Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bahadir Döşer, 

Web Yazılım Uzmanı

Web Yazılım Uzmanı Bahadir Döşer inploid.com'da 0 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Eylül 2014

Bahadir Döşer bir yanıt verdi.

Online alışveriş yaptığınız websiteleri hangileridir?

Çok bilinenler dışında ;
ciceksepeti.com > müşteri memnuniyetine önem veriyorlar.
sanalmarketim.com > hızlı ve güvenilir.
Eylül 2014

Bahadir Döşer bu yanıtı beğendi:

Asp.Net 'te oluşturulan ve MsSql veritabanı kullanan bir sayfanın performans testlerini nasıl gerçekleştirebilirim? Hangi kriterleri göz önüne almalıyım ve hangi araçları kullanmalıyım?

Tüm bunları Visual Studio ile yapabilirsiniz. Özellikle genel olarak performans için Yük Testi (Load Test) yapmanızı öneririm. Bu konuyu özellikle araştırmanızı öneririm: msdn.microsoft.com/en-us/library/ms1825...

Bunun dışında özellikle SQL konusunda bir optimizasyon yapacaksanız; genel kanı şu şekildedir. Yapılan bir veri tabanı sorgusu maksimum 200 ms zaman almalıdır. Bunun üzerinde zaman alan sorgular optimize edilmeli. Bu elbette 800 ms süren bir sorguyu parçalara ayırmaya çalışarak da olabilir, mevcut sorgunun hangi aşamalarda zaman kaybettiğini gözlemlemekle de olur. SQL sorgusunun hangi aşamalarda ne yaptığını görebilmek için en basit yöntem SQL Execution Plan Mobitoring yapmaktır veya SQL Profiler ile bakmak. Bu konuları da araştırmanızı öneririm: stackoverflow.com/questions/7359702/how...
veya ayrıca
msdn.microsoft.com/en-us/library/ff6506...

Eğer bu konuları biraz kurcalarsanız bir çok bilgi sahibi olacaksınız ve sorunlarınızı büyük ölçüde çözmüş olursunuz. Bunlar dışında yapabileceğiniz başka şeyler de var, örneğin "caching". Fakat bu konu biraz karışıktır ve çok dikkatli uygulanması gerekir.

Umarım faydalı olur bu bilgiler.
Ağustos 2014

Bahadir Döşer bu yanıtı beğendi:

Yeni fikirler üretebilmek için ne gerekir?

Fikir üretmek mevcut sorunlara farklı bakış açıları ile bakabilme yetisi kazanmanızla doğru orantılıdır. Sizi etkileyen olaylardan başlayıp kitleleri etkileyen olayları yakalamaya uzanan bir süreçtir. Bu noktadan sonra yaşanan durum ne ise, bu duruma ait bir geliştirme var mıdır, ya da bu durum bir problem yaratmakta mıdır gibi sorularla mevcut sistemin geliştirilebilirliğini sorgularsınız. Sonra da bu problemi nazıl çözeceğinizi düşünürsünüz. En son adımda ise Fikir ve Fikirden Projenin Oluşumu yazısını incelemenizi tavsiye ederim.

