Bilmek istediğin her şeye ulaş

Belgi Saygı,

Oyuncu

Birşey diyeceğim. .. Ee şey.. Neyse ben, sanırım sss... Ya boş ver ya.. Nasılsın? Herşey yolunda mı?

Belgi Saygı'nın Psikoloji  konu başlığındaki yanıtları

Kasım 2014

Belgi Saygı

Zamanımı iyi değerlendiremiyorum, gün içinde işlerim bitmiyor. Zamanımı nasıl verimli kullanabilirim (daha iyi yönetebilirim)?

Düzenli yapmak genelde zordur. Yani ömür boyu sürmez ama bir süre için sabahları her zamankinden biraz daha erken kalkın. Vücudunuzun uzun zamandır almadığı nefesi aldırabilecek bir spor yapın, 20-30dk. (koşmak, plates, yoga gibi) Sonra ılık bir duş alın. Sonra bir kahvaltı ve bir fincan kahve. Şimdi günü planlamaya hazırsınız :))
Kasım 2014

Belgi Saygı

Hiç ailenizden nefret ettiğinizi hissettiniz mi?

Zaman zaman kızıyorum, hatta çoğu zaman ama nefret 'hayır' . Sevgili Ece Naz'ın açıklamasından sonra şunu ekleme ihtiyacım oldu. Öylesi çok var açıkçası. Kan bağım olmasa selam bile vermeyeceğim. :)
Ekim 2014

Belgi Saygı

Gerçekten mutlu musunuz?

Eğer mutluluk daim olamıyorsa, mutlu değilim. Ama mutlu olduğum anların gerçek olduğuna eminim... :)
Ekim 2014

Belgi Saygı

Psikolojinizi derinden etkileyen kabullenemediğiniz film hangisidir?

İllaki olumsuz mu anlamam gerekiyor bilemiyorum ama psikolojimi ya da bakış açımı derinden etkileyen bir film vardı "The Blue Lagoon" Brooke Shields ve Christopher Atkins'in oynadığı Türkçe adıyla "Mavi Göl"...
Hayatta kalma çabaları ve tüm ilkel halleri birçok şeyi sorgulamama sebep olmuştur. İşin kötüsü hepimizin içinde bunlar varsa, böyle bir aşta olabilir diye düşünmüş olmaktı sanırım. . :)
sinemalar.com/film/1317/mavi-gol
Ekim 2014

Belgi Saygı

Sizce ihmal edilmek, sevilmemek anlamına mı gelir?

Seviyorsan ne ihmal edersin, ne de seviliyorsan ihmal edilirsin NOKTA. (iki boşluk) NOKTA
Ağustos 2014

Belgi Saygı

ASTRAL SEYAHAT yapan var mı? Nasıl bir deneyimdir?

Bilmeden yaptığım söyleniyor. Sizinle de paylaşıyım. Belki açıklaması sizdedir. Sanırım ortaokul öğrencisiydim, bioenerjiye merak saldığım sıralardı. Kendimce denemeler yapıyordum :) Etrafımdaki renk harelerini görmek için. Ama baktım olmuyor, vazgeçmiştim. O sıralardı, annemle tartışmıştık, ben de yatağımın üstüne oturmuş ağlıyordum. Ellerim yüzümde, başım önüme eğik bir şekildeyken, bir den kendimi sırtımdan yukarıdan izlediğimi gördüm. Canlandırabildiniz mi o anı bilemedim. Tabii o an ben de ne ağlama ne bir şey :) Fark ettiğim an, nefesimi tuttum gözümü açtım ve önümü görüyordum artık. . Derler ki astral bir seyehatmiş yaşadığım. Bana göre de beynimin bana güzel bir oyunu . . Bilemedim :)
Eylül 2014

Belgi Saygı

İnsanı çıkarları mı yönetir istekleri mi?

Keşke istekleri yönetse ama bugün maalesef çıkarları yönetiyor. Ben direnmeye çalışıyorum ama . .
Eylül 2014

Belgi Saygı

İnsan'ın en büyük çelişkisi sizce nedir?

Kendisinin de bir gerçek olduğunu unutması ya da tam tersi
Eylül 2014

Belgi Saygı

Ağustos 2014

Belgi Saygı

Görünüşünüze bakarak sizi yanlış değerlendirdikleri oluyor mu?

Kısmen hayır! Nasıl görünmek istiyorsam öyle algılanıyorum. Ancak çoğu zaman eksik ve ezber bilgi yanılmalarına sebep oluyor . .
Aralık 2009

Belgi Saygı

İnsan neden kıskanır? Kıskanmak ya da kıskanılmak güzel bir şey midir?

