Bilmek istediğin her şeye ulaş

Belgi Saygı,

Oyuncu

Birşey diyeceğim. .. Ee şey.. Neyse ben, sanırım sss... Ya boş ver ya.. Nasılsın? Herşey yolunda mı?

Aralık 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Aralık 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Yatay geçiş yaptım. Muaf olacağım dersler neye göre belirlenir?

Birden fazla değişkeni olabiliyor. Öncelikli olan geçiş yaptığınız bölümdeki geçme notu ya da dönem not ortalaması. Ancak ondan da önce almış olduğunuz derslerin almanız gereken derslerle içeriğinin örtüşmesi ve ders saati veya AKTS değerlerinin tutması hâlinde muafiyet söz konusu olabilir.
Aralık 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Son zamanlarda izleyip, keyif aldığınız tiyatro oyunları hangileridir?

Açıkçası son zamanlar izleyip "keyif aldığım" oyun pek yok. (Bu tamamen ukalalık olarak algılanabilir, sakıncası yok) :) Ama İstanbul Şehir Tiyatroları'nda Cyrano De Bergerac, Yön. Mehmet Birkiye ve Ayak Takımı Arasında Yön. Orhan Alkaya var. Ayrıca Bakırköy Belediyesi'nde de güzel oyunlar mevcut, benim izleyebildiğim Leyla ve Lena ile Ötekiler isimli oyunu oldu. Diğerlerini de sırayla izleyeceğim. Bu oyunu Ayla Algan yönetmiştir metnin yazarı da Zehra İpşiroğlu. Oyun tek kişilik bir kadın öyküsüdür ve yeni yazılmış bir metindir, ilginçtir. Çok güzel gelmeyebilir ama izlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Hikayede sözü geçen kadın ile birlikte izlemek gibi güzel bir tecrübe de yaşadım. Şimdilik bu kadar. .
Kasım 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Kasım 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Herkesin para cinsinden bir 'değeri' var mıdır, varsa senin değerin nedir?

OOlmasaydı iyiydi. Yani "insan olmak" herkesin eşit hakkıdır. Lakin günümüzde bazı değerler var. Benim yaptığım işe göre biçilmiş değerlerim var. Misal devlet benim saatime 7 tl veriyor. Özelde ise saat ücretim 250 tl'yi buluyor. .
Kasım 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Bir kadın blogundan beklentileriniz nelerdir?

Aslında bu bloglarda yazan kişiler kendi duygu ve düşüncelerine yer veriyor. Genellikle de ele alınan konular erkeklerle ilgili oluyor. Tema gereği bunlara kadın bloğu demek doğru değil. Kadın blog yazarlarının ele aldığı konular üzerine bir soruysa bu şöyle cevap vereyim. Öncelikle hobiler sadece kadınlara has değildir. Yani hobi bloglarına, sağlık ve beslenme, moda bloglarına kadın bloğu demekten vazgeçin. . Eğer cinsiyet ayrımı yapılacaksa bir mevzuu da, kadının meselesi erkek olabilir. Kadın bloglarında erkeklerden bahsedin. Akıllı, yakışıklı, başarılı erkeklerden. .
Kasım 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Eylül 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Eylül 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

En çok gidip görmek istediginiz ülke hangisidir?

Görmek istediğim çok yer var ama Sicilya-Toscana ;)
Temmuz 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Üniversitede bir kızın yurtta mı yoksa evde mi kalması daha uygundur?

Tabii ki maddiyatla doğru orantılı. Ancak; ben senin yerinde olsam elimdeki tüm imkanları zorlar aile yanında okurdum. Durum böyle değilse ev olsun diye çaba sarf ederdim. Kaldı ki ben öyle yaptım. Yurtlar kalabalık ve gelişim için pek uygun yerler olduğunu düşünmüyorum. Tabii hangi okulda okuduğun da önemli ve hangi şehir. .
Temmuz 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Basit bir zeka sorusu: Birkaç kişi ölüyor, dört arkadaştan biri bu cinayetlerin faillerini bulalım diyor, ikincisi de onu destekliyor, 3. ve 4. arkadaşlar bulmayalım diyorlar. Sizce bu dört arkadaş arasında hangileri suçlu olabilir?

