Bilmek istediğin her şeye ulaş

Batuhan Canko, 

İşletme Sahibi

İşletme Sahibi Batuhan Canko inploid.com'da 0 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Ocak 2013

Batuhan Canko bu yanıtı beğendi:

İnsanlar son zamanlarda neden Twitter'ı, Facebook'tan daha fazla kullanmaya başlamışlardır?

Bu herkes için doğru olmamakla birlikte, genel anlamda rakamsal olarak da facebook ve twitter arasında bahsedilen şekilde bir durum söz konusudur. Bunun nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabilirim.

  • Facebook'un halka açılmasının sonuçları: Halka açılma ile birlikte facebook ve Mark Zuckenberg üzerinde oluşan yatırımcı baskısı, ürün geliştirme ve değişikliklerinde kullanıcı odağından gelir odağına bir kayma yaşatmıştır. Bu da facebook'un kullanıcıyı tutma üzerindeki hamlelerini etkilemektedir. Hatta zaman zaman zarar vermektedir.
  • Twitter'ın 140 karakter dayatması ve kullanımı: Twitter kullanan herkes, belirli bir süre sonunda kelamını hızlıca dile getirme ve hatta aklından geçen her bir şeyi yazıp insanların beğenisine sunma yönünde bir alışkanlık geliştiriyor. Ve hatta attığı tweet üzerine retweet edilecek mi diye elinde telefonla bekleyenler bile var. Bu durum insanların içerik üretimine olan katkısını hızla minimize etmekte (genelden bahsediyorum, belirli kesimler için bu geçerli değil). Ama bu yeni alışkanlık aynı zamanda buna bağımlılığı da beraberinde getiriyor. Kolay olan her zaman güzeldir, çünkü insan tembel bir yaratık ve facebook'a oranla twitter çok çok kolay kaçıyor.

  • Facebook'taki içerik üretimi ile ilgili problemler: Facebook tarafında artık bilgi üretimi zaten sıfra yakın. Ancak başkalarının like butonuna basıp beğendiği şeyleri akış içerisinde izliyoruz. Bu da kişisel katılım olmadığı için belirli bir süre sonunda kullanıcıları rahatsız ediyor. Üretme duygusu herkesin içinde vardır, ancak dış etkenler ile bu duygunun farkında olmadan üstü örtülüyor. Kullanıcılar da farkında olmadan bu durumu farkediyorlar :).

  • Twitter'ın kullanıcı segmenti: Twitter'da herhangi bir ünlüye ya da ulaşmak istediğiniz birine ulaşmanız facebook'a oranla göreli olarak çok daha kolaydır. Ünlüler toplumun çoğunluğunun takip etmek istediği ve hatta ne düşündüğü, nasıl yaşadığı konusundaki merakını her daim canlı tuttuğu bir kesimdir (bizimki gibi toplumlarda). Twitter ile birlikte bu duygular daha hızlı doyurulmaktadır. Facebook kanadında ise o kişinin hayatına mercek ile girmek yine olabiliyor ama biraz daha zor.

Bunların yanında ülke bazında gelişmişlik seviyesi bu ağların kullanım oranlarına direkt etki etmektedir. Az gelişmiş ülkelerde bu tarz -daha çok- tüketime yönelik siteler kişilerin hayatlarında daha fazla yer ediyor.
Aralık 2012

Batuhan Canko bu yanıtı beğendi:

Cafe işletmesi açarken nelere dikkat etmek gerekir? Artı ve eksileri nedir?

Müşteri kitlesine göre seçilecek olan dekorasyon, güler yüzlü, kafası çalışan ( her hangi bir terslik durumunda işi kıvırabilecek ), patronun ne kadar kazandığında gözü olmayan ( doğru dürüst adam bulmak biraz zor kısım burda :) ) vs.. vs.. olarak uzatılabilir. Asıl olay müşterinin mutlu gidebilmesi. ( buda genel anlamda şunlara bağlı diyebiliriz : hızlı servis, düzgün garson, uygun fiyat, rahat ortam )
Aralık 2012

Batuhan Canko bu yanıtı beğendi:

Bir firmada maaşlı çalışmak mı yoksa kendi işini kurup, patron olmak mı daha mantıklıdır?

Evli misin?, Çocuğun var mı?, Bir defa battığın zaman çıkmana yardımcı olacak birileri yok mu? Bir firmada maaşlı çalışmaktan başka şansın yok.

Ama bekarsan, risk alabilecek durumdaysan, maddi dayanakların varsa, batsan bile seni ayağa kaldırabilecek birileri varsa tabi ki her zaman doğru olan kendi işini kurman. En azından deneme şansın varsa mutlaka dene.

Aralık 2012

Batuhan CankoSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Aralık 2012

Batuhan CankoHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Aralık 2012

Batuhan CankoÖzge Can Balaban kişisini takip etmeye başladı

Özge Can Balaban, Mimar, @artemis

Bir gün benim ülkemde de insanlar insana değer verecek

Aralık 2012

Batuhan CankoKendine bir dünya yarat kişisini takip etmeye başladı

Kendine bir dünya yarat, İnternet Girişimcisi, @inploid

Tecrübelerinle Konuş!
gust.com/c/inploid
linkedin.com/company/inploid.com
angel.co/inploid

Aralık 2012

Batuhan CankoDiren Demir kişisini takip etmeye başladı

Diren Demir, Çevre Mühendisi, @diren

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Girişimcilik

3689 Kişi   363 Soru

Esnaflık

135 Kişi   5 Soru

Ticaret

635 Kişi   138 Soru

E-Ticaret

742 Kişi   121 Soru

Ticaret Hukuku

190 Kişi   81 Soru

Türk Ticaret Kanunu

110 Kişi   49 Soru

Ticaret Odaları

57 Kişi   4 Soru

İstanbul Ticaret Odası

21 Kişi   3 Soru