Bilmek istediğin her şeye ulaş

Amerika'da Y. Lisans yapmaya başlayacak olan çiçeği burnunda bir elektronik mühendisi...

Eylül 2014

Ali Dindar bu yanıtı beğendi:

Kredi kartıyla en çok ne alırsınız?

Hosting, Domain ve teknoloji ürünleri
Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıt verdi.

Türkiye'de neden bir dünya şirketi yok?

Bu tip kurumsal şirketler her zaman kazançlarına "belgelendirme payı" veya buna benzer gider kalemleri vardır.

Adamlar birşey yapacağı zaman bu gider kelameinden harcamalarını yaparlar.

Biz dünya şirketi olmadan önce ticaretin farklı stillerini çözmemiz gerekiyor.
Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıt verdi.

Yazılım isimleri için net.tr uzantılı alan adı tahsisine dair görüşleriniz nelerdir?

Domainlerde farklı bir algı olduğuna inanıyorum. Sonuç itibariyle yaptığınız iş, arama motorlarında tetikleyeceğine inandığınız bir veri ise, sıkıntı yok.

eğer benimsitem.net.tr adresi anahtar kelimeleri açısından işinizi görüyorsa bence alın derim.
Eylül 2014

Ali Dindar bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de neden bir dünya şirketi yok?

Türk girişimcilerinin yıllardır sorduğu soru :
Türkiye'de neden bir dünya şirketi yok?
Türkiye de marka çabasının devlet destekli hali TURQUALİTY var, onun da vasat derecede bir süreçte olduğunu görebiliyoruz.
Kişisel yorumum; Beko, Arçelik, Vestel bu bahsettiğimiz markalar dünya markası değil sadece ''Türkiye'den dünyaya açılmış markalar''.

Tespit:
Dünya şirketlerinin yaptırım gücü ve piyasayı şekillendirici etkileri vardır, dış dünyaya açıldığımızda 55 ülkede anket yaptırsak her ülkede en az 100 kişiye sorsak marka bilinirliğimizi, bizim markalar emin olun 5500 kişi içinden bilen 100'ü bulmaz.
Dünyada markası olmak istiyorsanız en az 20 milyar dolarlık bir piyasa hacmine sahip olmanız gerekiyor, teknik ve resmi rakamlar değil fakat en azından bu güçte olmalısınız. BMW yi ele alırsak (bu arada bmw bile dünya markaları listesinin sonunda 22 milyar dolar ) BMW yi bırakın daha dün kurulan whatsapp bile 19 milyar dolar piyasa hacmiyle satıldı :) bizim devler Garanti bankası 11 milyar dolar, Turkcell de 11 milyar dolar piyasa değeri var dünya piyasasına etki edemememiz normal.
Şimdi gelelim neden dünya markası yok'un özüne; Türkiye'deki algı herkes çocuğunu memur, garantili meslek yapma derdinde, daha çocukluğunuz da kırıyorlar innovasyon yapmanıza izin vermiyorlar, marka olmanızı değil markaya hizmet etmenizi istiyorlar, korkak yetişen garantici yetişen birey iş hayatında özgür ileriye dönük risk alamıyor, aylık ve yıllık muhasebe derdinde kar, zarar dengesiyle ilgileniyor arge çok düşük seviyede ülkemizde bir ara 'Eroğlu şirketler grubu yani Colins Rusya gibi bir bölgede en iyiler arasına girmeyi başarmıştı kişisel kanaatim şuan onunda maliyet kesim üretim gibi dertler içinde yıldızlar kategorisine giremediğini görüyorum. Versace olmak istemiyoruz versaceye nasıl fason ürün dikeriz derdindeyiz emin olun milyon dolarlık şirketlerimiz bile bu dertte.
Eylül 2014

Ali Dindar bu yanıtı beğendi:

Bir Psikolog iyi derecede bir websitesi teması ve yazılım sistemi (fikirsel açıdan) hazırlamaya yardımcı olabilir mi? Bu Türkiye'de uygulanabilir mi?

Neden olmasın, bu cok düşünülecek birşey degil. Konuya ilgi duyabilecek bir psikolog ya da Recep Bey'in dediği gibi gözlem yeteneği kuvvetli, algısı açık, insan iletişimi iyi olan, bilgisayar kodlarını değil insan kodlarını doğru okuyan herhangi birisi size yardımcı olabilir.
Eylül 2014

Ali Dindar bu yanıtı beğendi:

Bir Psikolog iyi derecede bir websitesi teması ve yazılım sistemi (fikirsel açıdan) hazırlamaya yardımcı olabilir mi? Bu Türkiye'de uygulanabilir mi?

Bence bunun için psikolog olmaya gerek yok, az çok insanları okuyabilen birisi bunun üzerine gayet iyi fikirler ortaya koyabilir, Dünya'da nasıl insanlar yaşıyorsa Türkiye'de de yaşadığı için uygulanabilir.
Eylül 2014

Ali Dindar bu yanıtı beğendi:

Trafo ne işe yarar?