Ortada bir suç varsa o da halk olamamak, insan olamamak. Diğer canlılardan farkımız olan mekanizmayı çalıştırmamak. . Birilerinin seni temsil etmesini, senin yerine de düşünmesi olarak algılamak. . Yani sorunun doğrudan cevabı değil belki ama cevap belli zaten. .
Temmuz 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Haziran 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Sizce devletimizin cumhurbaşkanının kaçak bir yapıda ikamet etmesi devletimizin itibarını zedelemez mi?

Öyle demeyin o kaçak yapılar sayesinde itibarımız artıyor. Eh orada yaşayanın itibarı da artar. .
Haziran 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Epilepsi hastalığıyla ilaçsız baş edebilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Hastalığın sebebi, tedavisi hiçbir şeyi belli değilken ilaç kullanmak size de çok saçma gelmiyor mu?

Peki ben yaşamış ve atlatmış biri olarak, tecrübelerimi aktarayım. Belki yardımcı olur. Benim soyumda bilindiği kadarıyla epilepsi görülmemiş. Yani bu mana da ırsi değildi ve doktorum bu nöbetleri bana anlatırken çok çeşitli olduğunu ve sinirlerin birbirine çarpmasını bir çeşit sigorta atması gibi anlatmıştı. Neyse tedavi içinse bana söylenen; iki yıl düzenli kullanılması gerektiği ve eğer hiç nöbet geçirmez isem yavaş yavaş dozunun düşürüleceğini böylece de ilaç tedavisinin sonlandırılacağını söyledi. Açıkçası hayatta en başarısız olduğum ve sevmediğim şey düzenli ilaç kullanmak. Ben ilk bir kaç ay dikkat ettim ama beşinci ve altıncı ayımda da neredeyse hiç kullanmadım ve EEG sonuçlarım sorunsuz çıktı. Bu doğru olmadığı için sonra düzenli devam ettim. :) Ancak unutmadığım şey şuydu; ben ilaçlara tabii olacak kadar güçsüz değilim ve bunu ben atlatacağım. Öyle de oldu. Misal, doktorum nöbeti tetikleyen etkenleri sayarken yüksek voltajlı yanıp sönen ışıklara maruz kalmamam gerektiğini söyledi. Hala stroblar beni acayip yorar. Fakat ben bir oyuncuyum ve o ışıklarla yaşıyorum. 13 senedir nöbet geçirmedim. İlacı da 2 senede kestim. Bazen nöbet geçirecekmişim gibi hissettiğim anlar var ve o zaman sadece duruyorum. Bedenimi o an aşırı ne varsa zıttıyla nötürlemeye çalışıyorum. Düzgün nefes alıp veriyorum. Ne güçlü, ne hızlı ne de çok yavaş. Normal nefes alıp veriyorum. Bir noktaya odaklanmıyorum, odağımı genişletiyorum. Misal insanın bazen gözü kararır ya işte o noktaya odaklanıp çevresini görmeye çalışıyorum ve nefes alıp vermeyi unutmuyorum.
Sonuç olarak bana da saçma gelmişti ama bu kadar belirsizlikler içinde denenmiş süreleri ilaçla ve kendi zihninizle geçirmek en güzeli. Bu arada kimseye epilepsi olduğunu söylememek hata olur.
Haziran 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Cehalet gerçekte nedir, cahilin tarifi nasıl olmalıdır?

