Bilmek istediğin her şeye ulaş

Veteriner Hekimlik Öğrencisi Ayşegül Bulut inploid.com'da 7 soru sordu, 31 soru yanıtladı ve 13 takipçisi var.

Temmuz 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Cins köpek severim.. Kedi sevmem vs... Böyle cümleler kuran kişileri hayvansever olarak nitelendiriyor musunuz?

Evet hayvansever olarak nitelendiriyorum öyle düşünenleri de. Hiç hayvan sevmemektense kendi hoşlarına giden cinsi sevebilir insanlar. Hayvan sevgisi her türe ait olmak zorunda değildir. Sevmiyor olması onların haklarını çiğneyebilir anlamına da gelmiyor tabi...
Mayıs 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Kürtaj sizce de cinayet midir?

Yöneltilen 'kürtaj bir cinayet midir?' sorusudur. Ülkemizdeki cinayetlere kayıtsız kalınıyor mu sorusu değil. Hayati fonksiyonları olan ve anneye hiçbir zararı olmayan sağlıklı bir fötusun hayatının sonlandırılması her açıdan cinayete girer. Anneye zararı var ise alınması cinayetten çok hayat kurtarmaya girer anne açısından. Yavruda anomali olmadığı sürece sırf külfet olup bakamayacağını düşünmekten dolayı alınan fötusun yaşama hakkı elinden alınmıştır bu da çok büyük suçtur. Ayrıca İslamiyete inanan insanlar 'her koyun kendi bacağından asılır' diye düşünmemeli, her daim birbirimizi uyarmalı ve bilgilendirmeliyiz.
Mayıs 2014

Ayşegül Bulut bu yanıtı beğendi:

Kürtaj sizce de cinayet midir?

Kürtaj kesinlikle cineyattir. bunun tartışılacak bir tarafı bile yok. nasıl olurda hayati fonksiyonları olan bir canlının yaşamını sonlandırırsınız. bunun tartışılması bile saçmadır.
Mayıs 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Hayvanların korunmasına yönelik hazırlanan yasa tasarısı hakkında bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmıştır. Yürürlükte olan tedbirlerin korumada yeterli olmadığı, hayvanlara yönelik suçların yeterince önlenemediği, cezaların yetersiz kaldığı, tehlikeli hayvanların ve sahipsiz hayvanların; büyükşehirlerde toplum sağlığını tehdit eder düzeye ulaşmasını, geçici hayvan bakımevleri yetersiz kalması, . Mevcut geçici hayvan bakımevlerinde yönetim zafiyetleri oluşması ve sahiplendirmede istenen seviyeye ulaşılaşılamaması gerekçeleriyle hazırlanan bir tasarıdır.


Sahipsiz hayvanlar, aşılanacak, işaretlenecek, kısırlaştırılacak, gerekirse rehabilite edilecek...

İşkence yaparak hayvanları öldürenlere 2 yıla kadar hapis cezası öngörülecek... gibi kararlar alınmıştır.
Mayıs 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Hayvanlarda zihinsel hastalık olur mu?

Hayvanlarda zihinsel hastalık olur. Bilindiği üzere insan vücut fonksiyonlarına en benzer olanı hayvan vücut fonksiyonudur. Bizde fonksiyonel rahatsızlıklar olduğu gibi onlarda da olması söz konusudur. Organizmanın gelişimi esnasında ortaya çıkan bir problem beyin dokusunu etkileyebilir ve sinir iletimine zarar verebilir. Doğal yaşam alanı dışında kalan ve yeni ortama ayak uyduramayan hayvanlar zihinsel hastalıklara prodispozedir. Bir ekolojik düzen ile donatılmış dünyada bir parçası olduğu sistemden uzaklaştırılmış hayvanlar da zihinsel hastalık görülebilir. Bu yalnızca ekolojik düzenle ilgili değildir. İnsanlarda da çeşitli nedenlerin hastalıklara sebep olması gibi hayvanlarda da çeşitli nedenler hastalıklara neden olur. Örneğin deli dana hastalığı beynin süngerimsileşmesi demektir. Süngerleşmiş bir beyinden nasıl düzgün bir zihinsel aktivite beklenebilir ki?
Mayıs 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Hayattan en çok neyi istersin?

