Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sometimes you win, sometimes you learn... Natural Born Anarchist.. 14 yaşından beri kahvenin gücüne inanıyor. :)

Sal - 00:20

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Tavsiye edebileceğiniz ileri düzey ASP.NET kitapları nelerdir?

Öğrenciyken bir sürü kitap, e-kitap edinmiştim. Yabancı dillerde kaynaklardı çoğu. İş/Proje hayatına geçtiğimde beklediğim gibi olmadı. Bu kitapların pek bir yararını görmedim.

İleri düzey kitap aradığın için temel seviye bildiğini varsayıyorum. Kendi izlediğim yol, bir çok tanıdığım başarılı mühendisin izlediği yol ve sana tavsiye ettiğim yol şu; bir proje belirle kendine. Ne olduğu fark etmez, istersen hesap makinesi yap. Ama yeter ki yap.

Projeye başladıktan sonra kitaplardaki gibi olmadığını göreceksin. Kendin yazman gereken bir algoritma ise ihtiyacın olanı hiç bir kitapta bulamazsın. Kitap sana fonksiyonellik üzerine konular anlatır. Örnekler verir. Neyi öğrenmeye ihtiyacın olduğunu projeye başladığında göreceksin. Öğrenmek gereken şeyi de nokta atışı yaparak öğreneceksin. X konusu ile ilgili kitaplar, tutoriallar, stackoverflow nimeti yardımcı olacak.

Kitap edinmek ve okumak kötü demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Ama 'learning by doing' yönteminin bizim mesleğimizde en eğitici yöntem olduğuna inanıyorum.
Haziran 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Yanına insan oturmasın diye çantası için de otobüste bilet alan kızın çantası mı daha kıymetlidir yoksa beyin yerine taşıdığı oturma organı mı?

Hocam o mantıkla arkadaki dörtlüyü kapatabiliyor muyuz? :) Toplu taşımalarda böyle bir mantık yürütebilen arkadaşın kekine mantar falan koymuşlardır :) Çantayı kenara alıp, belediyeye vermiş olduğu ekstra bilet için teşekkür edip, bir dahaki sefere daha rahat bir yolculuk için taksi kullanmasını tavsiye edip kulaklığı takıp oturmak lazım diye düşünüyorum. Bir de bir süre kek neyim yemesin :)
Haziran 2017

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Hayalperestlik insana ne katar?

Zeka eşliğindeyse mucitlik, yetenek eşliğindeyse sanatçılık, tek başına gelmişse umut ve mutluluk katar.
Haziran 2017

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Visual Studio'da birden fazla proje ile çalışırken tüm projeler için ortak bir image klasörü yapmak mümkün müdür?

Visual Studio'da:

Right Click to a Folder -> Add Existing Item

işlemini yaptığında, bir pencere açılır dosya seçimi için.
O pencerede, "Add" butonuna ek olarak "Add as Link" butonu bulunuyor.


 Microsoft Visual Studio


Bu şekilde, istediğin proje dışı dosyayı projene "Linkleyebilirsin".

Linklenen dosya, projenin içine link olarak dahil edilir ve kaynak dosyadan okunur. Kaynak dosyada bir değişiklik olduğunda tüm linklenmiş projelerde otomatik olarak güncellenmiş olacaktır.
 
