Bilmek istediğin her şeye ulaş
Temmuz 2015

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Meslek Lisesi bilişim bölümünden mezunum. 2 senelik grafik tasarım bölümüne gitmek istiyorum. Bilişimle ilgili başka bir bölüm mü seçmeliyim il dışına çıkıp grafik tasarım bölümüne mi gitmeli miyim?

Öncelikle mutlu olacağın işi yapman çok önemli. Grafik tasarımcı olacaksan şimdiden Türkçe olmak üzere sektörle alakalı mecraları aktif olarak takip etmeli ve zaman kaybetmeden bir reklam ajansa gidip parasız da olsa çalışmaya başlamak zorundasın. Sana tavsiyem güzel sanatlar sınavına hazırlanıp iyi bir okulda bu eğitimi aldıktan sonra, animasyon ve grafik tasarımı yalayıp yutup sektöre giriş yapman olacaktır.
Eylül 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Böyle bir resmi nasıl yapabilirim?

Öncelikle bu ikonu pen aracıyla vektorel bir programda veya photoshop'taki pen le çiziyoruz. İkonumuzun rengini photoshopta gri yapabiliriz. Sonra overlay efektini seçiyoruz layer penceremizde ki efektlerden, şeklimizin içine inner shadow verip sertlik derecesini ayarlıyoruz, ahanda şeklin aynısı oluyor.
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Logo tasarlarken altın oran veya fibonacci sayılarını nasıl kullanabilirim?

iyi de arkadaşlar zaten altin oran dalgasi nedir, nasıl kullanirim demiyor mu arkadaş zaten? Once altin orani orenmeniz lazım demek biraz alakasiz olmamış mi?
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

3D Max ile Maya destekli animasyon filmi yapmak için gereken eğitimi en kısa nasıl alabilirim?

TR3d.com en bilindik sitelerden. Dersler ve forum da var. Fakat 3D animasyon yapmak biraz kasıntılı bir süreç. Tek başına cebelleşmektense eğer İstanbul'daysan sana özel ders alabileceğin eğitmen telefonu verebilirim veya bilge adam varsa yaşadığın yerde bir uğra derim.
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Şirketler freelance çalışma sistemine sizce nasıl bakıyor?

Firmalar freelance calistirmaktansa, oturur başına calistiririm, hem isim kontrolumde olur, hem de daha ucuz olur mantiginda olduğu için pek sıcak bakmiyolar, genel yargi bence bu olmakla birlikte bazı firmalar da kalite aradiklari için tasarimcinin portfolyosuna ulasarak iş verme imkanı da dogurabiliyor.
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Vray, Mentalray, Maxwell gibi render motorlarından hangileri hangi konuda daha iyidir?

En yaygın kullanılan render motoru Vray'dir. Fakat 3max'in kendi render motorunu yani Mentalray'i kullanmak daha akılcı geliyor bana, daha hızlı ve programı yapanlar yapmis sonucta. Ne kadar akılcı gelse de ben Vray ogrenerek basladigim için hala renderlarimi bu motordan elde ediyorum.Maxwell hakkimda hic bilgim yok. Ama şunu rahatlikla soyleyebilirim, internette kaplama konusunda çok fazla alternatif bulmak mümkün Vray'de.
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Mimarlık candır. İç mimarlin onun koftisidir, meşakkatlidir ama çok eğlencelidir. İşinde başarıyı hedefledikten sonra para kendiliğinden gelir. En önemlisi ise malzeme bilgisi ve neyi nasıl ürettireceğini bilmektir. Tabii ki olmazsa olmazı Autocad ve 3d programlardır. Seviyorsan çek al bence.
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Geliştirmekte olduğum mmorpg projesi için Grafiker, 3D Artist ve Konsept Tasarımcısı bulabileceğim bir yer veya bir adres var mı?

Gelistirmekte oldugunuz projenin acilimi nedir? Ben 2d ve 3d programlar kullaniyorum, fakat içerik nedir onu anlamadim.
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Grafik tasarım neden önemlidir?

Markaya kimlik oluşturup, o kimliği akılda bıraktığı için önemlidir. Marka tanındıkça güvenilirliği artar. Nasıl ki tanıdık esnaftan alışveriş yaparız, mantık yakın diyebiliriz. Tabi bir de dikkat çeker. Tasarım etkili ise ''bu neymiş hacı'' der inceleriz.
Ağustos 2013

Baris Altintas bir yanıt verdi.

Türkiye'deki grafik tasarımcıları buluşturan online mecralar hangileridir?

photoshopmagazin.com burada değişik çalışmalar ve tutoriallar var, paslasmasi bol alan. Calisma yaptiracaksaniz idemama.com bu sitede proje baslatip, 200 den fazla tasarimciyi yoneterek projenizi yonetebilirsiniz. Ustelik pra iade garantiside var, 99designe.com'un Türk versiyonu.Tabi siparisiniz olursa ben de alabilirim :)