Bilmek istediğin her şeye ulaş

Can Akyüz,

Psikolog

Ben Jack'in intikamıyım!

Mayıs 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Elle tutulabilir bir madde olan antidepresanlar ruhsal durumumuza nasıl etki eder?

Anti depresanlar olarak çoğul kullanamayız bunu kişilere ve ilacın etkisine göre değişir.
Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Paranoya nasıl oluşur? Herhangi bir tedavisi var mı?

Nedenleri
Paranoya, genellikle bir psikoz, yani akıl hastalığı belirtisidir ve nedeninin kısmen kalıtsal, kısmen de çevre etkilerine bağlı olduğu düşünülmektedir. Araştırmalar, aynı genetik yapıya sahip tek yumurta ikizlerinin ya birlikte paranoyak olduklarını ya da olmadıklarını, oysa farklı genetik yapıları olan çift yumurta ikizlerinde bu birlikteliğin çok daha az olduğunu göstermektedir. Sonuç, bir tür kalıtsal etkinin var olduğu görüşünü desteklemektedir. Öte yandan, çevrenin yarattığı stresler, belli aile içi ilişki biçimleri ve yaşam tarzları da paranoya olasılığını artırmaktadır. Ancak kalıtsal yatkınlık olmaksızın bu etkilerin paranoyaya yol açma olasılığı düşüktür.

Aşağı yukarı herkes zaman zaman kendisiyle "uğraşıldığı" düşüncesine kapılır. Ama bu geçicidir ve değişen koşullarla birlikte ortadan kalkar. Ancak eğer kalıtsal etken söz konusuysa belirtilerin dikkatle değerlendirilmesi gerekir. Araştırmalar, anne - babaları paranoyak olanların en yüksek risk grubuna girdiklerini göstermektedir. Paranoya, daha çok ileri yaşlarda ve toplumun alt tabakalarından kişilerde görülmektedir. Dikkatli incelemeler, bu ruhsal rahatsızlık ciddileştikçe, gerek hastalığının, gerekse kendisine kötülük edildiği duygularının yoğunlaşması sonucu hastanın, insanlarla yakın ilişkilerden kaçındığını, bunun da onu toplam merdiveninin alt basamaklarına doğru ittiğini ortaya koymaktadır. Paranoya, kendi başına pek tehlikeli değildir. Ama daha tehlikeli bir durumun, yani paranoid şizofreninin bir ön uyarısı olabileceği unutulmamalıdır. Kötülük görme duyguları bazen, misillemede bulunma arzusu ya da içinde bulunduğu durumla kendi başına, başa çıkma düşüncesini doğurabilir. Sözgelimi insanların kendisini ve başkalarını radyodan çıkan elektrik dalgalarıyla ele geçirdiğine inanan bir paranoyak, karşı önlem almanın görevi olduğunu düşünebilir ve harekete geçebilir. Ama gerçek bir tehlike olasılığı pek azdır, çünkü hasta kişi aynı zamanda çok tedirgin ve korku içinde olduğundan, tehditleri yalnızca sözde kalır.

Psikiyatride kullanımı

Emil Kraepelin akıl hastalıklarının değişik biçimlerini sınıflandırdığı çalışmasında, kuruntunun olduğu fakat akli yeteneklerde herhangi bir kötüye gidişin görülmediği durumu tanımlamak için safi paranoya terimini kullanmıştır. Bu tanımda diğer şizofrenik bulgular bulunmamaktadır.
Yunanca, παράνοια (paranous) düpedüz delilik anlamına gelir (para = dışarda; nous = akıl, aklını kaçırma). Kraeplin bu köke, kuruntusal inanışları da ekleyerek kendi tanımlamasını geliştirmiştir. Kraeplin'in Yaptığı Paranoya tanımlasında kuruntulu inanışın ne olduğunun önemi yoktur, herhangi bir kuruntulu inanış paranoya olarak sınıflandırılabilir. Kuruntuların belirgin olduğu şizofreni biçimini için paranoyak şizofreni terimi kullanılır. Bu tanımlamada, kuruntuların hastaya rahatsızlık verip vermediği dikkate alınmaz Yani, hasta, kuruntuları ile uyum içinde olsa bile paranoyak şizofreni tanısı alabilir.
Ancak, son dönemlerde, kişideki kuruntuların rahatsızlık verici olması kavramı tekrar önem kazanmıştır. Özellikle, iki ana nokta özerinde durulmaya başlanmıştır:
  • Kişinin, kuruntuları nedeniyle kendisine zarar verecek davranışlarda bulunması veya bulunma tehlikesinin olması
  • Kişinin, kuruntuları nedeniyle başkalarına zarar verecek davranışlarda bulunması veya bulunma tehlikesinin olması
  1. Paranoya çoğu zaman şizofreni gibi psikotik hastalıklarla iç içedir. Bununla birlikte seyrek olarak, paranoyak kişilik bozukluğu gibi, psikotik olmayan, diğer durumlarda da gözlenebilir.
  2. Paranoya, bireyin herhangi bir olay karşısında olayın oluşumundan farklı olarak gelişebileceğini kendi içerisinde canlandırma yolu ile öne sürdüğü ve sınırsız sayıda çeşitlendirebileceği hayal ürünlerinin tümüdür.

