Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bektaş Baki Kavak, 

Öğrenci

Öğrenci Bektaş Baki Kavak inploid.com'da 15 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Ağustos 2016

Bektaş Baki Kavak yeni bir  soru  sordu.

Nisan 2016

Bektaş Baki Kavak  bu yazıyı beğendi:

İSTERSEN HİÇ BAŞLAMASIN

Küçüktüm kurduğum hayallere bağlanıp üzüldüm,
büyüdüm,
aslında kurduğum hiç bir hayalin o güzellikte gerçek olmayacağını gördüm, yinede kurmaktan vazgecmedim, büyüdüm.

Sözler ne de çok dokunurmuş insanın içine büyüdükçe anladım.
Zaman geçtikçe insanları simalarından cok yaşattıkları duygularla hatırlamaya başladığımı fark ettim, büyüdüm.
Herkese ummasızca bakmaktan eksik duygularımı onlarda tamamlamaktan vazgectim, büyüdüm.
Sonra yine düşündüm hayatı öğrendiğimde içimdekilerin biraz daha azaldığını görüyor, büyüdükçe bir şeyleri kaybediyordum. Ömür nasıl geçer daha neler kaybedeceğim bilmiyorum ama hayatı öğrenmeden önceki mutluluğumu hep özlüyor nerde körpe bir küçüklük görsem özlemle iç çekiyor sonra yeniden belkide hiç başlamasaydı denilen hayatta savrulup gidiyorum..

Mart 2016

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Tanrı neden kendisine itaat ve ibadet eden kullara ihtiyaç duymuştur? Ayrıca insanları neden direkt olarak kendisine itaat ve ibadet eden yaratıklar olarak yaratmamıştır? Bu mükemmel varlık neden kendi yarattıklarını sınama ihtiyacındadır?

Bu sorunun aslında çok basit cevapları var fakat biz büyük bir çoğunluğu müslüman ve inançlı bir toplumda yaşıyoruz. Bu soruyu sorman aslında cevabını gayet iyi bildiğin anlamına da geliyor demektir. Bu soruyu sormak bunu sorgulamak sana bunun cevabını zaten sorunun içinde veriyor. Kaldı ki bura da bazı arkadaşlar abiler vs.. buna şöyle güzel bir cevap vermişler "eğer inanacaksan bilincini aklını uyuşturacaksın" çünkü ancak bu şekilde kabul edilebilir bir istektir bu soru. Şimdi tek yapman gereken toplumun hasssasiyetlerini göz önünde bulundurarak mantığın ve aşkın arasında seçim yapmandır. BİLİM mantığına İLİM ise kalbine hitap eder. Kolay gesin :)
Şubat 2016

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Tanrı neden kendisine itaat ve ibadet eden kullara ihtiyaç duymuştur? Ayrıca insanları neden direkt olarak kendisine itaat ve ibadet eden yaratıklar olarak yaratmamıştır? Bu mükemmel varlık neden kendi yarattıklarını sınama ihtiyacındadır?

Eskiler teşbihte hata olmaz derler. Yani bir konunun anlaşılmasını sağlamak için yapılan örneklemeler asıl gibi algılanmamalı. Bu bağlamda ;
Her sanatkar iki sebeple eser ortaya koyar. Önce kendi gözüyle kendi eserini görmek ve takdir etmek. Sonra başka varlıklar gözüyle eserinin görülmesini ve takdir edilmesini istemek. Allah CC ın bir ismi de Sani-i Hakim dir. Yani Hikmet (sır ve bilgi) sahibi sanatkar demektir. Kendi beyanıyla "Ben gizli bir hazineydim bilinmek istedim kainatı yarattım " buyurur.
İnsanın yaratılış amacı zorunlu olarak ibadet yapmak değildir. Zaten bunu yapan melekler insan yaratılmadan önce de varlardı. İnsanın yaratılmasındaki asıl amaç Allah CC ın ona bağışladığı cüz-i irade (az miktardaki karar verme ve uygulama yeteneği) ile kendi aklını kullanarak ve kendi tercihiyle yönünü çizmesi ve tercihlerinin sorumluluğunu almasıdır. İnsan cüz-i iradesini aşan konularda herhangi bir tercih ve sorumluluk sahibi değildir. (nerede, ne zaman ve kim olarak doğacağı, güneşin doğması, yağmurun yağması, vs.).
Öğretmen öğrencilerine birşeyler öğretir sonra da öğrettiklerini sınamak için sınav yapar. Bütün bunlara ihtiyacı olan öğretmen değil öğrencilerdir.
Her insan ergenlik çağından itibaren kendi yaşamını kurma özgürlüğüne sahip olmayı ister ve bu konuda kendini doğurup büyüten anne babasına bile tavır alır, karşı koyar. Bunun sebebi içsel sahiplik ve yetkinlik duygusudur. Allah Malikil Mülk tür. Yani bildiğimiz ve bilmediğimiz her şeyin sahibidir. Ve herşeyi dilediği gibi yapar, bu yapmaya iradesi, gücü ve yetkinliği de vardır.
Şubat 2016

