Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mozambik_prensi,

Maliyeci

http://yalinayakgezerken.blogspot.com.tr

Ocak 2016

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Ülkemiz mahkemelerinde mobbing ne kadar ciddiye alınmaktadır? Mobbing ile direkt ilgili olan kanunlar var mıdır?

Ülkemizde mobbing hala tam olarak anlaşılmış değildir. Fakat uluslararası mevzuatla birlikte paralel olarak ülkemizde de yasal düzenlemeler yapılmıştır. 2011 yılında yayınlanan "İşyerlerinde Psikolojik Tacizin (Mobbing) Önlenmesi’ne İlişkin Başbakanlık Genelgesi", bu konuda genel bir yükümlülük oluşturmakta, işyerlerinde alınması gereken önlemlere ve düzenlemelere ilişkin iyi bir rehber özelliği
taşımaktadır. Yayınlanan genelde mobbingle ilgili direkt yapılan bir düzenlemedir. Bu genelgede:
  • "İşyerinde psikolojik tacizle mücadele öncelikle işverenin sorumluluğunda olup işverenler çalışanların tacize maruz kalmamaları için gerekli bütün önlemler alacaktır",
  • ""Bütün çalışanlar psikolojik taciz olarak değerlendirilebilecek her türlü eylem ve davranışlardan uzak duracaklardır",
  • "Toplu iş sözleşmelerine işyerinde psikolojik taciz vakalarının yaşanmaması için önleyici nitelikte hükümler konulmasına özen gösterilecektir",
  • "Psikolojik tacizle mücadeleyi güçlendirmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, ALO 170 üzerinden psikologlar vasıtasıyla çalışanlara yardım ve destek sağlanacaktır",
  • "Çalışanların uğradığı psikolojik taciz olaylarını izlemek, değerlendirmek ve önleyici politikalar üretmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde Devlet Personel Başkanlığı, sivil toplum kuruluşları ve ilgili tarafların katılımıyla "Psikolojik Tacizle Mücadele Kurulu" kurulacaktır",
  • "Denetim elemanları, psikolojik taciz şikâyetlerini titizlikle inceleyip en kısa sürede sonuçlandıracaktır",
  • "Psikolojik taciz iddialarıyla ilgili yürütülen iş ve işlemlerde kişilerin özel yaşamlarının korunmasına azami özen gösterilecektir",
  • "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve sosyal taraflar, işyerlerinde psikolojik tacize yönelik farkındalık yaratmak amacıyla eğitim ve bilgilendirme toplantıları ile seminerler düzenleyeceklerdir", düzenlemelerine yer verilmiştir.
Ayrıca, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu Yeni Borçlar Kanunu'nun 417. Maddesi; "İşveren, hizmet ilişkisinde işçinin kişiliğini korumak ve saygı göstermek ve işyerinde dürüstlük ilkelerine uygun bir düzeni sağlamakla, özellikle işçilerin psikolojik ve cinsel tacize uğramamaları ve bu tür tacizlere uğramış olanların daha fazla zarar görmemeleri için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür" hükmü ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Devlet Memurları Kanunu'nun 10. Maddesi; “…Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslar içinde kullanır. ” hükmü dolaylı olarak yapılmış düzenlemelerdir.
Ocak 2016

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Hangi tip kadınlar sinirlerinizi alt üst ediyor?

*Kadın yerine "bayan" kelimesini kullanan kadınlar
*Küfürlü konuşanlar
*Sohbet etmeyi dedikodu yapmak olarak algılayanlar
*Sosyal Medyayı dedikodu malzemesi vermek veya almak için kullananlar
Ocak 2016

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

İlk maaşınızla ne yaptınız?

Atmden çektiğim ilk banknotu çercevelettirip anneme gönderdim :) sonrasında aileme ve sevdiklerime hediyeler aldım. Ertesi gün ise ayın 15'ini tekrardan beklemeye başladım.
Ocak 2016

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Sizi etkileyen bir kitaptan, etkilediğiniz bir bölümü paylaşır mısınız?

