Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Berikan Tan inploid.com'da 0 soru sordu, 3 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Aralık 2013

Berikan TanEğitim konu başlığını takip etmeye başladı.

Eğitim

Eğitim; okullar, kurslar ve üniversiteler vasıtasıyla bireylere hayatta gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde verilmes...

Aralık 2013

Berikan Tan bu yanıtı beğendi:

İstanbul'a diğer illerden göçü engellemek için ne yapılabilir?

İstanbul'un taşı toprağı altın görüşü kırılmalı. .
Aralık 2013

Berikan Tan  bu yazıyı beğendi:

Apple iphone6

Apple iphone 6'yı nasıl buluyorsunuz? Bence gerçek bir telefon!
Aralık 2013

Berikan Tan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Aralık 2013

Berikan Tan  bu yazıyı beğendi:

Gökkuşağı Cupcake Nasıl Yapılır?

Yemek Tarifleri

Malzemeler;
 • 2 su bardağı + 1 kaşık un
 • 2 tane yumurta
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 çay bardağı renkli şekerlemeler
 • Yarım paket beyaz çikolata
 • 1 paket bitter çikolata
 • 1 su bardağı süt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1paket vanilya
 • 1 su bardağı tere yağ
Hazırlanışı;
 • Gökkuşağı görüntülü çikolatalı cupcake tarifine başlarken, öncelikle unlu karışımı hazırlıyoruz. Bunun için ilk olarak karışımın rahat karışacağı derin bir kâse alıyoruz. Kâsenin içerisine 2 su bardağı + 1 kaşık unu eleyerek alıyoruz. Daha sonra 1 paket vanilyayı ve 1 paket kabartma tozunu elekten süzerek unun üzerine ekliyoruz. Tüm unlu malzemeleri kaşık yardımıyla güzelce karıştırıyoruz ve içerisine son olarak 1 su bardağı şekeri ekliyoruz.
 • Bütün unlu malzemelerin karışmasının ardından oda ısısında olan 1 bu bardağı tereyağını karışıma ekliyor vecupcake harcını karıştırıyoruz. 2 tane yumurtayı genişçe bir kâsenin içerisine kırıp iyice çırpıyoruz. Yumurtalar büyük boy olmalı ve soğuk olmamalıdır. Yumurtalar çırpıldıktan sonra harcın içerisine katıyoruz ve son olarak da 1 su bardağı sütü ekleyip bütün malzemeleri karıştırıyoruz.
 • Şimdi ise sırada harcın içerinse 1 bardak renkli şekerli katmak kaldı. Şekerleri karışıma ilave ediyoruz ve göz zevkimizi canlandırıyoruz. Şekerlemeleri alırken gökkuşağı renklerinde olmasına dikkat etmelisiniz. Harcı ilave ettiğimiz şekerlemeleri kaşık ile karıştırıp muffin kalıplarına yerleştiriyoruz.
 • Dondurma kaşığı ile birer kaşık harçtan alıp cupcakeleri yerleştirme işlemini sona erdiriyoruz. Şimdi ise çikolataları cupcake kalıplarının üzerine ilave edilecek bitter ve beyaz çikolataların hazırlanmasına geçtik. Çikolataların erimesi için öncelikle tencereye kaynar su koyun. Tencerenin üzerine bir kâse koyun ve içerisine su girmemesine özden gösterin. Kâsenin içerisine parçaladığımız bitter ve beyaz çikolatayı aynı anda koyuyoruz. Buharın üzerinde erimesinin kolaylaşması işçin kaşıkla karıştırıp ısıyı yayıyoruz. Erimiş olan çikolatadan birer kaşık alıp cupcakeleri kalıplarının içerisine olan gökkuşağı harcının üzerine ilave ediyoruz. Sonra ise gökkuşağı harcından tekrar birer kaşık alıp çikolataların üzerlerini kapatıyoruz. Bu sayede orta kısımda görünmeyen bir lezzet gizli kalıyor.
 • Hazırladığımız bu gökkuşağı görünümlü çikolatalı cupcakeleri önceden ısıtılmış fırında 190 derece ısıda 25 dakika kadar pişiriyoruz. Pişmiş olan cupcakeleri fırından alın ve ılıması için bekletiyoruz. İstenilen oda sıcaklığına geldikten sonra gökkuşağı görünümlü çikolatalı cupcakeleri servis için sunum yapıyoruz.
superanne.org/gokkusagi-gorunumde-cikola. . .
Aralık 2013

Berikan Tan  bu yazıyı beğendi:

Aralık 2013

Berikan Tan bir yanıt verdi.

Bulut nedir?