Açıkçası benim hayatta en kıskandığım şey, başarı olmuştur. Hele ki yapamadıklarımı yapanlar olduğunda. Düşünemediğim ama yapılmış başarıları da kıskanırım belki ama övünmeyi bilirim. Kendine güvensizlik olduğunu düşünmüyorum. Hani verilen bir örnek var ya kardeşi gelince kendisine olan ilginin azalacağını düşünmek ki kısmen doğrudur. (Aç gözlülük doğamızda var) Ne zaman ki gerçeği görür, o zaman işte o duyguyu atlatır. Paylaşmayı öğrenir. Gel gelelim kıskanılmadığı için sevilmediğini düşünmeyenler var ki . . . Bence onların çözümü yok. Eğer size kıskançlık krizi gibi görünen olaylar varsa kendine güvensizlikten değil, kaybetmekten. Hem de her türlü kaybetmek. .
Ağustos 2014

Belgi Saygı

İdeal anne-baba nasıl olmalı?

İdeal anne baba çocuğunun da birey olduğunu (olacağını) bilmeli. Tek fark ebeveynler başta daha yetişkin oluyorlar. (Malumunuz) Büyüklük dediğin çocuk konuşana kadar geçerli. Bir bebek yetişkinlerden daha çok "gözlem" yaptığından, onlardan öğrenebileceği çok farkındalıklar olduğunu da unutmamalı. Ama her şeyden önemlisi sevmeli. Çok sevmeli.
Ağustos 2014

Belgi Saygı

Ağustos 2011

Belgi Saygı

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Açıkçası, bence de problem olacak bir şey gibi gözükmüyor. Ancak ailede mevcut sapkınlık örnekleri var ise; içen, aldatan, şiddet uygulayan ya da uygulatan vb. , böyle ailelerde kesinlikle dudağından öpülen çocukların ergenlik ve sonrasında da sıkıntılar yaşadığına tanık oldum. Olmayanına da tanık oldum ama... Yeterli mi bilmem...
Aralık 2012

Belgi Saygı

Güzel sanatlardan zevk almamızın nörolojik olarak açıklaması nedir?

Sanatçı her ne kadar bireysel süzgecinden geçenlerle sanatını yaratıyor olsa da; aslında, yaşadığı hayatın eleştirisini yapar. Bunun da mutlaka karşılığı vardır. Nörolojik açıklamasını gerçekten bilemiyorum. Ama özünde, ifade etmekte sadece günlük konuşma dilinin yetmediğini söyleyebiliriz. Belki beyinin hızlı çalışmasından ve aşırı hassasiyetten kaynaklanabilir. Bazı duyguların spesifik tanımlarını yapmak çok güçtür. Örneğin; aşk, nefret, beğeni, mutluluk, vb... "Bana mutluluğun resmini çizebilir misin, Abidin? " diye sorulduğunda aslında çizer, Abidin Dino. Ancak bu herkese hitap etmemiş olabilir. Sonuç olarak ortaklıklar üzerinde buluşulan eserlerden zevk alırız. Diğer yandan bir sanat eseri eğer çok malzemeyi barındırıyorsa; estetik, sanat, felsefe, sosyoloji, bilim gibi, o zaman evrenselleşiyor ve herkesin ilgisini çekebiliyor. Örneğin; Bach, Michalengelo vb... Bütün bunlara baktığımızda da zevk almak söz konusu oluyor. Ben bunun daha çok hormonal olduğunu düşünüyorum.
Ocak 2014

Belgi Saygı

Neden bu kadar seçiciyiz?

Sadece seçince işin bittiğini sanıyoruz da ondan. Önemli olan seçtikten sonrası... Yani senin sayende seçilmiş olan o ŞEY, bakalım seçilmiş gibi davranış gösterebiliyor mu? Mesela sen çilek mi muz mu diye arada kalıp, sırf kırmızı ve canlı gözüküyor diye çileği seçiyorsun. Ama çilek içi bembeyaz ve tatsız. Olan o kaçırdığın muza oluyor... .
Eylül 2012

Belgi Saygı

Türkiye'deki arabaların çoğunluğunun siyah, beyaz yada gri renkli olmasının psikolojik bir nedeni olabilir mi?

Bu renkler tercih ediliyor, aralarinda bir secim yapmanin sebepleri var. Ancak bana gore bunlarin disinda bir renkle araba almak buyuk cesaret. Tum kusurlar kabak gibi ortaya cikar. Su turuncu olan varya, o solladi gibi... Sollamak kusur dehilmiydi yoksa...