dünya üzerinde Amazon ve e-Bay Türkiye'de ise Gittigidiyor üretici firmalara örnek olarak verilebilir.
  2. Aracı Şirket(Affiliate Network). Üretici ile Affiliate arasındaki iletişimi sağlayan şirkettir. Affiliate bağlı bulunduğu şirket sayesinde bir çok ürün ya da servisin satışında rol oynar.
  3. Affiliate. Affiliate Marketing' in en büyük yükünü taşıyan kişi ya da firmalardır. Affiliate olarak tanımladığımız kişiler çoğu zaman alıcı ve satıcıları şahsen tanımazlar. Onların görevi alıcı ve satıcı arasında köprü kurmaktır. Örnek vermek gerekirse bir telefon firması yeni çıkardığı bir ürünü Affiliate'ler sayesinde çok daha fazla kişiye ulaştırabilir ve bunun karşılığında onlara satış durumuna göre prim ödeyebilir.
  4. Müşteri. Denklemin tabi ki son ayağı müşterilerdir. Affiliate Marketing'de müşteriler normalde sahip olamayacakları bir çok avantajı Affiliate şirketine üye olarak sahip olabilirler.

En yaygın Affiliate Marketing şekli ve yöntemleri:
  • CPC( Cost per click). Tıklama başına ödeme şekli olarak Türkçe'ye çevirebiliriz. Bu ödeme yönteminde Affiliate'ler müşteriler pazarlanan ürüne tıklandığı zaman para kazanıyor. Türkiye standartlarında tıklama başına 4 ile 15 kuruş arasında kazanıyor affiliate'ler. İlk bakıldığı zaman çok azmış gibi düşünülebilir ancak popülerliği yüksek sitelerde tıklanma sayısı oldukça yüksek aylık 300 ile 500 TL arası miktarlara ulaşmak mümkün ve bu sadece tek bir site için. Bir Affiliate onlarca site için Affiliate Marketing yapabilir. Yurt dışında hizmet veren siteler için kar durumu daha farklı. Mesela Google Adsense tıklama başına 1-2 dolar ödediği Affiliate'ler var. İnternette dolaşırken karşımıza çıkan ve bazen tıkladığımız reklamlar Affiliate'ler için aslında bir gelir kapısı.
  • CPL ya da CPA( Cost per lead or sign up). Üyelik başına ödeme adından anlaşılacağı üzere müşterilerin siteye üye oldukları zaman Affiliate'lere para kazandıran bir yöntem. E- ticaret siteleri ve online oyun oynama sitelerine kazandırılan her kullanıcı Affiliate'ler için 25 kuruş ile 2 lira arasında değişen gelir demek.
  • CPS(Cost per Sale). Satış başına ödeme. Bu sistem Affiliate'ler satılmasında rol oynadıkları ürünlerden üretici firmalar tarafından yüzde üzerinden komisyon alırlar. Ürün satışında komisyon düşük olabilir ancak servis pazarlama başarısına ulaşan Affiliate'ler oldukça tatmin edici bir komisyon kazanırlar.
Affiliate Marketing kazan kazan kazan sistemi üzerine kurulmuştur. Affiliate Marketing hem müşterilere hem üretcilere hem de satışa aracı olan Affiliate'lere aynı anda para kazandırmaktadır. Bu sistemde üreticiler ve müşteriler neredeyse sıfır risk alıyorlar bu da Affiliate Marketing'i diğer pazarlama yöntemlerinden ayrı kılıyor. Eskiden kapı kapı dolaşarak ürün pazarlama işi günümüzde internetin varlığı sayesinde çok daha kolay ve yaygın bir hale gelmiştir.

Affiliate Marketing'e başlamak için illa ki CEO ya da sektörün içinden biri olmak gerekmiyor. Bu işe gönül veren ve uğraşan her kişi az ya da çok para kazanabilir. Affiliate Marketing'e başlamak isteyenler şu sitelere göz gezdirebilir:
Aralık 2016

Ayşe ArdahanEcza konu başlığını takip etmeye başladı.

Ecza

Ecza öncelikle doğal ve ya sentetikleri kullanarak biyofizyolojik etkileri olan karışımlar oluşturma sanatıdır. İkincil olarak ecza kimyasal...

Aralık 2016

Ayşe ArdahanEczane konu başlığını takip etmeye başladı.

Eczane

Eczane Türk Dil Kurumunun sözlüğünde ilaçların yapıldığı ve satıldığı yer olarak tanımlanmaktadır. Eczane kelimesi Arapça 'Ecza' ve Farsça '...

Aralık 2016

Ayşe ArdahanProton Bombası İnhibitörü konu başlığını takip etmeye başladı.

Proton Bombası İnhibitörü

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Ecza

29 Kişi   8 Soru

Eczane

25 Kişi   4 Soru