Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ekim 2012

Batuhan Boz

Autocad Allplan ve Netcad gibi programların bütün özelliklerini sorunsuz kullanabileceğim dizüstü bilgisayar özellikleri nasıl olmalıdır?

Her yazılımın sistem gereksinimleri konusunda detaylı bilgiye yazılımın kendi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Tabii minimum sistem gereksiniminde bir bilgisayar almak bir anlamda o bilgisayarın kısa ömürlü olması demektir. Çünkü her yeni sürümde sistem gereksinimleri artmakta.

AutoCAD 2013 sistem gereksinimleri burada: usa.autodesk.com/autocad/system-requirements/

Yukarıda da göreceğiniz gibi AutoCAD 2013, Windows 7 (ve tabii Windows 8) için min. çift çekirdek ve 3.0 GHz işlemci istemekte. En az 2 GB bellek ve tercihan 4 GB bellek de var.

Uzun ömürlü ve bu tür CAD yazılımları için bence alınacak bir dizüstü en az Core i5 ve 8 GB RAM öneririm.

CAD için harici ve iyi bir ekran kartı da önemli bir gereksinim tabii.

Buradaki modellere (akakce.com/bilgisayar-dizustu,1,2.html/3825-115,3436-152) bir göz atabilirsiniz.

Ben gerek özellikleri ve tasarımı gerekse 17" ekranı ile bu modeli (akakce.com/bilgisayar-dizustu/en-ucuz-toshiba-satellite-l870-14d-fiyati,858423.html) beğendim. ;)
  • 1 Yanıt
Ekim 2012

Batuhan Boz

En iyi mimari yazılımı hangisidir?

REVIT , hem teknik hem görsel tüm veriler iyi girilebilirse kolay keşif : )
  • 3 Yanıt
Ağustos 2012

Batuhan Boz

2050 yılında bina yapıları ne türde değişiklik gösterecek?

Biraz da uçalım demişsiniz, hadi uçayım...

Bence taşıyıcı malzemede ufak tefek değişiklikler olabilir. Beton ve çelik hala kullanılmaya devam edecektir ama karbon lifleri de betonarme donatısı olarak daha fazla işin içine girecektir. Bunun yanı sıra aluminyum ve yine belki karbon lifli profillerden oluşan iskelet yapıları, space truss konstrüksiyonları binaların mukavemetini düşürmeden, statiğini bozmadan ağırlığını azaltacaktır.

En önemli farklar binanın enerji, su ve kanalizasyon ihtiyaçlarında olacaktır. Ucuzlayan fotovoltaik teknolojisiyle binaların çatı ve dış yüzeyleri hem ışık geçirmez hem de geçirir versiyonlarıyla fotovoltaik panellerle kaplanıp binanın ısınma ve elektrik ihtiyaçları karşılanacaktır. Yalıtımsız bina yapıp üstüne Lüx Daireler yazma devri tarihte kalacaktır.

Şehirlerin genişleyerek ulaşımı olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçilebilmesi için dikine yapılanma doğrultusunda binaların yükseklikleri artacak ve bina ihtiyaçları için yeni bir enerji kaynağı kullanılabilir olacaktır. Çoğu bina tepelerinde ve kenarlarındaki rüzgar tribünlerinden de enerji sağlayacaktır. Yükselen binaların rüzgara karşı direncinin azaltılabilmesi için daha yuvarlak formlar kullanılacaktır.

Toplanan yağmur ve kar suyu arıtılarak binanın içme suyu ihtiyacına destek olacak hatta belki pis su da arıtılarak kullanılacaktır. Malum küresel ısınma kuraklığı da beraberinde getirebileceği için suyun her damlası kıymetli olacak.

Evsel atıklar için sonunda binalara çeşitli çöp kanalları yapılacak, atılması gereken kağıt, cam, teneke, plastik, bitkisel atıklar gibi geri dönüştürülebilir atıklar binanın bodrum katında toplanarak işleme tesislerine iletilecekler. Kalan çöp de tabii ki toplanacak ve önce yakıt olarak metan oluşması için kapalı tanklarda depolanacak ve binanın enerji ihtiyacına katkıda bulunacaktır. Sona kalan az bir posa da tabii ki şimdiye kadar olduğu gibi çöp dağlarına eklenecektir. Belki de onlar da pulverize edilip elementlerine ayrıştırılacak ve geri dönüştürüleceklerdir.
  • 2 Yanıt
Daha fazla göster