Bilmek istediğin her şeye ulaş
Nisan 2016

Betül Zengin bir yanıt verdi.

Dertlerini ve zayıf yönlerini ustalıkla gizleyen, dışarıdan bakılınca neşeli mizaçlı ve güçlü kişilikli görünen insanlar bunu nasıl başarıyor? Böyle olabilmenin sırrı nedir?

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol demis mevlana. Onun icin gerçekten görünmeyi istediğin gibi olabilirsin.
Mart 2016

Betül Zengin yeni bir  soru  sordu.

Mart 2016

Betül ZenginYasemin Merve Ayhan kişisini takip etmeye başladı

Yasemin Merve Ayhan, Genetik Ve Biyomühendislik Bölümü Öğrencisi, @yaseminmerveay

Mart 2016

Betül Zengin bu yanıtı beğendi:

Doğruyu biz mi yakaladık, eleştirdiklerimiz mi ya da bizi eleştirenler mi? Doğru tartmak için terazideki kefelerden birini biliyor olmamız gerekmez mi? Biliyor olmamız gereken tarafa ne koymalıyız ki, korkmayalım ve üzülmeyelim?

Sürdürülebilir ve sürekli kılınabilir olmalı koyulacak şey. İşte bu, görece olmaktan uzak mantıktır. Meselâ tabiatı mahvedecek bir eylemde bulunmak doğru kabul edilemez. Bir müteahhidin tarım ya da orman arazisine girmesi, ona göre görece mantıklı olamaz, çünkü o arazi gelecek nesillere gereklidir. O arazinin yaşatılması sürdürülebilir ve sürekli kılınmalıdır.

Adalet konusunda bir karar verilirken de öyle. Bugün için yandaşlarımı kayırayım, beni de iktidarda tutar bu diyebilirsiniz ama vereceğiniz o sürekli olmaktan uzak istisnai karar, gelecek nesillerin yaşamında olumsuz etki yapabilir. Eski bir tapınak yazıtında yazdığı gibi: Kaybetmeyi, ahlaksız bir kazanca tercih et.

Biliyor olmamız gereken tarafa vicdanınızı koyacaksız, adalet duygusuyla hareket edeceksiniz.
Mart 2016

Betül Zengin bir yanıta alt yorum yaptı

Burda ipin ucu tutulmuş sanki. Vicdan yaşantıya göre değişiklik göstermez mi? Herkese göre doğru kabul edilebilecek bir şey olamaz mı?
Sürdürülebilir ve sürekli kılınabilir olmalı koyulacak şey. İşte bu, görece olmaktan uzak mantıktır. Meselâ tabiatı mahvedecek bir eylemde bulunmak doğru kabul edilemez. Bir müteahhidin tarım ya da orman arazisine girmesi, ona göre görece mantıklı olamaz, çünkü o arazi gelecek nesillere gereklidir. O arazinin yaşatılması sürdürülebilir ve sürekli kılınmalıdır.

Adalet konusunda bir karar verilirken de öyle. Bugün için yandaşlarımı kayırayım, beni de iktidarda tutar bu diyebilirsiniz ama vereceğiniz o sürekli olmaktan uzak istisnai karar, gelecek nesillerin yaşamında olumsuz etki yapabilir. Eski bir tapınak yazıtında yazdığı gibi: Kaybetmeyi, ahlaksız bir kazanca tercih et.

Biliyor olmamız gereken tarafa vicdanınızı koyacaksız, adalet duygusuyla hareket edeceksiniz.
Mart 2016

Betül Zengin bir yanıta alt yorum yaptı

Ben sordum.Soru açık aslında. İnanca bağlanmasını beklerdim..
Bu zor soruları soranı bi bulursam... Tatil sabahı... sabah sabah :)

Öncelikle kendini bilmek gereklidir.

Sonra, zaman zaman, ''bilmiyorum'' diyebilecek olgunluk gereklidir.

Kıstasta teşbihi terazi kabul ederseniz, ya da elinizde teraziyle gezerseniz, tartacak bir şey arar durursunuz.

Ya daha genel yaklaşmak lazım, ya da iyice somutlaştırmak elzem, bu konuda konuşabilmek için bence. Doğrular müspet, ölçülebilir, ölçülemeyen, sosyal doğrular şeklinde pek çok çeşit olabilir.

Bilimsel doğrular bulutunda, bilinmeyen ispatlanmamış, ama o bulutta yeri tahmin edilebilir, öngörülebilir, ispatı yıllar sonrasına ertelenmiş, mevcut teoride ilerleyebilmek adına doğru kabul edilen, inanışlar da olabilir. Lakin bunu inançtan ayırmak lazım gelir.

İnanç penceresinden, kendi ideolojisi, sistematiği, paradigması, kabulu ne derseniz deyin, o kapalı sistem içerisinde, sistem dışı hariç, -mahfuz, tutularak, doğrular hiyerarşisi geliştirilip, felsefesi, doktrini türeyebilir. Bu kapsamda oluşan doğrular tartışılabilir. Bu da apayrı bir alan.