Bulut, serbest bir hava kütlesinde toplanmış, gözle görülebilir su
damlacıkları, buz kristalleri veya her ikisinin karışımı. Bulutlar yer seviyesinden yüksekte bulunurlar. Yer seviyesinde oluşan sığ bulut katmanı sis olarak adlandırılır. Atmosferde yoğunlaşan su buharı küçük su damlacıklarını ve genellikle 0, 01 mm çapındaki buz kristallerini meydana getirir. Milyarlarca damlacık ve kristal bir arada bulut denilen yapıyı oluşturur. Bulutlar tüm görünür dalga boyutlarını yansıtır. Genellikle beyazdır ancak gri veya siyah olarak da görünebilirler. Gri ya da siyah görünmelerinin sebebi, kalınlıkları nedeniyle güneş ışığının geçmesine izin vermemeleridir.
Aralık 2013

Berikan Tan bir yanıt verdi.

Monitör çeşitleri nelerdir?

MONİTÖRLER

Ekranlar bilgisayarın en önemli veri ve görüntü çıkış birimidir. Bilgisayarda yaptığımız bilgi giriş işlemlerinin yönünü, işlemlerin sonuçlarını burada görürü ve inceleriz. Buna göre işlemdeki hata ve eksiklikleri gidermemiz mümkün olur. Sonuç olarak ekranlar tüm bilgi çıkışlarını incelediğimiz, irdelediğimiz bir çıkış birimi olarak günümüz sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Monitörde hareketli yada sabit resim olarak algılananlar aslında tek karelik resimlerdir. Bu tek karelik resimler satır satır oluşturulmuştur ve saniyede bir çok kere yenilenirler. Görüntülerin insan gözü tarafından akıcı olarak algılanabilmesi için en az 24 defa yenilenmesi gerekmektedir. Modern monitörler 60 ile 240 hertz (240 hertz saniyede 240 resim anlamına geliyor) arasındaki tarama oranları ile çalışıyorlar. Bu sayede hareketsiz nesneler de keskin bir görüntü sağlıyor. Bu tarama oranı, her resim satır satır oluşturulduğu için gerekli.

Monitördeki satırları elektron ışınları oluşturuyor. Bu ışınlar monitörün arka kısmındaki tüpten monitör yüzeyine kadar geliyorlar. Tüpün arka kısmında bulunan katot sayısı bir ile üç arasında olabiliyor. Bu teller ısıtılıyorlar ve bir yüksek gerilim kaynağının eksi kutbuna bağlanıyorlar. Buradan sürekli olarak artı yüklü elektronlar çıkıyor. Bunlarda eksi kutup tarafından itiliyorlar. Bu elektronlar tüpte artı kutuplarına, elektrik yüklü ızgara ve plakalara çarpıyorlar. Elektronik mercek olarak ta adlandırılan bu plakalar, elektronları hızlandırıyorlar ve onları sıkıştırarak inceltiyorlar. Elektronların yolculukları onların gücünü ayarlayan ızgarada devam ediyor.

Renksiz monitörlerde tek ışın yeterli oluyor. Renkli monitörlerde üç ışın gerekiyor. Burada üç temel renk kullanılıyor. Bunlar kırmızı, yeşil ve mavi. Bu renklerin belli orandaki karışımıyla diğer renkleri elde etmek mümkün. Ekrandaki bir harfin yeşil olarak görünmesi için, üç ışından biri monitörün üzerindeki yeşil noktanın üzerine yönlendiriliyor.

EKRAN STANDARTLARINI GELİŞİMİ

70'li yıllarda yeşil ve siyah beyaz olarak kullanılan monitörler IBM'in 1981 yılında geliştirdiği CGA (Color Graphics Adapter) standardıyla yeni bir ivme kazandı. CGA monitörler 320*200 çözünürlüğü 4 renk derinliğini destekliyordu. Bunu 1984 yılında ortaya çıkan EGA (Enhanced Graphics Adapter) standardı izledi. Bu kartlar 640*480 pixel çözünürlük ve 16 renk derinliğini destekliyordu. 1987 yılında ise 640*480 destekli çözünürlüğü destekleyen VGA standardı gündeme geldi. Daha sonra 16, 7 milyon rengi 800*600 piksel altında destekleyen SVGA standardı ortaya çıktı. Daha sonra ortaya çıkan XGA (1024*768) SXGA (1280*1024) ve UXGA (1600*1200) gibi standartlar günümüze kadar geldi. BIOS ayarlarında kullanılan monitörler EGA/VGA uyumluluğa göre ayarlanır.

