Bilmek istediğin her şeye ulaş

Antalya Homes Emlak AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Bayram Tekçe, Ankara Üniversitesi DTCF Hollanda Dili ve Edebiyatını bitirdikten sonra 1996 yılında Antalya'da turist rehberi olarak ticaret hayatına başlamıştır. 2004 yılından bu yana Antalya'da yabancıya gayrimenkul satışlarında Antalya Homes Emlak Anonim Şirketi olarak öncü gayrimenkul firmalarından biri olarak ticaret hayatına devam etmektedir. Firmanın, Lara, Konyaaltı, Alanya, İstanbul, Bursa ve Trabzon'da ofisleri bulunmaktadır.

Ekim 2018

Bayram Tekçe  yeni bir  gönderide  bulundu.

Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi - Yeni Ufuklar Bilim Atölyeleri

Yeni Ufuklar Bilim Atölyeleri Projesinin tanıtımı Okul Müdür Yardımcısı Ersan Arslan, KEAL Eğitim Vakfı Başkanı Bozhan Hanlıoğlu, okulun 91 mezunu Bayram Tekçe (@bayramtekce), Yılmaz Korkmaz ile projenin sorumlusu Kdz Ereğli Anadolu Lisesi matematik öğretmeni Burhan Yüzgeç’in katılımıyla gerçekleştirildi.Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın 330 bin TL destek vereceği projenin detaylarını aktaran vakıf yönetiminden Bayram Tekçe, gerçekleştirilecek proje ile okulda Robotik & Drone, Boeing 737 Sanal Pilotluk ve Bilim Uygulamaları adı altında üç atölye (fizik ve kimya laboratuarı) açılacağını belirterek, "İlk olarak öğretmenler hizmet içi eğitime alınacaklar. Ardından 60 öğrenci 20’şer kişilik gruplar halinde 32 saatlik Tasarım Odaklı Düşünme ve Proje Geliştirme eğitimlerine katılacaklar ve eğitim yılı sonunda bilim şenliğinde projelerini sergileyeceklerdir. Projenin genel hedefi; Ereğli’deki liseli öğrencilerin inovasyon ve gelişiminin desteklenmesi, yenilikçilik ve yaratıcılık potansiyellerini geliştirmeye yönelik imkanların arttırılması, bilgi toplumunun gerekleriyle donanmış, ülke kalkınmasında aktif, yaşam becerileri güçlü, özgüven sahibi, girişimci ve katılımcı olmalarına katkı sağlanmasıdır. Ayrıca öğrencilerin; bilimsel ve eleştirel düşünme, farklı bakış açıları edinme, hayal gücünü geliştirme ve inovatif düşünme yetkinliklerini geliştirecek yenilikçi atölye ve eğitim içeriklerinden faydalanmaları sağlanacaktır" dedi.
Kasım 2017

Bayram Tekçe bir yanıt verdi.

Gayrimenkul emlak ofisinde müşteri potansiyelini arttırabilmek için yapılması gerekenler neler olabilir?

En önemlileri şöyle sıralayabiliriz;
- 1. Kural başka emlakçılarda olmayan, münhasır portföy edinmek. Bu portföyün satılabilir fiyattan alınması olmazsa olmazdır.
- Bir sürü kişinin görmesi için portallarda ilanı yayınlamak
- İlgi çekici ve açıklayıcı ilan yazmak.
- İyi fotoğraf çekmek
- Nazik ve profesyonel yaklaşımla telefonda ikna edici konuşmak
- "Antalya Homes" gibi vizyoner ve kaliteli firmada çalışmak (son cümle reklam oldu : -))
Kasım 2017

Bayram Tekçe  bu yazıyı beğendi:

Adwords mü? SEO mu?


Dijital pazarlama çalışmaları içerisinde Google AdWords reklamları ve SEO çalışmaları çok önemli iki ayrı alandır. Firma ve markaların kullanıcılara kolay ulaşabilmesi, ürün ve hizmetlerinin tanıtımlarını yapabilmesi, site ziyaretçi sayısını yükseltmesi ve satış oranlarını arttırabilmesi adına iki yöntemde oldukça etkili ve önemlidir. İnternette pazarlama faaliyeti yürüten firmaların ve markaların genel olarak aklındaki soru ise “Google AdWords mü? SEO mu? ” hangisi daha yararlı? Genelde bu şüpheci yaklaşımı internet üzerinde çalışmalarına yeni başlayacak olan kişi ve firmalar sormaktadır.

