Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kontrol ve Otomasyon Mühendisi Barış Soyer inploid.com'da 0 soru sordu, 1 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Nisan 2016

Barış Soyer bu yanıtı beğendi:

Lise 2 otomasyon (kontrol) öğrencisiyim. İleride iyi bir mühendis olabilmek için kendimi hangi konularda geliştirebilirim?

Tabii ki sayısal ne varsa yutmalısınız. Mühendis hendese yani matematik bilir anlamına geldiğine göre bir kere matematikten pekiyi altı notları kabul etmemelisiniz. Mekatronik vb. okuma ihtimaliniz için mutlaka fizik de yutulmalı. Kimya mühendisi olmak istemiyorsanız onu geçin yeter. Ayrıca mühendislik için bütün iyi kaynaklar ve kodlar İngilizce olduğu için İngilizce de yutulmalı. Otomasyon olduğuna göre konunuz en az bir bilgisayar dili öğrendiğinizi düşünüyorum. Yazılım yazmaya başlamak için tek bir dili bilmek bile yeterlidir. En azından başka bir dilde yazsanız bile okuduğunuzu anlarsınız dolayısıyla yazabilirsiniz de. Yani öğrendiğiniz o dil (umarım html harici bir dildir, hatta Fortran'dır) de yutulmalı. Dil konusunda iyi olabilmeniz için Türkçe, edebiyat, kompozisyon derslerine de ağırlık vermelisiniz ki ana dilinizi çok iyi bilin ve ileride öğrenmek zorunda kalacağınız akademik İngilizce'ye turist gibi bakmayın. Aslında ikinci bir yabancı dile ihtiyaç duymayacaksınızdır ama seçenek varsa mühendis olarak Almanca bilmek yararlı olabilir. Ben de arada sırada kullanıyorum Almanca'mı İngilizceden bulamadığım bilgileri Almanca'dan okumak için. Sanırım hemen her mühendislikte teknik resim kullanılmakta, iyi bir mühendis olduğunuzda onu kullanmayacaksınız yani çizmeyeceksiniz ama çizimleri okumayı mutlaka bilmelisiniz ki gelen doneleri ya da ressamınızın çizeceklerini kontrol edebilesiniz.
Nisan 2016

Barış Soyer bir yanıt verdi.

Tekstil mühendisliğini okumak istiyorum. Lise son sınıf öğrencisiyim ve bölümüm eşit ağırlık. Bu bölümü tercih edebilir miyim?

Sözel öğrencisi bile olsan bu bölümü tercih etmende bir engel yok, ancak aldığın derslerde fizik kimya biyoloji gibi önemli dersleri müfredatında olmaması senin işini zorlaştıracaktır. Lakin yeterli puanı alırsan tercih edebilirsin.
Nisan 2016

Barış SoyerMühendis konu başlığını takip etmeye başladı.

Mühendis

YÖNLENDİR Mühendislik

Daha Fazla