Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sometimes you win, sometimes you learn... Natural Born Anarchist.. 14 yaşından beri kahvenin gücüne inanıyor. :)

Şubat 15 - 14:48

Birkan Aydin bir yanıta alt yorum yaptı

Buranın beyin fırtınasına bayılıyorum :) akşam deneyeceğim :)
1. YÖNTEM: GÖRSEL İNCELEME
 • Bir altının gerçekliğini ölçmek için öncelikle elinize almalısınız. Halkanın içinde yazılanlara bakmalısınız. Orijinal altınlarda halka içlerinde üretici sertifikası damgası ve altının kaç karat olduğu yazar. Bu uygulamada bir büyüteç işinizi kolaylaştırır. Eğer altın kullanılmış bir altınsa orijinal olup da içindekiler zamanla aşınmış veya silinmiş olabilir. Bu durumda diğer kriterlere bakmanız gerekebilir. Altın
 • Dikkatinizi çeken bir renk değişimi olup olmadığına bakın. Saf altında renk değişimi olmaz. Altın
2. YÖNTEM: ISIRMA TESTİ
 • Evet, filmlerde altınların orijinal olup olmadığını test etmek için altını dişlerine alıp sıkan amcanın hareketi doğru!
 • Altın takıyı dişlerinize alın ve orta basınçta ısırın.
 • Altın
 • Sıktıktan sonra altını inceleyin. Saf altın bu şiddette sıkıldığında dişten girintili çıkıntılı izler taşır.
3. YÖNTEM: MIKNATIS TESTİ
 • Mıknatıs testi de geçerlidir fakat tek başına yeterli olmayabilir. Diğerleriyle birlikte değerlendirmeli. Bir mıknatısı alın ve altın takıya tutun. Eğer mıknatıs takıyı kendine doğru çekiyorsa takınız sahte olabilir. Çünkü altın manyetik bir madde değildir. Altın
4. YÖNTEM: YOĞUNLUK TESTİ
 • Altın, özgül ağırlığı yüksek olan bir element. Orijinal bir altın takı, aynı boyutta ve hacimde bir sahte takıdan daha ağırdır. Hassas bir terazi kullanarak ağırlığı ölçün ve diğer takılarla karşılaştırın. Altın
5. YÖNTEM: SERAMİK TABAK
 • Seramik bir tabak alın. Test sonucu seramik yüzeyin kirlenme ihtimali olduğu için kullanmadığınız bir eşya olsun.
 • Altın
 • Altın takınızı bu seramik yüzeye sürtün. Eğer siyah çizgi oluşursa altın takınız gerçek değildir. Altın
6. YÖNTEM: NİTRİK ASİT TESTİ
 • Çelik bir kaba altın takınızı bırakın. Altın
 • Üzerine bir damla nitrik asit ekleyin.
 • Altın
 • Altının reaksiyon durumunu gözleyin. Eğer bir reaksiyon yoksa altınınız gerçektir:Altın
 • Yeşil renkli bir reaksiyon meydana gelirse takınız kaplamalı bir metaldir. Sarı renkli ise pirinçtir. Altın
 • Eğer süt rengi bir reaksiyon ortaya çıkarsa takınız altın kaplamalı gümüştür. Altın
Ocak 29 - 10:15

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Evrim teorisi daha çok biyolojik ve bilimsel oluşumla ilgili ve çok mantıklı şeylerin olduğu bir teori iken neden biz işin din kısmına bağlayarak çok karşı çıkılan bir teori durumuna düşürdük?

Çünkü çoğu insan hem dini yanlış biliyor hem evrimi. Evrim yaratıcıyı yok saymaz. Canlı çeşitliliğinin nihayetinde tek bir canlıdan gelişerek devam ettiğini söyler ve ayrıca evrim bitmiş değildir hala devam ediyor!!! Evrime körü körüne karşı çıkanları anlamıyorum çünkü sperm+yumurtadan 9 ayda nasıl koskoca insan meydana geliyorsa, milyonlarca yılda gelişerek insan haline dönmesi hiçte mantıksızca değil. Asıl şaşılası şey 9 aylık evrim :) Ata canlı nereden gelmiş? Bunun cevabı yok.