Aslında bu sorunun net ve keskin cevapları vardır. Ancak birinin diğerinden daha iyi olduğunu net olarak söylemek imkansız daha doğrusu yanlış olacaktır. Çünkü Google AdWords reklamları veya SEO çalışmaları her ikisi de kendi sistemi içerisinde avantajları olan, dijital dünyanın en efektif pazarlama yöntemleridir. Dijital pazarlama yatırımlarının büyük bir bölümünü oluşturan AdWords ve SEO arasındaki tercih farkı ise mevcuttaki pazarlama stratejinize, belirlediğiniz hedefe göre değişecektir. Yoksa birinin diğerinden daha üstün olduğu veya birini yapın, diğerini yapmasınız da olur diye bir ayrım yapmak doğru olmayacaktır. O zaman şimdi açıklamalı ve kıyaslamalı olarak Google AdWords mü SEO mu? Sorusunun cevabını, hangisinin ne avantaj sunduğuna istinaden açıklayalım.

7509


AdWords’ü veya SEO’yu Tercih Etmek Diğerinin Sağlayacağı Faydanın Yerine Geçmeyecektir


Öncelikle temel olarak bilinmesi gereken bir durum var ki AdWords ve SEO çalışma mantığı bakımından birbirinden ayrıdır. Yani birinden birini tercih ettiğinizde, diğerine yapmadığınız yatırım ve çalışmanın, tercih ettiğinizden elde edilmesini bekleyemezsiniz. Sonuçta ikisinin de kendi pazarlama prensibi içerisinde farklı getirileri vardır. Yani AdWords reklamı verdiğinizde arama sonuçlarında ilk sayfada reklamınız yayında kaldığı sürece çıkabilirsiniz. Kullanıcılar size ulaşabilir. Ancak reklamı yayından kaldırdığınızda kullanıcıların ilk sayfada size ulaşması mümkün olmayacaktır. SEO çalışması ile ise anahtar kelimeler bazında sitenizi ilk sayfaya getirdikten yapılan doğru çalışmalar neticesinde uzun süreler boyunca kullanıcıların ilgili ve benzer anahtar kelimeler ile yapacağı aramalarda size ulaşması mümkün olacaktır. Yani bu bağlamda AdWords reklamları tercih edildiğinde reklam yayından kalktıktan sonrada ilk sayfada çıkma beklentisi olmamalıdır ki bu olmayacaktır. Bu verilen örnek haricinde daha birçok örnek ile ikisinden biri seçildiğinde diğerinden beklenen faydanın oluşması gibi bir durumun olmadığını anlatabiliriz. Yani bundan dolayı pazarlama çalışmalarınızda o anki şartlarda ihtiyacınız olanı tercih edip sonrasında diğeri üzerine de çalışmalar yaparak, ikisini birbirini destekleyecek şekilde kullanmanız her zaman en doğru tercih olacaktır.

AdWords Hızlı Sonuç Verir SEO Uzun Vadeli Bir Yatırımdır

AdWords reklam çalışmaları hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Reklam kampanyanızı yayınladıktan ortalama 15 dakika sonra web sitenizi ve reklamınızı reklam bölümünde görmeye başlarsınız. Böylelikle reklam yayını başladıktan sonra internette sizin ürün ve hizmetlerinize yönelik arama yapan kullanıcılar size ulaşacaktır, sitenizi ziyaret edecek ve alışveriş yani satın alma işlemi gerçekleştirecektir.

SEO çalışmaları ise AdWords çalışmalarına göre uzun soluklu bir çalışmadır. Hem AdWords’e göre yapılacak çalışmalarda daha fazla detay ve ayrıntı vardır hem de arama motorlarına varlığınızı hissettirmeniz biraz zaman alır. SEO çalışmalarında sektörünüzün veya anahtar kelimelerinizin rekabet durumuna göre alt yapı çalışmaları 1-2 ay kadar sürmektedir. Üçüncü aydan itibaren etkisini tam olarak göstermeye başlayan SEO çalışmaları ile ortalama olarak 4’üncü aydan itibaren ilk sayfaya gelmeniz mümkündür. Bu süreç orta ve biraz daha üst düzey zorluktaki anahtar kelimeler için gerçerli olup kesin bir süreç değildir. Yapılacak çalışmalar ve bulunulan sektöre göre ilk ay içinde başarılı sonuçlar almakta mümkündür. Bu süreçten sonra ise ürün ve hizmetlerinize yönelik arama yapan kullanıcılar daima ilk sayfada sizin web sayfanıza ulaşacaktır. Yani reklam vermeden de ilk sayfadaki yerinizi alacaksınız. Google AdWords’e göre oldukça uzun bir zaman gerektirdiği görülse de SEO çalışmalarının etkisinin de uzun zamanlar boyunca sürdüğü unutulmamalıdır.

