Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversite Öğrencisi Merve inploid.com'da 0 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 10 takipçisi var.

Ağustos 2012

Merve bir yanıt verdi.

Bir daha dünyaya hükmetmek için ne yapmamız lazım sizce?

Tarihimizi iyi tanıyıp kim olduğumuzu bilmemiz ve de inancımızın sarsılmaz olması gerekir
Ağustos 2012

MerveDr. Özge Mergen kişisini takip etmeye başladı

Dr. Özge Mergen, Psikolog, @drozgemergen

ozgemergen.com

Ağustos 2012

MerveSolsoledo kişisini takip etmeye başladı

Solsoledo, Akademisyen, @Yersinios

"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım." GİORDANO BRUNO

Ağustos 2012

Merve bir yanıt verdi.

Çocuklarımıza sorumluluk duygusunu nasıl kazandırabiliriz?

Çocuklar en çok oyun oynamaya ve oyuncaklara düşkün olduklarına göre bu yolla onlara sorumluluk aşılanabilir bizler çocukların her istediklerini yaparak sadece tüketen bi toplumunun yetişmesini sağlıyoruz mesela istediği bi oyuncağa sahip olabilmesi için sadece çocuğun kendi menfaatine yarayacak görevler vererek sorumluluk duygusu aşılanabilir yatağını toplaması odasını temizlemesi yemeğini yemesi gibi şartlar öne sürebiliriz ama verdiğimiz bazı görevlerde çocukların dört dörtlük bi iş yapmalarını beklememeli onlara bir şeyler için çabalamaları gerektiğinin bilincini vermeye çalışmalıyız çocuğun yaşına uygun evcil bi hayvan bakımıda gelişimine yardımcı olacaktır. Sadece çocuğun menfaatine diyorum çünkü onlara yanlış şartlar koşarsak bu seferde yaptığı her işte bi karşılık beklemeye hazır olur mesela ''hadi oğlum teyzeye yardım et istediğini yaparım'' dediğmiz zaman manevi huzur veren iyilik duygusunu geçici maddi beklentilere dönüştürmüş oluruz.
Temmuz 2012

Merve bir yanıt verdi.

Neden mutlu olamadığınızı hiç düşündünüz mü?

Mutluluk soyut bir kavram çoğu kişi için, farklı manaları vardır. Kimileri ise tarif edemez bile, sadece mutlu olduğunu ya da olmadığını hisseder. Dimağındaki kelimeler mutluluğun ne olduğunu anlatmaya yetmez. Tarif eden çoğu kişi ise tecrübelerini, hayattan beklentilerini, hayallerini, hazlarını, başarılarını ya da başarısızlığını, modern çağın getirilerini dile getirerek mutluluğun tarifini yapar. Mutluluk ruhumuza ait kavramdır aslında ikisi de soyuttur ve ruhumuzun aradığı ise huzurdur. Ruhumuz ne kadar huzurlu ise o kadar da mutluyuz demektir ve inanın bana ruhumuz boş durmayı hiç sevmez. Çoğumuz yan gelip yatmayı elimize kumandayı alıp tv başında oturmayı çok severiz. Böylesine boş zamanlarımızda ruhumuzun çığlıklarını duymamazlıktan geliriz. Sonrada ben mutlu muyum diye kendimizi hesaba çekeriz. Eğer mutlu olup olmadığımızı düşünmeye vaktimiz varsa bu ne kadar boş vaktimizin olduğu ya da yanlış meşguliyetlerle ilgilendiğimizi gösterir. Yaşadığımız ülkeler, şehirler, çevremiz, okulumuz, işimiz, evimiz, aldığımız eğitim, inançlarımız... Hepsi tek tek mutluluğu sorgularken süzgecimizden geçer; kimileri mevcut imkanlarınca durumunu değiştirir kimileri içinse bu mümkün değildir. Ama biz kendimizi, insanlardan, hayattan beklentimizi değiştirmediğimiz sürece hiçbir elle tutulur, gözle görülür çözümün faydası olmayacaktır. Çözüm diyorum çünkü farklılıklar geçici bir süre insanı rahatlatacaktır, kendisini unutturacaktır çünkü ama değiştirdiğimiz o yaşantımız da hayattaki tekdüze ritmini bulup monotonlaştığında tekrar kendimizle kalacağız ve tekrar sorgulamalar zihnimizi kurcalayacaktır. Velhasılı soyut olan bu kavramı maddi şeylerle etiketlendirmemeliyiz.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Sosyoloji

592 Kişi   151 Soru

Dil Felsefesi

25 Kişi   6 Soru

İslam Felsefesi

19 Kişi   8 Soru

Felsefe

1951 Kişi   501 Soru

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

536 Kişi   81 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

Güncel

581 Kişi   138 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Erasmus

34 Kişi   18 Soru