Din tarafında ise hiçbir ayette ilk insandan bahsedilmez. Hatta şöyle bir ayet var; Allah "Ben yeryüzünde halife(insan demiyor) yaratacağım" diyor meleklerde "Sen yeryüzünde kan dökecek birilerini mi yaratacaksın... " diyor. Şimdi gaybı yalnız Allah bilir, melekler yeryüzünde kan dökecek birisi olacağını nereden biliyor, yoksa yeryüzünde birileri mi mevcut? Benim anlayışım bu şekilde. Ne evrim reddeder yaratıcıyı ne de islam evrimi reddeder.
Ocak 25 - 14:03

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Albasması ya da karabasan nasıl gerçekleşir?

Karabasan, merkezi sinir sisteminin yavaşlama durumudur narkoz durumu diyebiliriz. Geçmesi için sinir sisteminin eski haline gelmesi gerekir. Karabasan durumunda korkuyorsanız gözünüzü açmayınız elleriniz kenetliyse açılana kadar sakince bekleyiniz biri hareket ettiriyormuş agibi hissedeceksiniz 5 dakika içinde kendinize geleceksinizdir.
Ocak 25 - 14:02

Birkan Aydin bir yanıta alt yorum yaptı

Şiir yazmak görmeni sağlayacaktır. Detayları gördüğünde nedenlerini araştırma gereksinimi duyabilirsin. Hepimiz ağaca bakarız ama aynı şeyleri göremeyiz. Şiir yazarak ağaçta yorgun bir dede görebileceğin gibi, yine aynı ağaca bakarak üzerinde yaşayan canlıları görebilirsin. Belki o canlılardan biri sana bilimi sevdirebilir. Bilimin bir sürü alt kategorisi var. Hangisini sevmek istiyorsun. Belki de bilimsel zımbırtılar senin ilgini çekmeyecek, sözel de daha iyisindir. Belki de sadece şiir yazman yeterli olacak.
Belki şiir yazmalısın.
Ocak 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Ocak 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Bir yazılımcı isen bugüne kadar kaç bin satır kod yazdın?

Minumum 1000 satırdan oluşan 100'e yakın küçük küçük programım vardı. Buradan bi 100.000 satır ediyor. Ölüsü 50.000 satırdan da 3 proje var. Yani ortalama olarak. 250.000 satırı zorlamış hatta dahil edemediğim irili ufaklı projeler ile birlikte 300.000'i geçmiş olmam ihtimaller dahilinde... Fakat bu sanılmasın ki çok kod çok bilgi... Birde yazıp yazıp silinenlerden bahsedersek. 1 milyon sınırına ulaşmış dahi olabilirim :)
Ocak 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Beyinden veri çekme işlemi nasıl yapılabilir? Bu alanda bilimsel çalışmalar ne durumda?

Beyinden veri çekme işleminde, ne düşündüğünü kelime kelime dökebilecek bir sistem henüz geliştirilmedi fakat, Korktuğunu, heyecanlandığını ya da yalan söylediğini vb durumları anlayabiliyorlar. Buda şu şekilde gerçekleşiyor. Beynin her bölümünün farklı bir işlevi var ve buradaki hareketliliği ölçerek ne hissettiğin gözlemlenebiliyor. Beyin haritasını çıkarmak için yıllardır çalışılıyor ve halen tamamlanmış değil. Blue Brain Project 2023 'de tamamlanmayı hedefliyor. İşte o zaman işler birazcık daha karmaşık bir hal alacak diye düşünüyorum. Beyin haritası tamamlanmış ve simule edilebilir konumda olacak. İşte o zaman yeni bir çağa giriyor olacağız :)
Aralık 2016

Birkan Aydin yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2016

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Yazılım öğrenmeye nerden başlamak gerek hangi dillerle çalışmak gerekir öneriniz var mı? İyi bir yazılımcı olabilmek için bu konuda ne kadar süre çalışılmalı?