7509
Kısa Süreli Geri Dönüşlerde AdWords Uzun Süreli Yatırımlarda SEO

Google AdWords’e yönelik yapılan yatırımların ve reklam çalışmalarının karşılığını reklamınız yayına girdikten itibaren almaya başlarsınız. Bu bir nevi SEO çalışmalarına göre kısa sürede ve ikna edici olarak kullanıcıların dijital pazarlamaya yönelik güvenini arttırmaktadır. Mesela yeni bir ürün ya da hizmetinizi ön plana çıkartmak ve bir an önce aksiyon elde etmek istiyorsunuz o zaman AdWords’ü tercih etmeniz doğru olacaktır. Çünkü aynı ürünü SEO ile ön plana çıkartıp kullanıcı ile buluşturmanız zaman alacaktır. Ama bunu AdWords aracılığıyla yaparsanız aynı gün içerisinde dahi satış geri dönüşümleri elde edersiniz.
SEO çalışmaları uzun vadeli bir yatırımdır. Ayrıca SEO çalışmaları hiç bitmeyen sürekli devam eden bir durumdur. Web sitenizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sürekli ön planda tutmak ve her daim arama motorlarında ilk sayfada yer almak için tercihiniz SEO olmalıdır. Çünkü AdWords çalışmaları reklam yayında kaldığı sürece etkisini göstermektedir. Ancak SEO çalışmalarının geri dönüşlerinizi belirli bir süre sonrasında devamlı almaya başlarsınız. Altyapısını her ne kadar uzun sürede oluştursa da etkisini de uzun vadede göstermektedir. SEO çalışmaları sayesinde ayrıca hem ilk sayfa sıralamalarında hem de diğer sayfa sıralamalarında da varlığınızı göstereceksiniz. Önemli olan doğru SEO çalışmasının düzenli olarak ve bilinçli bir şekilde yapılmasıdır. Eğer geçici bir kazanç elde etme niyetiniz yoksa her zaman SEO çalışmalarını tercih etmeli ve yapmalısınız.

TBM Fazla Olan Kelimeler için SEO Maliyeti Düşük Olan Kelimelerde AdWords

Hem SEO çalışması hem de AdWords çalışmalarını beraber yürüten firmaların yatırım harcamalarında dikkat edecekleri husustan birisi de anahtar kelimelerin rekabet gücü ve maliyetidir. Bu doğrultuda maliyeti yüksek olan anahtar kelimeler bazında AdWords reklamı vermek maliyeti oldukça arttıracaktır. Tıklama başı maliyet (TBM) kriterleri baz alındığında maliyeti yüksek bir anahtar kelime üzerinden reklam verilmesi kullanıcıların reklamınıza her tıklamasında bütçenizi kısa sürede bitirecektir. Bundan dolayı maliyeti düşük olan anahtar kelimeler üzerinden reklam vererek, kısa sürede kullanıcıyla buluşabilir ve geri dönüş elde edebilirsiniz.

Maliyeti yüksek olan anahtar kelimelerde markanızı ön plana çıkartmak için en doğru tercih SEO çalışmaları olacaktır. Hem yapacağınız SEO çalışmalarında TBM faktörü olmayacağı için bu maliyet yükünden kurtulmuş olacaksınız. Kısa sürede harcayacağınız reklam bütçenizi SEO çalışmaları ile uzun vadede daha garanti bir yatırım olarak kendinize avantaja dönüştürebilirsiniz.

Google AdWords’ün Yönetilmesi Daha Kolay SEO Daha Karışık ve Kapsamlıdır

Google AdWords reklamlarının AdWords hesabı üzerinden yönetildiği bir kullanıcı paneli mevcuttur. Bu panel üzerinden kullanıcılar tüm reklam ayarlamalarını, optimize çalışmalarını ve reklam durdurma, yeniden başlatma ve benzeri işlemleri yapabilmektedir. Ancak SEO çalışmaları oldukça kapsamlı bir yöntemdir. Bundan dolayı kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti almak genel itibariyle daha yararlı olmaktadır. Çünkü SEO çalışmaları kapsamında web sitesinde site iççi SEO çalışmaları site dışında ise site dışı SEO çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmaların hepsi belirli bir mantığa ve kurala göre ilerlemektedir. Ayrıca SEO çalışmalarını arama motorlarının özellikle de Google algoritma güncellemeleri etkilemektedir. Bundan dolayı düzenli olarak takip ve araştırma yapılarak SEO çalışmaları her zaman güncel olarak ilerletilmelidir.

