Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mustafa Özdemir, 

Veteriner Hekim

Veteriner Hekim Mustafa Özdemir inploid.com'da 1 soru sordu, 19 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Ekim 2014

Mustafa Özdemir bu yanıtı beğendi:

Kurban Bayramı'nda Kurban Kesmek Günümüzde hala devam etmeli mi? Ya da günümüze nasıl uyarlanmalı?

Galiba hep aynı hataya düşüyoruz. Bu bir dini inanç meselesi. Farzdır değildir lakin ibadettir. Bu ibadet ve ait olduğu inanca saygı duyulmalı, tartışma konusu yapılmamalıdır, hassas mevzular hepsi.

Soruyu tadil edip, soranın aslında iyi niyetine duyduğum inançla,

''... Yüz binlerce kurbanın çok kısa dönemde tüketilip, geçici bir bolluk dönemi yaşanmasına yol açmaktansa, toplumsal yardımlaşma, İslam dini akıl dinidir gibi bir açılımla, modern teknolojik genele dair daha uzun vadeli, -bir yıl boyunca, fayda sağlayan bir sistem geliştirilebilir mi? '' şeklinde sormak istedi soruyu diye algılamak istiyorum.

Ülke geneline yayılmış bir aşevleri zinciri, bu zincirin yerel ve merkezi soğuk hava tesisleri, bilgisayarlı, envanter giriş çıkış kontrol ediliyor. Aylık, yıllık yemek listeleri yapılıp, vakıftan maaşlı şoförler malı dağıtıyor, aşçılar pişiriyor, yediriyor... Fakir sadece bayramda değil, bu bayramda bir anda yaratılan muazzam et miktarı ile, yıl boyunca et yiyebiliyor gibi bir şeyler demeye getiriyorum.

Olmaz mı, olur. Kurbanın mantığına da geleneğine de azami derecede bağlı kalarak, inananları şüpheye düşürmeden, şekle de önem vererek mesela, kesim yeri var bu vakfın, kurbanını alıyorsun, sen seçiyorsun, kestiriyorsun, 1/3 ünü alıp, 2/3 ünü vakfa bırakıyorsun, ya da 1/3 ünü bırakıp gerisini alıyorsun, illa o yakın komşu hısım akrabaya dağıtacam ben dersem... Bu etler hemen derin dondurucularda depolanıyor, gibi gibi.

Soru bu haliyle rahatsız edici inananlar açısından. Yani insanların et yemesi lazım. Et yemek için hayvanları kesip öldürmek lazım. Özünde bunu bir de yardımlaşma, fakir insanları doyurmak için yapmak meselesi var. Ve inanç mevzu bahisse... Bu konular tartışılmaz. Bu mantıkla Hac' ca gidip Kabe etrafında dönmeye de mantık ararsınız, günde 5 vakit secde etmeye de. Şayet inanan bu sene Kurban kesmek yerine o kurban parasıyla çocuk giyindirmişse, bu sefer de inananlar bu hareketi yargılayamaz, bu sefer de onlar saygı duymalıdır.

Bizim toplumda nasıl olacak bu işler aklım almıyor, hala oturmadı taşlar yerine, herhalde yavaş yavaş. Korkutan ve korkulan fikirlerden kurtulursak başarırız.
Ekim 2014

Mustafa Özdemir bir yanıt verdi.

Çiftleşme döneminde dişilerin erkeklere kur yaptığı hayvanlar var mı? Varsa hangileri?

Aklıma ilk gelen, insana en çok benzeyenler oldu. Şempanzeler.
Mayıs 2014

Mustafa Özdemir bir yanıt verdi.

Mayıs 2014

Mustafa Özdemir bir yanıt verdi.

Kasım 2013

Mustafa Özdemir bir yanıt verdi.

Suni tohumlama nasıl ve neden yapılır?