Eleştiri ise iyidir, düşünmektir. Fikirlerin eleştirilmesi, kişilerin eleştirilmesi, olayların eleştirilmesi, inançların eleştirilmesi gibi boyutlarda ise, bunun ölçüsü, takınılacak tavırlar, yaklaşım tarzı, saygı gibi farklı şeyler ortaya çıkar.

Bunların da alt boyutlarında örneğin, kişileri eleştirirken de, yaşayan kişiyi eleştirmek, tarihi bir kişiliği yaşadığı dönem itibarıyla eleştirmek, yaşayan kişiyi yüzüne karşı eleştirmek, ya da o kişi hakkında eleştiriyi başka ortamlarda yapmak, başkalarınca kutsal sayılan bir kişiyi kişi eleştirir gibi eleştirmemek gibi bir sürü açılımlar dahil olur meseleye.

Bağlıyorum, sabah sabah uzatmayayım, ya çok genellemek, ya iyice özelleştirmek lazım bu soruyu.
Aralık 2014

Betül Zengin bu yanıtı beğendi:

Yıllardır bolca emek verdiğimiz inploid'in soru ve yanıtları neye göre sildiğini bilmek istemez misiniz?

Öncelikle herkesten rica ediyorum, biraz sakinlik. Olayı biraz detaylı incelemek ve aydınlatmak için bazı bilgiler vererek başlayalım.

Silinme zamanına göre son silinen 100 soru (gizli/anonim sorular hariç) ve bu soruların aldığı yanıt sayısı ve ayrıca soruyu soran kullanıcılar aşağıdaki şekildedir.

Sizden ricam lütfen listeyi dikkatlice inceleyiniz ve silinmesinin yanlış olduğunu düşündüğünüz kaç tane soru var bir düşününüz. Bunu düşünürken bazı kriterlerden bahsedeyim yeri gelmişken.

Öncelikle bir soru,mükerrer olduğu için silinebilir. Eğer mükerrer olan soruların her ikisi de yanıt almış ise, bunlar birleştirilerek tek hale getirilebilir.

Bir soru,çok fazla yazım hatası içeriyorsa ve anlam eksikliği var ise silinebilir. Mesela aşağıda şöyle bir soru var; "bana acil deney lazım çünkü 1. Olursam tablatle laptop alıyorum:)"

Not; yazım hataları moderasyonda düzeltilebilir ancak bazen soruyu soran kişinin anlatmak istediği düşünceyi değiştirmemek adına bunu yapamıyoruz. Çünkü, bunu yaptığımızda "sorumu neden değiştirmişler, ben bunu sormamıştım" şeklinde şikayetler geliyor.

Bir soru,soru değil ise silinebilir. Mesela aşağıda şöyle bir soru var; "Galaxy note 4"

Bir soru, soran kişinin eğlence çabası ya da fazlaca geyik ise silinebilir. Mesela şöyle bir soru var; ""Ceviz getireyim yersin" sözünden ne anlıyorsunuz? Bu soruyu herkes anlayabilir mi? "Beni benden alırsan seni sana bırakmam" sorusuna bile cevap verenler varken bu soruya cevap vermemenizi şimdiden şiddetle kınarım... Ceviz cümlesindeki felsefeyi açıklayınız.. " sağolsun guzinturhan bizleri hiç rahat bırakmıyor soruları ile :)

Bir soru,şikayet aldığında silinebilir. Buna şu an örnek veremem ancak şikayet konusu soru ve şikayet edenin rahatsız olduğu noktalar dikkate alınarak silinme ile sonuca bağlanabilir.

Bir soru,hakaret, küfür, aşağılayıcı kelimeler, kişinin sadece kendi düşüncesini, reklam ve bunlara benzer sakıncalı şeyler içeriyorsa silinebilir.

Bir soru,sürekli olarak aynı kişi tarafından yukarıdaki sebeplere dayalı olarak ve genel kullanımı bozmaya yönelik biçimde soruluyor ise silinebilir. Yani buradaki durum şudur; örneğin sevgili guzinturhan tarafından sorulmuş sorulara baktığımızda tablo şöyle:

[guzinturhan]: "Ceviz getireyim yersin" sözünden ne anlıyorsunuz? Bu soruyu herkes anlayabilir mi? "Beni benden alırsan seni sana bırakmam" sorusuna bile cevap verenler varken bu soruya cevap vermemenizi şimdiden şiddetle kınarım... Ceviz cümlesindeki felsefeyi açıklayınız..
[guzinturhan]:'Bir bakireden beklenmeyecek sürpriz kaltaklık yetti canıma sarraflık' cümlesini felsefik, sosyolojik ve psikolojik açıdan açıklayabilecek misiniz?
[guzinturhan]:Yani sen İstanbul'sun ya da İstanbul'un kokusu vb sinmiş üstüne. İstanbul parçalarında neden İstanbul var ve ben neden İstanbul deyince gözlerim doluyor ve unutamıyorum?
[guzinturhan]:İnploidde tanıdığınız ağzı yayık bir şamar oğlanı var mı, varsa ismi nedir?
[guzinturhan]:Buranin modetörü kim
[guzinturhan]:Bir toplantida sikıntidan patladiginizda naparsiniz ?
[guzinturhan]:Bir toplantida sıkıntıdan patlamak uzeresiniz naparsiniz :)
[guzinturhan]:Bir toplantida sıkıntıdan patlamak uzeresiniz naparsiniz :)
[guzinturhan]:Kalbinizde kac gül kuruttunuz?