Sonuç

Dijital dünyada yapılacak dijital pazarlama çalışmalarında firma veya markasını ön plana çıkartmak isteyenlerin, rakiplerinin önüne geçmek ve kullanıcılara kolay ulaşmak, kullanıcılarında markaya kolay ulaşabilmesini sağlamak için SEO ve AdWords çalışmalarının bir arada yürütülmesi en doğru tercihtir. Çünkü SEO çalışmaları ile uzun vadeli yatırımlar yaparak web sitenizi arama motorlarında ilk sayfaya getirmeniz kullanıcı gözünde sizin daha güvenilir bir marka olmanıza katkıda bulunacaktır. Bunun etkisiyle de kısa sürede satış yapma gereksinimlerinizde vereceğiniz AdWords reklamlarında ilk sayfadaki etkinizden dolayı daha verimli geri dönüşler elde edeceksiniz. Yani tam anlamıyla her iki dijital pazarlama yöntemi de kendi prensipleri çerçevesinde avantajlara sahiptir. Önceliğinizi belirlerken hedeflerinize, bütçenize ve planlamalarınıza göre hareket etmeniz ama her zaman SEO ve AdWords çalışmalarını bir arada ilerletmeniz daha yararlı olacaktır.

Bonus

Eğer hedef kitleniz tam tespit edilebilir değilse ya da sektörünüzde yeni bir ürün / hizmet ortaya çıkardıysanız bu alanlarda hedef kitle ve anahtar kelime tespiti yapmak oldukça zor olacaktır. Bunun yanı sıra yürütülecek Adwords ve SEO çalışmalarının doğruluğu şüpheli olacağından yatırımınızın boşa gitmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda öncelikle yapmanız gereken hedef kitle tanımlaması ve potansiyel müşterilerin toplanmasıdır. Bunun için öncelikli Dijital Pazarlama kanalınız sosyal medya olmalıdır. Bireysel ya da sosyal medya danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak sosyal medya kanallarında ürün ve hizmet tanıtımı yaparak öncelikle kitlenizi oluşturmalısınız. Yeterli hedef kitle oluşturulması, marka bilinirliği sağlanması ardından Adwords reklamlarına yoğunlaşmalısınız. Adwords reklamları sonucunda sitenizde gelen ziyaretçilerin hangi arama terimleriyle geldiğini analiz edip bu kelimeler ve türevleri üzerine SEO Çalışmalarına başlayabilirsiniz. Son aşamada ise marka bilinirliği sağlandıktan belirli bir ziyaretçi kitlesi yakalandıktan sonra remarketing çalışmalarıyla satış dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

AdWords ve SEO çalışmaları hakkında bilgi almak veya SEO danışmanlığı ya da Google AdWords danışmanlığı hizmeti almak için bizimle ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak:stratejikseo.com/adwords-mu-seo-mu
Kasım 2017

Bayram Tekçe bir yanıta alt yorum yaptı

Durumu güzel özetlemişsiniz, tebrikler.
Meslekler, insanların ihtiyaçlarını gidermek üzere ortaya çıkmıştır. Ayakkabıcılıktan tutun da estetik cerrahlığına kadar tüm meslekler, ihtiyaçlara hizmet etmek ve talepleri karşılamak için vardır. Hiç bir meslek, talepsizlik karşısında direnemez! Talep edilmeyen ve ihtiyacı gidermeyen meslekler yok olmaya ya da format değiştirmeye mahkumdur. Yıllara meydan okuyan mesleklerin arkasında "yoğun talep" desteğinin olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Emlakçılık mesleğinin varlık sebebi de aynen diğer meslekler gibi insanların ihtiyaçlarını gidermek ve onların taleplerini karşılamaktır. Satılık ya da kiralık bir ev ihtiyacı olan ancak bu evi aramak için yeterli vakti ya da sabrı olmayan kişilerin göz nurudur emlakçı. Günlerce arayıp durmasına rağmen gönlündeki evi ya da iş yerini bulamayan kişini can dostudur emlakçı. Parasını emlak sektöründe değerlendirmek isteyen ancak vaktinin çoğunu bu işe ayıramayan yatırımcının yatırım uzmanıdır emlakçı. Evini satmak ya da kiraya vermek isteyen ancak bu işe vakit ayıramayanların güvenilir satıcısıdır emlakçı. Kıymetli mülkünün pazarlamasını yapamayanların pazarlamacısıdır emlakçı. Kısacası ihtiyaçları ve talepleri karşıladığı için insanlık tarihinin en eski mesleklerinden birini icra etmektedir emlakçı.