Basit bir şekilde anlatacak olursak. Ağırlıklı olarak büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde, seleksiyon yoluyla elde edilmiş sağlıklı ve nitelikli damızlıklardan sağılan sperma laboratuvar ortamında gerekli işlemlerden geçirilerek uzun süre saklanmaya hazır hale getirilir. Sperma -196 santigrat derecedeki azot tanklarında muhafaza edilir. Uygulayıcı payetlere konmuş spermayı uygun sıcaklıktaki su içerisinde çözdürerek, spermanın uterus(rahim) a konmasında kulanılan pistole adı verilen alete yerleştirir. Rektal(barsak yolu) palpasyon(elle dokunarak muayene) la serviks(rahim ağzı) palpe edilerek vajina içerisinden geçirilen pistole serviksten geçirilir ve sperma uterus içerisine bırakılır. Tüm bu işlemler kızgınlığın belli zaman periyotlarında yapılır. (Bu anlatımda mesleğe saygı açısından aşırı detaya girilmemiştir. ) Suni tohumlamada amaç daha verimli, sağlıklı, nitelikli nesiller elde etmek ve genital yolla bulaşan hastalıkların önüne geçmektir.
Kasım 2013

Mustafa Özdemirvera kişisini takip etmeye başladı

vera, Veteriner Hekim, @leylivera

Kasım 2013

Mustafa ÖzdemirMatilda kişisini takip etmeye başladı

Matilda, Veteriner Hekim, @matilda

ne açıklaması

Kasım 2013

Mustafa ÖzdemirSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Kasım 2013

Mustafa ÖzdemirHayvan Eğitimi konu başlığını takip etmeye başladı.

Hayvan Eğitimi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Kasım 2013

Mustafa ÖzdemirAylin Şimşek kişisini takip etmeye başladı

Aylin Şimşek, Veteriner Hekimlik Öğrencisi, @aylinsimsek

Kasım 2013

Mustafa Özdemir bir yanıt verdi.

Yavru köpeklerde ısırma alışkanlığı nasıl bıraktırılır?

Bu alışkanlığı ile ilgili kötü deneyimler yaşatmalısınız. Örnek verecek olursak; elinizi köpek dişlerinden koruyarak, onun ağzının içinde ve onu rahatsız edecek kadar uzun süre tutmalısınız. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken nokta saldırgan bir tavır sergilemeyerek, bu durumdan kurtulmasının ancak sizin elinizde olduğunu kabul ettirmek. Şayet bunu saldırgan bir tavırla yapacak olursanız durumu daha kötü hale getirebilirsiniz. Unutmuyoruz saldırgan yaklaşım korku ve tepki doğurur, otoriter yaklaşım ise zaten duruma meyilli olan yavrumuzu itaat etmeye mecbur kılar.
Ekim 2013

Mustafa ÖzdemirDilara Kök kişisini takip etmeye başladı

Dilara Kök, Veteriner Hekim, @dilara1917

Ekim 2013

Mustafa ÖzdemirMerve Nur kişisini takip etmeye başladı

Merve Nur, Veteriner Hekim, @mrvenr

Ekim 2013

Mustafa ÖzdemirGonca Köse kişisini takip etmeye başladı

Gonca Köse, Öğrenci, @GNCKSE

Temmuz 2013

Mustafa Özdemir bir yanıta alt yorum yaptı

İlginç. Bilginin kaynağı nedir?

Atatürk soyadı verilmeden önceki resmi olmayan soyadı Öz'dü.

Temmuz 2013

Mustafa Özdemir bu yanıtı beğendi:

Mustafa Kemal Atatürk'e Atatürk soyadı verilmeden önce hangi soyadlar önerilmiştir?

Atatürk soyadı verilmeden önceki resmi olmayan soyadı Öz'dü.

Temmuz 2013

Mustafa ÖzdemirÇizim Programları konu başlığını takip etmeye başladı.

Çizim Programları

Grafik tabletler yardımı ile laptop veya monitör bilgisayarların ekranlarını enjekte ettiğimiz tablet de ki Dijital Çizim adı verilen sanatı...

Temmuz 2013

Mustafa ÖzdemirYazılım konu başlığını takip etmeye başladı.

Yazılım

Yazılım (ing. software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumu...

Temmuz 2013

Mustafa Özdemir3D Studio Max konu başlığını takip etmeye başladı.

3D Studio Max

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Kasım 2012

Mustafa ÖzdemirEmel Gerçek kişisini takip etmeye başladı

Emel Gerçek, Arkeolog, @cenin

herşey mümkündür!

Daha Fazla