Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ramazan Bilgin, 

Bilgisayar Programcısı

Bilgisayar Programcısı Ramazan Bilgin inploid.com'da 1 soru sordu, 27 soru yanıtladı ve 22 takipçisi var.

Kasım 2012

Ramazan Bilgin bir yanıta alt yorum yaptı

internette o kadar çok örnek soru var ki toefl'la ilgili. eğer kaplan'ın kitabı varsa elinizde onda da speaking sorusu var. yapacağınız iş bilgisayarınızdan ses kayıt etme uygulamasını açacaksınız sonra soruyu okuyun mesela sorunuz şu olsun memleketiniz hakkında konuşun. orada dakikası vardı şu kadar dakika konuşacaksınız. konuşun ve kaydetin. ve sonra yeniden dinleyin bazı kelimelerdeki telaffuzda sorun yaşadığınızı göreceksiniz. bunu konuşurken farkedemeyebilirsiniz. sonra o kelimenin telaffuzunu internetten öğrenin. bir sürü ingilizce kelimeleri seslendiren internet siteleri var. benim tavsiyem bu.
Toefl sınavı sade ingiliz dilinin yapısını ne kadar bildiğinizi ölçen bir sınav değildir. zor bir sınav değildir aslında ama kolay da değildir. çünkü bizim alıştığımız ingilizce sınavların aksine biraz daha konuşmaya yazmaya dayalı bir sınav. bunun için dil yapısını bilmek gerekir ama size doğrudan dil yapısı sorusu gelmez. ingilizceden çok bir de yaratıcı olmanız lazım çünkü çok değişik sorular gelecek, konuşmanız veya bir essay yazmanız istenecek. bu noktada kendinizi essay yazmaya alıştırın ve saçma konulara hakkında konuşmalar yapın. önereceğim kitap ise KAPLAN'ın kitapları. içerisinde alıştırmalar var eğer bu soruları hakkıyla yaparsanız en az 60 alırsınız. ibt sınavı 120 üzerinden değerlendirilir. eğer dikkatli ve gününüzdeyseniz 80 alırsınız çünkü ben bu kitaptan çalıştım deneme sınavlarında 80 alırken sınavdan 60 aldım ama sınav zor değildir kendinize inanın ve tereddüt etmeyin. eminim iyi çalışan biri için 90 100 almamak o kadar zor olmasa gerek.
Kasım 2012

Ramazan Bilgin bu yanıtı beğendi:

Dil öğrenmek düşünme şeklini nasıl değiştirir?

Yabancı bir dili öğrenmek aslında sizi kendi dilinize de eskisinden daha çok yaklaştırır.Çünkü yeni öğrendiğiniz dili ister istemez kendi dilinizle kıyaslar ve ona daha önce bakmadığınız boyutlardan bakarsınız.Ayrıca sadece Türkçe değil,başka dillerdeki kaynakları da takip edebilmek çok önemli bir avantajdır ve kendinizi geliştirmeniz için oldukça faydalıdır.

Ekim 2012

Ramazan Bilgin bir yanıta alt yorum yaptı

Hiç Türk yazar yok. :) Ben de ise tam tersi Türk yazarları okurum sadece. Yabancı yazarları sırf farklılık olsun diye okurum.
Stephen King, Tolkien, Stefan Zweig, Franz Kafka, Paulo Coelho, Tolstoy, Dostoyevski, Dan Brown, Joss Mauro De Vasconcelos, George Orwell, J.K. Rowling, Charles Bukowski...

Düzenleme: İlk defa tek seferde Joss Mauro De Vasconcelos'u doğru yazmışım! :)

Eylül 2012

Ramazan BilginUtku Sakallıoğlu kişisini takip etmeye başladı

Utku Sakallıoğlu, Bilgisayar Programcısı, @utq745

Eylül 2012

Ramazan BilginSefa Aydın kişisini takip etmeye başladı

Sefa Aydın, Bilgisayar Programcısı, @sefaaydin

Eylül 2012

Ramazan BilginEnis Özgen kişisini takip etmeye başladı

Enis Özgen, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @Enisozgen

A new power is rising. Its victory is at hand. This night the land will be stained with the blood of Rohan. March to Helm's Deep. Leave none alive. To war!