Madem her meslek ihtiyaçtan doğuyor ve madem emlakçı da çok ciddi ihtiyaçları karşılıyor peki neden emlakçılık itibarlı bir meslek değil?

Her mesleğin ihtiyaçtan doğduğunu ve talep edenler sayesinde varlığını sürdürdüğünü başta söylemiştim. Emlakçılığın da ihtiyaçtan doğduğu ve talep edenler sayesinde varlığını sürdürdüğü ortada. O halde nasıl olur da ihtiyaçlara cevap veren ve talepleri karşılayan bir meslek "itibarsız" ilan edilebilir?

Aslında itibarsız olan emlakçılık mesleği değildir. İtibarsız olan, emlakçılığı "fırsatçılık" olarak gören emlakçılardır. Alıcı, kiracı ve mülk sahibi müşterilerine kaliteli hizmet sunmayan, yalan söylemeyi ve insanların zor durumlarından faydalanmayı meslek haline getiren karakter yoksunu kimselerin, tabelalarına ve kartvizitlerine "emlakçı" yazmaları emlakçılık mesleğinin kötü vasıflarla algılanmasına sebep olmuştur.

Elbette emlakçılık mesleğinin toplumumuzda itibar görmemesinde tek sebep itibarsız emlakçılar değildir. Kültürel yapımızın "komisyon" konusuna uygun olmaması da emlakçılığın hak ettiği itibarı elde etmesini geciktirmektedir.

Batı kültürlerinde emlakçılık mesleği itibarlı mesleklerden biridir. Bunun iki sebebi var. İlki, bu toplumlarda emlakçılık mesleğini icra eden kişilerin ve markaların, işin hakkını verme konusundaki gayretleridir. İkincisi ise batının kültürel yapısının "komisyon" anlayışına uygun olmasıdır.

Sonuç olarak emlakçılık kötü bir meslek değildir. Bu mesleği kaliteli hizmet sunan ve ticari dürüstlüğü erdem edinen emlakçılar daha itibarlı hale getirmektedir, getirecektir. Ayrıca toplumumuzun yapısı her geçen gün "komisyon" gibi gayet normal bir hizmet bedeline alışmaktadır. Yakın bir tarihte emlakçılık, aynen batıda olduğu gibi itibarlı bir meslek olarak algılanmaya başlayacaktır.

Tebessümle Kalınız
Mehmet Volkan Balbay
Kasım 2017

Bayram Tekçe bu yanıtı beğendi:

Yabancıların en çok mülk edindiği illerimiz hangileridir?

  1. 40090 yabancıyla Antalya
  2. 20196 yabancıyla Muğla
  3. 17629 yabancıyla Aydın

Yabancı
Kasım 2017

Bayram Tekçe bir yanıt verdi.

Apartman arsası kime aittir?

Apartman, değil de Daire desek daha doğru olur. Bir binadan daire satın aldığınızda, o arsanın da daireye düşen hissesini de almış olursunuz. Tapu'da ARSA PAYI olarak yazan bölüm, o bina gelecekte yıkıldığında elinizde kalacak olan arsanızdır. Dolayısıyla bir daire aldığınızda, otomatikman arsasını da satın almış olursunuz. Gelecekte daire eskiyip, yıkılsa bile arsası sizindir.

Bu konu pek bilinmediğinden ve ileri seviye uzmanlık gerektirdiğinden, açıkgöz ve kötü niyetli müteahhitler, cahil arsa sahibini kandırırlar. Müteahhitin belediyeye sunduğu projedeki dairelerin paylaşım tablosunda beyana dayalı arsa paylaşımı sunulduğundan, müteahhitler kendilerine düşen daireye daha çok arsa payı ayırırlar. Her ne kadar arsa sahibi imza atmak zorunda olsa da, teknik detayın olduğu bu kağıdı pek incelemezler ve üstün körü imzalarlar. Burada Bedeliyeler sorumluluk almalı ve aynen tapu devrinde yapıldığı gibi adaletsiz paylaşım olduğunda, arsa sahibini bilgilendirmelidir ki; gerçekten bu konuyu isteyerek mi yapıyor?

Adaletli arsa payı paylaşımı nasıl olur? Örnek olarak; 1 binada 10 daire var ve eşit büyüklükteler. O zaman her bir dairede arsa payı 1/10 olmalıdır. Daire büyüklüğüne göre arsa payları da büyüklük oranına göre adaletli dağıtılmalıdır.

