Bilmek istediğin her şeye ulaş

Betül Esra Ahu, 

Gıda Teknikeri

Gıda Teknikeri Betül Esra Ahu inploid.com'da 1 soru sordu, 3 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Haziran 2014

Betül Esra AhuS. Ahmet Saygıcı kişisini takip etmeye başladı

S. Ahmet Saygıcı, Gıda Mühendisi, @zer0

Haziran 2014

Betül Esra AhuServet Karadağ kişisini takip etmeye başladı

Servet Karadağ, Özel Güvenlik, @kocakafakokarca

Hayatında o işte diyebileceğin birine sakın yokmuş gibi davranma....

Haziran 2014

Betül Esra Ahu bu yanıtı beğendi:

Bir kadının mesleği, bir erkeğin ona bakış açısını etkiler mi?

Kadın erkek farketmez, biriyle tanışırken sorulan 3 soru vardır. 1. Adı? 2. Nereli olduğu? 3. Ne iş yaptığı?
Haziran 2014

Betül Esra AhuMesut Yurt kişisini takip etmeye başladı

Mesut Yurt, Öğrenci, @mesutyurt

En yakınındakidir seni kıran üzen ve engelleyen

Mayıs 2014

Betül Esra AhuTuran Söylemez kişisini takip etmeye başladı

Turan Söylemez, Araştırmacı, @turansoylemez

Henüz bir açıklama yazısı oluşturmadınız...

Mayıs 2014

Betül Esra Ahu bu yanıtı beğendi:

Kuran-ı Kerim'de yer alan, çocuğa takılabilecek isimler nelerdir?

Çocuğunuza isim takarken ölçünüz ille de Kuran'da yer alan bir kelime olmasın. Kuran'da iyi anlama gelen kelimeler de vardır kötü anlama gelen kelimelerde. Mesela "necis" kelimesi geçiyor diye çocuğunuza "necis" adı veremezsiniz çünkü "necis" pislik demektir. Yani önemli olan anlamdır. Çocuğunuza iyi anlama gelen kelimeleri isim olarak koyun. İlle de Kuran'da olması şart değildir. Çocuğunuza Abdullah, Yusuf, Salih isimlerini koyabileceğiniz gibi Yiğit, Emin, Aydın, Alperen gibi isimleri de koyabilirsiniz.

Peygamberimiz hadiste buyuruyor ki:
"Sizler Kıyamet Günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız; öyleyse isimlerinizi güzel yapın. " (Ebu Davud/KS, 113)

Bu hadis, çocuğunuza Kuran'dan isimler koyun demiyor. Güzel anlama gelen isimler koyun diyor. Tabii Peygamberimizin önerdiği isimler ve isim koyma anlayışı üzere bunu yerine getirmeniz çok daha iyidir dinen:
  • "Allah’ın en ziyade sevdiği isimler Abdullah ve Abdurrahman’dır. " (Müslim, Ebu Davud, Tirmizi / KS, 114)
  • "Peygamberlerin isimleriyle isimlenin. Allah’ın çok sevdiği isimler Abdullah ve Abdurrahman’dır. En sadık (ismi manasına uyumlu) olanları da Haris (Çalışıp Kazanan manasında; hırs gösteren, açgözlü, cimri manasında değil) ve Hemmam (İsteyen, İrade Eden) isimleridir. En çirkinleri de Harb (Savaş) ve Mürre (Acı) isimleridir. " (Ebu Davud, Nesai / KS, 115)
  • "Kıyamet Günü, Allah’ın en ziyade kızacağı en kötü kimse, adı Melikü’l-emlak (Bütün Mülklerin Sahibi) olan kimsedir. Allah’tan başka Malik yoktur. " (Müslim / KS, 117)
Mayıs 2014

Betül Esra Ahu bu yanıtı beğendi:

Kuran-ı Kerim'de yer alan, çocuğa takılabilecek isimler nelerdir?