Monitörleri genel olarak yapı bakımından iki kısma ayırabiliriz;
 • Katot Işınlı Ekran (CRT)
 • Likit Kristal Ekran (LCD)
 • Plasma Ekran
 • Dokunmatik Ekran
CRT'NİN (CHATOD RAY TUBE) ÇALIŞMA PRENSİBİ

Çalışma prensibi televizyonla aynı olan katod ışınlı ekranlar, günümüzde en çok kullanılan ekran çeşididir. İlk zamanlarda sadece siyah üzerine yeşil yazı yazabilen ekranlar yerini artık milyonlarca renkle gösterebilen ekranlara bırakmış durumdadır.

CRT monitörlerin çalışma prensibi hemen hemen tüm monitörlerde (monochrom, renkli) aynıdır.

CRT, elektron parçacıklarının hareketini kolaylaştırmak için havası alınmış bir tüpten ibarettir. Katod tarafından seri halde yollanan elektron parçacıkları, tüpün değişik kesimlerine doğru hızla çarpar. Renkli monitörlerin çalışma ilkeleri de temelde aynıdır. Ama renkli monitörlerde 3 adet katod (elektron tabancası) bulunur. Yeşil, mavi ve kırmızı ile bütün renkler elde edilebildiğinden, renkli monitördeki her bir elektron tabancası, ekranın berisindeki tabakada bulunan bir fosfor noktacığına ateş eder. Elektron fosfora çarptığında onu parlatır, ama bu parlaklık çok uzun sürmez. Onun içindir ki, görüntü değişmese bile aynı işlemin tekrar tekrar yapılması gerekir; katodlar ekranı sürekli olarak tazeler. Tarama ve tazeleme işlemi, ekranda satır satır yapılır. Yüksek çözünürlükte (1024*768) ve daha fazla renk kullanımında, "interlaced" adı verilen monitörlerde rahatsız edici bir görüntü oluşmaktadır. Interlaced monitörlerdeki bu durum, hareketli görüntülerde fark edilmediğinden bu tür uygulamalarda kullanılabilir. Interlaced monitörlerde, "interlacing" adı verilen görüntü oluşturma işlemi sırasında önce tek numaralı satırlar, sonra da çift numaralı satırlar taranarak çizilir. Bu işlem çok hızlı olduğu için fark edilmez ancak belirli bir hız kaybı ortaya çıktığı için görüntü titrer. Bu nedenle, daha iyi olan "Non-interlaced" monitörler üretilmiştir. Bu monitörler, sabit ve hareketli görüntü ortamlarında, titremeyen, daha kaliteli görüntüler sunarlar. Monitörlerdeki görüntü kalitesini doğrudan belirleyen ölçütler arasında, "dot pitch" yer almaktadır. Dot pitch, ekran üzerinde bulunan aynı renkte iki nokta arasındaki mesafeyi tanımlar. Bir ekranda "dot pitch" ne kadar küçükse görüntü o kadar iyidir. Bu değerler 0. 39, 0. 28, 0. 26mm arasında değişmektedir. Monitör büyüklüğü "inç" olarak ifade edilir. Yaygın olarak 14" lik monitörler kullanılmaktadır. Monitörlerde görüntü kalitesi, çözünürlüğe bağlı olarak da değişmektedir. Bu çözünürlük standart monitör için 640*480 pixel'dir. Ekran çözünürlüğünde sınır, grafik kartına da bağlı olarak, 800*600, 1024*768 ve 1280*1024 pixel arasında değişmektedir. Görüntü kalitesini belirleyen son bir unsur da, ekran tazeleme hızıdır. Bu hız 50-90 Hz arasındadır. Monitörler TV'de olduğu gibi bir radyasyon yaymaktadır. Radyasyon oranı en aza indirilmiş, "LR/Low-Radiation" monitörler de üretilmektedir.
Aralık 2013

Berikan Tanİstanbul konu başlığını takip etmeye başladı.

İstanbul

İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık ve ekonomik açıdan en önemli şehri. Dünyanın 34. büyük ekonomiye sahip şehri.

Aralık 2013

Berikan Tan bir yanıt verdi.

İstanbul'a diğer illerden göçü engellemek için ne yapılabilir?

 1. İş alanları daha fazlaştırılabilinir
 2. Daha çok hastane ve daha çok okul yapılmalıdır
 3. Aileler göç etmeden ailelere aile planlaması yapılmalıdır
 4. Devlet tarımla uğraşanlara zirai yardım yapmalıdır
 5. Ulaşım kolaylaştırılmalı
 6. Göç edenler iş bulana kadar onlara bi ev verilmeli, iş bulunca bu evi işi olmayan başka aileye bırakmalı böylece gecekondulaşma olmaz.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İstanbul

569 Kişi   196 Soru

Eğitim

4371 Kişi   643 Soru