İşte sorun da burada başlıyor sanırım. Şimdi bu tabloya baktığımda, ben şöyle düşünüyorum; burada oluşturulan içeriğin sadece size değil başka insanlara da faydalı olabilmesi için bir mekanizma gerekiyor. Hatta zaman zaman bu mekanizmanın iyi olmasından dolayı memnuniyet belirtiyorsunuz. Şimdi ise hayal edin ki her önüne gelen yukarıdakine benzer sorular sorarsa burası sizce nasıl bir yer olurdu?

Örnekse örnek buyurun, sevgili cevahircakir diyor ki "inploid benim sorularımı sansürlüyor, bu uygulama faşizandır". Tarih sırasıyla kendisinin sorduğu ve silinen soruları;

[cevahircakir]: Ben gerçeğim ya siz gerçek misiniz ??
[cevahircakir]:Seviyorsan git elini tut bence halay çekersiniz olursa olur olmadı bi çay içersiniz derken?
[cevahircakir]:İnploid benim soruları sansürlüyor! Bu faşizan uygulamanın sizce bir mantığı var mıdır, doğru mudur

Ayrıca, aşağıdaki listeye bakınca, moderasyon tarafında nelerle uğraştığımızı da bir miktar anlamanızı rica ediyorum. Listenin devamında bazı açıklamalar yapacağım, lütfen okuyunuz.

===================================================================
Kendinize ait, içerisinde bloğunuzun ve takipçilerinizin olduğu bir web siteniz olsun istermiydiniz ?
0 YANIT gustobilisim

"Ceviz getireyim yersin" sözünden ne anlıyorsunuz? Bu soruyu herkes anlayabilir mi? "Beni benden alırsan seni sana bırakmam" sorusuna bile cevap verenler varken bu soruya cevap vermemenizi şimdiden şiddetle kınarım... Ceviz cümlesindeki felsefeyi açıklayınız..
4 YANIT guzinturhan

'Bir bakireden beklenmeyecek sürpriz kaltaklık yetti canıma sarraflık' cümlesini felsefik, sosyolojik ve psikolojik açıdan açıklayabilecek misiniz?
5 YANIT guzinturhan

insanlar neden karsısındakine kötü davranırken bir başkasından iyilik bekler ?
1 YANIT AYSGL

Bugüne kadar Orhan Pamuk un ve Elif Şafak ın kaç tane eserini okudunuz ?
0 YANIT omerkomurcu

Yani sen İstanbul'sun ya da İstanbul'un kokusu vb sinmiş üstüne. İstanbul parçalarında neden İstanbul var ve ben neden İstanbul deyince gözlerim doluyor ve unutamıyorum?
1 YANIT guzinturhan

yağmur kar bulut ve dolu arasındaki benzerlikler
0 YANIT sasasasaas

Birkaç gündür sağ tarafta çıkan Travel Girls reklamları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu kızları davet etsek gelip bizde mi kalıyorlar? ☺
0 YANIT chamacon

eğer para kazanmak gibi bir derdiniz olmasaydı, ne ile meşgul olurdunuz?
0 YANIT ozgeekupeli

Kadın/erkek ilişkileri ile ilgili sorulardan sıkıldığımı hissediyorum peki ya siz kadın/erkek ilişkileri ile ilgili sorulardan sıkıldınız mı, neden?
2 YANIT devrimdeniz

Seçme şansınız olsa hangi zaman diliminde yaşamak isterdiniz?
4 YANIT HECTOR
Seçme şansınız olsa hangi zaman diliminde yaşamak isterdiniz ..
0 YANIT HECTOR

Okuyacağınız son kitap, sarfedeceginiz son sözcük , göreceğiniz son kişi (ruhunuzu alacak olan değil :) ), bulunacaginiz son yer, son şarkı ve aşık olacağınız son kişi cevaplar sizi nasıl bir duyguya sürüklüyor ne ne olurdu?
2 YANIT omerkomurcu

Galaxy note 4
0 YANIT ismailkacmazer

Mustafa Sarıgül Vatikan'ın emri ile İBB adayı oldu diyenlerin, tayyibin ak Sarayın açılış ziyaretini PAPA hazretlerine (!) yaptırması arasındaki çelişkiyi anlamak için bir insanın ZEKİ olması gerekli midir?
1 YANIT hakkan

midyatweb(nokta) com/yazarlar/tuba-ceker/dobo-suryani-yemegi-midyat/156/
0 YANIT tubaceker