doğacak çocuğunuza isim verirken illa ki kur'an'da geçmeli sınırında bulunmayın ki bu sizi yanlışa düşürür mesela kur'an-ı kerim'de aleyna(bizim üstümüze) diye geçen bir lafız bugün bir kız çocuğu ismi olarak kullanılıyor bu hoş değil. Anlamları güzel olan, isyan ve asilik manası bulundurmayan isimleri tercih ediniz. Samed Allah'ın bir ismidir ben bu ismi bir insanın taşıyacağını kaldırabileceğini sanmıyorum bazı isimler de tek başına verilmez Hüda gibi. Eğer isim koyacaksanız Abdullah (Allah'a kul) gibi isimler çok hoş. Benim üç tane ismim var bunların hepside resmi ben çok sıkıntı yaşıyorum Beyza Hilal Nur soyadımı çoğu yerde kullanamıyorum mesela. Bunlara dikkat edin derim saygılar.
Mayıs 2014

Betül Esra AhuŞeyda  kişisini takip etmeye başladı

Şeyda , Öğrenci, @seydayildirim

Mayıs 2014

Betül Esra Ahu bir yanıt verdi.

Hayat nedir?

(Alıntı)
Yaradan her şeyi bir kaderle yaratmıştır. Nefsimizde var olan zayıflıkları ve güçleri bildiği için bizi zirveye çıkaracak en uygun karakterlerle donatmıştır. Hiçbirşey sebepsiz yaratılmadığı gibi doğum tarihimizde karakterimizi ve kaderimizi oluşturan sebeplerden sadece bir tanesidir. Zirve dediğimde insan olabilmektir. Biz burada sadece doğum tarihlerimizin karaktere yansımalarını ve seçimlerimizin kaderimiz üzerinideki etkilerini matematiksel olarak hesaplama gayreti içine girdik. Yüzlerce kişi üzerinde test ettik ve yanılma payının düşüklüğü karşısında cesaretlendik.Sonuç olarak gördükki din ve dinin kuralları insanda var olan karakterlerin kötü olanlarını bize bildirmek ve boyun eğdirmek; iyi olan karakterlerimizide en hayırlı hale getirmek ve hücrelerimizin hepsine işlemek için var. Bunlar bizim çözebildiklerimiz. Doğrusunu yanlızca Allah bilir... Her kim nefsini tanırsa Rabbini de tanır. Bizde astrolojiye bu pencereden bakmamız gereken bir ilim olarak yaklaşmalıyız.
Affetmek fazilettir. Kararlı olmak metadır, sahip olunan maldır. Kararsız olmak ise zayi olmaktır. Doğruluk emanet yalancılık hıyanettir.İnsaf rahatlık, şer küstahlıktır. Emanete hıyanet etmemek imandandır, güler yüzlülük ihsandandır. Doğruluk kurtarır, yalan felakete sürükler. Dünya aldatır , şehvet kandırır. Hasret yıpratır, nefret çökertir. (Hz.Ali)
Mayıs 2014

Betül Esra AhuVarlık Felsefesi konu başlığını takip etmeye başladı.

Varlık Felsefesi

Varlık yoktur.. var olduğunu düşündüklerimiz vardır.

Mayıs 2014

Betül Esra AhuFelsefe konu başlığını takip etmeye başladı.

Felsefe

Felsefe doğruyu vermez, en iyi ihtimalle yanlışı öğretir. Fakat yanlışı öğrenmek de doğruya yaklaşmak değil midir?

Mayıs 2014

Betül Esra AhuBeyza Hilal Nur kişisini takip etmeye başladı

Beyza Hilal Nur, Genel Yayın Yönetmeni, @beyzahilalnur

www.bplaniyayinevi.com Samsun 19 Mayıs University- Felsefe Bölümü Öğrencisi B PLANI YAYINEVİ- KURUCU/SANAT DANIŞMANI/ GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Mayıs 2014

Betül Esra Ahu bu yanıtı beğendi:

Cochineal böceğinin özellikleri nelerdir?

Sanırım Coca Cola'da renklendirici olarak kullanıldığı rivayet edilen bu böcekten bahsediyorsunuz.