Fikir üretme üzerine bir örnek vereyim şimdi.
Dolmuşlarda ve otobüslerde klima yokken aşağıdaki gibi bir şey düşünmüştüm. Bir fikir ürettim. Başarılı ya da başarısız, bunu bir yana bırakarak, geçirdiğim tüm aşamaları adım adım yazıyorum.
 • Yazın ortası. Otobüse bindim. Çok sıcak. Terliyorum. Keza tüm yolcular da aynı durumda. Kendime, "bu durum ne rahatsız, herkes rahatsız oluyor mu?" diye sordum. Yanıt: Evet.
 • "Bu durumu nasıl çözebilirim?" diye sordum. Yanıtlar: Kapı, pencere açık gidebiliriz. Araca eksra klima taktırabiliriz. Araç içine kısım kısım vantilatör yerleştirebiliriz tavanlara.
 • "Bu çözümler ne için?". Yanıt: Serinlemek için. Hepsi de içeride bir rüzgar, esinti yaratmak için. İçerideki sıcaklığı azaltmak için.
 • "Bunları gerçekleştirmek için ne gerekli?". Yanıt: Otobüsün sahibi veya firma/belediye yaptırmalı. Bu da maliyetli ve gerçekleşmesi zor.
 • Hmm. "Yolcular bunu kendi başlarına nasıl çözebilir?". Yanıt: Yanlarında vantilatör taşıyamazlar. Kapı pencere açık olursa bazıları rahatsız olabilir. Klima pahalı bir seçenek ve sonradan takılması da zor.
 • İşte bu noktadan sonra fikrin çıkışı gerçekleşiyor artık :).
 • Mesela plastik bir aparat olsa. Taşınabilir olsa ya da tek kullanımlık olsa. Çok da ucuz olsa herkes her yerden satın alabilse (büfelerden). Pencereyi azıcık aralayıp kenarlarından pencereye tutturulabilse. İçerde hareketli bir kısım olsa ve aparat pencereye takılınca (uçaklardaki hava kanalları gibi - resim aşağıda) dışardaki havayı hızla içeri alabilse. Elimizi pencereden çıkardığımızda da yapmaya çalıştığımız budur mesela. Rüzgarı kendimize doğru yönlendirmek.
Şimdi şeklini çizemeyeceğim ama işte böyle bir fikir gelmişti aklıma (aşağıdaki resim fikir verebilir belki). Süreç de görüldüğü gibi şu şekilde gerçekleşmiş oldu:
 • Bir rahatsızlık/eksiklik/problem fatketme.
 • Problemi tanımlama.
 • Çözümleri sıralama.
 • Uygun çözümlere indirgeme/dönüştürme.
 • Daha iyisini bulma/yönelme.
 • Fikirleri üretme ve inceleme.
 • Uygun fikre indirgeme.
Elbette ki verdiğim sadece bir örnek. Bu iyi bir fkir midir?. Bu da ayrı bir tartışma konusudur.
Girişimcilik

Ya da tüm bunları bırakıp, "içeriye bir ekran koyalım ve rüzgarın ağaçları devirdiği videoları ark arkaya izlettirelim. Yolcular buna bakarak, kendilerini, aslında içerisi rüzgarlı diye kandırsınlar ve kendilerini programlayarak serinlesinler" de diyebiliriz. Bu da bir fikirdir :).
Ağustos 2014

Bahadir Döşer bu yanıtı beğendi:

Giyilebilir teknoloji günlük hayatımızda yaygın bir şekilde yer alabilecek mi, yoksa belli bir süre geniş tüketici kitlesinin bu ürünlere talebi azalacak mı?

Bu konudaki düşüncelerim şu şekilde:
 • Saat ve türevlerine (kola takılabilir olanlar gibi - ufa.lt/a5m2ez) sıcak bakıyorum ve kullanım alışkanlıklarına paralel bir değişiklik olduğu için hızla talep görebileceğini ve adaptasyonunun kuvvetli olacağını düşünüyorum.
 • Google Glass ve türevlerine (gözlük vb.) sıcak bakmıyorum ve bu tür cihazların kullanıcı alışkanlıklarını köklü olarak ve dikey değişime zorlayacağını düşündüğüm için talep göreceğini ve hızla yaygınlaşacağını da düşünmüyorum.
 • Saat vb. cihazlardaki etkileşim kullanıcı ve cihaz arasında olacağı ve etraftaki insanlardan soyutlanmış bir iletişime de olanak sağlayabildiği için kişisel gizlilik açısından diğer insanların tepkisini de çok çekmeyecektir. Bu da bir artı.
 • Gözlük vb. cihazlar kullanıcı etkileşimi esnasında etraftaki diğer insanların kişisel gizliliğine tehdit oluşturabilir bir yapıda olduğundan ve etkileşimi cihaz-kullanıcı ikilisinden cihaz-kullanıcı-etraf üçlüsüne çevirebildiğinden gizlilik ve kişisel haklar ile ilgili ciddi sorun doğuracağını düşünüyorum. Nitekim bu konuda bazı olaylar olmaya başladı bile (marketingland.com/the-google-glass-priva...).