Bektaş Baki Kavak  bu yazıyı beğendi:

Film izlemek için yeni bir adres izliyox.com

Merhabalar;
Bu yazımda sizlere bir süredir üzerinde çalıştığımız, halen de çalışmaya devam ettiğimiz bir projeden bahsetmek istiyorum.
Projemiz bir online film sitesi yani izliyox.com. Bazılarınız bu ismi daha önce duymuş olabilirler. Aslında bir yılı aşkın süredir yayında olan bir web sitesi fakat bazı problemlerden dolayı uzadı da uzadı.

Fakat son zamanlarda artık ciddi bir gayretin içine girdik ve iyiden iyiye ayağa kalkmaya başladık diye düşünüyorum.

Çok güzel yeni özellikler de eklemeyi düşünüyoruz. İlk başta yapacağımız, ve üzerinde çalıştığımız özellik ise tabiki mobil cihazlara uyumluluk. Kısmetse çok kısa bir süre içerisinde izliyox mobil cihazlar için de uygun bir görünürlüğe sahip olacak.

Yine hazırlıklarında olduğumuz diğer bir yenilik ise film listeleri. Onlarca kategoriden seçme filmleri spoiler vermeden kısa açıklamalarını listeler halinde bulabileceğiniz farklı bir blog da yakın süre içinde izliyox.com da yerini alacak.
Tabi burada hep yapacaklarımızı anlatarak yazıyı uzatmaya niyetim yok.
Yaptıklarımız arasında aslında belkide en önemlisi saçma sapan popup reklamlarına yer vermememiz olmuştur diyebilirim. Kurulduğu günden bu güne kadar izliyox da böyle bir reklam olmadı ve bundan sonrada olmayacaktır. Gönül rahatlığı ile misafirimiz olup film izleyebilirsiniz.
Birde Doodle olayımız var tabi. Tıpkı google gibi bizde önemli tarihlerde logomuzu değiştiriyoruz. Ziyaretçiler için önemli bir husus olmasa da bizim için güzel bir şey aslında.

İletişim bölümünden izlemek istediğiniz filmleri bize bildirin lütfen. En kısa süre içerisinde o film izliyox.com'da yerini alacaktır.
Şubat 2016

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Evde, kütüphanelerde kendi imkânlarımla yaptığım denemelerde başarılı oluyorken, ciddi sınavlarda stres (baş ağrısı, mide bulantısı, dikkat bozukluğu) nedeniyle başarılı olamıyorum. Buna çare olarak öneriniz nedir? Dikkat toplayıcı haplar olduğunu duydum, aranızda kullanan var mı? Faydalı buluyor musunuz?

Hapla psikolojik bir sorunu bastirman dogru degil bence. Nefes alma egzersizlerini deneyebilirsin. Seni sinavda bu hale sokan faktorleri incele. Kafana olumlu rahat dusunceler yerlestir ve derin derin nefes al kotu oldugunda. Test cozme tekniklerini gelistir mesela zaman problemin varsa.
Ocak 2016

Bektaş Baki Kavak bir yanıt verdi.

Sevdiğin insanı en kolay nasıl unutursun?

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur diye boşuna dememiş atalarımız. Şahsen ben tüm sosyal medyalardan engelleyip, numarasını siliyorum.Bazı kişilere saçma ve çocukça gelsede ben bu şekilde kısmen unutuyorum. Diğer bi tavsiyem ise sevdiğin kişiden ayrı kaldığın andan itibaren eğlenmeye çalış(Hareketli müzikler, güldürü videoları, gezip tozmak vs.) Onu düşünecek vakti kendine tanıma.
Ocak 2016

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Nerede, ne zaman ve ne yaptığını sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmak insanları neden rahatsız etmiyor?

