Bilmek istediğin her şeye ulaş

Makina Mühendisliği Öğrencisi Batuhan Aydın inploid.com'da 0 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Eylül 2014

Batuhan Aydın bir yanıt verdi.

Cumartesi günleri eczaneler açık oluyor mu?

Cumartesi gündüz bütün eczaneler açık
Eylül 2014

Batuhan Aydın bir yanıta alt yorum yaptı

Dolarizasyon kuramini açarmisin biraz ?
Arkadaslar ben sadece sormak ve yorumlarınızı almak istiyorum, Dünya yı kim veya kimler yönetiyor ? Amerika gerçekten süper güç mü ? Dünya da sirlarla dolu bi perde arkası var mı ya da varsa bizim bildiğimiz gerçekler ne kadar doğru ? Yahudiler Dünya da bu sınıfta hangi konumda ? Yönetmek veya yönetiyormus gibi görünen yonetilenler kavramını aciklarmisiniz ? Hadi beyin fırtınası yapalım biraz buyursunlar...
Eylül 2014

Batuhan Aydın bir yanıt verdi.

Neden üniversite okuyan kızlara "bu kesin bakire değildir" gözüyle bakılıyor. Tamam öğrencilerin durumu ortada. Kızlar hakediyor madem ki bunları peki erkekler sütten çıkma ak kaşık mı?

Üniversite bir çok kardesimizin arkadaşınızın özgürlük devirdir. Ve oraya giden bir çok erkek zannederler ki gördükleri kızları bir çoğu genel itibariyle vermektedir. Abicim kız sizin bu aptalca dusunceniz olmasın diye etek gitmeyecek mi şort gitmeyecek mi bi erkekle çay kahve içmeyecek mi bara gitmeyecek içki içmeyecek mi siz kimsiniz ki insanları disaridan görüldükleri kadariyla yargılayip şu verici bu değil gibi bi sınıflandırma içine dahil ediyorsunuz siz nesiniz ederiniz ne sizin ??? (!)
Eylül 2014

Batuhan Aydın bir yanıta alt yorum yaptı

Peki başkalarının yarasini deserek bulunmuş bir yanıt sence doğru mu ? Şunu unutma acılar tıpkı bilgi gibi paylasildikca çoğalır o yüzden doğru bulmuyorum
Belki de babamdan bile yakın olduğum dedemi kaybettim. Boşluk hissediyor insan. Onu bir daha göremeyeceksin, sesini duymayacaksın. İlk zamanlar tabi ki çok zordu. Daha sonra ise ara sıra sızlayan bir yaraya dönüşüyor. Acıyı hakettiği gibi yaşamak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü acıyı yaşamadığımızda atlatmamız daha zor oluyor.
Eylül 2014

Batuhan Aydın bir yanıta alt yorum yaptı

Kusura bakma ama bu sorun çok yanlış bir soru belki maksadın o degil anlıyorum ama insanlara belki de hayatlarında ki en büyük acılarını böyle bir soru sorarak hatirlatman çok yanlış
Belki de babamdan bile yakın olduğum dedemi kaybettim. Boşluk hissediyor insan. Onu bir daha göremeyeceksin, sesini duymayacaksın. İlk zamanlar tabi ki çok zordu. Daha sonra ise ara sıra sızlayan bir yaraya dönüşüyor. Acıyı hakettiği gibi yaşamak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü acıyı yaşamadığımızda atlatmamız daha zor oluyor.
Eylül 2014

Batuhan Aydın bu yanıtı beğendi:

Lise 2 otomasyon (kontrol) öğrencisiyim. İleride iyi bir mühendis olabilmek için kendimi hangi konularda geliştirebilirim?

Tabii ki sayısal ne varsa yutmalısınız. Mühendis hendese yani matematik bilir anlamına geldiğine göre bir kere matematikten pekiyi altı notları kabul etmemelisiniz. Mekatronik vb. okuma ihtimaliniz için mutlaka fizik de yutulmalı. Kimya mühendisi olmak istemiyorsanız onu geçin yeter. Ayrıca mühendislik için bütün iyi kaynaklar ve kodlar İngilizce olduğu için İngilizce de yutulmalı. Otomasyon olduğuna göre konunuz en az bir bilgisayar dili öğrendiğinizi düşünüyorum. Yazılım yazmaya başlamak için tek bir dili bilmek bile yeterlidir. En azından başka bir dilde yazsanız bile okuduğunuzu anlarsınız dolayısıyla yazabilirsiniz de. Yani öğrendiğiniz o dil (umarım html harici bir dildir, hatta Fortran'dır) de yutulmalı. Dil konusunda iyi olabilmeniz için Türkçe, edebiyat, kompozisyon derslerine de ağırlık vermelisiniz ki ana dilinizi çok iyi bilin ve ileride öğrenmek zorunda kalacağınız akademik İngilizce'ye turist gibi bakmayın. Aslında ikinci bir yabancı dile ihtiyaç duymayacaksınızdır ama seçenek varsa mühendis olarak Almanca bilmek yararlı olabilir. Ben de arada sırada kullanıyorum Almanca'mı İngilizceden bulamadığım bilgileri Almanca'dan okumak için. Sanırım hemen her mühendislikte teknik resim kullanılmakta, iyi bir mühendis olduğunuzda onu kullanmayacaksınız yani çizmeyeceksiniz ama çizimleri okumayı mutlaka bilmelisiniz ki gelen doneleri ya da ressamınızın çizeceklerini kontrol edebilesiniz.
Eylül 2014

