Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sometimes you win, sometimes you learn... Natural Born Anarchist.. 14 yaşından beri kahvenin gücüne inanıyor. :)

Nisan 26 - 22:35

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

'İnsan doğaya hakimdir' tezini kanıtlayacak önemli örnekler nelerdir?

Kozmik takvime baktığımızda,evrimagaci.org/fotograf/112/5652 biz daha çok yeniyiz. Doğa henüz bizi fark etmemiş bile olabilir.
Nisan 26 - 22:27

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

'İnsan doğaya hakimdir' tezini kanıtlayacak önemli örnekler nelerdir?

İnsan doğaya hakim olamaz sadece ukalalık yapabilir ve yaptı da. Ne oldu? Dengeyi bozdu ama doğa bundan zararlı çıkmaz insan çıkar. Ozon tabakası tamamı ile yok olduğunda, buzullar tamamı ile eridiğinde insanoğlunun da sonu gelecek ve binlerce yıl sonra doğa tekrar kendini yenileyecek. Bu her zaman böyle oldu. Göktaşı çarpmaları, süpernova patlamaları, manyetizmanın değişmesi vs. ne başına gelmedi ki doğanın ama herseferinde kendini yeniledi. Bir de şu açıdan bakmak lazım doğa olmadan insan yaşayabilir mi, insan olmadan doğa yaşayabilir mi?
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Makineler düşünebilir mi?

İnsanoğlu henüz bilinç denilen şeyin ne olduğunu açıklayamadığı için, bunu başka alanlara aktarması teknik olarak mümkün değil. Yani sonuç olarak, makineler henüz düşünemez.
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Köy tavuğu yumurtasını, gezen tavuk yumurtası olarak değerlendirerek şu cevapları verebilirim. Her tavuk yaklaşık 2 yıl verimli yumurtalama yapar. Dışarıdan yem vermeme gibi bir olasılığınız maalasef çiftlik için yok çünkü hayvanların veririmliliğinin ve sağlığının büyük bir kısmı yemlere bağlıdır. Takip edecek olduğunuz FCR değerlerinde yem önemli bir parametredir ancak kendi yeminizi üretmeyi deneyebilirsiniz ki bu da çok masraflıdır. Masraflarınızın %70'lik bir kısmını yem oluşturacak. Hijyen koşullarının sağlanamaması durumunda 10 bin tavuklu bir çiftlikte, ilk hayvandan son hayvana hastalığın yayılışı 30 dakika kadar sürüyor. Kümesi bir anda kaybedebilirsiniz. Ayrıca, tarım bakanlığı yönetmeliğinde, yaygın hastalık bulunan bir çiftliğin 50 km çapındaki tüm kanatlılar telef ediliyor. Hastalık sizin kümesinizde olmasa dahi, komşu çiftlikte oluşursa, tarım bakanlığı tüm hayvanlarınızı gaz odasına alıp, kireçle birlikte gömüyor (gezen tavuk oldukları için bu hastalığı diğer kuşların dışkılarından dahi kapma ihtimalleri yüksek). Yumurtacılığın zor kısımlarından birisi de günlük dağıtım ağınızın olması, kimse gelip çiftliğinizden yumurta almayacaktır. Eğer böyle bir teklif ile gelen olursa da değerinin çok altında bir teklif sunacaktır. Her pazartesi günü, yumurta fiyatları yumurta borsası adı altında bildirilmektedir. Takip etmelisiniz. Bu kadar çok risk olmasına rağmen gezen tavuk yumurtacılığının kârı yüksektir. Kişisel tavsiyem böyle bir yatırım yapacaksanız, tüm paranızı tek bir çiftlik yerine, farklı lokasyonlarda (min 50 km farkla) iki çiftlik arasında bölmenizdir.
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

İnsan zekası genetik metodlarla geliştirilebilir mi?

Harari "Homo Deus" kitabında bunun yakın tarihte gerçekleşeceğinden bahsediyor. İlgini çekebilir.
Nisan 2017

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

YILMAZ ÖZDİL ' in bu konuyla ilgili bir tespiti vardır:''sağ-sol, ideoloji meselesi filan değildir aslında yaşananlar.. . “Gençliğini yaşayamamış insanlar” tarafından yönetiliyor Türkiye... '' der.Sözüm yanlış anlaşılmasın.Lider olmak : anlayışı, hoşgörüyü, yapılan hataları düzeltmeyi gerektirir. ÇAPULCU demekle , tokat atmakla lider olunmaz. Şeyh Edebalinin sözleri aklınıza gelsin :''... "Ey oğul! Artık Beysin...
Bundan sonra öfke bize, gönül almak sana...
Suçlamak bize, katlanmak sana...
Acizlik bize, yanılgı bize, hoş görme sana...
Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize, adalet sana...
Kötü göz, som ağız, haksız yorum bize, bağışlamak sana...
Ey oğul!
Bundan sonra bölmek bize, bütünlemek sana...
Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana... '' diye devam eder. Özetlersek en başta gençleri olmak üzere , insanları anlamaktır. Bu anlayıştan yoksun olan bir insan lider olamaz.

Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Üniversite bitirdim. Hayalim yok, hedefim yok, hayata dair planlarım yok, hayat nereye sürüklerse oraya gidiyorum. Motivasyon cümleleri haricinde bu durumdan nasıl kurtulurum?

Eline bir kitap al ve yürü, ayaklarında derman kalmayınca otur ve o kitabı oku, uykun geldiğini hissettiğinde kalk ve tekrar yürü... Bir hedef buluncaya kadar bu döngüde kal. Film, dizi, pc, youtube, ps gibi şeylerden uzak dur. Onlar daha önce hayal edilmişleri gösterecektir. Yürümek sana iyi gelecek. Tecrübeyle sabittir. 15 km yürürken düşünecek çok zamanın ve çok şeyin oluyor. Bu süreç içerisinde kendine bir çözüm bulabileceğine inanıyorum.
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

İnsanları yönetmek istiyorum ama küçük çaplı, günlük hayatta. Hep yönlendirilen tarafım, ikna yeteneğim düşük. Hangi kitapları okuyup kendimi ne yönde geliştirmem gerekiyor?

İnsanları yönetmek ve yönlendirmek için, o konuda yetkin olman yani bilgili olman gerekir. Kişi bir konuda kendisinden daha bilgili olduğunu düşündüğü bir alanda tavsiyede bulunamaz ve bu çok doğaldır. Eğer yönlendirmeden kastın, bir bardak su getir ise, buna bu benim işim ya da sorunum değil. Kendi suyunu kendin al diyebilirsin. Bu kişi patronunda olabilir. Karakterini zedeleyecek bir şey yapmıyorsan, yönerge almak kötü bir şey değildir. Deneyim kazanmanı sağlar. Bunları yönerge olarak değil, tavsiye ya da tecrübe aktarımı olarak aldığını gönül rahatlığı ile düşünebilirsin. Konu üzerinde uzmanlaştıkça, sende insanlara tavsiyeler verebilirsin. Tecrübe aktarımında bulunabilirsin. Eğer iyi niyetinden istifade edildiğini düşünüyorsan, iş tanımını ve kapsamını tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim.
Nisan 2017

Birkan AydinSiyaset (Türkiye) konu başlığını takip etmeye başladı.

Siyaset (Türkiye)

Siyaset veya Politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At Bakı...

Nisan 2017

Birkan AydinReferandum konu başlığını takip etmeye başladı.

Referandum

Referandum ya da plebisit; anayasa değişikliği, yasaların kabulu gibi bazı önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan o...

Nisan 2017

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Sigara nasıl bırakılır?

Kafa ve irade diyorum başka hiç bir neden kabul etmiyorum.
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Sigara nasıl bırakılır?

Ben bıraktım diyemem ama ayda yılda bire düştü diyebileceğim bir yöntemim var. Kendine tek bir soru sorman gerekiyor. "Ben kendi iradesine hakim olamayacak kadar aciz birisi miyim? " Bu soruya kendi kendine evet cevabını vermek gerçekten çok zor oluyor. Bu soruyu kendine sormayı alışkanlık haline getirdiğinde, hayat daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden başarılar dilerim.
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Bir insan ne zaman olgun bir ruh haline ve düşünce yapısına sahip olur ve bunların olabilmesi için illa hayatın acımasız yüzünü görmesi mi gerekmektedir?