Diğer meslektaşlarıma ek olarak şunu eklemek isterim. Yazılım kendi içerisinde bir derya, bir çok alanı var ve bu alanların her ne kadar mantığı birbirine yakın olsa da farklılıklar göstermektedir. Öncelikle kendinize bir alan seçerek başlamalısınız. Web app mi, masaüstü uygulama mı, mobil mi, database mi, plc mi ne kodlamak istediğinize karar vermelisiniz. Dil seçiminizi ancak bu karar doğrultusunda verebilirsiniz. Robot yapmak istemekle, web uygulaması geliştirmek olaylara farklı açılardan bakmanızı gerektirecektir. Uğur Çakır (@ugurcakir) ve Ceyhun Çakar (@ceyhuncakar)'ın görüşlerine aynen katılıyorum. Yazılım temelinde soru sorarak sorun yaratmak ve bu sorunlara çözüm üretmekten ibarettir. Yazılıma bence doğru soruları sorarak başlamalısın ki buna algoritma deniliyor. Doğru soruları sorabilmek içinde, uzun süreler boyunca yanlış sorulara çözüm üretmek zorunda kalacaksın. Doğru algoritmayı kurabildiğin sürece, yazılım dillerine adaptasyonun çok kısa olacaktır. Masadan bardağı al ve mutfağa götür işinde, masa var mı? Varsa hangi masa? O masanın üzerinde bardak var mı? Varsa alınabilir mi sorularını sorabildiğin zaman iyi bir yazılımcı olma yolunda emin adımlarla gidiyorsun demektir. Bu uzun bir süreçtir ve devamlılığını koruyabildiğin sürece başarısız olman imkansıza yakındır. Şimdiden başarılar dilerim.
Aralık 2016

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Yazılım öğrenmeye nerden başlamak gerek hangi dillerle çalışmak gerekir öneriniz var mı? İyi bir yazılımcı olabilmek için bu konuda ne kadar süre çalışılmalı?

Yazılım diliyle programcılık öğrenmek çok zor ve gereksiz bir iştir. Ben mesela bu hatayı yaptım gerçi beni yönlendiren kimse yoktu, burda ise çok değerli arkadaşlar var o yüzden şanslısın. Şimdi bu işin ilkin mantığını öğreneceksin, mantığını bilip herhangi bir dili öğrenen programcı 3 ay içinde hiç bilmediği bir dili rahatlıkla öğrenebilir çünkü mantık üç aşağı beş yukarı aynıdır. O yüzden sana tavsiyem goo.gl/x61kk7 (Kerem Köseoğlu - Programcılık Mantığı)burdaki kitaptır. Kitaplar ve yazarları konusunda hatırı sayılır miktarda bilgim var ve bu kitap gibisi yoktur başlangıç için. Mantığı anlatırken aynı zamanda kodlarıda görürsün. Dört ayrı dilde yazmış örneklerini
Aralık 2016

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Yandex arama motoru google'a gerçek bir rakip olabilir mi?

Yandex'in bir çok hizmetinin kayda değer olduğunu düşünüyorum. İlk başlardaki virüs gibi kullanıcının onayını almadan yayılma politikasını uygulamamış olsaydı çok daha emin adımlarla yükselmiş olacaktı. İlk başlarda ki yanlış politikalarından dolayı yandex'i çok fazla güvenli bulmuyorum hatta bir nebze kendilerini dolandırıcı olarak görüyorum. Umarım insanlar üzerindeki bu algılarını zaman içerisinde değiştirebilirler.
Aralık 2016

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Gözlemlerime göre inploid'e üye olan bir kullanıcı bir süre takılıp bırakıyor. Yeni kullanıcılar geliyor ve bir süre sonra onlar da değişiyor. Sebebi ne olabilir bunun?