"İnsanlar birbirlerini ne kadar iyi anlıyorlardı.... Bir de ben bu halimle
kalkıp başka bir insanın kafasının içini tahlil etmek, onun düz veya karışık ruhunu görmek istiyordum.
Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adami bile, insani hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir! .. Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?
Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkinda söz söylemekten kaçındığımız halde ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatıyla öteye geçiveriyoruz ? "
Sabahattin ALİ Kürt Mantolu Madonna
Ocak 2016

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Sizce Diyanet İslam'ı temsil ediyor mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılındaki 5.7 milyar Türk Liralık bütçesiyle yaklaşık 11 bakanlıktan fazla kaynak tahsis edilmiş bir kurum(Sağlık Bakanlığı da 11 bakanlığın arasındadır.) . Cuma hutbelerinde devlet sevgisi Allah sevgisinden daha fazla işleniyorsa kimi temsil ettiği, kime hizmet ettiği gayet açık sanırım.
Ocak 2016

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Emeğe yapılan saygısızlığa asla tahammül edemem. Bu bende o kadar geniş bir kavram ki yapılan her türlü hırsızlıktan anladığım bu.Hiç bir şey üretmeden her fikri, malı, emeği çalan insana ve o duruma tahammülüm yok.
Ocak 2016

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Artık hayatınızın bir yerlerine kazınmış film karakterleri hangileridir?

Hannibal Lecter-Kuzuların Sessizliği
"Sen içindeyken bu dünya daha ilginç. "

"Bazen karanlıkta uyanıp kuzuların çığlıklarını duyuyorsun. Ve zavallı Catherine’i kurtarırsan kuzuları susturabileceğini düşünüyorsun. " Replikleri can alıcıdır.


Filmler

Ocak 2016

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Sokakta röportaj yapmak istiyorum, teknik ekipmanlar da dahil ne tavsiye edersiniz ?

Teknik konularda pek bir bilgim yok fakat "sarı mikrofonu" bu konuda başarılı buluyorum. Youtube daki kanalından röportajlara erişebilirsiniz.
youtube.com/user/thisiscarlos31/featured
Ocak 2016

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

İhtiyat nedir?

Tedbir anlamına gelir. Tedbir sonucu ayrılan yedek anlamıda da kullanılır.
Ocak 2016

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

En iyi (sevdiğiniz) film müziği, soundtrack albüm hangileridir?

Fatih Akın'ın Duvara Karşı filmi soundtrackları harikadır.İdil Üner'in sesinden Selim Sesler'in nefesinden harika şarkılar bulunur.

...
Ocak 2016

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Türkiye için Başkanlık mı Yoksa Parlementer Sistem mi ?

Gelişmiş ülkelerin siyasal sistemlerini incelediğimiz zaman hepsinin tarihsel bir alt yapısının olduğunu görürüz. O ülkelerde insanlar toplanıp hadi meclis kuralım ya da şu başkan olsun dememişler. Tarihsel süreçte çatışmalar, mücadeleler, kazanımlar ülkelerin siyasal yönetim sistemlerini oluşturmuştur. Her çağdaş gelişmiş ülke mevcut sisteminin geliştirmek için çaba gösterir. Birbirinin alternatifi olan başka bir sisteme geçmeyi düşünmez. Çünkü mevcut sistemi o ülkenin dinamikleri oluşturmuştur. Kusurları törpülemek kökten sistemi değiştirmekten daha az sancılıdır. Türkiye'yi Osmanlı İmparatorluğu'nun halefi olarak kabul edersek Türkiye'nin 140 yıllık bir meclis geleneği olduğunu görebiliriz. Bu geleneği, bu geleneğin kazanımlarını yok sayıp bu sistemin alternatifi olan başka bir sisteme geçmek 140 yıllık mirası yok saymak, çöpe atmak demektir. Şuan ki mevcut sistem kusurludur. Bu kesinlikle kabul edilebilir. Fakat demokrasi kültürünün henüz tam olarak yerleşemediği ülkemizde bu tür köklü değişikliklerin çok sancılı sonuçlar doğuracağını düşünüyorum.
Aralık 2015

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Gelmiş geçmiş en beğendiğiniz televizyon reklamı hangisi?