Ask nedir
0 YANIT zekiye2

bana acil deney lazım çünkü 1. Olursam tablatle laptop alıyorum:)
0 YANIT yagmur5

bu sitenin moderatoru kim? 0 YANIT belgisaygi
bu sitenin moderatoru kim? 0 YANIT belgisaygi

Bir daha dünyaya gelecek olsanız nerede veya hangi zamanda doğmak isterdiniz?
4 YANIT belgisaygi

Kapısı kapalı ve saatte 100 km hızla giden bir otobüs düşünün. Siz koltuğa sabitsiniz ve gözünüzün önünde yer değiştirmeyen bir sinek uçuyor. Klima açık veya kapalı olabilir. Camlar ve kapılar tamamen kapalı.
1 YANIT vildirivizzik

Tam iç dünyanız kararmışken nasıl kendinize gelirsiniz acaba hı?
0 YANIT sirayet

Doğru yada yanlış nedir? Yanlışla gunah ayni kavramlar midir? Degilse yanlis neden gunah olmaz. Ornegin; Acliktan olmek uzere olan evsiz ve parasiz bir cocugun bir markete girip konserve calmasi dogru mudur yanlis midir? Calmak olumsuz bir eylem ise ve cocugun sadece karnini doyurmak icin hirsizlik yapmasi yanlis ise dogru olan nedir? Tabi bu yanlis ise gunah midir degil midir?
0 YANIT mutlutesaduf

Kader kismet diyoruz. Hoş, peki sizce insanin kaderi bir midir? Evet sayi ile 1 midir sadece? Lakin insan kaderini kendi cizer klişesini de goz onune alirsak insanin kendi insiyatifiyle yonlerdigi kaderi tartismaksizin bir de Allah`in bize yazmis oldugu kaderi konusacak olursak insanin aslinda bir suru kaderi oldugunu ve anlik kararlarla aslinda herseyi her an degistirebilecegini varsayabilirmiyiz? Copcu birini dusunun (Asagilama olarak algilaanmasin-Itibar duzeyi) Copcu olmasi kayitsiz sartsiz Allahin takdiri midir? Degil ise kendi takdiri midir?
0 YANIT mutlutesaduf

Alaaddin sihirli lambasindan çıkıp : sadece bir süper güç edinebilme hakkın var dese seçimin ne olurdu?
2 YANIT omerkomurcu

Doğru yada yanlış nedir? Yanlışla gunah ayni kavramlar midir? Degilse yanlis neden gunah olmaz. Ornegin; Acliktan olmek uzere olan evsiz ve parasiz bir cocugun bir markete girip konserve calmasi dogru mudur yanlis midir? Calmak olumsuz bir eylem ise ve cocugun sadece karnini doyurmak icin hirsizlik yapmasi yanlis ise dogru olan nedir? Tabi bu yanlis ise gunah midir degil midir?
0 YANIT mutlutesaduf

Doğru yada yanlış nedir? Yanlışla gunah ayni kavramlar midir? Degilse yanlis neden gunah olmaz. Ornegin; Acliktan olmek uzere olan evsiz ve parasiz bir cocugun bir markete girip konserve calmasi dogru mudur yanlis midir? Calmak olumsuz bir eylem ise ve cocugun sadece karnini doyurmak icin hirsizlik yapmasi yanlis ise dogru olan nedir? Tabi bu yanlis ise gunah midir degil midir?
0 YANIT mutlutesaduf

Günümüzde yaşayan Türk yazarlar
0 YANIT nazliyildirim

Hava durumu tahminleri nasıl yapılıyor?
0 YANIT Caimsun

Parse error: syntax error, unexpected ')' in /home/a6931709/public_html/CreativePlayer/themes/default/functions.php on line 5
0 YANIT selimayaydin

Merhaba benim 2 sorum yayından kaldırılmış. Benzer bir soru yokken, kaldırılmasının Nedeni nedir?
1 YANIT anildogan

Arkadaşlar telefon almayı düşünüyorum ama bir türlü karar veremiyorum.Galaxy note 4, LG G3 ve HTC M8 arasında gidip geliyorum. Yarımcı olursanız sevinirim
1 YANIT ismailkacmazer

Sizce ortaokul 5. Sınıf zor mu?
0 YANIT omercelikel

Acaba neden ellerde olduğu gibi ayak parmaklarının birer adı yok?
3 YANIT belgisaygi

Günlerdir geçmek bilmeyen mide ağrısına var mıdır bi'çare? 0 YANIT devrimdeniz
Günlerdir geçmek bilmeyen mide ağrısına var mıdır bi'çare? 1 YANIT devrimdeniz

Adnan Oktar'a bir soru sormanız gerekseydi, o soru ne olurdu?
3 YANIT anildogan

Çocukluk hayalleriniz nelerdi?
3 YANIT anildogan

İnploidde tanıdığınız ağzı yayık bir şamar oğlanı var mı, varsa ismi nedir?
1 YANIT guzinturhan

bir kahraman olmak istediniz. Bu hangisi olurdu? ( film karakteri, çizgi film karakteri... ) :)
0 YANIT nedimalpsecgel