Elektrik konusu çok tatlı bir konudur. Tıpkı ofsayt gibi, erkekler bilir ofsaytı kadınlara anlatır, kadınlar anlamış gibi yapar hadi anlat diyince tutar sizle kavga eder benle dalga geçiyon diye. Elektrik te böyledir bence keyifli bir konudur. Hele konu trafoya geldiyse oooooo tadından yenmez.

Çünkü trafo dediğimiz alet aslında iki ayrı bobinin bir birine temas etmediği halde elektriği düşürerek yada yükselterek, elektriği harcayan alete ileten çok basit bir alettir. Resmini Gonca Köse arkadaş koymuş.

Gelelim ne iş yaptığına. Evinizdeki bir aletin enerji ihtiyacı sabittir, misal TV 50 watt, buzdolabı 100 watt ütü 1500 watt filan deriz ya işte o cihazınız ihtiyaç duyduğu elektrik gücünün miktarıdır.

Prizde ise saf enerji vardır ki bu da voltajdır. Boş bir Prizde 220 volt vardır ülkemizde. Boş Prizde akımdan (amper) bahsedemeyiz çünkü güç (watt ) harcamadan amper ortaya çıkmaz. Bakınız Ali Dindar ın Cevabındaki formül.

Cihazı prize taktığınızda üzerinde yazan watt kadar enerji çekecektir. İşte o vakit amper yani akım mevzuya dahil olur. Bu aşamada trafolar ikiye ayrılır akım düzenleyici (regülatif) ve voltaj düzenleyici trafolar diye. Cihazınız yüksek watt lı bir cihaz ise aşırı akım çekecek tir evinize gelen kablo yapısı buna uygun olmayacağı için aşırı yüklenmeleri dengelemek ve talep edilen akımı hattan çekebilmek için akım düzenleyici trafolar kullanılır işte. Yada Prizdeki 220 voltu telefonu şarj ettiğiniz 5 volta indirmek içinde trafo kullanılır. İki trafo arasındaki fark ta budur . Hiç bir şey anlamadınız dimi . Biliyom bu yüzden çok tatlıdır elektrik konusu.

Ofsaytı da bize gonca yada ilke hanım anlatsın artık : -)
Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıt verdi.

Türkiye'deki elektronik sektörü nereye gidiyor?

Elektronikten kastımız eğer daha profesyonel düzeyde dijital çalışmalarsa, Türkiye'nin bana göre bir sonra ki noktası profesyonel seviyede ki silikon vadileri olacaktır.
Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıt verdi.

Trafo ne işe yarar?

Bir de şöyle yanıtlayalım konuyu...

Seninde bildiğin gibi şehirlerarası elektrik kabloları güç taşırlar. Bu gücün taşınabilmesi için 2 önemli faktör vardır. Birincisi Voltaj diğeri ise Akımdır. Kablolar bu ikisini taşımayı sağlar. Fakat bir kabloda ne kadar çok akım var ise o kadar kalın kablo kullanılması gerekmektedir. En basit örnekle belirtmek gerekirse, 2000-3000 Amperlik değerde bir akımı şehirlerarası kablolarla taşımak hem zordur hem de çok masraflıdır.

Fakat voltaj öyle değildir. İstersen 150 bin volt taşı eğer akım 0'a yakınsa incecik kabloyla bile taşıyabilirsin. Burada trafonun görevi ise, santrallerden gelen yüksel voltajlı ama küçük akımlı elektriği dengeleyerek voltajın düşürülüp evlere veya iş yerlerine servis edilecek şekilde akımının yükseltilmesini sağlamaktadır.

Basit bir matematik formulü ile...

Güç (W) = Voltaj (V) x Amper (A-Akım)'dır. :)
Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıt verdi.

Tanrı neden kendisine itaat ve ibadet eden kullara ihtiyaç duymuştur? Ayrıca insanları neden direkt olarak kendisine itaat ve ibadet eden yaratıklar olarak yaratmamıştır? Bu mükemmel varlık neden kendi yarattıklarını sınama ihtiyacındadır?

Allah'ın yarattıklarının insanlar tarafından sınanması düşüncesi ne kadar da manidar bir durumdur. Tam aksine, Allah yarttıkları ile insanları imtihan etmektedir. Allah tek yegane yaratıcıdır. Onun bizim ibadetimize ihtiyacı yoktur.

Olayı şöyle düşünün... Allah insanları ödüllendirmek istemektedir... Değer vermek istemektedir. Fakat bu durumun gerekçesi de ibadettir. Kim ibadetine değer verirse, Allah'ta bu denli değer vermektedir.

Hal böyle olunca bu soruyu çok garip buldum.
Eylül 2014

Ali Dindar bu yanıtı beğendi:

Neden mutlu olamadığınızı hiç düşündünüz mü?

Beklentilerimizi çok yüksek tuttuğumuz için olabilir mi? Yüksek beklentiler hayal kırıklıkları doğurur bu da aslında mutlu olabileceğimiz durumlarda bize engel olur.
Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıt verdi.

