Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beyza Hilal Nur, 

Genel Yayın Yönetmeni

bplaniyayinevi.comSamsun 19 Mayıs University- Felsefe Bölümü Öğrencisi B PLANI YAYINEVİ- KURUCU/SANAT DANIŞMANI/ GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Ekim 2015

Beyza Hilal Nur yeni bir  soru  sordu.

Ekim 2015

Beyza Hilal Nur  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bizi Bu Sınıftan Lütfen Atar Mısınız Hocam!?

ötekileştirilme hakkımı kullanıyorum ve not kaygısı gütmeden bizi bu sınıftan atar mısınız lütfen hocam! ?

üniversiteyi kazanınca başıma taç giydirilecek sandım ama yanıldım başım göğe de ermedi açıkcası. Bugünlerde lise son sınıf öğrencileri deli gibi çalışıyorlar.ama biliyorum ki üniversite kapısına girdikleri zaman umduklarını bulamayacak hatta hayallerindeki okulla kıyasladıklarında ben neredeyim? Benim burda ne işim var diyecekler... Okul notuyla, diplomayla adam olunmuyor göreceksiniz ve çoğunuz bulunduğu ortama ayak uyduramayacak bulduğu ilk ayağa ben de halay çekebiliyorumu gösterebilmek için savrulup gidecek...

üniversitedeki ilk günümü hatırlıyorum hayatımın en kötü günüydü... Üstüme gelen duvarlar, bir sürü boş bakan yabancı yüz, ne aradığı bilmeyen hatta bir arayış içerisinde olmayan sırf bir okul kazandım diyerek aile ve çevresi tarafından verilen statü için kendini paralayan ama bu paralama içinde aslında kendini ve ruhunu satan insanlar vardı. Ve ben kusuyordum. Gerçekten kusuyordum. Okulda kalamıyordum ve o suratında bi ifade taşımayan kalabalıktan kaçıyordum.

üniversite kazanmak özgür olmak demek değil, üniversite okumak devam zorunluluğu çerçevesinde modern işkence yöntemlerinden biridir. Çünkü "hakikat bu! " diyen öğretmenlerin sınırı içinde düşünmek ezberle suda gemi yürütmek ne hayata karşı elimizde bir tecrübe ne de bir deneyimdir. Okul zaman kaybıdır, hakikatin sınırlandırılmasıdır, hayat ve düşünce törpüsüdür.

düşünün mesela bir öğretim üyesi size almanız ve okumanız gereken kitabın ismini veriyor ve sınıfta o kitabı okuyor. Ya o zaman ben bu okula neden gideyim? Ne kazandırıyor bana? Bilmem kim nihilistmiş bilmem kim septikmiş ben bunu anneme anlatıp o anlamayacaksa ne işime yarayacak bu Allah aşkına ne için beynimi yiyorum ben? Çift basamaklı elliden yüksek rakamlardan banane? Bir denklemi hayatımın bir köşesinde kullanamayacaksam o denklemden banane? İstediğim kitabı okuyamayıp, istediğim sinema filmine gidemedikten sonra aldığım diploma ile kuracağım evlilikten ve ondan sonraki kaybetme korkusu ile istediğimi içimden geçeni avaz avaz söyleyemedikten sonra devlet memuru olacaksam bunlardan banane?

görmek istediğim bir sürü ülke var sokrates uçak bileti aldırmıyor maalesef... Tatmak istediğim bir sürü tatlı var aristo mantığı izin vermiyor maalesef. Yıkın artık şu saçma sapan eğitim sistemini boğuluyorum! Nefret ediyorum okuldan. Okul mahzen gibi... Dağın tepesinde bana Kant anlatılıyor Kant'ın bundan haberi yok. bilse güler zaten. Dağın tepesine okul yapmışlar felsefe diye bölüm koymuşlar ama felsefe hariç bütün teoriden vizelerde finallerde sorumlusun.ben okulsuz eğitime inanıyorum hakikat okul diploması alanların bulduğu şey değil. Sınırsızca düşünmek istiyorum belli kitapları okuyup o kitaplardan sınava tabî tutulup o sınır içerisinde kalmak değil.