En çok sevdiğiniz sarılar?
2 YANIT anildogan

Php de oturumlar konsunu ve header konusunu acces veritabanı olay yordamlarını ve acces sql kodları bilen var mı
0 YANIT serdarakar1994

En iyi hava durumu veren xml web servisleri hangileri
0 YANIT KUYUCUOGLU

Orf ve adetlerlere gore evlilik hazirliklarinda , kiz tarafi 'yatak odasini', erkek tarafi diger esyalari aliyormus..... Peki namusuna bu kadar duskun olan bir ulkede, Yatak odasinin kadin tarafindan aliniyor olmasi bir gonderme midir? Neden mutfak veya salon takimini degilde, yatak odasini alir?
0 YANIT Minerva

1000000 lira kazanmak için 1 milyon kişiden 1 er lira yada 100 bin kişiden 10 ar lira almak için nasıl bir yol izlersiniz?
1 YANIT anildogan

Yahu ne dir ne değildir ? Bu durum hissetmeleri? Sanal alemde almış başını gidiyor.Yeni bir akım başladı da bizim mi haberimiz yok açlık tokluk sevgi eksikliği fazlalığı sancılı keyifli durumlar diş ağrıları boyun tutulmaları hayır yani face den durum güncellemelerine hissiyata göre cevap mı geliyor
0 YANIT tcnesimesakrak

Babasız büyümenin eksileri nelerdir?
5 YANIT eskiz

Şair Hasan PULUR “Hadi ordan hain-i vatan sümüklü cenabet' sözleriyle neyi ima etmektedir?
3 YANIT devrimdeniz

Ödenmeyen Fatura? 0 YANIT neverwalkalone
Dil Nasıl Ortaya Çıkmıştır? 0 YANIT aydintanis

Ölüme yakın uykulardayım cümlesinden ne anlıyorsunuz?
2 YANIT guzinturhan

11. Sinif öğrencisiyim hala idealimdeki mesleği bulabilmiş degilim ve artık bir hedef belirlemem gerektiginin farkindayim , tavsiyeleriniz ?
0 YANIT baharsalici1

Tercih etme hakkınız olsaydı. Dünya da hangi canlı türü olmak isterdiniz.
0 YANIT bedirhanoguz

Bir sevgiliye alınacak en güzel kitap sizce nedir? Aklımda o kadar seçenek var ki secemiyorum :)) )
0 YANIT seydakrtll

günlük hayattan buharlaşmaya örenekler süblimleşmeye örnekler kırağılaşmaya örnekler katıya örnekler
0 YANIT ozgegurel

Sosyal sınavına gireceğim. Sizce nereden çalışabilirim?
0 YANIT tuanaberfintur

merhaba arkadaşlar, ben şu anda makinada okuyorum 10. Sınıfım bu sene iki seçeneğim var ya teknik resim yada cnc fakat bölümümden memnun değilim. Teknik resim olabilir bu arada teknik liseyim ben. üniversitede bölüm değiştirme gi bir hakkım söz konusumu sayın arkadaşlar lütfen cevap yazın bekliyorum
1 YANIT mehmetkutlu

inploid nasıl kullanılır, nasıl popüler kullanıcı olunur? 1 YANIT hepinizgibi
inploid nasıl kullanılır, nasıl populer kullanici olunur 0 YANIT hepinizgibi
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende

İstatistik Frekans Sınıf Sayısı Sınıf Limiti 0 YANIT ebb

Ask denilen sey bir kere mi oluyor :) 0 YANIT guzinturhan

Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende

İnploid benim soruları sansürlüyor! Bu faşizan uygulamanın sizce bir mantığı var mıdır, doğru mudur
7 YANIT cevahircakir

Emc bilişim kampanyaları sayesinde projelerinize daha uygun fiyata daha fazla değer katmak ister misiniz?
1 YANIT emcbilisim

Seviyorsan git elini tut bence halay çekersiniz olursa olur olmadı bi çay içersiniz derken?
2 YANIT cevahircakir

Buranin modetörü kim 0 YANIT guzinturhan
Eniştenin baldızı ile çok fazla ilgilenmesi doğru mudur? 57 YANIT MehmetAktas
Bir toplantida sikıntidan patladiginizda naparsiniz ? 0 YANIT guzinturhan
Bir toplantida sıkıntıdan patlamak uzeresiniz naparsiniz :) 0 YANIT guzinturhan
Bir toplantida sıkıntıdan patlamak uzeresiniz naparsiniz :) 0 YANIT guzinturhan
Kalbinizde kac gül kuruttunuz? 0 YANIT guzinturhan

