Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zuhal Feza, 

Astronot

Astronot Zuhal Feza inploid.com'da 3 soru sordu, 45 soru yanıtladı ve 18 takipçisi var.

Nisan 2015

Zuhal Feza bir yanıt verdi.

Bigbang öncesinde zaman yoksa, nasıl patlamış olabilir?

Sorunuz yanlış ve gereksiz bana kalırsa. Zaten bigbang öncesi fiziki kuralların tamamen farklı olduğu varsayılır. Kaldı ki bugün bigbang var mı diye tartışılıyor ciddi şekilde.
Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıta alt yorum yaptı

bilim ve masal farklı şeylerdir. bahsettiğiniz bir teori değil hurafe, dolayısıyla bunu tartışmaya açmanın kimseye bir faydası olduğunu sanmıyorum. Acaba dediğiniz bir şeyi komik bulmam sizi incitiyorsa, beni sorgulayacağınıza daha çok öğrenmeye çalışın.
"Ay'ın oluşumu tesadüf müdür? " diye bir soru olabilir mi? Ama yine de bi şeyler yazayım.

Bir başka gezegende, buradaki yaşamın aynı formunun ortaya çıkma ve evrilme ihtimali baya düşük bir olasılık. Buna karşılık başka bir gezegenlerde, farklı koşulların ortaya çıkmasını desteklediği farklı türlerin evrimleşmiş olma ihtimali çok yüksek.
Ocak 2014

Zuhal Feza bu yanıtı beğendi:

Kesin olarak doğru ya da gerçek olduğunu düşündüğünüz bir şey var mı? Nedir?

"Kesin olarak doğru ya da gerçek olduğunu düşündüğüm" tek şey, "doğru veya gerçek" kavramının kesin olmadığıdır. Doğru/gerçek gözlemlenen gruba, olaya ve gözlemleyene göre değişir. Aşağıda verilen hiçbir cevabı benim kişisel olarak doğru veya gerçek kabul etmemem bunun kanıtıdır! Aynı şekilde benden sonra verilecek olan cevapda da şahsın benim cevabımı kesin olarak doğru/gerçek kabul etmeyecek olması da bunun 2. Kanıtıdır... .
Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıta alt yorum yaptı

"Acaba?" diyeceğiniz aklı başında bir çok bilimsel teori varken, böylesi anlamsız, komik, imkansız bir hurafeye acaba demeniz üzücü gerçekten.

Ay ile ilgili en kabule yakın teori Güneş Sistemi'nin oluşumunun başlarında, Dünya'ya çarpan bir meteor nedeniyle Dünya'dan kopmuş bir parça olduğudur. Bu meteoru da her hangi bir yaratıcının, bilinçli olarak fırlattığını hiç sanmıyorum.
"Ay'ın oluşumu tesadüf müdür? " diye bir soru olabilir mi? Ama yine de bi şeyler yazayım.

Bir başka gezegende, buradaki yaşamın aynı formunun ortaya çıkma ve evrilme ihtimali baya düşük bir olasılık. Buna karşılık başka bir gezegenlerde, farklı koşulların ortaya çıkmasını desteklediği farklı türlerin evrimleşmiş olma ihtimali çok yüksek.
Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıt verdi.

Sizce Türkiye'yi gelecekte nasıl bir eğitim sistemi bekliyor?

Şu günlerden başlayarak insanları sistematik olarak cahilleştiren ve köşeler içine sıkıştıran bir sistem bekliyor. Güzel koyunlar yetiştirip, rahatlıkla gütmek eğitim sistemimizin temel amacıydı her daim. Şimdi güzel köleler yetiştirip iliklerine kadar sömürmek haline geldi.
Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıt verdi.

Kadınlar bir ilişkiden ne bekler?

Her kadının bir ilişkiden beklentisi farklıdır. Hatta aynı kadının farklı zamanlarda, farklı ilişkilerden bekledikleri de farklıdır.
Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıt verdi.

'inploid' derken zorlanıyor musunuz?

Demekten çok yazıyorum.
Ocak 2014

Zuhal Feza bu yanıtı beğendi:

Karadelik sizce gerçek mi? Gerçekse karadeliğin öbür tarafında yeni hayat var mıdır?