Cochineal Böceği
Böcekler


Dactylopius coccus, Dactylopiidae ailesinden değişik kaktüslerde asalak olarak yaşamını sürdüren bir böcek türü. Çok eski yıllardan beridir bilinen ve kullanılan, kırmızı rengi veren bir böcektir. İlk olarak Aztek'ler tarafından kök boyası olarak kırmızı rengi vermek amacı ile kullanılmıştır.

Avrupa'ya 16. Yüzyılda gelmiştir ve başta çeşitli gıda maddelerine renk vermenin yanı sıra tekstil, kozmetik sanayinde de kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Karmin bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentidir.

Böcekler
Resimdeki; dişi (sol), erkek (sağ) Cochineal

D. Coccus; Kanarya Adaları'nda ve Meksika'da yaşar. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.

Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür. D. Coccus için özel tarlalar kurulur. Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır.

Sağlığa zararı ve yan etkileri

Doğal olduğu için yan etkileri çok azdır, toksik veya kanserojen değildir. Bununla birlikte, çok nadiren bazı duyarlı kişilerde anafilaktik şok tepkisine sebep olabilir

Kullanımı
Böcekten elde edilen karmin maddesi gıda renklendirme ajani olarak kozmetiklerde, ilaç sanayiinde ve boyacılıkta kullanılmaktadır. Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı ürünleri de içine alan geniş bir gıda ürünü yelpazesinde kullanılan karmin, sosisler ve işlenmiş kümes hayvanı gibi et ürünlerinde, meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, jelatinli tatlılarda, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, kolalarda, şekerlemelerde ve süt ürünlerinde de doğal renklendirici olarak bulunabilir. Bir insan yiyecekler ile birlikte yılda ortalama bir ilâ iki damla karminik asit tüketmektedir.

Kozmetiklerde ise saç ve cilt bakım ürünlerinde, rujlarda, yüz pudralarında, allıklarda kullanılmaktadır.

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Arthropoda
(Eklem bacaklılar)
Alt şube: Hexapoda
Sınıf: Insecta
Takım: Hemiptera
(Yarım kanatlılar)
Üst familya: Coccoidea
Familya: Dactylopiidae
Cins: Dactylopius
Tür: D. Coccus

Binominal adı
Dactylopius coccus
Costa, 1835

Sinonimler
Coccus cacti Linnaeus, 1758
Pseudococcus cacti Burmeister, 1839
Mayıs 2014

Betül Esra Ahu bu yanıtı beğendi:

Dengeli ve düzenli beslenmek neden önemlidir?

Vücudumuzda olması gereken bir organik bir de inorganik maddeler vardır. Organik dediklerimiz karbonhidrat, proteinler, yağlar, vitaminler, enzimlerdir. İnorganikler ise mineraller, tuzlar ve sudur. Bunların dengeli ve düzenli olarak alınması sağlıklı bir vücut için gereklidir.

Karbonhidrat Eksikliğinde;

Öncelikle B vitaminleri , bazı aminoasitler ve lif eksikliği görülür. Bunun yanında halsizlik, yorgunluk, depresyon, unutkanlık, sinir sistemi bozuklukları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, proteinin vücut tarafından kullanılamaması sonucu yapım ve onarımda azalma, yetersiz lif alımından ötürü uzun vadede kanser ve kalp hastalıkları görülebilir.

Protein Eksikliğinde;

Yetersiz protein alınırsa; vücut kendi hücrelerini kullanır. Büyüme yavaşlar, ağırlık kaybı görülür Hastalıklara yakalanma oranı artar, iyileşme süreci uzar ve kansızlık oluşur.

Yağ eksikliğinde ve fazlalığında;

Cilt altındaki yağ tabakası ısıyı tutar. Vücudu soğuktan korur. Yağ eksikliği vitamin eksikliğine , cilt bozukluklarına sebep olur. Kaslarda zayıflama, iç ısının hızlı yükselmesi, eklemlerde ve kemiklerde şekil bozuklukları, hormon dengesinde bozulma, şeker, yüksek tansiyon, şekil ve görünümde bozulma, çabuk yorulma ve performans düşüklüğüne neden olur.