Bu aralar Ziraat Bankası'nın 152. Yıl Reklamını çok beğeniyorum. Hele ki Çetin Tekindor'un sesinden harika bir reklam filmi olmuş. "Niye mi ? Niyesini 152 yaşına gel sen de anlarsın. " Sözüyle muhteşem bir sonu var.
Aralık 2015

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Bu kadar yalnız olunur mu?

Sunay AKIN ne güzel de anlatır;
YALNIZLIK
Şemsiye yapımcıları
ıslanmaktan
tek kişiyi koruyacak genişlikte
kesince kumaşları
yağmur değil
yalnızlıktır yağan

Daha da hüzünlendirir her gece
kentin sokaklarını
bekçinin nefesiyle
düdüğün içinde dönen
nohut taneciğinin
yalnızlığı

Ne çok sevinirim bilseniz
bir yılan
mezarıma girer de
göğüs kafesimin kemikleri içinde
kış uykusuna
yatarsa
Aralık 2015

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

En iyi özür dileme şekli nedir?

Özür dilemenin şeklinden çok ne kadar samimi olduğu önemlidir.Bazen ufak bir tebessüm bazen bir bakış bile gönül almaya yeter.Yeterki pişman olunduğu karşı tarafa en iyi şekilde aktarılsın.
Aralık 2015

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

KPSS'ye çalışan birine vereceğiniz tavsiyeler nelerdir? Daha fazla verim elde edebilmek için neler yapmalıyız? Nasıl bir program çerçevesinde çalışmam gerekir?

Bu soruya sağlıklı bir cevap alabilmeniz için öncelikle neyi amaçladığınızı belirtmeniz gerekir kanımca. Çünkü malumunuz Kpss lise/önlisans mezunları için ayrı lisans mezunları için ayrı bir sınavdır. Ayrıca bölümünüze göre lisans mezunları sınav sonucunda A grubu memurlukları seçme, B grubundan atamaları veya öğretmen atamalarına başvurma hakkı kazanıyor. Hepsi için çalışma konuları ve yöntemleri farklıdır.
Aralık 2015

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

En çok zeka gerektiren spor hangisidir?

Snooker, 22 topla oynanan olan bir bilardo türüdür.Snookerın uzun soluklu bir oyundur. Üstün bir fiziksel ve zihinsel kabiliyet gerektirir.
Spor (Türkiye)
Aralık 2015

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Balayı için tatil köyü/otel olarak nereler tercih edilebilir?

Antalya-KaşTatil Yerleri
aeKaş'tan başlayıp Antalya'ya uzanan bir tatil harika olacaktır. Bu güzergahta gezebileceğiniz bir çok harika tarihi yerler ve plajlar bulacaksınız hem de fiyat olarak her bütçeye uygun oteller de bulmak mümkün. Kaş-Kalkan-Olimpos-Adrasan-Çıralı-Phaselis-Tekirova- Göynük bu güzergahtaki harika yerler.

Aralık 2015

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Şizofreniyi en güzel işlemiş filmlerden önerilerinizi alabilir miyim?

Şizofreniyi konu alan en iyi yabancı filmleri arkadaşlar cevaplamış. Türk filmlerinden ise ilk aklıma gelenler Beyzanın Kadınları ve Neredesin Firuze
Filmler

Filmler
Aralık 2015

Mozambik_prensi bir yanıt verdi.

Geleceğe umutla bakabileceğimiz filmler arasında hangileri ilk sırada olmalı?

Dead Poets Society-Ölü Ozanlar Derneği benim listemde listebaşıdır.
Filmler
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler