Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ismet Gümüş, 

İşletme

İşletme Ismet Gümüş inploid.com'da 0 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Kasım 2012

Ismet Gümüş bir yanıt verdi.

Zararın neresinden dönersen kar mıdır? Yoksa makul zararla kara geçmeyi beklemek mi gerekir?

Risk arttıkça getiri de artar. fakat; alınabilecek max. risk noktası vardır ve bazı hesaplamalara tabidir. riski azaltabilmek için, portföy oluşturmanız gerekmektedir. yani; yatırımlarınızı çeşitlendirmelisiniz. bu sayede riski azaltabilirsiniz. bunun sonucunda da yalnızca 1 yatırımınızın batmasıyla varınızı yoğunuzu kaybetmezsiniz.
Kasım 2012

Ismet Gümüş bir yanıt verdi.

Şirketler neden vücudun koordinasyon kabiliyeti kadar hızlı hareket edemezler? Etki-tepki ve iletişim yetenekleri nasıl arttırılabilir?

Bu sorun şirketin örgüt yapısıyla alakalıdır. genellikle derin örgüt yapıları hantallığa sebep olur. bir emri genel müdür, genel md. yrd.'na; gnl. md. yrd, kendisine bağlı olan müdüre; müdür kendisine bağlı şefe; şef kendisine bağlı memura aktarır. formel ilişkilerin bulunduğu yapılarda böyle olmak zorundadır. genel müdür gidip de memura emir vermez/veremez. verdiği takdirde memurla kendi arasında çalışan erk sahiplerini yoksaymış olur.

yanlış anlaşılmasın, örgütte informel ilişkiler kullanılsın demiyorum. şirketteki hantallığı çözmenin birkaç yolu vardır.

birincisi; örgüt şemasını iyi ayarlayabilmek. örgüt şemaları coğrafi/bölgesel, göreve ve ürüne yönelik olmak üzere şekillendirilebilir. örneğin; coca cola coğrafi/bölgesel örgüt şeması kullanır. orta doğu ceo'su, güney amerika ceo'su vb. vardır. orta doğu ceo'su coca cola'nın orta doğu'daki politikalarıyla ilgilenir.
ülker grubu ürüne yönelik örgüt şeması kullanır. örneğin; ülker çikolatalı gofret ve ülker çokonat'ın yöneticileri farklıdır. bir de göreve yönelik örgüt şemaları vardır ki, bunlar da finans müdürü, üretim müdürü, pazarlama müdür, ik müdür vs... diye gider.

ikincisi, şirket içi yazışmalar için bilgi sistemleri kullanmak.

bir diğeri; rasyonel kararlar alabilen örgüt çalışanları bulabilmektir.
Daha Fazla