Birileri onu gördüğünde varlıklarını hissedebiliyorlardır belki. Bilemeyiz sebebini, herkes için farklı bir dinamik söz konusu. Bu da benim zihnime ilk gelen sebep, bazı insanlar için geçerli olabilir ama genelleme yapmak mümkün değil.
Ocak 2016

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Hiçbir şey bilmiyorsam mesela. Ne öğrenmemi tavsiye edersiniz?

-Kendine saygı duymayı öğren. ! (Temiz ve bakımlı ol, sağlığına dikkat et, hal ve hareketlerinde ölçülü ol.)
-Aileni sevmeyi öğren, kendi aileni kur, mutlu et sevdiklerini, bağlan.
-Dost edinmeyi öğren, yardımsever ol, ara sor, paylaş.
-İnsanları sevebilmeyi, canlıları sevebilmeyi, ait olduğun mahalleyi, semti, şehri ülkeyi sevebilmeyi öğren, bağlan.
-Oku, Türk klasikleri, Dünya Klasikleri ve başyapıtları. Ahmaklar tecrübe ederek, akıllılar başkalarının tecrübelerini okuyarak öğrenirler. Her kitap bir dünya, hem de hap haline getirilmiş, yut onu.
-Artık taklit etmeyecek, ya da hep genel derlemelerle paçayı kurtaracak aşamayı geçtikten sonra, kendin ol, keşfettiklerine baktıklarına yeniden bak.

Kavanozu sevgiyle, bilgiyle doldur. İnsan olmaktan vazgeçme. Para kazanma üzerine felsefe yapma, kazan, işine bak. Anı, günü, bulunduğun yaşı, yaşa, erteleme. Olmayacak işlerle uğraşma.

Matriks' te önemli olan sevgidir, kendisinin farkına varmış bilinçtir, aydınlanmadır.

Nasıl ki sana evlat kokusunu, dokusunu tarif edemeyeceksem, benim yaşadığım henüz senin yaşamadıklarını da tarif edemem, sen kendin keşfedeceksin.

Okul bir şey öğretmez aslında, sadece öğrenmeyi, keşfetmeyi, soru sormayı öğretir. Bilinç açıldı mı, şüphe duyar ve soru sorar, sonra macera başlar.
Ocak 2016

Bektaş Baki KavakKubra. Cemoo kişisini takip etmeye başladı

Kubra. Cemoo, Lise Öğrencisi, @kubra_cemoo

Gençler muhatabımdir yetişkinler sorulara farklıcevaplar veriyorlar anlamıyor valla çok felsefe yapiyolar

Ocak 2016

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Mutlaka kitaplığımda bulunması gereken kitaplar nelerdir sizce?

Ayy bana göre 5n1k
Ocak 2016

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Evde, kütüphanelerde kendi imkânlarımla yaptığım denemelerde başarılı oluyorken, ciddi sınavlarda stres (baş ağrısı, mide bulantısı, dikkat bozukluğu) nedeniyle başarılı olamıyorum. Buna çare olarak öneriniz nedir? Dikkat toplayıcı haplar olduğunu duydum, aranızda kullanan var mı? Faydalı buluyor musunuz?

Hap falan boş iş kendinini hiç birşey kullanmadan motive etmelisn çok kaybetme duygusu yaşadığın için oluyor bunlar . Bir kere anladığın şeyin üzerinde çok durma bir kere anla birşeyi daha sonra onu pekiştimek için falan öyle yüzlerce test falan çözme . Usta yaptığın işi tam yap fazla kaygılanma bunu yenmek için biraz heyecanlı işler yap kendine güvenin gelsin o zaman bak nasıl motive oluyorsun sürekli yapamam yok olmayacak deme bir şeye böyle yaklaşma işte herneyse yap işte birşeyler heyecan yapma fazla hasta olursun ... Hadi kolay gelsin . . .
Ocak 2016

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Evde, kütüphanelerde kendi imkânlarımla yaptığım denemelerde başarılı oluyorken, ciddi sınavlarda stres (baş ağrısı, mide bulantısı, dikkat bozukluğu) nedeniyle başarılı olamıyorum. Buna çare olarak öneriniz nedir? Dikkat toplayıcı haplar olduğunu duydum, aranızda kullanan var mı? Faydalı buluyor musunuz?