Haziran 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Son zamanlarda özellikle büyük şehirlerde bulunan önemli caddelerin başında dilenen Suriye'liler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İyi ve kötü insanlar her zaman her yerde var olacaktır. Kötüleri görerek, bir ülke halkını genellemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Suriyelilerin gelmesiyle artan nüfusun daha ciddi sorunlar yarattığını düşünüyorum. İş verenler bu vatandaşları sigortasız ve karın tokluğuna çalıştırarak, kendi vatandaşlarına en büyük zararı veriyorlar. Açıkçası dilenenlerin bize sadece turistlik açıdan zarar verdiklerini düşünüyorum. İzmir'de gözlemlediğim, tekstil ve ayakkabıcılık sektöründe, çalışanların %70'i yabancı ve çoluk çocuk kaynıyor. Dilenenleri gördüğümde acıyamıyorum. Hepsinin kucağında iki tane çocuk... O çocukları yapabilecek güçleri varsa, çalışacak güçleri de olmalı diye düşünüyorum. Devlet, iş verenleri yaptırım altında tutup denetlemediğinde çok daha ciddi sorunların baş göstereceğine inanıyorum. Suriye vatandaşları içerisinde de iyi ve kötü insanlar var. Kötü insanları sevmiyorum. Çocuklarını dilendiren ailelere yardım etmiyorum. Allah rızası gibi sözlerini duymuyorum bile... Benim bir diğer korkumda bu kitlenin manipüle ediliyor olmasıdır. Konak, alsancak gibi kalabalık yerlede bu çocukların eline verilen boncuk tabancalarla sağa sola sıktıklarını ve kendi aralarında gülüştüklerini görüyorum. Başlarında ne anne var ne de baba... Metro, izban gibi toplu taşıma araçlarında dahi, nasıl davranmaları gerektiğini bilmiyorlar. Toplumun huzurunu kaçırdıkları bir gerçek fakat onlara kızamıyorum çünkü şuan sadece çocuklar... Biz asıl bu çocuklar büyüdüğünde ne yapacağız onu düşünmeliyiz. Hükumet bu çocuklara doğru ve yanlışı ne zaman öğretecek merakla bekliyorum.
Haziran 2017

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Soyağacımı nasıl bulabilirim? Nerelere başvurmalı ve neleri araştırmalıyım?

Soy ağacı hakkında bilmediğim çok şey varmış baya bir araştırma yaptım. Sonra bu içeriğe paratic.com/soy-agaci-nedir-nasil-cikar... denk geldim. Soy ağacı nedir, nasıl çıkarılır ve nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Okumanızı tavsiye ederim.
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

'İnsan doğaya hakimdir' tezini kanıtlayacak önemli örnekler nelerdir?

Kozmik takvime baktığımızda,evrimagaci.org/fotograf/112/5652 biz daha çok yeniyiz. Doğa henüz bizi fark etmemiş bile olabilir.
Nisan 2017

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

'İnsan doğaya hakimdir' tezini kanıtlayacak önemli örnekler nelerdir?

İnsan doğaya hakim olamaz sadece ukalalık yapabilir ve yaptı da. Ne oldu? Dengeyi bozdu ama doğa bundan zararlı çıkmaz insan çıkar. Ozon tabakası tamamı ile yok olduğunda, buzullar tamamı ile eridiğinde insanoğlunun da sonu gelecek ve binlerce yıl sonra doğa tekrar kendini yenileyecek. Bu her zaman böyle oldu. Göktaşı çarpmaları, süpernova patlamaları, manyetizmanın değişmesi vs. ne başına gelmedi ki doğanın ama herseferinde kendini yeniledi. Bir de şu açıdan bakmak lazım doğa olmadan insan yaşayabilir mi, insan olmadan doğa yaşayabilir mi?
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Makineler düşünebilir mi?

İnsanoğlu henüz bilinç denilen şeyin ne olduğunu açıklayamadığı için, bunu başka alanlara aktarması teknik olarak mümkün değil. Yani sonuç olarak, makineler henüz düşünemez.
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Köy tavuğu yumurtasını, gezen tavuk yumurtası olarak değerlendirerek şu cevapları verebilirim. Her tavuk yaklaşık 2 yıl verimli yumurtalama yapar. Dışarıdan yem vermeme gibi bir olasılığınız maalasef çiftlik için yok çünkü hayvanların veririmliliğinin ve sağlığının büyük bir kısmı yemlere bağlıdır. Takip edecek olduğunuz FCR değerlerinde yem önemli bir parametredir ancak kendi yeminizi üretmeyi deneyebilirsiniz ki bu da çok masraflıdır. Masraflarınızın %70'lik bir kısmını yem oluşturacak. Hijyen koşullarının sağlanamaması durumunda 10 bin tavuklu bir çiftlikte, ilk hayvandan son hayvana hastalığın yayılışı 30 dakika kadar sürüyor. Kümesi bir anda kaybedebilirsiniz. Ayrıca, tarım bakanlığı yönetmeliğinde, yaygın hastalık bulunan bir çiftliğin 50 km çapındaki tüm kanatlılar telef ediliyor. Hastalık sizin kümesinizde olmasa dahi, komşu çiftlikte oluşursa, tarım bakanlığı tüm hayvanlarınızı gaz odasına alıp, kireçle birlikte gömüyor (gezen tavuk oldukları için bu hastalığı diğer kuşların dışkılarından dahi kapma ihtimalleri yüksek). Yumurtacılığın zor kısımlarından birisi de günlük dağıtım ağınızın olması, kimse gelip çiftliğinizden yumurta almayacaktır. Eğer böyle bir teklif ile gelen olursa da değerinin çok altında bir teklif sunacaktır. Her pazartesi günü, yumurta fiyatları yumurta borsası adı altında bildirilmektedir. Takip etmelisiniz. Bu kadar çok risk olmasına rağmen gezen tavuk yumurtacılığının kârı yüksektir. Kişisel tavsiyem böyle bir yatırım yapacaksanız, tüm paranızı tek bir çiftlik yerine, farklı lokasyonlarda (min 50 km farkla) iki çiftlik arasında bölmenizdir.
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