Tedavisi

Paranoya ciddi bir hastalıktır ve tedavisi kolay değildir. Ne yazık ki, belirtiler genellikle geç fark edilir. Uzun süre hastanın yalnızca kavgacı, huzursuzluk yaratıcı olduğu düşünülür. Öteki davranışları ve inançları olağan, akla uygun olduğu için, kimse akıl hastalığından kuşkulanmaz. Tam anlamıyla ileri bir durum olan paranoid şizofreni, genellikle psikotrop türü ilaçlarla tedavi edilir. Hastaların dörtte biri ilaç tedavisi ve psikoterapiyle belli bir süre sonra iyileşir. Ancak paranoyak özellikler ortadan kalksa da, hasta sürekli tıbbi gözetim altında tutulmalıdır.
Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Kronokinezi hakkında ne düşünüyorsunuz?

İzafiyet teorisine göre bu mümkün olabilir fakat benim düşüncem madde zamana etki edemez.
Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Rett bozukluğu nedir? Rett bozukluğu olan bir çocuğun beşinci ayına kadar normal gelişiminden sonra neden bozukluklar ortaya çıkar?

X kromozomu üzerinde bulunan MECP2 geninin kusurlu olmasından dolayı görülen bir rahatsızlıktır. Nörolojik bir rahatsızlıktır. Otizm, beyin felci veya spesifik olmayan gelişme bozuklukları gibi teşhisi çok zordur. Genellikle kız çocuklarında görülür, erkek çocuklarında da görünme olasılığı vardır.

Eklemek istediğim 6-18 aya kadar bebeğin gelişimi normal ve normale yakındır.

Açıkçası sorunun cevabını baya düşündüm, fakat normale yakın bir gelişim tamamlarlar diye biliyorum.
Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Hangi ülkede hangi yemek yenmeli?

Arkadaşlarımız baya örnekler vermiş. Ekleyebileceklerim Lübnan Beyrutta humus ve beyrut kebabını kesinlikle deneyin. Denemeyeceğiniz yemek çig köfte olsun (Çiğ kıymanın üzerine 3-4 antep fıstığı koyup getiriyorlar). Hamra Street'e giderseniz kebapchi en iyisidir. Makedonya üsküpte arnavut böreğini deneyin Rusyaya giderseniz. Zakuski'i deneyin meze olarak adlandırdıkları bu tabak aslında çeşitli soğuk ve sıcak büfe yemeklerinden oluşuyor. Rus geleneklerine göre en az 3-4 çeşit içeren Zakuski tepsi içinde masa ortasına konan zengin bir ordövr tabağı. İçinde füme somon ya da mersin balığı söğüş et haşlanmış deniz ürünleri çeşitli salatalar soslu patates domates biber patlıcan ve enginar dolmaları yumurta havyar ve çeşitli kızartmalar yer alıyor. Beraberinde Zakuski votka içiliyor.
Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Herşeyi öğrendiğimiz için mi soru sormayız, yoksa bilmediğimizi gizlemek için mi?

Korku, Endişe, Küçük düşme hissinden dolayı. Aslında istediğin soruyu sor bilmediğin bir olaysa ve alay konusu olduysan. En iyi bildiğimiz şey hiç bir bok bilmediğimizdir, De geç :)
Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

İnsan neden yalan söyler?

Herkes çehre, hareket ve bakışlarıyla mutlaka kendi karakterini ortaya koyar. Eğer ki dikkatle bakılabilirse yani basiretle bakılabildiği takdirde birçok kimsenin tavır ve davranışlarından yalan söyleyip veya söylemediği görülebilir.
İnsan çeşitli zamanlarda ve mekânlarda bulunabilmektedir. Bu itibarla da insan
çeşitli değişik etmenler içine girebilmekte ve o içinde bulunduğu şartlara göre kendini şekillendirme ihtiyacı duyabilmektedir. Ancak doğru olansa o kişinin koşullara göre değil kendisinin ne ise gerçeği onu göstermesi ve yapması gerekmektedir. Hepimiz biliyoruz güzel bir söz vardır ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol. Bizler acaba;
Göründüğümüz gibi miyiz yoksa olduğumuz gibi miyiz?
Hep bir gizli yani saklı tuttuğumuz bir tarafımız mı var?
Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Neden sürekli aynı hataya düşeriz?

Yapan kişinin "hata" kavramına yüklediği anlamın farklı olduğu durumdur.
Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Nisan 2013

Can Akyüz bir yanıt verdi.

Evde yoğurt nasıl yapılır?

Hiç kasmaya gerek yok direkt sütaş.
Daha fazla göster