Vitamin ve mineral eksikliği

Her vitamin ve mineral eksikliğinin ortaya çıkardığı sonuçlar farklıdır. Ancak her birinin eksikliğinde küçümsenmiyecek eksiklikler ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Örneğin potasyum eksikliğinde; kalp atımında büyük sorunlar ortaya çıkabilir.
Mayıs 2014

Betül Esra Ahu bir yanıt verdi.

Dengeli ve düzenli beslenmek neden önemlidir?

Beslenme ne değildir?
Beslenmek sadece karnımızı doyurmak, canımızın çektiği herşeyi her zaman yemek ya da içmek, aburcubur, fast food, açlık duygusunu bastırmak demek değildir. Beslenmek insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasıdır.

Yeterli ve dengeli beslenme neden bu kadar önemli ?
Güncel birçok araştırmanın desteklediği gibi dengesiz beslenme ve hareketsiz bir yaşam tarzı; obezite, kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz gibi pek çok hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Şu an dünyada yetişkin bireylerin 1 milyarı kilolu, 300 milyonu klinik olarak şişmandır. Amerika’da obezite prevelansı son 20 yılda 3 kat artmıştır. Diyabetli birey sayısında ise 2025 yılına kadar 2kat artış beklenmektedir. Bu olumsuz açıklamaların yanında bazı araştırmalar gösteriyor ki; yaşam biçiminde ve beslenmede yapılan değişiklikler, özellikle fiziksel aktivitenin de artırılması ile, tip 2 diyabet ve obezite vakalarını % 60 oranında önlemektedir.

Unutmayın!
Sağlıklı bir yaşam için; yaşam tarzımızda ve beslenmemizde yapacağımız ufak değişiklikler ilerleyen dönemde karşılaşabileceğimiz sağlık sorunlarının yanında çok daha basit ve ucuz kalır.

Dyt. Gözdem BAŞARIR
Mayıs 2014

Betül Esra Ahu bir yanıt verdi.

B12 vitamini nelerde vardır?

Riboflavini en zengin kaynakları et, süt, yumurta gibi hayvansal protein kaynaklı besinlerdir. Aynı zamanda yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller ve maya da iyi riboflavin kaynaklarıdırlar. Ancak tahıllar riboflavinden zengin değildirler. Dolayısıyla tahıl ağırlıklı beslenen bireylerde riboflavin eksikliği görülebilir.
Pişirme yöntemlerinde uygulanan yanlışlar sonucu da riboflavin yetersizlikleri görülebilir. Pişirilen yiyeceklerin sularının dökülmemesi veya besinlerin güneş ışınlarına maruz bırakılmaması riboflavinin daha fazla alınmasını sağlayacaktır.

100 g Karaciğer 3 mg
100 g Kaşar Peyniri 0,5mg
100g Süt 0,2 mg
100g ET 0,2 mg
100g Kuru baklagil 0,2 mg kadar bulunur.

Not: Riboflavin(b12 vitamini)
Mayıs 2014

Betül Esra AhuŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Mayıs 2014

Betül Esra Ahu bu yanıtı beğendi:

Yakult ve Kımız adlı süt ürünleri hakkında açıklayıcı bilgi verir misiniz?

