Bilmek istediğin her şeye ulaş
Kasım 2015

Beşire Mansız Tozar

Yolculukta size eşlik eden, vazgeçilmezim dediğiniz şarkılar hangileridir?

Husky Rescue - New Light of Tomorrow
Husky Rescue - City Lights
Portishead - Roads
Röyksopp - What Else is There
  • 5 Yanıt
Nisan 2015

Beşire Mansız Tozar

Porno kavramı çocuğa nasıl anlatılabilir ya da anlatılmalı mı?

Bir çocuğun cinsiyet kimliği ve yönelimi -hangi cinsiyete ilgi duyduğu- 3 yaşını bitirdikten sonra kendini belli etmeye başlar. Ve kız/erkek farketmeden tüm çocuklar doğaları gereği mastürbasyona ve tatmine yönelik hareketlerde bulunurlar.. Bir öğretmen olarak aldığınız pedagojik derslerdeno bu içeriklere fazlasıyla hakim olduğunuzu varsayıyorum. Öğretmenlerin görevinin toplumdaki diğer otorite figürleri gibi çocuklara 'genel ahlak'ı, heteroseksizmi ve 'ayıp'ı öğretmek olduğunu düşünüyorsanız toplumsal ahlak kurallarıyla yanlış yönlendirmek, ayıplamak ve durumu geçiştirmek sizin için normaldir.Ama bilmelisiniz ki olayı olduğundan daha karışık hale getirmenize sebep olur. Siz bastırsanız da ertelemeye çalışsanız da geçiştirseniz de bu çocuklar ergenliğe girecek ve etrafındaki cinsel içerikli mesajları toplamaya başlayacaklardır. Bir öğretmen olarak misyonunuz tüm öğrencilere eşit mesafede yaklaşarak onların büyürken ve etrafta olup bitenleri izlerken kafalarındaki soru işaretlerini açıklığa kavuşturmak için yollar açmaktır. Tercih sizin.
  • 13 Yanıt
Haziran 2014

Beşire Mansız Tozar

Kısıtlı imkanlar dahilinde yaz tatilini en verimli şekilde nasıl geçirebilirim? Önerebileceğiniz kitap ve filmler nelerdir?

Günün belirli saatlerine sürekli gercekleştrebileceğin 1 spor koy ona uygun kıyafetlerını ve ekıpmanları nı al her sabah gercekleştir. 4400 adlı diziye başla ve haftalık cumadan cumaya cıkan uykusuz dergi ya da pengüen benzeri bi dergi arşivi oluştur. Ve nette en cok yorum alan bir romanla da saatlerını süsleyebilirsin. Bence yararlı olacaktır.
  • 2 Yanıt
Mayıs 2014

Beşire Mansız Tozar

Hemartroz tedavi sonrası nükseder mi?

  • 0 Yanıt
Mart 2014

Beşire Mansız Tozar

Türkiye'de eğitim öğretim ile ilgili yasalar yapılırken akademik anlamda uzman birilerinden görüş, katkı, öneri alınıyor mu?

En basitinden Milli Eğitim Bakanlarımızın pek çoğu eğitim fakültesi dışında bir fakülteden mezundur diyeyim cevabıda size bırakayım... .
  • 3 Yanıt
Mart 2014

Beşire Mansız Tozar

Tiyatroda oynayacağım bir rolü hala içselleştiremedim. Oyunculuğum çok yetersiz gibi hissediyorum. Repliğimi söyleyip kaçıyorum sanki. Bunu nasıl aşabilirim?

Aslında bilmek gereken şey şu? Bir rolü içselleştirmek kendinle tamamen özdeşleştirmek değildir. Rol kişisini iyi analiz etmek gerekir. Oynayıcı karakteri kendine çok benzetmeye başlarsa buna, "ne kadarda kanıksamış, içselleştirmiş" diyenler olur. Ama bu doğru olan değildir. Oynayıcı kişiyi yorar. Onun yerine yaptığın analiz üzerinden tek tek replikleri, o rol kişisi neden söylüyor acaba diye düşünmeni önerebilirim. Buldukların doğrultusunda da inandırıcı olman gerekmekte.
Her şeyden önemlisi de o rolü oynamak istiyor musun gerçekten sorusunun cevabındadır?
  • 4 Yanıt
Mart 2014

Beşire Mansız Tozar

Halk eğitimde gitar kursuna gidiyorum yaklaşık 4 aydır. Bunun yanında kendimi geliştirmek için neler yapabilirim?

Bence ilk başta eğitim notasal olarak çok sıkıya alınmamalıdır diye düşünüyorum. Çünkü bir çok insan ilk enstrüman eline aldığında daha müziğin, enstrümanın veya notanın ne demek olduğunu bilmiyor. 4 aylık çalışma da artık ritim kulağınızın gelişmeye başladığı evredir. Sevdiğiniz parçaları çalmaya çalışın. Ufak tefek bunların sololarını çalmaya başlayın. Bunları yaptığınızda belki grup kurma hevesiniz ortaya çıkarak tekniğinize isteğinize daha da çok pozitif düşünceler katarak çalarken daha iyi adapte olabilir kolaylıkla kavrayabilirsiniz diye düşünüyorum.
  • 8 Yanıt
Daha fazla göster