Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal Girişim Uzmanı Bilgi Buluş inploid.com'da 1 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Aralık 2014

Bilgi BuluşŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Aralık 2013

Bilgi Buluş bir yanıt verdi.

Kafanızda bir iş fikri var mı? Varsa hala neden harekete geçmediniz?

Başaramama kaygısı en büyük engel. Tabi maddi ve manevi diğer kaygılar da var. Bir de sanki girişim fikri, binlerce fikirden en iyisi olmak zorunda gibi hissediyor insan. Oysa en iyi fikir diye birşey yok. 100 tane fikriniz de olsa, sizin başladığınız ve emek verdiğiniz fikir o an için optimum iyi olacaktır
Kasım 2013

Bilgi Buluş bir yanıt verdi.

Yeni girişimde proje nereye yaptırılabilir?

Kendiniz yapabilirsiniz… Ayrıca danışmanlık firmaları var: academy gibi academycon.com
Kasım 2013

Bilgi BuluşETohum konu başlığını takip etmeye başladı.

ETohum

Yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilerle; şirketleri, yatırımcıları ve profesyon...

Kasım 2013

Bilgi BuluşSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Kasım 2013

Bilgi BuluşHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Kasım 2013

Bilgi BuluşHasan Akkaya kişisini takip etmeye başladı

Hasan Akkaya, Sosyal Girişim Uzmanı, @hasanakkaya

Kasım 2013

Bilgi Buluş bir yanıt verdi.

Gerçekleştirmek istediği projenin benzerinin üretildiğini gören bir girişimci kendisini nasıl motive etmelidir?

Projenin niteliğine göre değişir elbette. Ancak sizin ürettiğiniz fikir size özeldir ve ihtimaldir ki, benzerlerine rağmen şansı her zaman vardır. İç sesiniz devam diyorsa devam edin.
Kasım 2013

Bilgi Buluş bu yanıtı beğendi:

Gerçekleştirmek istediği projenin benzerinin üretildiğini gören bir girişimci kendisini nasıl motive etmelidir?

Bu bizim ve daha nice girişimcinin çok defa yaşadığı bir durum : ) Muhtemelen girişimci olarak bir proje listeniz vardır, bir kenara not ettiğiniz parlak fikirler veya ürünler... Zaman içinde bazılarını başkaları yapar, bazılarını ise siz yapmalısınız.

Eskiden (eskiden dediğim 10 yıl önce bile değil aslında) bir fikir büyük anlam taşıyordu ve parlak bir fikir daha değerliydi. Şimdi ise fikir işin sadece bir parçası ve artık fikriniz çok parlak bile olsa onu hayata geçiren kazanıyor. Ve günümüzde bir fikri projeye ve o projeyi de gerçeğe dönüştürmek ve başarıya ulaştırmak çok daha zor. Yani, artık fikri olan değil, onu gerçekleştiren kazanma şansına erişiyor...

Bununla ilgili bir tecrübemizi yazayım. Bundan uzun bir zaman önce, Grupanya, Şehir Fırsatı yokken "sinerji" adını verdiğimiz bir fikrimiz vardı. İnsanlar belli bir süre içinde bir ürünü almaya karar veriyor ve daha önceden belirlenmiş indirim bantlarına dahil oluyorlardı. Talep arttıkça ürünün fiyatı düşüyordu ve süre tamamlandığında ürün en makul fiyata satılmış oluyordu. Satıcı çok sayıda ürünü bir anda satabiliyor, alıcı ise piyasadaki fiyatın çok altında bir fiyata ürüne sahip oluyordu. Yani herkesin mutlu olduğu bir model : )

Sonrasında bu proje ile bir o dönemde Teknoloji Holding bünyesindeki yeni bir oluşum olan "Embrio" firmasına gittik. Son aşamaya kadar geldik. Yani artık genel müdür ve ekibi yatırım için karar verecekti. Embrio'nun kendi içinde geliştirdiği, o dönemde "Tio" adı verilen ve henüz açtıkları bir e-ticaret girişimleri bulunuyordu: webrazzi.com/2007/11/05/e-ticaret-tio-il...

Sinerji fikri ile ilgili bize şöyle bir teklif sundular: "6 ay beklerseniz, biz bu projenin iş fikrini sizden satın almak ya da Tio altında bunu denemek istiyoruz. Diğer ihtimal ise sizinle birlikte yeni bir proje olarak bunu hayata geçirmek. ".

Aradan bir süre zaman geçti, Tio battı, Embrio battı ve kapatıldı: webrazzi.com/2008/07/23/tiocomtr-satiliy...

webrazzi.com/2008/10/30/tio-icin-geri-sa...

Bu arada, "sinerji" fikrinin Türkiye'de benzeri ilk uygulaması "Fırsatçıyız" adı ile ortaya çıktı (site şu an kapalı: firsatciyiz.biz) : webrazzi.com/2010/06/25/grup-alisveris-k...

Ve nihayet ardından Türkiye'de grup alışveriş modeli onlarca klon modelle yayıldı hızlıca...

Şimdi, lafı uzatmayalım ve konudan kopmayalım; bizim o dönemde iş fikrimiz bir çok insanın aklına gelmişti elbet. Ancak, fikri en doğru ve en profesyonel şekilde hayata geçirenler, kazanma şansını yakalayanlar oldular. Burada, özellikle Türkiye'de, çok kötü bir durum var. Belli bir dönem boyunca, o kadar iyi iş fikirleri o kadar kötü biçimde ortaya çıktı ki, o güzelim iş fikirleri sırf bu amatörlük yüzünden ilgi görmedi ve yok oldu. Yani, "hızlı çıkayım ve ilk olayım" derken, fazla amatör çıkmak yanlış.

Sonuç olarak, fikriniz vardır ve bu fikir başkalarında da olabilir. Önemli olan ilk bilinen olmaktır.

NOT: Bu demek değil ki, bir fikri yapan biri varsa başkası bir daha yapamaz. Daha iyisini yapıyorsanız başarılı olursunuz kesinlikle. Örnek; Yahoo'dan yıllar sonra çıkan ve harika bir arama motoru yaratan Google.
Mayıs 2013

Bilgi Buluş bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de ve dünyada sosyal girişimci örnekleri nelerdir?

Dünyadaki en önemli sosyal girişimcilerden biri Mohammad Yunus'dur. Bangladeş'te 1976 yılında Greeman Bank'i kurarak mikrokredi uygulamasını başlatmıştır. Muhammed Yunus'un kendi cebinden verdiği 6 dolarlık krediyle başladıktan sonra, 2004 Kasım'ında dünyanın 111 ülkesine yayılmış, dünya yüzünde 80 milyon fakir insana kredi vermiş ve aile bireyleriyle birlikte 400 milyon kişiye yarar sağlamış, kendi kendini yenileyen ve büyüten bir sistem haline dönüşmüştür. Türkiye'de ise genç ve başarılı bir sosyal girişimci olan Selim Çavuş örnek olabilir. Çavuş, düşün taşın derneğinin kurucusudur.
Mayıs 2013

Bilgi Buluş bu yanıtı beğendi:

Sosyal girişimlerin en önemli ihtiyacı nedir?

Sosyal Girişimlerin en önemli ihtiyacı, aslında girişimcilerden farklı değil. Çözmek istedikleri problemi, o problemin gerçekten kimin için problem olduğunu, ve bu problemin ortadan kaldırılmasının kimler için bir değer olduğunu tespit etmeleri en önemli ihtiyaçları. Bu cevapları sağladıktan sonra mentorluk, çeşitli ağlara erişim, finansa erişim ve yeteneğe erişim önemli ihtiyaçlar.
Mayıs 2013

Bilgi BuluşSosyal Girişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Sosyal Girişim

http://www.sosyalgirisim.org//content/detail.aspx?cid=10

Mayıs 2013

Bilgi BuluşWeb Siteleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Siteleri

Web Siteleri

Mayıs 2013

Bilgi Buluş bu yanıtı beğendi:

Köpek ve kurt arasındaki fark nelerdir?

En başta ikisinin farkı kafataslarıdır. Göz yüksekliği, kulak içi, çene yapısı ve dişlerin kesiciliği farklıdır. Kuyrukların dik tutuşu ve konumu da farklıdır: Kurtlar kuyruklarını yatay köpekler ise dikey tutar. Kurtlar senede bir kez köpekler genellikle iki kez yavrular. Daha ilginci ikisinin ayak basışı bile farklıdır. Bir kurt arka ayağını ön ayağının bastığı yere basar. Köpeklerde bu özellik yoktur.
Mayıs 2013

Bilgi BuluşKöpek konu başlığını takip etmeye başladı.

Köpek

Köpek (Canis lupus familiaris), köpekgiller (Canidae) familyasına mensup; görünüş ve büyüklükleri farklı, 400'den fazla ırkı olan; etçil, me...

Mayıs 2013

Bilgi Buluş yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2013

Bilgi BuluşNewsweek konu başlığını takip etmeye başladı.

Newsweek

Newsweek Türkiye

Daha Fazla