İnsan zekası genetik metodlarla geliştirilebilir mi?

Harari "Homo Deus" kitabında bunun yakın tarihte gerçekleşeceğinden bahsediyor. İlgini çekebilir.
Nisan 2017

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

YILMAZ ÖZDİL ' in bu konuyla ilgili bir tespiti vardır:''sağ-sol, ideoloji meselesi filan değildir aslında yaşananlar.. . “Gençliğini yaşayamamış insanlar” tarafından yönetiliyor Türkiye... '' der.Sözüm yanlış anlaşılmasın.Lider olmak : anlayışı, hoşgörüyü, yapılan hataları düzeltmeyi gerektirir. ÇAPULCU demekle , tokat atmakla lider olunmaz. Şeyh Edebalinin sözleri aklınıza gelsin :''... "Ey oğul! Artık Beysin...
Bundan sonra öfke bize, gönül almak sana...
Suçlamak bize, katlanmak sana...
Acizlik bize, yanılgı bize, hoş görme sana...
Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize, adalet sana...
Kötü göz, som ağız, haksız yorum bize, bağışlamak sana...
Ey oğul!
Bundan sonra bölmek bize, bütünlemek sana...
Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana... '' diye devam eder. Özetlersek en başta gençleri olmak üzere , insanları anlamaktır. Bu anlayıştan yoksun olan bir insan lider olamaz.

Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Üniversite bitirdim. Hayalim yok, hedefim yok, hayata dair planlarım yok, hayat nereye sürüklerse oraya gidiyorum. Motivasyon cümleleri haricinde bu durumdan nasıl kurtulurum?

Eline bir kitap al ve yürü, ayaklarında derman kalmayınca otur ve o kitabı oku, uykun geldiğini hissettiğinde kalk ve tekrar yürü... Bir hedef buluncaya kadar bu döngüde kal. Film, dizi, pc, youtube, ps gibi şeylerden uzak dur. Onlar daha önce hayal edilmişleri gösterecektir. Yürümek sana iyi gelecek. Tecrübeyle sabittir. 15 km yürürken düşünecek çok zamanın ve çok şeyin oluyor. Bu süreç içerisinde kendine bir çözüm bulabileceğine inanıyorum.
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

İnsanları yönetmek istiyorum ama küçük çaplı, günlük hayatta. Hep yönlendirilen tarafım, ikna yeteneğim düşük. Hangi kitapları okuyup kendimi ne yönde geliştirmem gerekiyor?

İnsanları yönetmek ve yönlendirmek için, o konuda yetkin olman yani bilgili olman gerekir. Kişi bir konuda kendisinden daha bilgili olduğunu düşündüğü bir alanda tavsiyede bulunamaz ve bu çok doğaldır. Eğer yönlendirmeden kastın, bir bardak su getir ise, buna bu benim işim ya da sorunum değil. Kendi suyunu kendin al diyebilirsin. Bu kişi patronunda olabilir. Karakterini zedeleyecek bir şey yapmıyorsan, yönerge almak kötü bir şey değildir. Deneyim kazanmanı sağlar. Bunları yönerge olarak değil, tavsiye ya da tecrübe aktarımı olarak aldığını gönül rahatlığı ile düşünebilirsin. Konu üzerinde uzmanlaştıkça, sende insanlara tavsiyeler verebilirsin. Tecrübe aktarımında bulunabilirsin. Eğer iyi niyetinden istifade edildiğini düşünüyorsan, iş tanımını ve kapsamını tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim.
Nisan 2017

Birkan AydinSiyaset (Türkiye) konu başlığını takip etmeye başladı.

Siyaset (Türkiye)

Siyaset veya Politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At Bakı...