Anafikir;Daire alırken arsa payına dikkat edin ve adaletli paylaşıldığından emin olun.
Eylül 2016

Bayram Tekçe bir yanıta alt yorum yaptı

:-) Dikkat ettiğin cevaptan belli oluyor. Tebrik ederim. Bende fazla doğrudan söylemişim, kusuruma bakma lütfen.
Merhaba arkadaşım,
Linkedin'i etkin kullanırım. Çalışan hakkında karar verirken profilini detaylı incelediğim bir platformdur.
- Linkedin senin hakkında başkalarına bilmesi gereken tüm marifetlerini anlattığın bir mecradır.
- Tüm özgeçmişini temiz bir şekilde burada listeleyebilirsin. Linkedin, bir CV'dir aslında .
- Profilini tam doldurmaya çalış. Okuduğun okulları ve çalıştığın işyerlerini sırasıyla doldur.

Tavsiyem, Türkçe'yi doğru kullanman. Yukarıdaki yazından çıkardığım ilk izlenimim, senin özensiz birisi olduğun. Harfleri doğru kullanmadığın gibi, imla kurallarına da uymamışsın. Yukarıda yazdığın soru gibi Linkedin'i dolduracağına, hiç doldurma daha iyi.
Eylül 2016

Bayram Tekçe bir yanıta alt yorum yaptı

antalyaproperty.com/ae Arapça faaliyette olduğu adreste burası.
Antalya'da satılık daire arayanlara tavsiye edeceğim bir sitedir. İncelerseniz sevinirim.
Eylül 2016

Bayram Tekçe bir yanıt verdi.

İnşaat Mühendisliği öğrencisiyim. Linkedin'i nasıl verimli kullanabilirim?

Merhaba arkadaşım,
Linkedin'i etkin kullanırım. Çalışan hakkında karar verirken profilini detaylı incelediğim bir platformdur.
- Linkedin senin hakkında başkalarına bilmesi gereken tüm marifetlerini anlattığın bir mecradır.
- Tüm özgeçmişini temiz bir şekilde burada listeleyebilirsin. Linkedin, bir CV'dir aslında .
- Profilini tam doldurmaya çalış. Okuduğun okulları ve çalıştığın işyerlerini sırasıyla doldur.

Tavsiyem, Türkçe'yi doğru kullanman. Yukarıdaki yazından çıkardığım ilk izlenimim, senin özensiz birisi olduğun. Harfleri doğru kullanmadığın gibi, imla kurallarına da uymamışsın. Yukarıda yazdığın soru gibi Linkedin'i dolduracağına, hiç doldurma daha iyi.
Ocak 2015

Bayram Tekçe bu yanıtı beğendi:

Emlakçıya komisyon ödememek için türlü oyunu yapmak, bir milli spor mudur?

Hırsızlık yapmakla , emlakçının parasını ödememek eşdeğer bir konudur. Verilmiş bir emek vardır. Hukuk zaten emlakçıları korumaktadır. İcra takibi ile nasıl olsa ödenecek olan bu ücretin en kısa zamanda ödenmesi alıcının yararına olacaktır.
Ocak 2015

Bayram Tekçe bu yanıtı beğendi:

Emlakçıya komisyon ödememek için türlü oyunu yapmak, bir milli spor mudur?

Emlakçılar bu muameleyi sonuna kadar hak ediyor bence, mal sahiplerinin biçtiği fiyat üstüne fiyat koyup bir taşla 2 kuş vurmaya, mülk ile ilgili yalan yanlış bilgiler verip bir tarafı mağdur ettiği sürece bu milli spor haktır. Tabiiki işini düzgün yapanlar hariç işiniz güzelce bittiği gibi komisyonu vermek lazım.
Ocak 2015

Bayram Tekçe bu yanıtı beğendi:

Emlakçıya komisyon ödememek için türlü oyunu yapmak, bir milli spor mudur?

"ikisi arasında yaşanan kovalamaca sanırım bizim milli sporumuz. "
Satıcı, alıcının arabasının suyla çalıştığını, akşamları ise taş yediğini düşünür. Bu sıradışı spor aktivitesini siz ne olarak adlandırırdınız? Bu örneği vermeniz o kadar güzel olmuş ki...
Alt komşumdan 70 bin liraya aldığı evi 1 ay içinde 95 bin liraya hem de dişini tırnağına takıp gece gündüz eşiyle birlikte çalışıp 5 çocuğunu yetiştirmeye çalışan bir aileye...
Vicdan muhasebesi herkesin kendisinin yapması gereken bir hesaptır. Eğer bu süreç içinde harcadığınız benzinin derdinde iseniz söyleyeceğim şudur; kimse 1 ayda o ailenin birkaç yıllık biriminden fazlasını kazanmayı hak edemez.
Kiralık evler için de bir veya daha fazla kira bedeli kadar komisyon almak ne derece vicdan içeren bir durumdur. Tekrar aynı hesabı yapalım, 500 lira kirası olan bir ev için...
Anlatmaya çalıştığım hakkınız olan paranın elinizden alınması değil, zaten hakkınızdan fazlası olan paranın gasp edilmesidir. Eğer ki miktar iki taraf için de kabul edilebilir bir seviyede olsaydı zaten sorun yaşanmazdı. Siz şimdi o miktarın haklı bir kazanç olduğunu düşünüyorsunuz ya, zahmet edip bu uzun yazıyı da okuyamazsınız herhalde.