Ray Kruzweil, "Bir Zihin Yaratmak" adlı kitabında, karakterin 25 yaşında tamamlandığını belirtir. Bunu beynin gelişiminin 25 yaşına kadar devam ediyor olması ile ilişkilendirir. Olgun ruh hali ve düşünce yapısına baktığımızda, 18 ile 25 yaşları arasında kişinin hayata bakış açısında köklü değişikliklerin olduğunu gözlemleyebiliriz. Din ve ahlak anlayışlarının da 18-25 yaşları arasında değiştiğini gözlemleyebiliyorum. Hayatın acımasız yüzünü görmenin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bu mantık ile baktığımızda, hayatında olumsuzluklarla karşılaşmamış kişilerin vicdan sahibi olmaması gerekirdi. Etik kavramının hayatın bize yaşattıklarıyla değil, hayata farklı şekillerde değerlendirebilmiş olmamıza bağlıyorum. Hayatın acımasız yüzünü görmemize gerek yok, hayatın acımasız yüzünü gören kişiler yerine kendimizi koyup, empati denilen şeyi yaparak, olayları farklı değerlendirebiliriz. Empati sayesinde henüz olaylar yaşanmadan önlemler alabilir ya da kendimize bir savunma oluşturabiliriz. Düşünce yapısının sürekli değişebileceğine inanıyorum. Olgun kişi tanımının bir çerçevesi olduğunu düşünmüyorum. Bu kültüre bağlı olarak değişebilecek bir durumdur. Hayat bir süreçtir ve değişim kaçınılmazdır.
Mart 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Ülkemizin eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin köklü ve uzun ömürlü olamamasını göz önüne aldığımızda öğrencilerden başarılı olmalarını beklemek gerçeği yansıtır mı?

Benim ütopik ülkemde, milli eğitim bakanı Ahmet Naç. Gölge adlı kitabında, ülkemizdeki eğitim seviyesinin neden çok düşük olduğunu basitçe anlatmış. "Çocuklarımıza güvenmiyoruz. " Bir şeyleri başarabileceklerine olan inancımız yok. Dayıyoruz ezberi, yapıyoruz çocukların ödevlerini, sonra bu çocuklar neden hiç zora gelemiyor. Hayatında hiç zor görmemiş ki, nereden bilsin.
Mart 2017

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Geçen yılın verilerinden yola çıkarak Türkiye'de 11 milyar dolarlık bir yazılım sektörü olduğunu söylüyorlar. Bu da Türkiye'nin geçen sene ki bütçesinin 1/40'na denk geliyor. Muazzam bir sayı fakat bu kadar para servislere, lisans ücretlerine, outsource işlere, bakımlara vs gidiyor çünkü ortada adam gibi bir ar-ge göremiyorum. Firmaların ezici çoğunluğu ürünü customize ederek kullanıyor, sıfırdan yazmak yok. Bazı durumlarda elbette sıfırdan yazılması mantıksızdır ama siz aylık bir kaç milyon dolar ciro yapıyorsanız ve hazır bir ürünü customize edip kullanıyorsanız, yarın öbür gün ürünün yeni versiyonu çıktığında güncelleme yapamazsınız çünkü customize ettiğiniz yerleri ne yapacaksınız? Bu durum Türkiye'de ki kurumsal firmaların hepsinde var deseniz çok yanılmazsınız. Ar-ge yok, kendi geliştirme yok.

Türkiye'de kaç kişi test kodu yazıyor? Yazmıyorlar çünkü iş kültürümüzde yok. İngiltere'de ki bir firmaya başvuruyorsun adam sana şu şu testleri biliyor musun diyor listenin sonu yok. Biz de unit test yazan test konusunda tanrı oluyor çünkü yazan sayısı 100 programcıda 5 falandır belki daha az. Adamlarda test yaklaşımlarının yanında test ekibinin kullandığı araçlar oluyor. Senin kodunu alıyorlar tool'a veriyorlar, tool'da işte burdaki fonksiyonu şu şekilde daha iyi yazabilirdin, şu şu variable'lar gereksiz gibi çıktılar veriyor. Onlarla aramızda resmen uçurum var.

Adamlar şu problem için go dilini kullanmışlar, bu problem için jpyhton kullanmışlar diyosun, el cevap: Adamlar heyecan arıyor abi! Neden böyle çünkü derinlemesine öğrenme yok. Framework programcılığı var bizde.

C# yada java'nın herşeye yetebileceğini düşünüyorlar çünkü hep vasat işlerle uğraşıyoruz. Halbuki C# ve java ikisi de imperative stilde programlama dilleridir. Imperative, declarative,functional paradigm'daki dillerden bir tanesi bilmenin yanı sıra diğerlerinin de en azından hangi sorunlara çözüm olarak geliştirildiğini bilmek gerekir.
Mart 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Türkiye'de bahsi geçen yazılım sektörü, veriyi al, veriyi işle, veriyi gösterden ibarettir. Yerli bir fizik motorumuz yoktur, yerli bir yapay zekamız yoktur, yerli bir programlama dilimiz yoktur, %100 yerli bir donanımımız dahi yoktur. Devlet desteği konusunda, herhangi bir teknokentte değilsen, %40 vergi, geri kalan paradan da gelir vergisi, Spotaj.. Pek fazla destek olduklarını söyleyemem. Onca üniversite, onca bilgisayar mühendisi, onca bilgisayar programcısı varken, eğitilmek üzere eleman arayan firmaların olması içler acısıdır. Bu çocukların okuldan eğitilmiş olarak çıkmaları gerekirdi.
Yazılım şirketlerinin en büyük sıkıntılarından birisi, müşterilerin yabancı sevdalısı olmaları diyebilirim. Diğer sektörlerde de olduğu gibi, biz kimiz ki o adamlar kadar iyi yapalım. Başımız ağrımasın, almanlardan alalım düşüncesindeler. Türkiye'de yazılım can çekişiyor, geleceğinin de pek parlak olmadığını düşünüyorum.
Mart 2017