Sorununuzun dikkat eksikliği olduğundan şüpheliyim. Şayet dikkat sorunu olsaydı evdeki sınavlarda da dikkatinizi toplamakta güçlük çekerdiniz. Bu durumda dikkat toplayıcı hapların işe yarayacağını düşünmüyorum. Ayrıca hekim kontrolü olmadan ilaç almanız durumu daha da kötü bir hale getirebilir ve hem psikolojik hem de fiziksel kalıcı hasara yol açabilir.
Burada sorun sınav kaygısı gibi görünüyor. Baş ağrısı, mide bulantısı gibi belirtiler de kaygıya işaret gibi. Tabii kesin olarak konuşmak için bir uzmanın değerlendirmesi şart.
Size tavsiyem sınav kaygısı ile çalışan bir psikologdan yardım almanız yönünde.
Ocak 2016

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Evde, kütüphanelerde kendi imkânlarımla yaptığım denemelerde başarılı oluyorken, ciddi sınavlarda stres (baş ağrısı, mide bulantısı, dikkat bozukluğu) nedeniyle başarılı olamıyorum. Buna çare olarak öneriniz nedir? Dikkat toplayıcı haplar olduğunu duydum, aranızda kullanan var mı? Faydalı buluyor musunuz?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tıbbi bir tanıdır ve bu tanı psikiyatrlar tarafından konularak ilaç tedavisi uygulanır. Ama durum dikkat eksikliği gibi görünmemekte zira dikkat eksikliğinde evde ya da kütüphanede yaptığınız sınavlarda da başarılı olmanız mümkün olmazdı. Burada sınavlarda sizi başarısız yapan nedenleri bulabilirseniz bir uzmanla beraber onu çalışabilirsiniz. Pek çok bilinçdışı neden olabilir, sizden başarı bekleyen aileye istediklerini vermemek, otoriteyle savaş, çocuklukta yaşanan sınav travması, başarısız olursam değersiz olurum korkusu, koşullu sevgi alma vb pek çok kişiye özgü sebep olabilir. Bunları dinamik yönelimle çalışan bir psikoterapist ile aşabilirsiniz.
Ocak 2016

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Evde, kütüphanelerde kendi imkânlarımla yaptığım denemelerde başarılı oluyorken, ciddi sınavlarda stres (baş ağrısı, mide bulantısı, dikkat bozukluğu) nedeniyle başarılı olamıyorum. Buna çare olarak öneriniz nedir? Dikkat toplayıcı haplar olduğunu duydum, aranızda kullanan var mı? Faydalı buluyor musunuz?

Dikkat eksikliği fiziksel bir sorundur, teşhisi doktor tarafından verilmelidir. Bu konuda bir uzmana danışmalısınız. Doktor tavsiyesi ve kontrolü ile ilaç kullanıp konsantrasyonunu arttırıp başarısını arttıran öğrenciler tanıyorum. Bu ilaçların bünyeye zararı olabileceğini düşünüyorum ancak karar senin, tabii ki doktor kontrolünden sonra.
Ocak 2016

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Adolf Hitler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İyi eğitilmiş bir kişi.
onu çok iyi lider yapanların çok iyi yönlendirmesi sonucu bir ölüm makinesine dönüşen bir kişi.
bizler de onun sayesinde şiddet gibi nefret bir kelime sayesinde, onun yaptıklarının kimi zaman haklı olduğunu savunduk.
Kasım 2015

Bektaş Baki Kavak bu yanıtı beğendi:

Adolf Hitler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ne düşündüğümden önce neden hitlerin berbat ve iğrenç bir adam olarak yıllardır pompalandığını yazmak istiyorum...

Hitler; badem bıyıklı, sevimsiz, katil bir diktatör olarak 2000 yılların toplum mühendisliği araçlarından birisidir.

Çünkü hitler tamamen demokratik yollarla , kömür, makarna, kan parası v.b dağıtmadan halk tarafından seçilerek (%90 oy aldığı gibi bir bilgi verilir hep) iktidar olmuş, alman olmadığı halde üstün alman ırkı teorisini slav ülkeleri dahil Avrupa'nım neredeyse yarısına zoraki kabul ettirmiş bir liderdir.

Milyonlarca insanı, şimdilerde bizim ülkemizde de örneği bulunan meşhur balkon konuşmaları ile etkilemiş ve ideallerine inandırmayı başarmıştır. Yaptığı katliamlar öncesinde Bu konumda ki bir adam elbette uluslar arası siyasete yön verenler tarafından tarih önünde onore edilmemelidir çünkü son tahlilde adam siyasi ve toplumsal açıdan onlara göre dikta yönetimi ile başarılıdır.

