Bilmek istediğin her şeye ulaş

Betül Bahar, 

Mimarlık Öğrencisi

Mimarlık Öğrencisi Betül Bahar inploid.com'da 0 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Ocak 2017

Betül Bahar bu yanıtı beğendi:

Long Museum West adlı yapıda iki yarım tonoz birbirini nasıl destekliyor?

Aslında tonoz dediğiniz yapılardan müzede bolca mevcut ve kimi karşısında bir perdeyle bitiyor. Aşağıdan tonoz gibi görünen yapılar dışarıdan birer konsollar. Kesit perdeden en uzak noktada birkaç santimken perdeye doğru kalınlaşarak dairesel bir guse halini alıyor dolayısıyla moment ve kesmenin en yüksek olduğu düğüm noktasında kesit gayet de büyük oluyor. Yeterli perde kalınlığı ve konsola doğru uzanan yeterli kalınlıktaki temel ile teknik olarak yapılması çok basit bir konstrüksiyon. Sonuçta kimi konsollar karşılıklı birbirine yaklaşıyor ama birbirine değmiyor ve desteklemiyorlar, zaten desteğe ihtiyaç duymayacak şekilde inşa edilmişler. Yapı da çok güzelmiş, ilk defa gördüm.

Gördüğüm bazı konsollar normal betonarme olabilmek için çok uzun, onlar artgerme tekniğiyle yapılmış olmalılar. Yani beton dökülürken tabliyenin içine boş kılıflar yerleştiriliyor ve ardından o boruların içinden geçirilen kablolar geriliyor, konsola bir ters sehim veriliyor ardından kılıflar da betonla dolduruluyor ve kalıp çıktığında konsol kendi ağırlığı altında yatay konuma geliyor. Artgerme kabloları sayesinde sarkma olmadan çok uzun konsollar yapmak mümkün.

google.com.tr/imgres?imgurl=http%3a%2f%2...
Aralık 2016

Betül Bahar bu yanıtı beğendi:

İstediğiniz gibi mükemmel bir mimar olabilseydiniz ilk önce ne yapardınız?

Mesleği bırakırdım...
Aralık 2016

Betül Bahar bu yanıtı beğendi:

Yaptığım çoğu işte başarısız oluyorum. Böyle düşünmemeye çalışıyorum heyecanla başladığım her projenin sonu hüsran oluyor. Bir de mimarlık okumak beni iyice çıkmaza sokuyor. Ne yapacağım?

Zaten mimarlık okuyorsan bu hüsrana uğrama durumu kaçınılmaz gibi duruyor ama yaptığınız işlerin arkasında durun tabi altı dolu olsun her işin yeteri kadar arkaplanında hazırlanmış olmak ve araştırmak gerekıyor böyle ise savunun tesadüfi ortaya çıkan şeyler savunulamayınca hüsran olur doğrudur. Sabır, gayret eşittir başarı. . .
Aralık 2016

Betül Bahar bu yanıtı beğendi:

Yaptığım çoğu işte başarısız oluyorum. Böyle düşünmemeye çalışıyorum heyecanla başladığım her projenin sonu hüsran oluyor. Bir de mimarlık okumak beni iyice çıkmaza sokuyor. Ne yapacağım?

Mücadele etmeye devam etmekten başka bir seçenek yok aslında. Başarının da başarısızlığın da sana ait olduğunu unutmamaktan başlayabilirsin. Mesala mimarlık okumaya başladıysan muhtemelen bu ülkenin şanslı ve belki abartılı gelebilir ama özel %1'lik diliminin bir parçası olmayı başarmışsın demektir. Demek ki durum o kadar da vahim değil.
Kendi kapasitenin altında olduğunu, çok daha başarılı ve bu başarıya çok daha az bir gayretle sahip olabileceğini bildiğin ve bir türlü o noktaya gelemediğin için kendini suçluyorsan ki bu durumun da ne kadar az rastlanır mazoşist bir zevk olduğunu idrak ediyorsun demektir; bu yargılayıcı, sorgulayıcı, sürekli daha iyiyi aramaktan yılmayan yolculuğunu tam da şikayet ettiğin şey için kullanmaya başlaman lazım.
Nasıl olacak dersen, kendine adil, mantıklı bir muhasebe hakkı tanıyarak yapabilirsin. Sonu başı belli süreçler yaşanırken yada tamamlandıktan sonra oldukça mekanik ve formüle edilmiş kriterlerle değerlendirmeler yapmak, belirli sonuçlar doğrultusunda, belirgin kararlar almak ve kararlı bir şekilde kararları yürürlüğe sokmak, kısaca sahip olduğun en kıymetli iki şeyi, enerjiyi ve zamanı etkin kullanarak sonuç almaya başlayacağını düşünüyorum.
Aralık 2016

Betül Bahar bu yanıtı beğendi:

Yaptığım çoğu işte başarısız oluyorum. Böyle düşünmemeye çalışıyorum heyecanla başladığım her projenin sonu hüsran oluyor. Bir de mimarlık okumak beni iyice çıkmaza sokuyor. Ne yapacağım?