Ayrıca, bugün için ev kiralarının ve satış ücretlerinin bu kadar yüksek olmasındaki en büyük nedenlerden bir tanesi de emlakçı açgözlülüğüdür.
Ocak 2015

Bayram Tekçe bir yanıta alt yorum yaptı

Emlakçı açgözlülüğü ile hak yendiğini düşünüyorsunuz. İddiam ise; millet bu emlakçıları bu hale getiriyor. 70 bin liralık bir evi dediğiniz gibi 90 bin liraya satılması kabul edilmez ve bu zaten ortaya çıkar. Dediğiniz bu belgeye emlakçı 20 bin lira yazıp zaten imzalatamaz. Yani sizin bahsettiğiniz açgözlü emlakçılarla aynı değil bu konu.
Emlakçının talebi olan %3 zaten pazarlıkla çoğunlukla %2'ye gelir ki bu da karşılıklı alınan komisyon toplamı 4 bin lirayı bile bulmaz bu örnekteki gibi. Benim isyanım bu parayı bile çok bulup imzaladığı belgeye rağmen (bu yazılı bir sözdür), arkadan dolaşmasıdır.
Büyük şehirlerde emlakçı olmadan evin satılması veya kiraya verilmesi çok zordur. En büyük neden ise, işinde gücünde olan insanların evlerini göstermek için emlakçıya ihtiyaç duyarlar. Evi bir emlakçı 20 kişiye göstermiş olsa, o kadar zaman ve benzin harcamış olsa bile, evi alan kişi işin sadece sonucundan yola çıkarak "İlk baktığım evi aldım. Ne kadar kolay para kazanacak bu adam yaa?" diye düşünmesindendir. O bilmez ki satılabilir hale gelene kadar evsahibiyle yapılan görüşmeler ve önceki teklifler sayesinde o fiyata düşmüştür veya şartları esnemiştir. Hep, ilk müşteriye evi peynir ekmek gibi satsa zaten tüm emlakçılar Ferrariye binerdi, emin olun.
Amacım burada emlakçılık mesleğinin şerefini yerlerde sürünürken, geneli savunmak değil. Maalesef yalan bilgi ve haddi aşan fiyat yükseltmeleri bir gerçekliktir. Ama "Bak %3 vereceğim, söz!" anlamındaki "Yer Gösterme Belgesi" ne rağmen arkamdan dolaşan müşterilere de yuh diyorum. Bu söz verip, açıkgözlülük yapmaktır.
"ikisi arasında yaşanan kovalamaca sanırım bizim milli sporumuz. "
Satıcı, alıcının arabasının suyla çalıştığını, akşamları ise taş yediğini düşünür. Bu sıradışı spor aktivitesini siz ne olarak adlandırırdınız? Bu örneği vermeniz o kadar güzel olmuş ki...
Alt komşumdan 70 bin liraya aldığı evi 1 ay içinde 95 bin liraya hem de dişini tırnağına takıp gece gündüz eşiyle birlikte çalışıp 5 çocuğunu yetiştirmeye çalışan bir aileye...
Vicdan muhasebesi herkesin kendisinin yapması gereken bir hesaptır. Eğer bu süreç içinde harcadığınız benzinin derdinde iseniz söyleyeceğim şudur; kimse 1 ayda o ailenin birkaç yıllık biriminden fazlasını kazanmayı hak edemez.
Kiralık evler için de bir veya daha fazla kira bedeli kadar komisyon almak ne derece vicdan içeren bir durumdur. Tekrar aynı hesabı yapalım, 500 lira kirası olan bir ev için...
Anlatmaya çalıştığım hakkınız olan paranın elinizden alınması değil, zaten hakkınızdan fazlası olan paranın gasp edilmesidir. Eğer ki miktar iki taraf için de kabul edilebilir bir seviyede olsaydı zaten sorun yaşanmazdı. Siz şimdi o miktarın haklı bir kazanç olduğunu düşünüyorsunuz ya, zahmet edip bu uzun yazıyı da okuyamazsınız herhalde.