Batuhan AydınMühendis konu başlığını takip etmeye başladı.

Mühendis

YÖNLENDİR Mühendislik

Eylül 2014

Batuhan Aydın bir yanıta alt yorum yaptı

Ben sana işine yarayacak bir yorum yapayım dostum.bak şimdi ben makine muhendisligi okuyorum ve geçtiğimiz yıl hazırlık okudum. Ben gezerek tozarak içerek hayatı yaşayan bir insanım çünkü ben bunu yapınca mutlu olan bir insanım. Ailemle kalıyorum ancak ailem dahi bu konuda beni frenliyemiyordu. Sabahlara kadar Afedersin bokunu çıkarana kadar evlendim. ne hikmetse okuduğum şehirde bi fabrika genel müdürü bizim uzaktan akrabamiz çıktı. Ve ben bu yaz 2.5 ay bir çok şeyden feragat ederek orada işçilerle birlikte çalıştım. Inan bana amelelik yaptım resmen. Arkadaşlarım yaz fotolariyla sosyal medyada şov yaparken bense bi fabrikada isciydim. Ancak bu bana hiç koymayı. Neden biliyormusun orada şunu anladım. Asgari ücretle çalışıp evine 2 çocuğuna eşine ekmek götüren maaş günü geldiğinde bi sonraki ayin maaş gününün hesaplarını yapan insanlar tanıdım. Yaptıkları ise devamli küfreden ama başka çaresi olmayan insanlar tanıdım. En büyük emeği onların verdiği ama karşılığını patronların aldığı insanlar tanıdım. En ufak bir hatadan insanların içinde azar işiten insanları tanıdım. Çocuğu hasta olup acaba izin istesem verirler mi diye soran insanlar tanıdım. Ve o zaman anladım ki biz öğrenciler bu hayatta ki en boş insanlarız. Yaptığımız tek şey derse gitmek ve eve gelip cayimizi kahvemizi alıp ders çalışmak. Tek derdimiz sınavları geçmek. Ve biz ki ne nankör öğrencileriz bu durumda dahi aman sınav var aman ne yapacaz aman böyle is mi olur aman şu neden bu niye şu nasıl diye devamli sorgulayan nankörleriz. Basında da dediğim gibi biz öğrenciler boş insanlarız o boşluğu doldurmak senin elinde. Ve insan bana dışarı da o boşluğu dolduramayan bir çok insan var. Unutma ders çalışarak asosyal olmuyorsun. Mümkünse hayattaki tek gayen bak okul bitene kadar demiyorum hayattaki tek gayen bu olsun. Inan bana kazanan mutlu olan keyfni çıkaran taraf hep sen olacaksın. .
2 yıl içerisinde ikisini de yaşadım ve fark ettim ki gezdiğim vakit, daha az stres yaptığım için öncesinde ineğe bağlamış olduğum durumdan daha da başarılı olunuyormuş. Ne kadar çok aktiviteye katılırsam, kafa o kadar zinde oluyor, kendi kendini yeniliyor. Çünkü kafaya takacağın bir şeylere vaktin kalmıyor. Hayatına bak : D
Eylül 2014

Batuhan Aydın bu yanıtı beğendi:

Öğretim hayatında gezmek tozmak gibi bazı şeylerden geri kalmak pahasına çok çalışmaya değer mi yoksa o yaşlar bir kere yaşanıyor diyerek insan kendini hayatın akışına mı bırakmalı?

Bu tarz kişiler 3e ayrılıyor. Babadan zengin olanlar, işin ciddiyetinin farkında olmayanlar ve çalışmak isteyip çalışamayanlar. Ben şahsen gençliğimi yaşayabildiğimi düşünmüyorum. Öyle harıl harıl ders kitap peşinde de değilim. Ama çalışmak zorunda olduğumun ciddiyetindeyim. İnsanlar arkadaşlarıyla oraya buraya gezmeye gidiyorlar, bi çok faaliyetlerde bulunuyorlar. Ben? En çok sosyal birisi olmak isterdim sanırım. Ama bunları üniversiteye saklıyorum.
Mesleğin elindeyse, özgürlüğün elinde, özgürlüğün elindeyse istediğin gibi yaşayabilmen de elinde. İleri de çocuklarımın istediklerini yerine getirebilmek ve onları çok iyi yetiştirmek isterim. Bu yaşların bir daha gelmeyeceği doğru. Buna çoğu zaman üzülüyorum, çünkü ciddi anlamda gençliğimi yaşayamıyorum. Bu yaşlar bi kere yaşanıyor, ama hem hayatını yaşayıp hem başarılı olan eminim pek çok insanlar var. Burada ki fark, bi yerde ailelerin çocuklarını " birey" yerine koymaları.
Eylül 2014

Batuhan AydınMüzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bi...