Kara delik gerçekten bir delik değil ve öbür tarafı filan da yok. Dolayısıyla bilim kurgu filmlerinden kaynaklı bir yanlış anlaşılma var.

Çöken yıldızların küçülen çekirdeklerinin çekim etkisi o kadar büyüyor ki, artık ışık bile o çekirdekten kaçamıyor, o yüzden bir siyah daire beliriyor.

Ancak sonsuza kadar küçülme söz konusu olmadığı için ve çektiği her şey tekrar çekirdeği büyüttüğü için, nihayetinde patlıyor, süper nova oluyor ve yeni bir yıldız sistemi oluşuyor, ya da parçalanıp gidiyor.

Işığın bile kaçamadığı o çekirdekte zamanın teoride durması gerekiyor, ya da tam anlam verilemiyor demek lazım.

Her madde uzay zaman düzlemini eğiyorsa, bu kadar büyük bir çekim etkisi de uzay zamanında delik gibi davranıyor, ama 3 boyutta delik değil, zaman boyutunda bir delik, ya da çok derin bir çukur gibi. Lakin başka bir boyuta geçiş yok, herşey çekirdek üzerine ekleniyor, belki atomlar protonlar seviyesinde yapışan bir kütle gibi. Ve sonra patlayıp saçılıyor.
Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıt verdi.

Feminist ve Feminizm nedir? Feminizmin erkek versiyonu var mıdır?

Ataerkil yapıya karşı zorunlu olarak kadın ve erkek eşitliğini savunan bir akım temelde. Tabi çok farklı kolları bulunuyor.

Kadın üstünlüğünü savunan uç örneklerinden biri Valarei Solantes yayınladığı manifestoda erkek cinsinin yok edilmesini önerecek kadar ileri gitmiştir. Bunu yaparken de ekonomik, sosyal bir çok dayanak ortaya koymuştur kendine göre. Çok aklının başında olduğunu söyleyemeyiz, tam bir kaçıktı ve Andy Warhol'u vurmasıyla baya büyük sükse yaptı.

Bir başka uç görüş de biyolojik olarak kadının erkekten daha üstün olduğunu ve evrimsel açıdan kadının daha üst basamakta olduğunu savunur.

Kadının cinsel obje olarak görülmesini konusunu düşüncelerinin temeline oturtmuş bir grup da mevcut. Bu grubun bir kısmı işin suyunu çıkarttıkları için kadının cinselliğini ortadan kaldırma noktasında eleştiri alıyorlar. Bu gruplar içinde erkek dansöz oynatmaya giden "biz de her şeyi yaparız"ı sağlıksız bir noktasını görebiliriz.

Bütün bu uçlar aslında biraz da geçmişte kalmış fikirler, destekçileri hiç bir zaman çok fazla olmadı ve zaman içinde azalarak bitmeye doğru gidiyorlar. Kadın hareketine ciddi zarar verdikleri de aşikar.

Bugünün dünyasının feminizm görüşü bütün bunların da eleştirisini temeline ekleyerek kadınların bağımsızlığını savunuyor. Misal günümüz dünyasında her iki cinsin de cinsel obje olarak tüketim kültürü bağlamında kullanıldığının bilincinde olarak, kadının kendi cinsiyetini dilediği gibi yaşamasını destekliyorlar. Mesela son dönemlerde dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan eylemlerin en çok görülen dövizlerinden biri de "mini etek giymem beni taciz etme hakkını sana vermez".

Bunun dışında iş hayatında eşitlik üstünde durulan bir başka konu ve Türkiye'de olmasa da dünyada bu konuda çok büyük kazanımlar elde edilmiş durumda. Üst düzey yönetici olarak kadın sayısı oldukça artmış durumda ve başarılı bulunuyorlar. Ayrıca hamilelik dönemi ile ilgili Türkiye de dahil çok ciddi haklar elde edildi. Tabi yeni kadın düşmanı hükumetimiz şu an ülkemizi bu konuda 10 yıl geri çekmeye kararlı görünüyor.