Ayrıca, bugün için ev kiralarının ve satış ücretlerinin bu kadar yüksek olmasındaki en büyük nedenlerden bir tanesi de emlakçı açgözlülüğüdür.
Ocak 2015

Bayram Tekçe bir yanıt verdi.

Ev sahibi kiracısını hangi durumlarda hemen evden çıkartabilir? Ev satılsa kiracının evde oturma müddeti ne kadardır?

Gayrimenkul satıldığında, kiracıdan evden çıkmasını istersiniz. Kiracı ret cevabı verirse, en geç 40 gün içinde kaymakamlığa gidip, polis marifetiyle çıkarmak için dilekçe verirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus şudur; Kiracıdan hiç bir sebeple para almayınız, sözle dahi olsa şu kadar otur gibi anlaşma yapmayınız. Kaymakamlığın ilgilendiği husus, rızanız dışında ve anlaşma yapmadığınız kişinin gayrimenkulunuzde zorla oturduğudur. Daha önce bu durumu tecrübe etmiştim.

Diğer sorunuzun cevabını@abitgulistan vermiş zaten.
Eylül 2014

Bayram Tekçe bir yanıt verdi.

Yeni aldığımız evin tapusu babam adına. Elektrik, su, doğalgaz vb. abonelikleri kendi adıma yaptırmak için bedelsiz kira sözleşmesi yapılsa herhangi bir vergi yansır mı?

- Elektrik, su veya doğalgaz firmaları sizin sözleşmenizi vergi dairesine göndermez. Dolayısıyla bir tahakkuk söz konusu değildir. Bedelsiz Kira Sözleşmesi diye sözleşme olmaz ve firmalar bunu geçerli bir sözleşme olarak kabul etmezler. Mutlaka makul bir bedel yazılmalıdır.

Temkinli davranmak istediğinizi gözününde bulundurarak şöyle yapmanızı tavsiye ederim;
- Bir kişinin 400 TL ve altı kira bedeli vergiden muaftır. Babanızın başka kira geliri yoksa, bir sorun olmaz.
- 3 aylık 400 TL'lik bir kira sözleşmesi yaparak, vergi yükümlülüğü dolmadan abonelikleri üzerinize yapabilirsiniz.
Temmuz 2014

Bayram Tekçe bu yanıtı beğendi:

DISQUS nedir?

Hazır Sistemlere(WP, Drupal, Joomla) ve sosyal medya platformlarına kolaylıkla entegre olabilen hazır yorum sistemi.

Veritabanında yorum yükünü taşımamak için genellikle tercih edilir. Tek üyelikle disqus kullanan binlerce siteye yorum atabilirsiniz. Disqustan webmasterlar para bile kazanabilir. Türkçe içerikli sitelerde biraz zor ama olsun.
Temmuz 2014

Bayram Tekçe bir yanıt verdi.

DISQUS nedir?

Disqus benim başbelamdır. "Negatif Seo" yapan bir arkadaş(!), siteme yaklaşık 65.000 linki yaklaşık 2.000 farklı domainden disqus kullanarak basmıştır. Discusting! ! !
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Emlakçılık

28 Kişi   10 Soru

Konut

37 Kişi   17 Soru

Emlak

59 Kişi   34 Soru

Kiralık Daire

17 Kişi   9 Soru

Toplu Konut Projesi

26 Kişi   3 Soru

Çevre Bilinci

75 Kişi   44 Soru

Enerji Tasarrufu

20 Kişi   23 Soru

Konut Kredisi

10 Kişi   4 Soru

Gayrimenkul

34 Kişi   22 Soru

Bankalar

69 Kişi   67 Soru

Organik Seo

17 Kişi   11 Soru

Arama Motoru Optimizasyonu

30 Kişi   11 Soru

Digital Marketing

23 Kişi   6 Soru

Sosyal Ağlar

773 Kişi   175 Soru

Google Analytics

34 Kişi   4 Soru

Dijital Pazarlama

239 Kişi   28 Soru

SEM (Search Engine Marketing)

15 Kişi   0 Soru

Google Adwords

53 Kişi   9 Soru

Email Marketing

13 Kişi   2 Soru

Online Pazarlama

93 Kişi   11 Soru

Sosyal Medya Araçları

71 Kişi   17 Soru

Internet Marketing

6 Kişi   2 Soru

Google+

13 Kişi   9 Soru

Web Siteleri

3408 Kişi   268 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

Sıradışı Sporlar

4 Kişi   5 Soru