Yaptığı işte başarısızlıkla karşılaşmayan insan var mıdır? Ama şu da vardır ki her yaptığım da mı olmaz uğursuz muyum yoksa hiç mi bir işe yaramıyorum düşüncesi de vardır arada. Bilemiyorum her insan mı karşılaşır ama bende ara sıra olur. Ben ne yapıyorum. Birkaç gün belki hafta ful bu modda dolanıyorum. İyice bunalıp her şeyden elimi eteğimi çekmeye çalışıyorum. Bazen projeleri bırakıyorum bazen de dersleri. Sonra biriyle karşılaşıyorum aslında bu tarz insanlarla her gün karşılaşıp hiç düşünmem gereken şekilde düşünmediğim için daha önce karşılaşmamış gibi hissediyorum sanırım. Allah aşkına kim ne başarıyor kim ne başaramıyor? Bazılarının başarmak istedikleri şeyler için elinde avucunda oda birim kadar imkanı olmayabiliyor. Bazılarının o başarısızlıkları düşünecek vakti yok bir sonrakinin başarılı olmasını ummaktan başka çaresi yok. Ben bir şeyi başaramıyorsam onda iyi değilim. Ama insanın öğrenip de yapamayacağı hiç bir şey yoktur. Bizler ne mükemmel canlılarız ne kadar acımasız şeylere yol açabilen.
Tavsiye olarak yeterli biri olmayabilirim ama bence bir şeyi okulda öğrenemiyorsan bilen birinden öğren. Çünkü o bilen kişi kesinlikle okulda öğrenmedi. Bu eğitim sistemimizle çoğu şeyde başarısız yüzlerce insan var. Bu kişiler her gün evlerine mutsuz gidebiliyor. Ya totalde kendini bırakacaksın ki bunu düşünürsen eline ne geçecek diye bir tıkanıyorsun. Ya da tecrübeli birinin yanında staj ya da gönüllü çıraklık yap. Eski kafa bir iş gibi gözükse de işini en iyi yapan insanlar pratikte çalışıp deneyen insanlardır. Kaç sene okul okuduktan sonra yanında çalıştığım insanlardan gerçekten bir şeyler öğrendiğimde Allah'ım sonunda! Dedim. Sanırım ilk defa bir şeyleri yapabildiğimi o zaman anladım. Senelerimi harcayanlarla da öteki tarafta görüşürüz artık :)
pHer projenin sonunda çıkmaza düşüyorsan en son adımda bile olsa onu kurtarabilecek herkese danış biri alsın toplasın onu düştüğü yerden ama nasıl topladığını öyle bir öğren ki bir daha o insana ihtiyacın kalmasın. Deneme yanılma bu işler. Baktın bu da yaramadı. Ben bu projeleri yapabilecek potansiyelde değilim diyorsun. Okuduğun bölümün sana bir beden büyük geldiğini düşünüyorsun, belki de karakter olarak zora gelmek isteyen biri değilsin olabilir bu şekilde zorla uğraşak yaşamak istemeyebilirsin bazen oturduğun yerden kolayca para kazanmak da isteyebilirsin hangimiz eleştirebiliriz, o zaman kısa zaman içinde bölüm olarak sana bu kolaylığı sağlayabilecek başka bir bölüme geç. Ya da yüksek lisansını farklı bir alanda yapabilirsin ve akademik kariyere yönelebilirsin. Ne profesörler ne alanlarda dersler veriyor. Bir de mesela üniversitedeki bir hocam ahşap süsleme dersi veriyor. Kadın normalde mühendislik yapmış bu alana da yönelmiş atölye açmış üniversitelerde bunun dersini vermeye başlamış; alakaya maydanoz ama kadın mutlu. Ya da belki de işin tüm yükünün sana kalmayacağı bir branşa veya çalışma-projelere yönebilirsin bazı insanlar takım çalışmasında daha başarılıdır, kişisel kararlarda zorlanabilirler. Belkiler çok aslında senin düşüncelerine göre daha bir çok ihtimal üretebiliriz. Sen hangi yoldan gitmek istersin?
(Bu arada not olarak küçük bir şey eklemek isterim ki bazen çok fazla olumsuzlukla karşılaşırsak sadaka vermek gerçekten rahatlatabilen bir şey. Sadece niyetinle huzurlu olabilirsin.)
Aralık 2016

Betül Bahar76mim Erhn kişisini takip etmeye başladı

76mim Erhn, Mimarlık Öğrencisi, @erhanvarhan

95 koü mimarlık izmit

Aralık 2016

Betül BaharMimari konu başlığını takip etmeye başladı.

Mimari

YÖNLENDİR Mimarlık

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Mimari

197 Kişi   134 Soru

Kişisel Gelişim

2076 Kişi   155 Soru

Mimari Tasarım

531 Kişi   91 Soru

Mimari Tasarım Programı

108 Kişi   22 Soru

Sürdürülebilir Mimari

14 Kişi   9 Soru

Maket (Mimari)

12 Kişi   6 Soru