Bir veteriner hekim adayı olarak hayatta insanlar kadar hakkı olan hayvanların ve insan olduğu halde insanca muamele göremeyen vatandaşların mutluluk ve huzur içinde yaşamasını isterim...
Mayıs 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Evde köpek beslemenin püf noktaları nelerdir?

Hocam herşeyden önemlisi hayvanın kalacağı yerini ayarlamak olmalı. Eğer yerini . Hayvan rahatlıkla dinlenebilmelidir. O da bir canlı ve sağlığına ilişkin dikkat edilmesi gereken kurallar var. Örneğin, hayvanın kaldığı odanın havalandırılması, güneş ışığı alması ve ferah bir yer olması gerekmektedir. Besin ihtiyacını belirli saatler de karşılarken hayvanın yattığı yerde daima temiz su bulunmalı. Gelişme ve öğrenme çağında olan yavruların temposuna ayak uydurmanız gerekir. Hayvanın günlük yürüyüşleri olmalı ve evde geçirdiği zaman diliminde vücuttan atamadığı enerjiyi atması gerektiğinden ona zaman ayırmalısınız. Normal koşullarda her pet hayvanının aşılı olması gerekir zaten hayvanın aşılarına dikkat edilmeli. Bakım bu kadarla bitmez elbette ince detayları ile planlı bir hayatınız olmalı. İş görüşmeniz, toplantınız yada bir faaliyete katılacağınız ve hayvanınızı götüremeyeceğiniz durumlarda siz yokken bütün ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmesini sağlamalısınız... .
Mayıs 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Büyükbaş hayvan dışkısından hidrojen gazı, karbon üretimi ve en iyi kalite gübre elde edildiğini biliyor musunuz?

Elbette biliyorum ve bu yöntemi kullanarak büyükbaş dışkısından yararlanan işletmelerde mevcut.
Mayıs 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Hayvanlar intihar eder mi?

Ölüme ilişkin hiçbir bilgisi olmaksızın, ölümün anlamını bilmeksizin hiçbir organizma intihar girişimde bulunmaz. Bildiğimiz üzere hayvanlarda düşünme yetisi yoktur. Yalnızca birkaç hayvan olası tehlikelerde kendini öldürme girişiminde bulunuyorsa buna intihar denemez. Bu konuda araştırmalar yapılmış fakat hiçbir araştırma sonucu beni ikna edememiştir. Fıtratı gereği kertenkelenin de kuyruğunu olay yerinde bırakması bir nevi intihara girer o zaman. Dediğim gibi bir veteriner hekim adayı olarak içgüdüleri ile hareket eden hayvanların intihar etmesi fikri bile bana saçma geliyor.
Mayıs 2014

Ayşegül BulutAzat Toğluk kişisini takip etmeye başladı

Azat Toğluk, Makina Mühendisi, @azattogluk

Normal olma çabası olmayan, garip bir makine mühendisi, solist, sporcu ve arada bir öğretmen :))

Mart 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Vaşak besleyen var mı ?

Şahsım adına vaşak besleyen kimseyi duymadım ve görmedim.
Mart 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Evcil hayvanım olsun istiyorum fakat daha önce deneyimim olmadığı için korkuyorum acaba bakabilir miyim? Bir de kedi mi baksam köpek mi?

Eğer korkunuz varsa bu işe kalkışmayın derim. Hayvan bakmaya kesin kararlı olmalısınız. Vaktinizi bir yerden sonra onun ihtiyaçlarına göre ayarlamalısınız. Sonuç itibari ile bakacağınız hayvanın ilgiye ihtiyacı olacaktır. Tüm bunları kafanızda bir düzene koymalı ve onun isteklerini karşılayıp karşılayamayacağınızı düşünmelisiniz.
Şubat 2014

Ayşegül Bulut bu yanıtı beğendi:

Karıncalar uyur mu?

Evet karıncalar günde 7 saat uyur.
Şubat 2014

Ayşegül Bulut bu yanıtı beğendi:

Koyunlarda ikizlik veteriner hekim ve hayvan sahibi için ne tür sonuçlar doğurur?

Aİkizlik istenilen bir durumdur. Süt yetersizliği gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü zaten büyük işletmelerde hayvanlar doğduğu anda anadan ayrılıp biberonla beslenmektedir. Eğer ayırma işlemi yoksa işletme küçükse de elden beslenilebilir bu besleme işlemi hayvanın ömrü boyu sürmeyecek kısa bir dönem yapılacaktır. Böyle hayvanlar için oldukça uygun fiyata otomatik biberonlar mevcuttur.
Şubat 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Evde yavru bir timsah kaç yıl bakılabilir? Büyüme skalası nasıldır? Nerden bulunur, alınır?

