Bilmek istediğin her şeye ulaş
Aralık 2010

Duygu Özkan

Sizce üniversite okumak hayat için yeterli midir? İnsanı, okumak mı hayat mı olgunlaştırır?

Soruyu soruş tarzınızı hiç sevmedim insanları manipüle etmişsiniz ama yine de cevap vereceğim.

Elbette üniversite okumak hayat için yeterli değildir. Ama bu yeterli olmamanın sizin için anlamı ne ki? Üniversite okumanın değersiz olduğu sonucuna mı ulaşmak istiyorsunuz, üniversite okuyanları küçümsemek için bahanelere mi ihtiyacınız var yoksa düşük aldığınız notlar için bir savunma mekanizması geliştirmek derdinde misiniz? Bırakalım bu saçmalıkları bir kenara.. Üniversite okumak diploma için değil belki ama yüksek düzeyde bir eğitim için, vizyon için, meslek için ve hayata son bir hazırlık için çok önemlidir bunun aksine inandırmaya çalışmayın kendinizi.

Paralel saçmalıktaki ikinci soruya gelelim. Hayat ve okumak birbirinin alternatifi kavramlar mıdır sizce? İnsan okurken yaşamıyor mudur? Ya da yaşamak için okumamak mı gerekir? Cevapları siz de biliyorsunuz biz de öyle değil mi? Hadi bırakalım bu saçmalıkları ve işimize bakalım.

Not: Madem sorular saçma niye cevap veriyorum dimi? Aşağıdaki "hayat önemli", "okumak değersiz" kolpacılarına inat cevap veriyorum. Kendini kandırmaya meraklı insanlara inat cevap veriyorum. Sizin muhtemel beklentilerinize inat cevap veriyorum. Saygılar.
  • 19 Yanıt
Daha fazla göster