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Yazılım sektörü, büyük oranda vasfa dayandığı için, diğer sektörlerden örneğin tesktil veya bankacılıktan çalışan açısından çok daha temiz bir sektör. Bununla beraber, dünya ile karşılaştırırsak hatta yalnızca Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan veya gelişmemiş ülkelerle karşılaştırıldığında bile (örneğin Hindistan) durum çok iyi değil. Temel bilimlerin ve özellikle yazılımın dayanağı olan matematiğin gözden düşmesini göz önünde bulundurursak (hem lisede din derslerine yer açılması için matematik ve temel bilimlerin azaltılması, hem üniversitede mat. Ve temel bilimlerden desteklerin çekilmesi) kısa vadede yazılım sektörü kötüye gidecektir.

Tarihten de çok iyi bildiğimiz gibi bilimden sırt çevirmenin ağır bedelleri vardır ve bunu ülkece ödeyeceğiz.
Mart 2017

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Bilimi sevmek için neler yapmalıyım? Nereden başlamalıyım?

Öncelikle "bilim" algısının fen, matematik, uzay araştırmalarından ibaret olması bence değiştirilmesi gereken bir bakış açısı. Eğer ki amacın illa ki bu pozitif bilimleri anlamak ise o ayrı tabi. Bilimsel yaklaşım herhangi bir alanda gerçekleştirilebilir, gerçekleştirilmelidir. Buradan hareketle en önemlisi gündelik hayatında kafanı kurcalayan herhangi bir şey üzerine araştırmaya başlamak bence en basiti. Örneğin; TV'nin neden bu kadar çok izlendiğini mi merak ediyorsun, bunun için bir dolu sosyal teori var bunlarla başla. Ya da internet teknolojileri mi, mantarlar nasıl mı yetişirilir, arabesk müzik Türkiye'de neden bu kadar çok seviliyor vs... Merak meselesi burada yatıyor bence, disiplinleri anlamak, bilimsel yaklaşımı anlayabilmek ve gerekirse onu eleştirebilmek.
Mart 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

'Düşünce' ve 'fikir' arasındaki fark nedir?

Fikir, kafada parlayan ampuldür. Bilinçli yapılamaz. Düşünce ise, kafada parlayan ampulün tartılması, analiz edilmesi ve yorumlanması işidir. Bilinçli olarak yapılır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

1950 Kişi   155 Soru

İş Hayatı

2381 Kişi   325 Soru

Girişimcilik

3533 Kişi   360 Soru

MsSQL (Microsoft SQL Server)

110 Kişi   47 Soru

Masaüstü Yazılımı

63 Kişi   40 Soru

Bilgisayar Yazılımı

93 Kişi   69 Soru

ASP.NET

267 Kişi   142 Soru

.NET

1360 Kişi   87 Soru

Yazılım

3009 Kişi   555 Soru

Yazılım Geliştirme

1196 Kişi   185 Soru

Bilgisayar

2562 Kişi   441 Soru

Kitaplar

2994 Kişi   267 Soru

İnternet Güvenliği

201 Kişi   40 Soru

Teknoloji

1902 Kişi   580 Soru

Hack

30 Kişi   24 Soru

Web Yazılımı

580 Kişi   236 Soru

Web Teknolojileri

55 Kişi   51 Soru

Psikoloji

2772 Kişi   960 Soru

Web Siteleri

3143 Kişi   264 Soru

Programlama

783 Kişi   231 Soru

Microsoft Visual Studio

121 Kişi   37 Soru

Asp.net MVC

97 Kişi   51 Soru

ASP.NET Frameworks

20 Kişi   12 Soru

Javascript

224 Kişi   51 Soru

JSON

7 Kişi   3 Soru

Javascript Frameworks

34 Kişi   5 Soru

HP

11 Kişi   4 Soru

Windows Server 2012

6 Kişi   5 Soru

Ticari Programlar

7 Kişi   2 Soru

Veritabanı

91 Kişi   39 Soru