Feminizm aynı zamanda toplumun kadına dayattığı kadın rolüne de karşı mücadele ediyor. Bir kadın kendi istekleri dahilinde istediği gibi yaşayabilmeli. Genelde erkeklerin ya da kapitalizmin ürettiği kalıplar içinde yaşamak zorunda değil kimse. Kadınlar alışveriş sever. Kadınlar aptaldır. Kadın bilim insanı olmaz. Kadın ev işleri yapar. Kadın para sever. Kız çocuğu bebekle oynar. Gibi insanları belli bir kalıba sokmaya çalışan baskıyla mücadele eder. Bu aslında sistemin kadın erkek bütün insanlara kurduğu bir baskı. Kız çocuklarının pembe erkeklerin mavi giymesi olayının temelinde bir pazarlama stratejisinin yatması gibi ya da kız çocuklarına tencere tava, ütü, bebek gibi oyuncaklar alınırken erkeklere daha zeka geliştirici oyuncaklar alınmasının eğitim eşitsizliğinin evlerimize kadar girmiş olduğunun kanıtı olması gibi. Tabi aklı başında insanlar çocuklarını aptal gibi yetiştirmek istemiyor artık.

Feminizm yapı olarak temelde tabi ki kapitalizmin olumsuzluklarına karşı da kadın haklarını korumayı görev edinen bir akım. Bu noktada insanların konuya "erkeklere karşı kadınlar" gibi saçma bir açıdan bakmayı bırakıp, yaşadığımız dünyada kadınların yani insanların hakkını savunan bir felsefi görüş olduğunu kabul etmesi gerekir. Zaten feminizmin temelinde kadınları 2. Sınıf vatandaş, üreme makinesi, istediği zaman öldürebileceği değersiz bir canlı, hizmetçi, seks oyuncağı v.b. olarak gören ataerkil kültüre (ki erkek feminizmi var mı konusu burada baya bir şenleniyor) karşı kadın da erkek de insandır ve insanlar insan gibi yaşar fikri var.

Konunun şenlendiği yere geri dönecek olursak maskülizm ve feminizm kesinlikle aynı kefede değerlendirilecek görüşler değil. Feminizm açıkça ortada olan bir sorunu çözümlemek için ortaya çıkmış ve temelinde eşitlik fikri bulunan, hak arayan bir görüş. Maskülizm ise toplumda erkeklerin üstünlüğünü savunan ve kadını köle gibi gören faşist, cinsiyetçi bir görüş.

Sonuç itibariyle her kadının kendine saygı duyması gerekli ve saygı duyulacağı bir dünyada yaşamak içinde aklı başında bir feminist olması gerekli. Orada burada "feminizm mi ıyy" diyen kadınlar ve "feministler koca bulamamış çirkin kadınlardır" diyen erkekler görüyorum. Ben de o noktada "ıyy cahil" demekten kendimi alamıyorum.
Ocak 2014

Zuhal FezaFatma Öztürk kişisini takip etmeye başladı

Fatma Öztürk, Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Bölümü Öğrencisi, @fatmaozturk

Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıt verdi.

Niye insanlar hep birilerine bağlanma gereğini duyarlar?

Hepsine ek olarak, eş tipi bağlılık hitiyacında "büyü, evlen, üre, öl" serisi küçük yaşlardan itibaren her şekilde kafamıza çakılması durumu var.

Bütün kız çocukları gelin ve anne olmak, erkek çocukları da askere gidip evlenmek üzere programlanıyor. Dolayısıyla birey bunu normal davranış biçimi olarak algılıyor ve mutlaka bir bağlılık/eş ilişkisi içinde olması gerektiğini, aksi halin anormal karşılanacağını düşünüyor.
Ocak 2014

Zuhal Feza bu yanıtı beğendi:

Yatakta en sevdiğiniz pozisyon nedir?

Uyandıktan sonra alarmı susturup 5 dakika daha uyuduğum pozisyona bayılıyorum dostum.
Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıta alt yorum yaptı

şakalaşıyordum sn big brother. : )
Aslında böyle bir suç gerçekten hangi sınırlar çerçevesinde var onu hukukçu arkadaşlar izah edeceklerdir. Ancak inploid'deki durum farklıdır, çünkü bir başkasının yazdığını değiştirip kendi fikirlerinizi yazma şansınız yoktur. Çünkü, tüm düzenlemeler moderasyonda incelenir ve onaylandığı takdirde gerçeklenir ve ayrıca tüm düzenlemeler kaydedilir.