Ancak gelecek nesiller bu konudaki endişeleri umursamayabilir ve bu sosyal yapı değişebilir. O zamanı ben ölmeden görebilirim sanıyorum :)
Ağustos 2014

Bahadir Döşer bir yanıt verdi.

Bir Waffle dükkanı açarken nelere özen gösterilmelidir? Diğerlerinden ayırıcı özellikler neler olabilir?

-Temizlik
-Lezzet
-Hizmet kalitesi
-Dükkanın lokasyonu
diye uzatılabilir bu liste.

Bunların haricinde amacınıza göre ek hizmetler verebilirsiniz. İnsanlar ayaküstü yesinler ve gitsinler istiyorsanız, 1-2 masalı bir yer açabilirsiniz. Ama otursunlar vakit geçirsinler istiyorsanız gazete, dergi vb şeyler koyabilirsiniz masalara. Çay, kahve servisi gibi şeyler yapabilirsiniz. Amacınıza ve hedef kitlenize göre şekillenebilir.
Ağustos 2014

Bahadir Döşer bir yanıt verdi.

Game of Thrones, HIMYM, Friends, Seinfeld, Dexter, Breaking Bad bitti. Yabancı dizi olarak önerileriniz nelerdir?

Benim favorilerim :
Hannibal
House of Cards
True Detective
Sherlock
Fringe
The Mentalist
Homeland
Suits

Bence bunların hepsi masterpiece kıvamında diziler. Rakiplerinden bir tık daha iyiler. Hepsine de kefilim beğenmeyen gelsin beni bulsun.
Haziran 2014

Bahadir DöşerGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Haziran 2014

Bahadir DöşerFilmler konu başlığını takip etmeye başladı.

Filmler

Film, tarihi bakımdan ilkin hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir. Fi...

Haziran 2014

Bahadir DöşerGirişimcilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişimcilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2014

Bahadir DöşerKitaplar konu başlığını takip etmeye başladı.

Kitaplar

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfal...

Haziran 2014

Bahadir DöşerMüzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bi...

Haziran 2014

Bahadir DöşerSinema konu başlığını takip etmeye başladı.

Sinema

Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla kar...

Haziran 2014

Bahadir DöşerBilgisayar konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar

Altbaşlıklara ayrılmış şekilde genel bilgisayar mevzuları.

Haziran 2014

Bahadir DöşerTeknoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Teknoloji

Teknoloji (Yunanca τέχνη (sanat) ve λογία (bilmek)), sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve...

Haziran 2014

Bahadir Döşerİş Hayatı konu başlığını takip etmeye başladı.

İş Hayatı

İş hayatınızda yaşadığınız sorunları, deneyimleri paylaşabileceğiniz bir konu başlığı.

Haziran 2014

Bahadir DöşerMuhabbet konu başlığını takip etmeye başladı.

Muhabbet

Muhabbet tadında düşüncelerin konuşulduğu ağ.

Haziran 2014

Bahadir DöşerYabancı Filmler konu başlığını takip etmeye başladı.

Yabancı Filmler

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2014

Bahadir DöşerSosyal Medya konu başlığını takip etmeye başladı.

Sosyal Medya

Web 2.0'ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılması...

Haziran 2014

Bahadir DöşerBilim konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilim

Bilim veya ilim,fiziki ve doğal evrenin yapısının ve davranışlarının birtakım yöntemler (deney, düşünce ve/veya gözlemler) aracılığıyla sist...

Haziran 2014

Bahadir DöşerBilgisayar Programları konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar Programları

Bilgisayar programları üzerine sorulmuş sorular ve bazı programların detaylı incelemeleri..

Daha Fazla