yemedim içmedim imam hatip lisesinden felsefe bölümünü yazdım. Ama aradığımı bulamadım.aristo üçüncü hal yok demiş ama benim için imkansız diye bir şey yok. bir çıkış yolu var biliyorum. Şimdi liseli arkadaşlara tavsiyem üniversite kazanmayı gözünüzde büyütmeyin.kendinizi strese sokmayın bu hayat sizin nasıl mutlu olacaksanız onu yapın. Hayat kısa ve hepimizin bir şansı var. zamanı boşa harcamayın. İstediğiniz şehri yazın istediğiniz bölümü iş sıkıntısı hayat garantisi demeyin! Mutlu olmaya çalışın. Hakikatinizi bulduğunuz zaman mutlu olursunuz ilk önce onu arayın. Diplomalar adam etmez kimseyi...vicdanınızın sesinden ve onun gösterdiği yoldan şaşmayın. Ve sakın felsefe bölümü yazmayın. Teorisinde saplanıp, felsefe bu muymuş yani deyip sağa sola aval aval bakarsınız... Pişmanlıklar sonra kâr etmez felsefeye... Hocam beni bu sınıftan atın lütfen!

ve kısacık bir not üniversite kimseyi geliştirmez siz kendinizi geliştirmek isterseniz gelişirsiniz. Okul okumakla hakikati aramak başka şeylerdir. O yüzden hocalarınızdan sizi sınıftan kovmasını isteyin.
Aralık 2014

Beyza Hilal Nur bu yanıtı beğendi:

Platon'un Platon ismi ütopyasından mı gelir? Yoksa Eflatun renginden mi?

En çok tutulan teori son söylediğiniz fiziksel özellikleri yüzündendir.
Aralık 2014

Beyza Hilal Nur bu yanıtı beğendi:

Platon'un Platon ismi ütopyasından mı gelir? Yoksa Eflatun renginden mi?

Platon ismi kalıbından dolayı bir lakaptır aslında iri yarı bir adam olduğu için rahmetliye 'Geniş Omuzlu' deniliyormuş zamanında.. Arapçada 'P' harfi 'Ef' okunduğu için: Eflaton, Eflaton Eflaton diye diye Eflatun diye dilimize geçmiş. .
Aralık 2014

Beyza Hilal Nur bir yanıt verdi.

Kasım 2014

Beyza Hilal Nur yeni bir  soru  sordu.

Kasım 2014

Beyza Hilal Nur bir yanıt verdi.

Bir başkasının hislerini paylaşmak gerçekten mümkün mü?

Ben empatiye inanmıyorum. Kimse kimsenin yerine kendisini koyup düşünemez hissedemez. Öyle olsaydı insanlar hoşlanmadıkları hareketi karşısındaki insana yapmazdı birbirlerine düşünceli yaklaşırlardı. Yani aynı hisleri paylaşmak sadece sözde kalıyor mümkünü yok.
Ekim 2014

Beyza Hilal NurHermeneutik konu başlığını takip etmeye başladı.

Hermeneutik

Hermeneutik (yorumsama), ilkin Hristiyan teolojisi alanındaki yorum tartışmalarından ortaya çıkan bir anlam ve metodoloji bilgisi. Daha sonr...

Ekim 2014

Beyza Hilal Nur yeni bir  soru  sordu.

Ekim 2014

Beyza Hilal Nur bir yanıt verdi.

Felsefe hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce her insan felsefe yapabilir mi?

Felsefenin asıl konusu insana dair her şeydir. Bilgelik sevgisidir. İnsana dair her şeyi bilmedir. Herkes felsefe yapabilir mi? Kimi ne göre evet herkes yapabilir ama felsefenin teori kısmını bilen asla felsefe yapamaz.
Eylül 2014

Beyza Hilal NurElif Kayacı kişisini takip etmeye başladı

Elif Kayacı, Felsefe Bölümü Öğrencisi, @elifkayaci

Eylül 2014

Beyza Hilal Nur bir yanıt verdi.

Bu yaşınıza kadar hayattan öğrendiğiniz en önemli şey nedir?

İmkansız diye bi şey yoktur bunu öğrendim.
Temmuz 2014

Beyza Hilal NurBetül Esra Ahu kişisini takip etmeye başladı

Betül Esra Ahu, Gıda Teknikeri, @betulesraahu

Haziran 2014

Beyza Hilal Nur bir yanıt verdi.

Mayıs 2014

Beyza Hilal Nur bir yanıt verdi.

Mevlana'nın sizi en çok etkileyen sözü hangisidir?

''İnsanın kalbi denizdir dili kıyı... Kalpte ne varsa kıyıya o vurur. ''
''Dün akıllıydım dünyayı değiştirmek istiyordum, bugün zekiyim kendimi değiştirmek istiyorum. ''
Mayıs 2014

Beyza Hilal Nur bir yanıt verdi.