Eylül 2014

Batuhan Aydın bir yanıt verdi.

Eylül 2014

Batuhan Aydın bu yanıtı beğendi:

100 bin liralık dairenin getireceği kira getirisiyle 100 bin liralık güneş paneli yatırımını kıyaslayın. Güneş paneline yapılacak yatırımın daha akıllıca olacağını yazan yazılar okudum ama çoğu panel sistemini satan firmaların yazısıydı. Bu yazılar pazarlama amaçlı mı? Güneş paneli yatırım olabilir mi?

Kısaca genel görüşümü yapayım.

Öncelikle, Türkiye'de bir yatırımdan bahsediyorsanız, her şeyi bir kenara bırakın, bu ülkedeki eşi benzeri bulunmayan yapıyı hesaba katmalısınız. Fakat kabaca şöyle bir farklılık var.

100.000 TL daireyi yatırıma dönüştürmek için gereklilikler
 1. 100.000 TL para ve bu parayla uygun lokasyonda alınabilecek bir daire bulmak
 2. Bu daireye kiracı bulmak. İstanbul'da kiracıdan bol bir şey yok sanırım ve kiraların hali de ortada.
 3. Veya bu daireyi bir süre sonra karla satmak. Bunun için sadece dairenin bakımını yapmanız yeterlidir.
 4. Her ikisi için de emlakçı veya basitçe çevre gerekir.


Güneş paneli sistemi için gereklilikler
 1. Güneş paneli sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak ve işin teknolojisi hakkında bilgili olmak
 2. Bu panelleri nereye ve nasıl kuracağınızı, işleteceğinizi, maliyetlerinizi bilmek (tahminen de olsa)
 3. Güneş paneli sistemi kurup gelir elde edebilmek için gereken bürokratik işlemlerle mücadele etmek
 4. Şirket kurmak, sabit giderlerini karşılamak.
 5. Muhasebe ve mali işler hakkında ya bilgi sahibi olmak ya da bunun için para harcamak
 6. Pazarlama tecrübenizin olması. Bunu yazmamın nedeni, kiracı sizin ayağınıza gelirken güneş panelinden faydalanacak müşterinin ayağınıza gelmeyecek olması ve hatta gelse bile ikna etmeniz gerekliliği.
 7. Sistemi sürekli ve karlı halde tutabilmek için para akışını sağlamak yani işi tutturabilmek.

Bunlar aslında ana başlıklar, kim bilir ne detaylar vardır.

Şöyle kabaca bakarsanız güneş paneli karlı olabilir ancak totalde panelden kazanacağınız parayı gayrimenkulden daha zahmetsiz, daha hızlı ve sürekli olarak kazanmanız daha mümkün.

Bir girişimci olarak aslında gönlüm güneş paneli der. Fakat bu ülkede hiç birimizin buna tam hazır olduğunu sanmıyorum maalesef :(
Eylül 2014

Batuhan Aydın bir yanıt verdi.

İnsan'ın en büyük çelişkisi sizce nedir?

Insanin en büyük çelişkisi kendisidir.
Eylül 2014

Batuhan Aydın bir yanıt verdi.

Sizce Türkiye'den evrensel veya en azından Avrupa'da popüler bir dizi çıkmamasınının sebebi nedir?

Yani bu geniş bir konuş geniş bir cerceveden bakmak lazım bizim yapimcilarimizin bakmadıgi cerceveden. Şimdi bizim ülkemizde bir dizi belirli oyuncu kadrosu efendime söyleyim kast ekibi carti curtu ayarlanıp ardından belirli bir reyting seviyesine ulasilinca başa sarmalı bir şekilde devam etmekte. Bizim ülkemizde ki dizilerde reklam kalitesi yok, ezber senaryolar hakim yani bugün izlediğin dizide ki bir konu kesin o an tv de ki bir dizi de veya gecmistekinde kesin işlenmiştir yani özgünluk yok. E tabi yok mu özgün yapımcılar senaristler var ama bu kez de özgürlük yok burasi Türkiye ne kadar rahat olabilir ne kadar farklı konu isleyebilir veya ne kadar izleyiciye tam dogalligiyla aktarablirsin. Öte yandan hafta da bir mantığı çok bu kadar sık dizi izlenmezine yapılmasına gerek yok halbuki ki 2 hafta da bir bölüm çıkarılsa öyle 200 300 bölümlü aynı konuların işlendiği izleyicinin aynı oyuncuları görmekten bikacagi bir durumda kalmayacak. Yani arkadaşım yanlış çok eksik ve kısıtlama çok hangi birisini sayıyım. Bizim ülkemizde sektör net , para kazandırsin bana hava hoş nokta :)
Eylül 2014

Batuhan Aydın bu yanıtı beğendi:

Yalan nedir?