Örneğin bu soru üzerinde yapılan düzenlemeler:
inploid.com/history/49928

Bir sorunun tarihçesine şu şekilde ulaşabilirsiniz:
Hukuk

Dolayısıyla, yapılan düzenlemeler yanlışlıkla onaylanmış olsa dahi (ki bu çok çok küçük bir ihtimaldir) bunların kayıtları tutulur.

Benim şahsi görüşüm, insanlar birbirlerini aşağılamadığı, çirkin sözler söylemediği ve bir şuç işlemedikleri takdirde dilediklerini ifade edebilmelidir. Hele de internet özgürlüktür ve özgür kalmalıdır. Elbette istisnai ya da kötüye kullanım durumları olacaktır ve internette bunlar oluyor maalesef. Benim genel görüşüm inploid'in bu noktada farklı bir yerde durduğudur.
Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıta alt yorum yaptı

hepimizi izliyor musunuz? :
Aslında böyle bir suç gerçekten hangi sınırlar çerçevesinde var onu hukukçu arkadaşlar izah edeceklerdir. Ancak inploid'deki durum farklıdır, çünkü bir başkasının yazdığını değiştirip kendi fikirlerinizi yazma şansınız yoktur. Çünkü, tüm düzenlemeler moderasyonda incelenir ve onaylandığı takdirde gerçeklenir ve ayrıca tüm düzenlemeler kaydedilir.

Örneğin bu soru üzerinde yapılan düzenlemeler:
inploid.com/history/49928

Bir sorunun tarihçesine şu şekilde ulaşabilirsiniz:
Hukuk

Dolayısıyla, yapılan düzenlemeler yanlışlıkla onaylanmış olsa dahi (ki bu çok çok küçük bir ihtimaldir) bunların kayıtları tutulur.

Benim şahsi görüşüm, insanlar birbirlerini aşağılamadığı, çirkin sözler söylemediği ve bir şuç işlemedikleri takdirde dilediklerini ifade edebilmelidir. Hele de internet özgürlüktür ve özgür kalmalıdır. Elbette istisnai ya da kötüye kullanım durumları olacaktır ve internette bunlar oluyor maalesef. Benim genel görüşüm inploid'in bu noktada farklı bir yerde durduğudur.
Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıt verdi.

Bir kişi sosyal medyadan herhangi birisine aşık olabilir mi?

Hala bu soruyu sormak çok tuhaf. Neredeyse 20 yıldır internet üzerinden iletişim kuruluyor ve sosyalleşiliyor. Eskinin meydanları, kafeteryaları vs neyse sosyal medya da o. Büyük kentlerde yaşayan insanların ezici çoğunluğu bu alanlarda. Bunu çok tuhaf bir şeymiş gibi evirip çevirmek yerine kabul etmek gerekiyor artık. "Sosyal medyadan tanışılan kişi ile x" ruh halinden çıkıp bütün bunların normal insan ilişkisi olduğunu anlamak lazım. Sosyal medya sadece bir araç, bunu biz insanlar kullanıyoruz.

Bu soru "bir insan karşılaştığı birine aşık olabilir mi? " diye sormakla aynı sonuçta ve anlaşırlarsa neden olmasın diyorum.
Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıt verdi.

Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıt verdi.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi halk arasında neden bir psikolojik tedavi hastanesi olarak değil de korkutucu ve kötü bir yermiş gibi telaffuz ediliyor?

Geçmiş dönemlerde psikolojik rahatsızlığı olan insanlar ve cüzzamlılar pek de iyi muamele görmüyordu. Bu hastalara bakışın şu an bile tam oturmadığını düşünüyoruz ama ciddi kazanımlar elde edilmiş durumda. Misal bir kaç yüzyıl öncesinde bu hastalar gemilere bindirilip suya başıboş bırakılıyordu toplumdan tecrit etmek için. Bugüne kadar gelen süreçte de hastaneler çok tedavi amaçlı değil, tecrit amaçlı kullanıldı. Adım adım bugünlere gelindi.