Herkes kendi içinde güzel yorumlar yapmış. Yeni bir şeyler yazmak tekrara düşmek olacaktır. Eğer sözlük tanımına baktığımızda "bilmeme ve habersiz olma" diye tanımlanmış. Buna göre aklıma şöyle bir soru geliyor. Haberdar olmak "bilmek" demek midir? Örneğin "Seçim sonuçlarından haberim var ama kim ne kadar oy aldı bilmiyorum" cümlesindeki "bilmiyorum" kelimesi, bu bilgiyi aklımda tutmadım anlamına geliyor. Şimdi diyeceksiniz ki "bilmiyorum" yerine "hatırlamıyorum" kelimesi kullanılırsa daha doğru olur. Yüksek oranda haklısınız. Ancak bu bilginin sayısal değerinden çok niteliği kişiyi ilgilendiriyor ve bu anlamda bir yoruma varıyorsa, tam olarak sayıları bilmemesi onu cahil yapmaz. Bilmek, haberdar olmak, aşina olmak gibi kavramlarda nüanslar mevcuttur.
Socrates'in ünlü "Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir" sözünden yola çıkacak olursak; hepimiz cahil oluruz. Oysa ki durum öyle değil. Kendi aramızda "cahil" sözcüğünü ne durumlarda kullandığımızı hatırlamakta fayda var. Böylesi yaklaşım elbette ki yanlışları da içine alır. Ama genel olan bir bakış açısı vardır ki; cümleyi kuran kişiye ya da o konuda bahseden kişilere göre cahil olma durumu. Eğer böyle yaklaşırsak bilgili, görgülü, gibi kavramların da ortadan kalkması gerekir. Çünkü herkes herşeyi bilemez.
Bütün bunlar doğrultusunda bana göre "cehalet" yaşadığı dünyanın veya toplumun normlarının altında kalmaktır. Toplumsal kuralları bilmeyendir "cahil" olan. Eğer CERN'deki bir deneyi bilmiyorsa bu onun toplumsal düzeyde yaygınlaşmış bir şey olmamasından kaynaklanır. Ha eğer senin uzmanlık alanın olduğu halde sen o deneyden habersizsen ona "cahil" demek kibarlık olabilir ancak. Misal; çiftçilikle yaşamını sürdüren kişinin vizyondaki film ve dizileri bilmemesini "cehalet" olarak adlandırmak asıl "cehalet"tir!
Haziran 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Serbest dalışlarda diyaframı kullanarak ya da başka yöntemlere (örneğin hipervantilasyon) nefes tutma süresini nasıl uzatabiliriz? Egzersizler nelerdir?

Bunu ben de merak ediyorum. Ancak nefes açısından tahminim ileri yoga bilgisi önemli. İyi bir nefes ve kas kontolü gerektirir. Aksi halde heyecan nefesi çok harcamana sebep olur. Bence en iyisi yoga olacaktır.
Haziran 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Türkiye'nin gördüğü en büyük direnişin 2. yıl dönümü olduğu halde neden kimse bir kere olsun Gezi yazmadı?

Bana göre buradaHakan (@hakkan) 'ın sözünü ettiği gençlik ileBazarov (@kaisersoze) 'un sözünü ettiği gençlik aynı değil. Bir nesil var ki gezide yer alan gençliğini ancak yaşamaya başlayan ve reklamı sevmeyen, bir de çok seven ki onlar orada değillerdi. İşte öyle, aylar sonra daldım bir muhabbete ama hayırlısı...
Ayrıca geziciler kendi içlerinde andılar zaten, burada bunu bilen var bilmeyen var, deklare etmeye ne gerek var?
Ama 2. Yıl dönümü kutlamasına beş gün kaldı, hayırlısıyla. .
Şubat 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

8 yaşındaki bir çocuğa kitap okumayı nasıl özendirebiliriz?

8 yaşındaki bir çocuğa kitap okumayı sevdirebilmek için; öncelikle aile bireylerinin de sevmesi gerekmektedir. Eğer siz okumayı seviyorsanız cevabı bulmak kolaydır. Bu sizin için de bir vesile olacaksa herkesin eline bir kitap alıp düzenli okuma yapması elbette faydalı olabilir. Lakin kitabı beraber okumak veya daha önceden sizin okumanız kaydıyla, çocuğunuzun okuduğu kitap üzerinden sohbet etmek, kritk yapmak, okumanın sonuçlarına götüreceğinden, yapılan eylem kalıcı olacaktır. Açıkçası o zaman okuduğum kitaplardan çok, babamla yaptığım sohbetleri hiç unutmam. Etkileri ise 20 yıldır devam etmekte :)
Şubat 2015

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Evde beslediğim kediyi nasıl ve ne sıklıkta yıkamalıyım?

Ben ilk baktığımda haftada bir yıkardım :))) Gülüyorum, çünkü ne kadar gereksiz bir eylem olduğunu öğrenmem çok zamanımı aldı. İkisininde bir zararı yok ama yıkamak sizin zamanınızı ve enerjinizi alıyor. :))
Aralık 2014

Belgi Saygı bir yanıt verdi.

Öğretmenlere istedikleri herhangi bir başka meslek grubuna geçiş hakkı verilse hangi mesleğe geçerdiniz?

Ben şanslıyım sanırım çünkü hem öğretmenlik, hem oyunculuk hem de yönetmenliği aynı anda yapabiliyorum. Bir de öğrenciliğime devam ediyorum. Benim bir şansım olsa da hiçbir şey yapmasam ;)
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

+11 OY
+10 OY

Benzer Kişiler