Hastane atıklarının en tehlikeli kısmını oluşturan besiyerieri vb. enfeksiyöz atıklar; buharla sterilize edildikten sonra rahatlıkla kentsel atıklarla birlikte gömmeye gönderilebilir. Bu ifade doğru mudur yanlış mıdır ?
0 YANIT abdulkerim

Bin odanız olsa odalarınızı nasıl döşerdiniz? 0 YANIT chamacon

deneme.. 0 YANIT dodgegtscharger

Ben gerçeğim ya siz gerçek misiniz ?? 1 YANIT cevahircakir

Cübbeli Ahmet Hoca Atatürkçü olsaydı saygı duruşuna kalkmayanların kafalarını be yapardı?
0 YANIT aslanoz

Kişi diş fırçası olduğu halde neden dişlerini fırçalamaz? 0 YANIT devrimdeniz
İç mimarlik olmak icin izlenmesi gereken yol nedir ve bu meslek hakkinda dusunceleriniz neleedir???
0 YANIT hilalkacr

ALMANYA 1 dünya savaşında niçinTÜRKİYE nin yanında yer aldı çıkarı neydi.
1 YANIT ademsahin

Ben 100 e 100 bi duzlemde calisma yapacam hangi malzemeyi secmeliyim mimarlarr :)
0 YANIT kadircanaydinl

Ben 100 e 100 bi duzlemde calisma yapacam hangi malzemeyi secmeliyim mimarlarr :)
0 YANIT kadircanaydinl

===========================================================

Sevgili Şaman, öncelikle yazdığın bazı şeylere hem üzüldüğümü hem de kırıldığımı belirtmek istiyorum. Senin buradaki varlığın ve emeğin bizim için elbette önemli. Her kişinin emeği için de aynı düşüncedeyim. Fakat yazdığın şeylerde çok haksızlık ediyorsun bence.

"Benim kanaatim inploid akapeci yatırımcı buldu ve onun siteyi kurtaracağını umuyorlar ama yanılıyorlar. Dikta yönetimi sürerse biz olmayacağız... "
"Yok abi ne serti, inploid de senin gibi düşünüyor, her bir kullanıcıyı harcamaya hazırlar... "
"Sadece benim değil hepimizin emeklerini harcıyorlar, yokmuşçasına. Yazılı emeğe değer vermez bir site oluyor burası ama doğru dürüst fotoğraf ve video paylaşım özelliği de yok ki... "


Bunlar kesinlikle çok çok yanlış değerlendirmeler, bence ayıp ediyorsun.

Düşünsene dostum, çok basit bir örnek vereyim sana; hangi internet sitesinin kurucusu TeamViewer ile senin bilgisayarına bağlanıp, site ile ilgili fotoğraf yükleme sorununu çözmeye çalışırdı?

Pekala, bazı teknik veya kullanım sorunları var haklısınız. Fakat bu sorunları sizlerle beraber listeledik ve ilerliyoruz. Her defasında söylüyorum, ilerliyoruz ve düzeltiyoruz. Biraz zaman alıyor bazı şeyler ancak devam ediyoruz. En azından devam etmek istiyoruz.

Umarım yazdıklarım herkese faydalı olur.
Aralık 2014

Betül Zengin bu yanıtı beğendi:

Acıyı tatmayan insan eksik midir?

Mesela sanatla çok uğraşan insan var, biliyoruz ama gelin görün ki kimler başarılı, ünlü diye baktığınızda hayatında acıyı yaşamış insanlar olduğunu görürsünüz. Gerisi eksiktir.
Ekim 2014

Betül Zengin bu yanıtı beğendi:

Aşk nedir?

Hiç bi şey :)
Ekim 2014

Betül Zengin bir yanıt verdi.

Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir? Göbekte ve çene altında belirgin bir kaç kıl hormon bozuklunun bir göstergesi midir?

Karın bölgesindeki yağlanma hormonal dengeyi bozuyor. Birkaç kıl yoksa bile karın bölgesinde yağlanma varsa hormon testi yaptırmak ve önlem almak faydalı olabilir.
Ekim 2014

Betül Zengin bir yanıt verdi.

Biyomühendislik iş olanakları nasıldır ve UOLP dahil eğitim süresi boyunca masrafı yaklaşık ne kadar olur?

Sadece özel sektörde çalışılabiliyor. Şimdilik devlette alımı yok. Ama bunun ilerleyen zaman içinde gelişeceğine inanıyorum. Biyomühendislik eğitimi görmüş birisinin yapabileceği iş yelpazesi baya bir geniş. Alt dallarındaki biyomedikal, genetik, biyosesik, aşı/ilaç üretimi gibi birçok alanda çalışılabilir. Biyomühendislerin kapasitesinin anlaşılması lazım. Bu şekildede iş olanağı artacaktır.

Avrupada yılın mesleği seçilen bu bölümün Türkiye'de de önü açılacak gibi. UOLP masraflarını İTÜ'nün internet sitesinden öğrenebilirsin. Yurt/ev için ayrı bir masraf var. Harçlıkla birlikte ULOP hariç aylık giderin 800-1000 arasında olur.
Ekim 2014

Betül Zengin bir yanıt verdi.