Bu konuda bizim kendi ölçümlerimiz ve istatistiklerimiz bahsettiğinizden oldukça farklı. Kullanıcılarımız; sistemden çıkmıyor, daha çok okumaya ve bilgi akışını takip etmeye yöneliyor. Bu durumda yanıt verme konusunda daha seçici oluyorlar ama yanıt verme konusunda kendilerini tamamı ile geri çekmiyorlar. Buna ek olarak; kullanıcılarımızın bizimle beraber geliştiğini ve kendilerini de sisteme bir şekilde adapte ederken kendi yanıt ve yazım kalitelerini zaman içerisinde pozitif anlamda değiştirdiklerini de gözlem ve ölçümlerimizden yola çıkarak övünerek söyleyebilirim. Bu bizi, aslında inploid'in kullanıcılarımızın hayatında olumlu bir yeri olduğuna ya da böyle bir yer edinebildiğine dair bir sonuca götürüyor ki bu da önemli motivasyon kaynaklarımızdan.

Açıklamanızda yazdığınız soru kalmaması durumuna gelince; sistemde soru sayısı zamanla artıyor ve artma hızı da artıyor ancak meslek ve ilgi alanlarınızla ilgili olarak soru az bulunuyor olabilir. Bu da aktivitenizdeki faaliyetlere yansır. Yanıtlarından etkilendiğiniz kullanıcıları takip ederek veya daha farklı ilgi alanlarınızı da içeren konuları takip etmeye başlayarak bahsettiğiniz durumdan çıkabilirsiniz. Burada kastettiğim elbette ki her konuyu takip etmek değildir, ilgi alanlarınıza giren konulardır.

Biz; en başından beri sistemi sizler için geliştirdiğimizden; eksikleri konusunda sizlerin düşüncelerini, önerilerini severek dinlemek isteriz. Bahsettiğiniz durumun nedenlerinin neler olabileceğini ya da en azından sizde dahi bu düşüncenin neden oluştuğunu düşünmek ve buna çözüm üretmek bizim açımızdan da sistem açısından da faydalı olacaktır.
Aralık 2016

Birkan Aydin  bu yazıyı beğendi:

Yazılım Geliştirme Yöntemi Olarak Kanban ve Kullanılma Sebepleri | Sadık Dereköy

Kanban iş akışının devamlılığını ve sürekli teslimatı, çıktıyı vurgulamaktadır. Anlık olarak sürecin bir adımıyla ilgili yapılan işlerin sayısını kısıtlayarak akışın tıkanmamasını sağlamaya çalışır. Organizasyonlarda süreçleri görsel hale getirerek , israfı önleyerek üretkenliği artıran 2. nesil çevik (Agile) yöntem olarak da adlandırabiliriz... sadikderekoy.com/2016/12/yazlm-gelistirm...
Aralık 2016

Birkan Aydin bir yanıta alt yorum yaptı

İlerleyiş önemli. Başarılarınızın devamını dilerim. Umarım başka bir meslektaşımıza yardımcı oluruz :)
Mantık, senin sabit olarak vermiş olduğun bir adresi (http ya da ftp)yazılım her açıldığında kontrol eder ve yeni sürümünü gördüğünde sadece yeni ya da değişen dosyaları indirerek yazılımı güncel haliyle çalıştırır. Eski sürümlere geçiş imkanı sağlar. Setup işleriyle uğraşmana gerek kalmaz. Proje üzerinde sağ tık> publish yaptığında adımları takip etmen yeterli olacaktır. Kullanımı oldukça basittir.
Aralık 2016

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

ClickOnce ile uygulama dağıtımı nasıl gerçekleştirilir?

Mantık, senin sabit olarak vermiş olduğun bir adresi (http ya da ftp)yazılım her açıldığında kontrol eder ve yeni sürümünü gördüğünde sadece yeni ya da değişen dosyaları indirerek yazılımı güncel haliyle çalıştırır. Eski sürümlere geçiş imkanı sağlar. Setup işleriyle uğraşmana gerek kalmaz. Proje üzerinde sağ tık> publish yaptığında adımları takip etmen yeterli olacaktır. Kullanımı oldukça basittir.
Aralık 2016

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Google arama sonuçlarındaki ülke bazlı farklılığı nasıl gideririm?

İnternet tarayıcınızın arama kutusuna google.com/ncr yazarsanız (ncr=no country redirect) otomatik olarak google.com'a yönlendirilirsiniz. Bunu kalıcı olarak gerçekleştirmek için ana arama sayfanızı google.com/ncr olarak değiştirmelisiniz.
Aralık 2016

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Akvaryum bakımı nasıl yapılır?

