Bilmek istediğin her şeye ulaş

Baris Altintas, 

Grafik Tasarımcı

Grafik Tasarımcı Baris Altintas inploid.com'da 0 soru sordu, 11 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Temmuz 2015

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Meslek Lisesi bilişim bölümünden mezunum. 2 senelik grafik tasarım bölümüne gitmek istiyorum. Bilişimle ilgili başka bir bölüm mü seçmeliyim il dışına çıkıp grafik tasarım bölümüne mi gitmeli miyim?

Öncelikle mutlu olacağın işi yapman çok önemli. Grafik tasarımcı olacaksan şimdiden Türkçe olmak üzere sektörle alakalı mecraları aktif olarak takip etmeli ve zaman kaybetmeden bir reklam ajansa gidip parasız da olsa çalışmaya başlamak zorundasın. Sana tavsiyem güzel sanatlar sınavına hazırlanıp iyi bir okulda bu eğitimi aldıktan sonra, animasyon ve grafik tasarımı yalayıp yutup sektöre giriş yapman olacaktır.
Eylül 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Böyle bir resmi nasıl yapabilirim?

Öncelikle bu ikonu pen aracıyla vektorel bir programda veya photoshop'taki pen le çiziyoruz. İkonumuzun rengini photoshopta gri yapabiliriz. Sonra overlay efektini seçiyoruz layer penceremizde ki efektlerden, şeklimizin içine inner shadow verip sertlik derecesini ayarlıyoruz, ahanda şeklin aynısı oluyor.
Eylül 2013

Baris AltintasAlphan Manas kişisini takip etmeye başladı

Alphan Manas, İşadamı, @Manas

Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Logo tasarlarken altın oran veya fibonacci sayılarını nasıl kullanabilirim?

iyi de arkadaşlar zaten altin oran dalgasi nedir, nasıl kullanirim demiyor mu arkadaş zaten? Once altin orani orenmeniz lazım demek biraz alakasiz olmamış mi?
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

3D Max ile Maya destekli animasyon filmi yapmak için gereken eğitimi en kısa nasıl alabilirim?

TR3d.com en bilindik sitelerden. Dersler ve forum da var. Fakat 3D animasyon yapmak biraz kasıntılı bir süreç. Tek başına cebelleşmektense eğer İstanbul'daysan sana özel ders alabileceğin eğitmen telefonu verebilirim veya bilge adam varsa yaşadığın yerde bir uğra derim.
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Şirketler freelance çalışma sistemine sizce nasıl bakıyor?

Firmalar freelance calistirmaktansa, oturur başına calistiririm, hem isim kontrolumde olur, hem de daha ucuz olur mantiginda olduğu için pek sıcak bakmiyolar, genel yargi bence bu olmakla birlikte bazı firmalar da kalite aradiklari için tasarimcinin portfolyosuna ulasarak iş verme imkanı da dogurabiliyor.
Ağustos 2013

Baris Altintas bu yanıtı beğendi:

Şirketler freelance çalışma sistemine sizce nasıl bakıyor?

Kendimden ve çevremde bu girişimde bulunmaya çalışan insanlardan yola çıkarsam, yurdum iş verenleri freelance çalışma sistemine sıcak bakmıyor (işten anlayan, ileri görüşlü firmaları bu genelleme içine dahil etmiyoruz, neticede bu şekilde iş yürüten istisna şirketler de bulunmaktadır).
  • Ego. Sanırım her firma sahibi bünyesinde tasarımcı çalıştırıyor olsa bile; onları uygulayıcı, söylediklerini yapan insan grubu olarak görüp, firmanın tasarımlarını yapan kişinin kendisi olduğunu düşünmektedir. Yeni fikre açık değildir ve dışarıdan iş yapan birinin varlığı ona bir anlam ifade etmemektedir.
  • *Güvensizlik .Diğer bir düşünce sanırım, güven duygusunun eksikliğidir. Çünkü iş veren, freelance çalışan kişinin yaptığı tasarımları başka firmalarla da paylaştığını düşünüyor olabilir. O sebeple kendi bünyesinde kalması kendileri için daha güvenilir bir yoldur.
Ağustos 2013

Baris AltintasAdobe konu başlığını takip etmeye başladı.

Adobe

Adobe Systems (adobe, İngilizcede kerpiç anlamına geliyor) merkezi ABD'de Kaliforniya eyaletinde bulunan, Dünya'nın 10 büyük grafik ve medya...

Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Vray, Mentalray, Maxwell gibi render motorlarından hangileri hangi konuda daha iyidir?