İngilizce pratiği geliştirmek için kitap tavsiyeleriniz nelerdir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti yap derim :)
AGH ile yurtdışına çıkabilir, cep harçlığı alabilir ve yabancı dilini de geliştirebilirsin.
ua.gov.tr/docs/gen%c3%a7lik-program%c4%b... adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.
Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıta alt yorum yaptı

Yani invertör'ü dışarıdan al istersen.

Bir de bypass diyot kullanmayı sakın unutma. Çünkü solar panel gündüz elektrik üretir, gece aküde ki elektriği alıp doğaya geri verir :) Bypass diyotu elektriğin geri gitmesini engeller....
Yani aküden sonra bağlanan invertörün kendi devresini istiyorsun... Tam olarak kullanım alanı nasıl olacak?
Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıta alt yorum yaptı

:) Tahmin ettim..

İyi bir hesap yapman gerekiyor.

Biraz formüle edeyim sana konuyu..

Evinde çalışan tüm elektrikli eşyalarının "W" değerlerini topla ve bunun sonucuna = A diyelim. tüm değerlerine üzerinde ki etiketlerden ulaşabilirsin.

A verisi tüm elektrikli aletler tam randıman çalıştığında 1 saatte çekecek olan güçtür.

Örneğin 1 saatte 4,2 KW çekecek diyelim.

Kaç saatlik elektriği panellerden almayı düşünüyorsun?

1 günün 10 saati desek, sana 42 KW elektrik üretecek bir panel gerekir ama 4 KW/h'lık bir invertör'de iş görür.

10*300 W = 3 KW/h'lik elektrik üreteceksin.

Paneller 12 V ürettiğini düşünürsek ve 24 V'luk aküler kullanılacağını göz önünde bulundurursak

3000/24= 125A'i taşıyacak bir akü mekanizmasını seri bağlaman gerekiyor.

Sonrası invertör... Invertor öyle kolay birşey değil. Ama kolay olmaması ile birlikte yapılmak istenen invertörün değerler ile alakası vardır. İçinde kullanılacak devre elemanları güç'e göre hareket eder.

Ben senin yerinde olsam, sıkıntıya sokmam kendimi gücü hesaplayıp sonrasında iş yapardım. Yoksa uğraştığınla da kalabilirsin ;)
Yani aküden sonra bağlanan invertörün kendi devresini istiyorsun... Tam olarak kullanım alanı nasıl olacak?
Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıt verdi.

Elektronik Seçim yöntemini nasıl karşılıyorsunuz? Türkiye'de yapılmaması için sebepler nedir?

Önce devlete ve hükümete güvenin tam olması gerekir. Arkasından bunlar kolay...
Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıt verdi.

E-ticaret paketi önerileriniz nelerdir?

Biraz alışkanlıklara ve bilgiye bağlı diyebiliriz. Bununla beraber yazılımı ne kadar bildiğiniz ile de doğru orantılı. Mesela çok kaliteli olmadığına inansamda ben opencart kullanıyorum. Kolay düzenliyorum ve SEO'da da eğer ayarlarını doğru yaparsanız net cevapta alabilirsiniz.

Ama prestashop'ta iyidir. Tavsiye edilir ve SEO konusunda da iyidir.
Eylül 2014

Ali Dindarİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıt verdi.

Motorlar ile pompalar arasında nasıl bir fark var?

Kısaca söyleyeyim...

Su Değirmenleri pompa motorlarıdır.
Rüzgar Enerjisi panelleri normal motorlardır.
Eylül 2014

Ali Dindar bir yanıt verdi.

Gelecekte yapay zeka insan zekasından daha kuvvetli olacak deniliyor? Burada tasarlanan, tasarlayandan nasıl daha kuvvetli (zeki) olabilir ki?

Zor bir kavram olarak görülebilir fakat ihtimalini de vermek gerekir.

Üniversitelerin birbirinden sağlam psikopatları yetiştirdiğini göz önünde bulundurursak ve bu genç beyinler tarafından hazırlanacak olan yapay zeka ürünleri tüm olasılıkları içine yüklediğiniz zaman doğru bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Olayı en basit şöyle düşünün... Dünya satranç şampiyonu Magnus Carslen dahi bilgisayara karşı yenildiğini göz önünde bulundurun. Çünkü tek bir beyin, onlarca beyine karşı yarıştığını göz önünde bulundurabiliriz. Burada önemli olan eğer yapay zeka tüm olasılıkları değerlendirebilecek şekilde programlanabilirse, evet bir zekadan daha kuvvetli olabilir. Diğer mevzulardan bahsedersek, şu arıza bozulma v. B. Olayları, o her zaman olur. Küçük bir teknik arızadır diyebiliriz.

Son olaran şunu unutmayalım... Soruda "tasarlayan" denilmiş... İyi bir yapay zeka bir kişi tarafından tasarlanmaz. Bir çok "Tasarlayanlar" tarafından yapılır ve hayata geçirilir.
Daha Fazla