Kuran-ı Kerim'de yer alan, çocuğa takılabilecek isimler nelerdir?

doğacak çocuğunuza isim verirken illa ki kur'an'da geçmeli sınırında bulunmayın ki bu sizi yanlışa düşürür mesela kur'an-ı kerim'de aleyna(bizim üstümüze) diye geçen bir lafız bugün bir kız çocuğu ismi olarak kullanılıyor bu hoş değil. Anlamları güzel olan, isyan ve asilik manası bulundurmayan isimleri tercih ediniz. Samed Allah'ın bir ismidir ben bu ismi bir insanın taşıyacağını kaldırabileceğini sanmıyorum bazı isimler de tek başına verilmez Hüda gibi. Eğer isim koyacaksanız Abdullah (Allah'a kul) gibi isimler çok hoş. Benim üç tane ismim var bunların hepside resmi ben çok sıkıntı yaşıyorum Beyza Hilal Nur soyadımı çoğu yerde kullanamıyorum mesela. Bunlara dikkat edin derim saygılar.
Mayıs 2014

Beyza Hilal Nur bu yanıtı beğendi:

Standley Fish'in ''Burda bir metin var mı?'' teorisinden yola çıkarsak metnin okuyucusuz ontolojisini kabul edemiyoruz. Bu teorisi ilahi kitaplar üstünde denersek yani kısaca Fish'in bu teorisi ilahiyat alanında nasıl çalışır? İlahi kitapları ilahi yapan bizim bakış açımız mıdır?

Farz edelim ki Tanrı, peygamber, kutsal kitap vb unsurların tamamı insan ürünü. Bu neyi değiştirir? Her şeyden önce bunu ispat edebilmenin imkanı yok. Daha doğru bir deyişle bu alanda ortaya konulabilecek ispatların hiç biri inan insanlara tesir etmez.

Felsefe yaparak açalım biraz konuyu.

Farz edelim ki, Kur'an-ı Kerim'i ilahi yapan bizim bakış açımız. Yani bizler Kur'an-ı Kerim'in ilahi olduğunu düşünüyor ya da öyle olmasını istiyoruz ve bu yüzden de ona değer veriyoruz. Bu neyi değiştirir? Hiç bir şeyi. Önemli olan Kur'an-ı Kerim'in ya da diğer kutsal kitapların, öğretilern ya da sistemlerin kaynağı değil. Önemli olan bu din, ideoloji ya da öğretiler üzerine sağlanan mutabakat. İnsanlar bu dinlere, öğretilere, sistemlere ihtiyaç duyuyor ve hayatlarının bir köşesinde "biblo gibi de olsa" durmasını istiyorlar.

Yüzyıllardır Tevrat, İncil, Zebur ve Kur'an zaten tartışılıyor. Üzerlerine tezler yayınlanıyor. Nice cins kafalar bu kitaplar hakkında tartışıyor ve bu tartışmaları kitaplaştırıyor... Sonuç?

2.5 milyar Hıristiyan.
1.5 milyar Müslüman.
15 milyon Yahudi.

Uzay çağı, teknolojik gelişmeler ve hatta insan kopyalama düzeyine ulaşan bilim inançlı insanların sayısına tesir edemedi. Emin olun edemeyecek de. Neden mi?

Ölüm denilen bir gerçek var.

Şayet bir gün "ölüm" gerçeği aşılabilirse. O zaman bu inançların da sonunun geleceğini düşünüyorum. Ölüm var olduğu sürece ölüm sonrası için söz söyleyenler itibar görmeye devam edecektir. Bunu kabullenmek zorundayız.

Nisan 2014

Beyza Hilal Nur bir yanıt verdi.

Kainat mükemmel midir? Eğer öyle ise sakat doğumlar ve kıtlıklar gibi problemleri iddia edilen o mükemmelliğin neresine koyacağız?

Kainat mükemmel değildir, mükemmel bir biçimde yaratılmıştır. Ayrıca sakat doğumların kainatlar bir alakası yok biokimyayı, dnayı değiştiren insanoğlunun suçudur. Kimisi de kaderdir. Kıtlıklar açlıklar da gözü doymayan insanoğlunun suçudur. Bizim elimizde olmayanların sadece bir kısmı doğal afettir ama bazı doğal afetlere de biz davetiye yolluyoruz.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Sosyal Medya

1444 Kişi   213 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Felsefi Düşünce

505 Kişi   72 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

ARGE (Araştırma Geliştirme)

244 Kişi   30 Soru

Sosyoloji

592 Kişi   151 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Filmler

3400 Kişi   192 Soru

Tango

15 Kişi   4 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Divan Edebiyatı

23 Kişi   9 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

Din Felsefesi

281 Kişi   78 Soru

Ontoloji (Varlık Bilimi)

26 Kişi   18 Soru

Varlık Felsefesi

97 Kişi   47 Soru

Eğitim

4398 Kişi   644 Soru

Milli Eğitim Bakanlığı

332 Kişi   34 Soru

Hermeneutik

2 Kişi   2 Soru

Filozoflar

28 Kişi   13 Soru