Nisan 2017

Birkan AydinReferandum konu başlığını takip etmeye başladı.

Referandum

Referandum ya da plebisit; anayasa değişikliği, yasaların kabulu gibi bazı önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan o...

Nisan 2017

Birkan Aydin bu yanıtı beğendi:

Sigara nasıl bırakılır?

Kafa ve irade diyorum başka hiç bir neden kabul etmiyorum.
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Sigara nasıl bırakılır?

Ben bıraktım diyemem ama ayda yılda bire düştü diyebileceğim bir yöntemim var. Kendine tek bir soru sorman gerekiyor. "Ben kendi iradesine hakim olamayacak kadar aciz birisi miyim? " Bu soruya kendi kendine evet cevabını vermek gerçekten çok zor oluyor. Bu soruyu kendine sormayı alışkanlık haline getirdiğinde, hayat daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden başarılar dilerim.
Nisan 2017

Birkan Aydin bir yanıt verdi.

Bir insan ne zaman olgun bir ruh haline ve düşünce yapısına sahip olur ve bunların olabilmesi için illa hayatın acımasız yüzünü görmesi mi gerekmektedir?

Ray Kruzweil, "Bir Zihin Yaratmak" adlı kitabında, karakterin 25 yaşında tamamlandığını belirtir. Bunu beynin gelişiminin 25 yaşına kadar devam ediyor olması ile ilişkilendirir. Olgun ruh hali ve düşünce yapısına baktığımızda, 18 ile 25 yaşları arasında kişinin hayata bakış açısında köklü değişikliklerin olduğunu gözlemleyebiliriz. Din ve ahlak anlayışlarının da 18-25 yaşları arasında değiştiğini gözlemleyebiliyorum. Hayatın acımasız yüzünü görmenin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bu mantık ile baktığımızda, hayatında olumsuzluklarla karşılaşmamış kişilerin vicdan sahibi olmaması gerekirdi. Etik kavramının hayatın bize yaşattıklarıyla değil, hayata farklı şekillerde değerlendirebilmiş olmamıza bağlıyorum. Hayatın acımasız yüzünü görmemize gerek yok, hayatın acımasız yüzünü gören kişiler yerine kendimizi koyup, empati denilen şeyi yaparak, olayları farklı değerlendirebiliriz. Empati sayesinde henüz olaylar yaşanmadan önlemler alabilir ya da kendimize bir savunma oluşturabiliriz. Düşünce yapısının sürekli değişebileceğine inanıyorum. Olgun kişi tanımının bir çerçevesi olduğunu düşünmüyorum. Bu kültüre bağlı olarak değişebilecek bir durumdur. Hayat bir süreçtir ve değişim kaçınılmazdır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

2007 Kişi   155 Soru

İş Hayatı

2419 Kişi   325 Soru

Girişimcilik

3589 Kişi   360 Soru

MsSQL (Microsoft SQL Server)

111 Kişi   47 Soru

Masaüstü Yazılımı

64 Kişi   40 Soru

Bilgisayar Yazılımı

94 Kişi   69 Soru

ASP.NET

269 Kişi   142 Soru

.NET

1404 Kişi   87 Soru

Yazılım

3084 Kişi   558 Soru

Yazılım Geliştirme

1206 Kişi   185 Soru

Bilgisayar

2588 Kişi   442 Soru

Kitaplar

3052 Kişi   268 Soru

İnternet Güvenliği

202 Kişi   40 Soru

Teknoloji

1934 Kişi   583 Soru

Hack

30 Kişi   24 Soru

Web Yazılımı

585 Kişi   236 Soru

Web Teknolojileri

56 Kişi   51 Soru

Psikoloji

2830 Kişi   963 Soru

Web Siteleri

3220 Kişi   264 Soru

Programlama

791 Kişi   232 Soru

Microsoft Visual Studio

122 Kişi   37 Soru

Asp.net MVC

97 Kişi   51 Soru

ASP.NET Frameworks

20 Kişi   12 Soru

Javascript

226 Kişi   51 Soru

JSON

7 Kişi   3 Soru

Javascript Frameworks

35 Kişi   5 Soru

HP

11 Kişi   4 Soru

Windows Server 2012

6 Kişi   5 Soru

Ticari Programlar

7 Kişi   2 Soru

Veritabanı

93 Kişi   40 Soru