Bu konuyla ilgili özel bir bilgim yok. Ama size şunu söyleyebilirim evde bakılmaya uygun canlı değildir. Beslenmesi başlı başına bir sorun olacaktır.
Şubat 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Gerçekten ozon tabakasının parfüm ve benzer ürünler yüzünden delindiğine inanıyor musunuz?

Bu konu hakkında yazılan yazılar bize bu durumun parfüm ve benzeri ürünlerle gerçekleştiğini söylüyor. Eğer böyle bir durum olmasaydı ülkeler Kyoto Protokolünü imzalama konusunda hemfikir olmazdı diye düşünüyorum. Dünya ülkelerini bir anlaşmaya yönlendiren ciddi bir durum var demekki ki bu anlaşma söz konusu olmuş. İnsan vücuduna bile zararlı etkileri olan bu maddeler evrene da zarar veriyordur.
Şubat 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Son dönemlerde organik ürünler dikkat çekmekte bu açıdan yatırım doğru olacaktır diye düşünüyorum. Sadece üretmek yetmez, üretilen yumurtaların dağıtım alanının geniş olması da gerekir. Üretim yapmadan önce bir taslak oluşturmak ve bu doğrultuda ilerlemek daha iyi olacaktır.
Şubat 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Neden su şişelerinin kapakları mavi renktedir?

Tercih edilen rengin doğayla uyumlu olması içindir. Su 'mavi' renk ile bağdaştırılmıştır. Ve bunun özel bir nedeni de yoktur aslında firmalar istedikleri renkte kapak kullanabilir bu konuda sınırlama yok.
Şubat 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur?

Muhabbet kuşları genç yaşta eğitilmeye başlarsa daha iyi sonuç alınır. Genç yaşta öğrenecekleri kelime sayısı yaşları arttıkça azalır. Eğitim sırasında sabırlı olmalısınız. Öğretmeye çalıştığınız kelimeyi sık sık kuşunuza söyleyin. Kelime ne kadar sade olursa öğrenmesi o kadar kolay olur. Kuşunuzla iletişim kabiliyetiniz yüksek olduğu müddetçe motivasyonu yüksek olur ve kelimeleri daha kolay öğrenir.
Şubat 2014

Ayşegül Bulut bir yanıt verdi.

Örümcekler nasıl ağ örer?

Örümceklerin ağ örme organı karınlarının arka tarafındadır. Bu kesimde bulunan birbirinden ayrı üç çift bezden her birinin dışarıya ayrı bir açıklığı vardır. Bu bezlerde meydana gelen sıvı halindeki ipek maddesi hava ile temas eder etmez sertleşir. Örümcek ağ yapmak isteyince ağ organlarını bacaklarıyla bastırır. Böylece meydana gelen basınç bezlerdeki maddeyi dışarı akıtır. Bir defa dışarı çıktıktan sonra akmakta devam eden ağ ipeği hemen kurur, örümcek de ağ yapımına başlar. Örümcekler ağ bezlerinden çıkan tellerin hepsini toplayıp bir tel halinde kullanabildikleri gibi, bunlardan ayrı ayrı incecik teller de yaparlar.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Hayvanseverlik

112 Kişi   25 Soru

Hayvan Hakları

36 Kişi   17 Soru

Veteriner Hekim

30 Kişi   32 Soru

Doktorlar

167 Kişi   68 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Hayvancılık

34 Kişi   16 Soru

Hayvan

56 Kişi   88 Soru

Evcil Hayvan

175 Kişi   102 Soru

Kedi

74 Kişi   55 Soru

Halk Edebiyatı

15 Kişi   4 Soru

Edebiyat Tarihi

19 Kişi   3 Soru

Türk Dili Ve Edebiyatı

41 Kişi   35 Soru

Divan Edebiyatı

23 Kişi   9 Soru

Edebiyat

988 Kişi   204 Soru

Kitap Kurdu

51 Kişi   18 Soru

Kitap Önerileri

720 Kişi   78 Soru

Kitap Okumak

387 Kişi   43 Soru

Şiir Kitapları

27 Kişi   7 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Öğrencilik

2366 Kişi   124 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Sağlık

1139 Kişi   1192 Soru