Kandırmak, oyalamak, net olamamak, kaçmaktır. Ki herkesin "beyaz" diye nitelediği yalanlar olmuştur. Arkadaşla o an görüşmek istemediği için iyi hissetmiyorum demeler, sevgili ile kaçamak için aileye arkadaşta kalıyorum demeler, patronuna uyuyakaldığını söylemek yerine trafiği öne sürenler. Tekrara binmediği sürece sıkıntı yaratmayacak ve büyütülmeyecek hadiseler. Sıkıntı yaratan kısımı , verilen sözler, iddialı cümleler hayata müdahale eden girişimler. Bu girişimlerde bulunan ve bu tavrı alışkanlık haline getiren şahısların uzak durulası şahıslardır. Zararı hem kendilerine hem çevreye vermekten kendilerini alıkoyamadıkları gibi, yaptıklarının doğru olduğunu düşünen zihniyetler de vardır ki bunlar hakkında yorum yapmaya zaman yetmez.
Eylül 2014

Batuhan Aydın bir yanıt verdi.

Eski sevgilimle hala görüşüyoruz ve o bana hala aşık olduğunu söylüyor. Bir daha başlamak istemiyorum ve ona da söylüyorum ama görüşmeye devam ederek yanlış mı yapıyorum?

Buna karar verecek olan sensin. Yanlış birsey yapmıyorsun. Ama ille de ne kararlar almalıyım diyorsan bunu cevabını sen vereceksin. Çünkü onu en iyi sen tanıyorsun. Konuşman ona umut veriyorsa bu hissi alıyorsun konuşma. Konuştuğun süreçte yeni biriyle birlikte olursan ve bu onu gerçekten sarsacaksa konuşma. Ona acıyor ve onca zaman geçirdik diyorsan ve hatır için falansa tüm mesele konuşma. Konuşurken zorla cevap yazıyor veya bi mesajını 5 saat sonra cevapliyorsan konuşma... Bunun cevabı sende ...
Eylül 2014

Batuhan Aydın  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dünyayı kim yönetiyor? Dünya devi kimler?

Arkadaslar ben sadece sormak ve yorumlarınızı almak istiyorum, Dünya yı kim veya kimler yönetiyor ? Amerika gerçekten süper güç mü ? Dünya da sirlarla dolu bi perde arkası var mı ya da varsa bizim bildiğimiz gerçekler ne kadar doğru ? Yahudiler Dünya da bu sınıfta hangi konumda ? Yönetmek veya yönetiyormus gibi görünen yonetilenler kavramını aciklarmisiniz ? Hadi beyin fırtınası yapalım biraz buyursunlar...
Eylül 2014

Batuhan Aydın bir yanıta alt yorum yaptı

Türkiye de ki eğitim sistemi malesef henüz ve halen daha ne opsiyonel ne de çok yönlü. Belli bir dönem oluşturulan ve güncellenemeyen hatta bununla birlikte devamli belirli aralıklarla yama yapılarak yürütülmeye çalışılan bir konumda. Bu sorun ancak eskimiş bir binayı bir başka bina projesi yaratarak ve belli bir süreç dahilinde yıkılıp yerine yenisinin sağlam temeller üzerine atılması ile mümkün olacaktır. Ancak işte bu noktada siyasi emellerin işin içine karıştığı bizim ülkemizde bunlar sanal ve hayal mantıklar. Arkadaşlar bu ülkede yapılacak o kadar yol varken eğitimden kime ne. (!:
GELİŞMEZ! Mevcut sistemi kaldırıp yeni bir eğitim sitemi oluşturmadıkları sürece.
Eylül 2014

Batuhan Aydın bu yanıtı beğendi:

Türkiye'deki eğitim sistemi nasıl gelişir?

GELİŞMEZ! Mevcut sistemi kaldırıp yeni bir eğitim sitemi oluşturmadıkları sürece.
Eylül 2014

Batuhan AydınKitaplar konu başlığını takip etmeye başladı.

Kitaplar

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfal...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Girişimcilik

3700 Kişi   363 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Filmler

3388 Kişi   192 Soru

Web Siteleri

3408 Kişi   268 Soru

Sinema

3256 Kişi   301 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Mühendis

326 Kişi   39 Soru