Daha önce hiç sertifika programlarına katıldınız mı? Verimli oldu mu sizin için?

Evet katıldım. Verimli olduğu söylenemez benim için. Bana göre sadece bir kağıt parçası.
Ekim 2014

Betül ZenginÜniversite Bölümleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Üniversite Bölümleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2014

Betül Zengin bir yanıta alt yorum yaptı

Kastım birini idam etmek değil. Gerçekten doğruya ulaşmak ve ona göre davranabilmek. Bilim şuan için bir çok insan tarafından inanılmış bir şey. Eskiden madde durgundu şimdiyse burmadan hareket ediyor.

Sürekli değişen bir 'doğru'yla yargılarsak yanılmış olmaz mıyız?
Müspet bilim ispatlı olduğundan müspet denir. Bilebileceğiniz tek şey ispatlı doğrudur. Gerisi inanca girer ve terazinin ne tarafa çökeceğini bilemezsiniz. Doğru kefesine bilimi koyarsanız korkmazsınız, üzülmezsiniz. Bilim de tam doğru mudur derseniz, hayır değildir. Günün birinde biri gelir dünyanın küre olduğunu ispatlar, diğeri yüzyıllar sonra gelir hesapları hassaslaştırır ve dünyanın geoid olduğunu ispatlar. Güncel bilim en son ispatlı doğruları içerir. Demek ki kefeye o anda onun aksini ispatlayacak başka bir durum olamayacağı için güncel bilimi koymak en akıllıcası olacaktır.
Eylül 2014

Betül Zengin bir yanıta alt yorum yaptı

Orjinal gönderiye: Bu durumda Galileo'nu idamı haklı mı oluyor?
Müspet bilim ispatlı olduğundan müspet denir. Bilebileceğiniz tek şey ispatlı doğrudur. Gerisi inanca girer ve terazinin ne tarafa çökeceğini bilemezsiniz. Doğru kefesine bilimi koyarsanız korkmazsınız, üzülmezsiniz. Bilim de tam doğru mudur derseniz, hayır değildir. Günün birinde biri gelir dünyanın küre olduğunu ispatlar, diğeri yüzyıllar sonra gelir hesapları hassaslaştırır ve dünyanın geoid olduğunu ispatlar. Güncel bilim en son ispatlı doğruları içerir. Demek ki kefeye o anda onun aksini ispatlayacak başka bir durum olamayacağı için güncel bilimi koymak en akıllıcası olacaktır.
Eylül 2014

Betül Zengin bir yanıt verdi.

Eylül 2014

Betül Zengin yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2014

Betül Zengin bu yanıtı beğendi:

Mutluluk kişinin elinde midir?

Çikolata yemeden önce önünde, çikolata yerken elinde, çikolatayı bitirdikten sonra midesindedir.

inploider'a not: çikolata burada metafordur. Lütfen yanıtı okurken kendi mutluluk ihtiyaçlarınıza göre çikolata kelimesini değiştiriniz.
Eylül 2014

Betül Zengin bu yanıtı beğendi:

Kadın bir erkekte ne ister?

Öncelikle sağlam genler ister. Bu, eğer insan, mesela ticaret yapıyorsa o kişinin çok parası olması şeklinde görülebilir. Aslında yaptığı her ne olursa olsun başarılı erkek ister. Bunu sadece paraya indirgemek yanlış olur çünkü kadın, zevkine, eğilimine bağlı olarak az satan ama bir aile geçindirebilecek kadar kazanabilen bir ressam ya da bir şairle de beraber olabilir. Yaptığı işte başarılı olan erkeği yani en ilkel insan olarak düşünürsek ava çıkıp eve yemek getirebilen adamı ister.

Sağlam genler demişken aynı zamanda güçlü olan adamı ister. Sonuçta kendisini, genetik olarak yapmak zorunda olduğu çocuğunu, ailesini ve onları barındıran evini koruyabilmelidir erkek. Burada güç derken tabii ki sadece kol gücünden bahsetmiyorum ki kol gücü de aslında kadının güç kriterlerinden biridir. Yine de erkeğin ruhsal gücü, zekası, yaratıcılığı vb. de o kadın için güç ifade edebilir.

Hala sağlam genlerdeyiz aslında, kadın bunların yanı sıra yanına yakıştıracağı görsel çekiciliği olan adamı ister ki bu da güzel genlerin birleşip daha da güzelleşmesi amacıyla yapılan doğal bir seçimdir. Sonuçta hiç kimse çirkin bir çocuk sahibi olmak istemez.
Kadın, erkeğin hem kendi kendini hem de kadınını sevenini ister. Ancak, kendisini seven bir insanın içinden taşan sevgi hem kadınını hem de çocuğunu sevgiye boğabilir.