İşte bu mantık ile savaş sonrası , 1960 lar dan itibaren başlayan 1970 lerde zirve yapan cici çocuklar hareketleri (pop, rock, esrar, sex, doğa, kamp, budizm, çiçek, böcek v.b eylemlerin blues eşliğinde hayat tarzına dönüşmesi -ki bayılırım bende bu döneme) bittiğinde bu neslin hitler den nefret etmesi gerekiyordu ve ettikte çok şükür :) hitlerin berbat ve iğrenç bir adam olarak sürekli lanse edilmesinin sebebi bence bir toplum mühendisliğidir ve bu da başarılmıştır.

Yukarıda basitçe anlattığım medya bombardımanı sayesinde hitler hakkında ne düşünebilirim ki? elbette tek yol kalıyor, ırkçı, faşist ve diktatör bir adam olduğu için nefret ediyorum.

2. dünya savaşın başlaması, hitlerin rusya ya kadar gelmesi, savaş teknolojileri sayesinde sanayi devriminin zirveye çıkması bugün kapitalist diye suçladığımız abd nin hitlerle baş edebilmek için ekonomik bir krize girmesi ve abd halkından bu savaş için bono satarak borç para aşması, italya, rusya arasında ki coğrafya da dalga dalga gelişen faşizme toplumdan gelen destek. İngilterenin aczi, fransanın zavallılığı , rusyanın çaresizliği açılan her cephede ilginç bir şekilde hitlerin güçlü bir şekilde başarı kazanması gibi örnekleri bugün kü küresel piyasaya uyarladığımız zaman hitlerin manyakça bir faşist devrim ortaya koyduğunu görmek çok kolay.

Bu yorumun kendi içinde ki çelişkileri de, hitlerin ve onun hakkında yapılan toplum mühendisliğinin en açık izidir.

Hitler kapitalizmden nefret ederdi? ya siz?
Hitler siyonist politikaların dünya ya para ile hükmetmesine karşı geldi. ya siz?
Hitler londra nın dünyanın para merkezi olmasına karşıydı ya siz?
Hitler ingiltere ve fransanın sömürge devlet olarak dünya devi olmasına karşıydı , sömürgelerden almanyanın payını almak istedi, kendi devletiniz için ya siz ne yapardınız?

Yukarıda ki soruların cevabı hitlerin süreç içerisinde nasıl yavaş yavaş kafatasçı bir ırkçılığa dönüştüğünün işaretlerini taşıyor değil mi?

Peki hitler psikopat olduğu için mi ırkçı, faşist, iğrenç, katil bir lidere dönüştü?
Hitler den nefret etmek işin en kolay tarafı ki, bende hitlerden nefret ederim, bunun yanı sıra hitleri faşist bir diktatör olmaya iten sebeplerden de nefret ederim.

Aşağıda ki linkte abd nin hitlerle savaşta kullanmak için vatandaşlarına savaş bonosu almaları için yürüttüğü bir reklam çalışmasını görebilirsiniz.

Hitler hakkında ne mi düşünüyorum, adam avrupayı kasıp kavururken abd onun kıçında kibrit yakmaya çalışarak para topluyordu :))

frmtr.com/kultur/6343252-ikinci-dunya-sa...
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu)

631 Kişi   16 Soru

Sinema

3255 Kişi   301 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Kişisel Gelişim

2076 Kişi   155 Soru

Fotoğrafçılık

1949 Kişi   167 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

Felsefe

1948 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2203 Kişi   590 Soru

Filmler

3387 Kişi   192 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Cep Telefonları

606 Kişi   224 Soru

Futbol

878 Kişi   196 Soru

Para Kazanmak

835 Kişi   38 Soru

Sosyal Ağlar

773 Kişi   175 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

Meslek Seçimi

813 Kişi   94 Soru

Matematik

716 Kişi   161 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Girişimcilik

3699 Kişi   363 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Photoshop

641 Kişi   38 Soru

Hayal Gücü

938 Kişi   42 Soru

Donanım

526 Kişi   96 Soru

Kariyer

661 Kişi   92 Soru

Bilişim

553 Kişi   111 Soru

Zeka

907 Kişi   94 Soru