En yaygın kullanılan render motoru Vray'dir. Fakat 3max'in kendi render motorunu yani Mentalray'i kullanmak daha akılcı geliyor bana, daha hızlı ve programı yapanlar yapmis sonucta. Ne kadar akılcı gelse de ben Vray ogrenerek basladigim için hala renderlarimi bu motordan elde ediyorum.Maxwell hakkimda hic bilgim yok. Ama şunu rahatlikla soyleyebilirim, internette kaplama konusunda çok fazla alternatif bulmak mümkün Vray'de.
Ağustos 2013

Baris Altintas3D Studio Max konu başlığını takip etmeye başladı.

3D Studio Max

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ağustos 2013

Baris AltintasWeb Tasarımcısı konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Tasarımcısı

YÖNLENDİR Web grafik tasarımı

Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Mimarlık candır. İç mimarlin onun koftisidir, meşakkatlidir ama çok eğlencelidir. İşinde başarıyı hedefledikten sonra para kendiliğinden gelir. En önemlisi ise malzeme bilgisi ve neyi nasıl ürettireceğini bilmektir. Tabii ki olmazsa olmazı Autocad ve 3d programlardır. Seviyorsan çek al bence.
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Geliştirmekte olduğum mmorpg projesi için Grafiker, 3D Artist ve Konsept Tasarımcısı bulabileceğim bir yer veya bir adres var mı?

Gelistirmekte oldugunuz projenin acilimi nedir? Ben 2d ve 3d programlar kullaniyorum, fakat içerik nedir onu anlamadim.
Ağustos 2013

Baris Altintas bu yanıtı beğendi:

Grafik tasarımcılar, tasarımlarındaki boşlukları nasıl kullanırlar?

Öncelikle sayfalardaki boşluklara gereksiz gözüyle bakmamalı. Çünkü boşluklar vurgulamak istediğinizi ön plana çıkarır.

Grafik
Eğer boşluklar fazla ise ve çalışmada yazılar varsa satır aralarını biraz daha açabilirsiniz. Bu okunurluğu da etkiler.

Aslında tasarımda boşluk bir velinimettir fakat kullanmasını iyi bilmeli. İyi kullanırsanız konu öne çıkar. İyi kullanım da çalışmadaki nesnelerin boyutunu, eğimini, duruşunu, perspektifini ayarlama gibi ufak düzenlemelerle olabilir. Eğer sayfanız aşırı boşlukla dolu ise çalışma alanını ve çıktısını daraltabilirsiniz.
Ağustos 2013

Baris Altintas bu yanıtı beğendi:

Grafik tasarım neden önemlidir?

Burada psikolojik bir yaklaşım sergilemek gerekir. İnsan beyni dinlemeye oranla daha çok gördüğünü hatırlıyor ve anlıyor. Çünkü kavramlar zihnimizde simgelerle anlam buluyor, kalıcılık sağlıyor. Mesela ev diyince herkesin zihninde önceki yaşantıların tesiriyle oluşan bir ev görüntüsü beliriyor. Bundan ötürü görsel medya önem kazanıyor ve reklamcılıktan eğitime kadar birçok alanda görselliğin hafızaya kazınması nimetinden faydalanılıyor. Görselliğin dinlemeye oranla daha kolay bir öğrenme ve belleme biçimi olması da modern dünyada insanlara bir şey telkin etmek için görselliğin kullanılması da iyi bir yöntem oluyor.
Grafik Tasarım
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Grafik tasarım neden önemlidir?

Markaya kimlik oluşturup, o kimliği akılda bıraktığı için önemlidir. Marka tanındıkça güvenilirliği artar. Nasıl ki tanıdık esnaftan alışveriş yaparız, mantık yakın diyebiliriz. Tabi bir de dikkat çeker. Tasarım etkili ise ''bu neymiş hacı'' der inceleriz.
Ağustos 2013

Baris AltintasWeb Tasarım konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Tasarım

Web grafik tasarımı, grafik tasarım alanı ile yakın ilişkili bir konu olarak ele alınabilir ama kendi içerisinde ayrı bir dal olarak çok gen...

Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Türkiye'deki grafik tasarımcıları buluşturan online mecralar hangileridir?

photoshopmagazin.com burada değişik çalışmalar ve tutoriallar var, paslasmasi bol alan. Calisma yaptiracaksaniz idemama.com bu sitede proje baslatip, 200 den fazla tasarimciyi yoneterek projenizi yonetebilirsiniz. Ustelik pra iade garantiside var, 99designe.com'un Türk versiyonu.Tabi siparisiniz olursa ben de alabilirim :)
Ağustos 2013

Baris AltintasGrafik Tasarım konu başlığını takip etmeye başladı.

Grafik Tasarım

Grafik tasarım bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve gö...

Daha Fazla