Japonya’da 1921 yılında yaşanan maddi sıkıntılardan dolayı, pek çok çocuğun yeterli düzeyde beslenmemesine bağlı olarak rahatsızlanmaları ve hatta hayatlarını kaybetmeleri sonucunda, o dönemde Kyoto Üniversitesi’nde tıbbi mikrobiyolog olarak çalışan Dr. Minoru Shirota, (yakult.co.jp) bu konu üzerine çalışmaya karar vermiştir (Wesselink, 2010) . Dr. Shirota, beslenmemizde önemli yere sahip olan sütten yola çıkarak, sütün içerisinde bulunan laktik asit bakterilerini çok daha güçlü ve dayanıklı bir hale getirmeyi hedeflemiştir. Böylelikle bağırsakta yer alan zararlı bakterileri laktik asit bakterileri sayesinde yok etmeyi amaçlamış ve bu konuda da başarılı olmuştur. Bunun için 1930 yılında, o zaman kadar bilinen Yakult içeceğini bağırsak florasının dengeleyerek, mide ve on iki parmak bağırsağındaki asitlerden etkilenmeden bağırsak florasınına yerleşip burada anti bakteriyel maddeler üretilmesini sağlayan bir süt ürünü halinde geliştirmiştir. Minoru Shirota tarafından aktif halde kullanıldığından dolayı Lb. Casei bakterisine Lactobacillus casei Shirota da denilmektedir. Yakult ismi ise, “Jahurto-Esparanto” yani yoğurttan türetilmiştir. Yakult, şeker, glikoz, yağsız süt tozu, su, tatlandırıcılar ve Lactobacillus casei Shirota suşu kültürü kullanılarak yapılmaktadır.

Kımız (Kırgızca: kымыз), kısrak sütünün fermante edilmesiyle elde edilen geleneksel içecek. Orta Asya bozkırlarında yaşayan Kırgız, Başkırt, Kazak, Yakut ve Özbek gibi Türk halkları ve Moğollar arasında bugün de önemli bir içecektir. Süt şekerince zengin olan kısrak sütünden îmâl edilen kımız, beyazımsı bir sıvıdır. Çok eski bir târihi vardır. İlk olarak Orta Asya’da Türkistan ve Moğolistan taraflarında yaşayan kavimlerce içilmiştir.

Kımız, benzeri süt ürünleri gibi, belirli bir mikroorganizma topluluğunun faaliyeti sonucunda meydana gelir. Bu topluluk süt asidi bakterileri (Lactobacillus bulgaricus, streptococcus) ve mayalardan (torula kumys) ibârettir. Bu mikroorganizmalar aşılandıkları sütte süt şekerine etki yaparak asit, alkol ve CO2 çıkarırlar. Açık kaplarda yapıldığı için îmâl sırasında CO2’nin çoğu uçar. Alkol miktârı kefirden çoktur. Asit ikisinde de aynıdır. Ayrıca insana güç verici bir etkisi vardır.

Kımızda albumin ve kazein parçalanması olur. Pepton miktârı kefirdekinin 10 misli kadardır. Kazein çok ufak parçacıklar hâlindedir. Bunun sebebi iyi ve sık karıştırmadır. Kokusu yayık ayranı veya ekşi peynir suyunu andırır. Çalkalanınca köpürür.

Kaynaklar:
Mayıs 2014

Betül Esra Ahu bu yanıtı beğendi:

Yakult ve Kımız adlı süt ürünleri hakkında açıklayıcı bilgi verir misiniz?

Yakult ve Yoğurt'ta etken mikroorganizmaları mide asitliğinden etkilenmeksizin bağırsaklara geçer ve bağırsaklarda oluşturdukları laktik asit sayesinde ortamın PH'sını düşürür , böylece saprofit ve patojen mikroorganizmalar için antimikrobiyal etki yaratır.

Yakult ve Yoğurt tamamen aynı mantığı taşımasına rağmen yapım aşamasında süte katılan şuş'lar ve ek maddeler farklılık gösterir Yakult için kullanılan şuş
L.casei Shirota'dır ve ayrıyetten tercihe göre şeker ve aroma katılır. Yoğurt içinse laktobasillus bulgaricus ve streptococcus thermophilus ikilisi kullanılır her iki üründe probiyotiktir. Ve fermente süt ürünüdür.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Gıda Mühendisliği

62 Kişi   57 Soru

Gıda

155 Kişi   154 Soru

Organik Gıda

39 Kişi   18 Soru

Felsefe

1946 Kişi   501 Soru

Varlık Felsefesi

98 Kişi   47 Soru

Son Yanıtladığı Sorular