Kadın, konuştuğunda ( ki az da konuşmaz ) dinleyen erkeği ister. Çocuksu istekleri nedeniyle aptal yerine koyulmaya tahammülü yoktur ki aptal da değildir sadece erkekten çok farklı şekilde düşünür ve problemleri çözer bunun da dikkate alınmasını en azından fikirlerine saygı duyulmasını ister.

Kadın, erkeğin kadına saygı duyanını ister ki onunla çocuğunu yetiştireceği yuvasına yıllarca, mümkün mertebe az tartışmayla kadınsı sevgisini verebilsin.

Kadın, saygının nasıl bir şey olduğunu bilir, o yüzden kendi kendine de çok saygı duyan erkeği tercih eder. Ancak böyle bir erkek sosyal yaşantılarında kendisi için biçtiği saygıyı toplumda, ona sağlayabilir ya da en azından o saygının azalmamasını sağlar.

Kadın, erkeğin şefkatlisini ister ki yanında babasının yanındaki kadar yuvasında hissetsin. Çocuğunun da o mutlu yuvada büyüyeceğine inanabilmek için de ihtiyaç duyar şefkate.

Kadın, sadakat ister erkeğinden, o, çocuğunun babasıyla yaşama içgüdüsüyle donatılmıştır ve erkeğin de soyunu mümkün mertebe çok yayma içgüdüsüne sahip olduğunu bilir. Kıskançlık yapar, hoşgörüyle karşılanmak ister.

Kadın, erkeğin en azından kendisine, tamamen dürüst olanını ister. Burada sadakatten bahsetmiyorum, meraklıdır, erkeğin kendisine ait erkeksi problemlerini dahi bir çözüm getiremeyecek olsa bile bilmek ister. Her zaman kolay olmasa da aydınlatılmalıdırlar yoksa sorunu kendilerinde aramaya başlayıp yuvaya mutsuzluk getirebilirler.

Kadın, zaman zaman hatta bir çok zaman sırf kendine yöneltilmiş paylaştırılmamış ilgi ister. Verilmezse mutsuz olur ki bu da yuvadaki genel mutsuzluğa yol açar. Bu bazen saniyeler, bazen dakikalar, bazen saatler sürebilecek aslında güzel değil de diyemeyeceğim uğraş için erkeğin zaman ayırması gerekmektedir.

Kadın, her zaman ilk günkü gibi kendine aşık, gözleri parlayan adam ister. Bu biraz imkansızdır ama yine de ister. Bu durum yaratılamıyorsa bile bu istek hoşgörüyle karşılanmalıdır.

Kadın, her ortamda kendisini en güzel bulan erkeği ister.

Kadın, erkeğin güzel kokanını ister. O da aynı erkek gibi eşini koklamayı sever.

Kadın, erkeğin sertini ister ki hem yatakta hem savunmada bir açıklıkları kalmasın.

Ama aynı kadın erkeğin yumuşağını da ister ki kendisini tüm kırılganlığıyla erkeğine bırakabilsin.

Kadın erkeğin duyarlısını ister ki saçını boyattığında ruhunu, dolayısıyla yüzünü güzelleştiren iltifatını alabilsin. Ah işte bu küçük ama kadın için çok önemli anlar yuvayı mutluluğa boğar. Erkeğinin istemeden de azıcık da olsa kaba olduğu durumlarda azıcık kırılan kalbini fark edip onu onarabilecek erkek ister kadın.

Hem duygulanıp ağlayanını hem de cengaver olanını sever kadın erkeğin...

Ben de anlamadım arkadaşlar, şimdi bu kadar yazdım ve yazdıklarımın hepsi de doğruymuş gibi geliyor bana, yanlışım varsa kadın arkadaşlar, lütfen düzeltin. Biz de bu kadar çok şey istiyor muyuz acaba diye düşünmedim değil aslında, bir de onu irdelemeli...
Eylül 2014

Betül Zengin bir yanıt verdi.

Velisi haberi olmadan kıyılan nikah caiz midir?

Geçersizdir. Nikah bir nevze ilan etmek demektir. İki kişinin evli olduğunu ilan etmesi gibi. Bilmesi gerekenlerde öncelikle ailedir tabii.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Kadınlar

984 Kişi   358 Soru

Sağlık

1139 Kişi   1192 Soru

Yazılım

3270 Kişi   564 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Aşk

1227 Kişi   294 Soru

Kişisel Gelişim

2086 Kişi   156 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

Autocad

316 Kişi   17 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3692 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Bilim

868 Kişi   286 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Zeka

910 Kişi   94 Soru

Bilim Kurgu

250 Kişi   22 Soru

İcatlar

344 Kişi   42 Soru

Düşünce Tekniği

499 Kişi   30 Soru

Filmler

3400 Kişi   192 Soru

Eğitim

4398 Kişi   644 Soru

Hasta

47 Kişi   15 Soru

Tedavi

45 Kişi   126 Soru

Tıp

356 Kişi   261 Soru

Doktorlar

167 Kişi   68 Soru

İyileşme Süreçleri

3 Kişi   3 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Yabancı Filmler

944 Kişi   115 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

903 Kişi   48 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru