Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ağustos 2014

Birisi bir yanıt verdi.

İdeal anne-baba nasıl olmalı?

İdeal anne baba, bebek sahibi olmayı planlamadan önce alması gereken sorumlulukların farkında olmalı, çocuğun bakımından eğitimine, ebeveynin hayatını değiştireceği gerçeğine hazırlıklı olmalı. Kendisini nelerin beklediğini öngören, bunları kabullenme bilincine varmış bayan ve erkekler ideal anne baba adayı olurlar bence. Evli olmadığımdan birinci dereceden bilemiyorum tabi ama özveri ve sabır anahtar kelimeler olmalı sanırım. Anne baba olan herkes, bilmediği mesleği yapan insanlar gibi sürekli araştırma öğrenme sürecinde olmalı, okumalı. Çocuklarına iyi şeyler katabilmek için önce onlara doğru model olmaları gerektiğini bilmeliler. Yalan söylemek yanlış bir davranışsa çocuklara yalan söyleyerek tam tersi şekilde egitmemek gerekir onları mesela. Dikkatli gözlemciler olmalılar çocukları ve çevresinde olan her şey ve herkes için. Onun dışında bence en önemlisi ; çocuklara birey olduğunu hissettiren değerli yaklaşımlar içerisinde olmak gerekir. Çocuğun yapabileceği şeyler konusunda onun gelişim düzeyi ölçüsünde beklentide olmak, bununla beraber sorduğu sorulara içtenlikle, küçümsemeden, saygıyla, anlayabileceği cümlelerle, mantıklı açıklamalar getirmek, seçimlerini önemsemek, onlara yapılabilecek şeylerin hangi şartlarda yapılabileceğini güzelce açıklayarak onları istekleri karşısında seçeneksiz kalmaktan kurtarmak gerekli. Ayrıca çocukları şımartmak bence bir anne babanın kendi evladına yapacağı en büyük kötülük. Elbette çocukları seveceğiz, ilgileneceğiz, kendilerini her anlamda güven ve huzur içinde hissetmelerini sağlayacağız. Yine de bunu yaparken çocukları gerçek hayattan koparmamak gerek. Olabildiğince hayatta karşılaşacağı yaklaşımları tanımasını sağlamalıyız. Biz çocuklarımızı el bebek gül bebek nazlarız, her istediğini veririz de arkadaşlarıyla oyun kurmada sorun yaşadığında hiç bir şey yapmadan çözümün istediği gibi gelmesini beklerse oyun dışı kalır ve yaşadığı duygu durumunun tek sorumlusu, onu gerçek hayattan uzak tutan, kendi korumamıza seçimlerimize muhtaç bırakan bizler oluruz diye düşünüyorum.
Bu sorunun cevabı daha da uzatılabilir tabi, bunlar belki önemli bir kaç noktasından ibaret...
Ağustos 2014

Birisi bir yanıt verdi.

Türkiye'de olması gerekenden fazla üniversite yok mu? Her ilin neredeyse üniversitesi var artık. Üniversiteli olmak artık çok basit sıradan bir şey haline gelmedi mi?

Üniversite eğitimine gelene kadar olan süreç, olması gereken standartta olabilse öncelikle keşke. O zaman üniversiteye giden herkesin eğitim kalitesinin yükseleceğini bilirdik. Üniversitelerin bu kadar çok olması, daha doğrusu bu kadar üniversite ihtiyacının olması, ülke için olumlu bir tablo olurdu. Eğitim ; gerçekten işinin ehli olmak isteyen insanlar için bir araç olurdu. Şuan ki durumda ise bir çok insan üniversiteye, kolay iş bulabilmek adına diploma sahibi olmak için gidiyor bence. Haliyle her meslekten vasıflı vasıfsız, mesleğini seven sevmeyen ve diploma aldıktan sonra iş sahibi olabilmek için bir çok zorlu elemeye daha tabi tutulan, haliyle süreç içerisinde psikolojisi yara almış insanlarla doluyor her yer. Bu eğitim politikası yoksunluğunda bu kadar üniversite gereksiz. Önce ülke olarak okul öncesi eğitimden itibaren işleyen bir eğitim politikasına sahip olmalısın ki insanlar, ilgilerine, yeteneklerine uygun eğitimlere yönelsinler. İsteği, ilgisi olmayan insanlar da iş bulabilmek adına üniversite okumak zorunda kalmasın. Bir çok alanda olduğu gibi buralarda da yığılma olmasın... .
Temmuz 2014

Birisi bir yanıt verdi.

Ön lisans KPSS atamaları ne zaman yapılmaktadır?

osym.gov.tr/belge/1-19303/2014-sinav-ta... bu linkte sınav takvimleri var. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercih ve atama sürecini internetten takip etmeniz gerekiyor.
Temmuz 2014

Birisi bir yanıt verdi.

Tıp fakültesi öğrencileri için karşılıklı-karşılıksız burs veren bildiğiniz kurumlar hangileridir?

Öğrenciyken burs için arama yapmamıştım. Ama bulunduğunuz il ya da ilçenin belediyesi size bu konuda yardımcı olurlar diye düşünüyorum. Özellikle tıp öğrencileri için burs vermeye sıcak bakan belediyeler vardı o zamanlar. Yine bulunduğunuz yerde ünlü markaların ofisleri varsa yetkililerle görüşebilirsiniz. Pek yardımcı olamadım ama iyi şanslar :)
Temmuz 2014

Birisi bir yanıt verdi.

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Merak güzel bi olay ama özellikle milletin hayatını didikleyen meraklı zihniyet deli ediyor beni :) İnsanların özel hayatlarıyla bu kadar ilgili olmak kalitesiz geliyor bana resmen boş işler müdürleri yani :)) Bir de erkeklerin her konuda meraklı, bilmiş, kendini kanıtlamaya çalışan hallerini görünce ağızlarına kürekle vurup imha etmek istiyorum o derece :)
Temmuz 2014

Birisi bir yanıt verdi.

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Her şeyden önce kendini daha iyi tanıyorsun. Sevdiğin-sevmediğin şeyler, güçlü yanların- zorlandıkların, özlediğin her şey daha net hale geliyor senin. Hatalarını şefkatle kimsenin telafi etmeyeceği düşüncesiyle olgunlaşıyor ve hayat bağışıklığını kazanmış oluyorsunuz :) ayrıca senin ailenin bulunduğun yerden uzaklarda olduğunu bildiklerinde, insanlar gerçek yüzlerini daha rahat gösteriyorlar bence :) Yalnız yaşıyorsan hem olumlu hem olumsuz açıdan resmen gözün daha çok açılıyor. Hayatının sorumluluğu tamamen sana ait oluyor ki eve gelince mis gibi yemekler, temiz ütülü kıyafetler, ki titizsen hele temiz düzenli bir ev için olaya el atmak zorunda oluyorsun. Yine de canın istediği gibi yaşa, paranı istediğin gibi harca, gez, anlık planlar yap, ertelemek istediğin şeyler için karar sana kalmış, dilediğin gibi ertele kafan rahat ;) Toparlayacak olursam ; ailemi korkunç derecede özlesem de, uzakta, tek başıma, iyisiyle kötüsüyle kendi hayatımı kendim kurabilmeyi çok seviyorum. İnsanın olgunlaşma sürecinde kesinlikle tecrübe etmesi gereken böyle bir zaman dilimi olmalı bence... .