Bilmek istediğin her şeye ulaş

Birkan Aydin,

Bilgisayar Programcısı

Sometimes you win, sometimes you learn... Natural Born Anarchist.. 14 yaşından beri kahvenin gücüne inanıyor. :)

Eylül 2014

Birkan Aydin

C# dilinde yazılan bir programda meydana gelebilecek bütün hataları, try catch ile yakalamak mümkün mü?

Teorik olarak hayır. Örneğin, casting yaptığınızda derleme sırasında hata vermediyse casting bilgisayar için geçerli demektir. Eğer bunun olumsuz bir sonucu oluştuyorsa bu sizin için olumsuzdur (yani tanım itibariyle mantık hatasıdır) . Bu tür hatalar istisna yaratmazlar. Örneğin int değerini unsigned int'e cast ettiniz ve 0 ve -1'i karşılaştırdınız. Doğal olarak -1 0'dan büyük çıkacaktır. Ama bu noktada bilgisayar için hata yoktur. -1'i büyük farz eder ve işlemleri ona göre yapar. Aslında tüm mantık hataları için bu durum geçerlidir (Mantık hatası logical error, bilgisayar için geçerli ama sonucu amacınıza uymayan kodlardır) .

Bu amaçla bir çok dil throw keyword'unu da verir. Throw kullanarak programınızın herhangi bir yerinde sizde bir istisna atabilirsiniz. Programcı tarafından istisna atmak, C# gibi istisna kütüphanesi çok geniş olan bir dilde oldukça az kullanılan bir yöntemdir ama vardır.
Temmuz 2014

Birkan Aydin

Visual Studio for blend'de hazırlamış olduğum, soldan sağa doğru kayan bir ok var. bunu sayfanın bir çok yerinde kullanacağım ve copy/paste ile animasyon kopyalanmıyor. Bunu animasyonlu nesneye çevirebilmek için ne yapmam gerekmektedir. ya da bu konu ile ilgili başka ne yapabilirim?

Kurcalarken cevabı dün akşam buldum. Bir adet user control oluşturdum daha sonra animasyonu ekledim ve trigger 'dan da loaded 'a tetikleme verdim. Böylece obje olarak istediğim her yerde kullanabiliyorum.
Haziran 2014

Birkan Aydin

1.000.000 dan fazla kayıt bulunan tabloda sorgularımın tepki süresi 55 sn. idi. Sorguların bazılarında * kullanmışım onları sadeleştirdim ve süre 25 sn. oldu. Bu süreyi daha da kısaltmak için neler yapabilirim?

Bence yazdığınız sorguyu gözden geçirmeniz gerekir. Çünkü 1000000 veri aslında çok az bir veridir. Bu kadar veri için bile 25 saniye gibi bir süre harcanıyor ise ciddi bir problem olabilir. Index oluşturmak hız sorununuzu çözebilir ancak öncelikle sorgudaki sorunu bulmanız lazım diye düşünüyorum. SQL Server Management Studio ile SQL monitoring yaparak veya SQL Profiler kullanarak sorgunun detaylı planına bakabilirsiniz. Sorguda çeşitli karmaşık hesaplamaların sonucunda bir veri almaya çalışıyorsanız bu hesaplamaları SQL üzerinde yaparken başka bir yöntem araştırmanızı öneririm.

Benzer Kişiler