Sonuçta toplumsal bilinçaltımızda bir yerlerde bu hastanelerin pis zindanlar olduğu ve içinde kalan hastaların iyiden iyiye delirip tehlikeli hale geldiği bir korku tüneli olduğuna dair kalıntılar var. Bu korkutuculuk sanırım bu durumdan ciddi bir pay alıyor.
Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıt verdi.

Akıllı kadın neden yalnız kalmaya mahkumdur?

Öyle bir mahkumiyet olduğunu sanmıyorum. Akıllı kadın hayatını paylaşacak doğru kişiyi seçmekte çok daha başarılıdır. Hayatında da güvence gibi gördüğü birisine ihtiyacı yoktur. Bu da birilerine yalnızlıkmış gibi gelir. Halbuki akıllı kadınların akıllı arkadaşları, nitelikli aşkları olur. Yalnızlık bilinçli bir tercihtir. Mecburiyetten kimse yönelmez.

Aksine karşısına çıkan ilk adamla evlenip, cicim dönemleri sonrasında evde konuşacak iki satır kelime bulamadığı, paylaşacak gerçek bir ortak ilgisi olmayan adamlarla ömür geçiren kadınlar yalnızlığa mahkumdur.
Ocak 2014

Zuhal FezaSolsoledo kişisini takip etmeye başladı

Solsoledo, Akademisyen, @Yersinios

"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım." GİORDANO BRUNO

Ocak 2014

Zuhal Feza bir yanıta alt yorum yaptı

Kadınların evrimin son halkası olduğunu düşünüyorum.
Öncelikle belirtmek isterim ki erkeği akıllı erkek ve akılsız erkek olarak 2'ye ayırabiliriz, ama aynı ayrımı kadınlar için yapamayız. Çünkü "akılsız kadın" yoktur, kadınların hepsi erkeklerden daha akıllıdır; belki kadınları kendi içlerinde akıllılar ve daha akıllılar diye ayırmak mümkündür. İşte bu yüzden erkekler kadınları sürekli ezerek, ekonomik, fiziksel, bedensel, ruhsal özgürlüklerini kısıtlayarak onların akıllarını kullanmalarına izin vermezler. Şayet bunlar olduğu taktirde, kadınların erkeklerden çok daha üstün olduğu geçeği açığa çıkacak ve erkekler kadınların birer aracı, malzemesi olacaktır. Tarihteki "Amazonlar"ı hatırlarsanız özgür ve aklını kullanan kadının erkeğe nasıl üstünlük sağladığını ve sağlayacağını da anlarsınız. Yine bunun bir devamı olarak, dünyanın en refah olduğu dönem anaerkil olduğumuz, ana tanrıça kültüne inandığımız süreçtir. Feodalizmin ortaya çıkışı işte erkeğin kendini bu akıllı kadınların karşısında ezdirmemek için ona sınırlandırmalar/sınırlar getirmek istemesiyle başlar... Bugün hala feodalizm bu şekilde işler... Dolayısıyla erkekler "akıllı kadın"ları seçmezler, ama bu kadınların da yalnız kaldığını/kalacağını sanmıyorum çünkü çift veya eş olmak için evlenmeye, akit yapmaya gerek yoktur... Akıllı kadın bunu da bilir... .
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Grafik Tasarım

538 Kişi   75 Soru

Görsel Sanatlar

215 Kişi   29 Soru

Web Siteleri

3400 Kişi   269 Soru

Müzik

2983 Kişi   472 Soru

Eğitim

4381 Kişi   643 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Bilgisayar

2634 Kişi   444 Soru

Sinema

3254 Kişi   301 Soru

İnsan Davranışları

3849 Kişi   962 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Yaşam

1230 Kişi   398 Soru

Fotoğrafçılık

1949 Kişi   167 Soru

Siyaset (Türkiye)

1481 Kişi   473 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3683 Kişi   280 Soru

Felsefe

1947 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Psikoloji

2917 Kişi   968 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

inploid

1197 Kişi   714 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2204 Kişi   590 Soru

Filmler

3386 Kişi   192 Soru

Yabancı Dil

1040 Kişi   103 Soru

Web Tasarımcısı

534 Kişi   48 Soru

Photoshop

640 Kişi   38 Soru

Matematik

716 Kişi   161 Soru

Yazılım Algoritmaları

484 Kişi   31 Soru

Yemek Kültürü

862 Kişi   86 Soru