Akvaryumun bakım periyotları, kullanmış olduğunuz filtreye, tankın hacmine , içerisinde bulunan canlı türlerine ve popülasyonuna göre yapılmaktadır. Akvaryum bakımı ile ilgili detaylı bilgileri akvaryum.com adresli siteden öğrenebilirsiniz. Akvaryum hobisine başladıktan sonra aslında akvaryumun sadece balık beslemek demek olmadığını daha net anlıyorsunuz ki bakım olayı suyun kimsayal dengede tutulması, bakterinin önemi, suyun ideal ısısı vb gibi bir sürü parametresi var.
Aralık 2016

Birkan Aydin bir yanıta alt yorum yaptı

iphone kullanıyorum ve iBooks ile okuyorum çok memnunum. Mesleki kitaplardan sadece pdf formatında bir iki tane var onlarında tadı tuzu olmuyor. Epub formatlı dosyalar için geçerli söylediklerim. İlk başlarda e-book olayına çok karşıydım fakat efsane "Vakıf Serisi" nin basımının 7 yıl önce durduğunu öğrenince mecbur e-book'tan okumak zorunda kaldım. Eşsiz bir deneyimdi :) Şimdi okumalık olarak adlandırdığım kitapları iBook üzerinden okumaya gayret ediyorum. Mesleki kitaplarda denemedim zira onları ele alıp kurcalamak daha çok hoşuma gidiyor. Onlar okumalık değilde daha çok çalışmalık oldukları için :)
E-book'ta işaretlemek ve bu işaretli kısımların notlarını tutmak çok kolay ve sağlıklı oluyor. Normal kitaplarda da benim çözümüm kitapla birlikte sarı renkli bir işaretleyici (marker şu fosforlu olanlarından) taşımam oluyor. Not almak istediğim yerleri bu işaretleyici ile çiziyorum. Kitabı komple bitirdikten sonra da sayfalara hızlıca göz atıp işaretlediğim yerleri tekrar okuyorum. Deftere yazmaya çalıştım bir süre ama daha sonradan bu iş bana çok hammaliyetli geldiği için bıraktım. Şimdi notlarımı bilgisayar üzerinde tutup, etiketleyebileceğim ve lazım olduğunda daha hızlı ulaşabileceğim bir sistem arıyorum. Evernote vb gibi. . .
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

1907 Kişi   149 Soru

İş Hayatı

2360 Kişi   325 Soru

Girişimcilik

3505 Kişi   359 Soru

MsSQL (Microsoft SQL Server)

110 Kişi   47 Soru

Masaüstü Yazılımı

63 Kişi   39 Soru

Bilgisayar Yazılımı

92 Kişi   69 Soru

ASP.NET

267 Kişi   142 Soru

.NET

1335 Kişi   87 Soru

Yazılım

2965 Kişi   551 Soru

Yazılım Geliştirme

1191 Kişi   185 Soru

Bilgisayar

2548 Kişi   439 Soru

Kitaplar

2959 Kişi   267 Soru

İnternet Güvenliği

197 Kişi   40 Soru

Teknoloji

1878 Kişi   578 Soru

Hack

30 Kişi   24 Soru

Web Yazılımı

578 Kişi   233 Soru

Web Teknolojileri

55 Kişi   51 Soru

Psikoloji

2738 Kişi   955 Soru

Web Siteleri

3094 Kişi   264 Soru

Programlama

776 Kişi   230 Soru

Microsoft Visual Studio

121 Kişi   37 Soru

Asp.net MVC

97 Kişi   51 Soru

ASP.NET Frameworks

20 Kişi   12 Soru

Javascript

224 Kişi   51 Soru

JSON

7 Kişi   3 Soru

Javascript Frameworks

34 Kişi   5 Soru

HP

11 Kişi   4 Soru

Windows Server 2012

6 Kişi   5 Soru

Ticari Programlar

7 Kişi   2 Soru

Veritabanı

90 Kişi   39 Soru