Eylül 2012

Ramazan Bilgin bir yanıta alt yorum yaptı

macquarie üniversitesinde 3 ay ingilizce eğitim aldım. güzel hoş üniversitedir fakat ingilizce konusunda biraz uyuz kalıyorlar. nedeni ise çok asyalı var ve onlar için daha çok telaffuz konusunda yoğunlaşıyorlar.
İngilizce, kısa, öz, yeterli, bilgilendirici bir yazı. Hayvanların bir dil konuşmadıklarını bilmek gerekir. Onlar iletişirler.
Eylül 2012

Ramazan Bilgin bir yanıta alt yorum yaptı

Sözlerinize tamamen katılıyorum. Ben İngilizce hocamdan duyduğuma göre kendisi üniversite hocasıdır(avustralyada) İngilizce , Fransızcanın kendine has bir şiveye kavuşmuş halidir. Zaten İngilizce bir sözlükte sözcüklerin başka başka dillerden geldiğini görüyoruz. Benim bildiğime göre, ise Almanca ve İngilizce ses olarak çok farklı gibi gözükse de dil yapısı(gramer) açısından en yakın dil. Evet kiosk ve terrace kelimeleri hakkında avrupa dillerine gidip yeniden dilimize geçtiği üzerine yazılar okumuştum. ben özür diledim çünkü dikkatli okumadan sizi yanlış anladım. ben sizin türkçeyi küçümsediğinizi zannettim. boşuna konu açtım.
Yine şövenist bir hurafe! Külliyen yanlış bilgi, bizde bir çoğu gerçekten de , güzel, açıklayıcı bir kısmı da komik olan bu sözcüklerin çoğu kullanılmasa da Almanlar kendi sözcüklerini bulmuş ve kullanıyorlar:

Bilgisayar: Rechner
Hard Disk: Fest platte
Sabit Bellek: Arbeitspeicher
İşlemci:  Prozessor 
Yazıcı: Drucker
Klasör: Verzeichniss
Dosya: Datei
Güncelleme: Aktualisierung

Gibi...
Eylül 2012

Ramazan Bilgin bir yanıta alt yorum yaptı

ben özür dilerim eğer sert çıkmış gibi göründüysem. ben sizi yanlış anladım.
Yine şövenist bir hurafe! Külliyen yanlış bilgi, bizde bir çoğu gerçekten de , güzel, açıklayıcı bir kısmı da komik olan bu sözcüklerin çoğu kullanılmasa da Almanlar kendi sözcüklerini bulmuş ve kullanıyorlar:

Bilgisayar: Rechner
Hard Disk: Fest platte
Sabit Bellek: Arbeitspeicher
İşlemci:  Prozessor 
Yazıcı: Drucker
Klasör: Verzeichniss
Dosya: Datei
Güncelleme: Aktualisierung

Gibi...
Eylül 2012

Ramazan Bilgin bu yanıtı beğendi:

Nasıl bir Türkiye istiyorsun?

Üreten bir Türkiye istiyorum. Tohumundan arabasına kadar..
Eylül 2012

Ramazan BilginAyşe Yılmaz kişisini takip etmeye başladı

Ayşe Yılmaz, Sanat Tarihçisi, @orpheus

Eylül 2012

Ramazan BilginBihter Sorna kişisini takip etmeye başladı

Bihter Sorna, Sanat Tarihçisi, @Ursula

Eylül 2012

Ramazan Bilgin bir yanıta alt yorum yaptı

Bunu siyasi bir karşılık olarak almayın. Siz derken okuyan herkesi kastediyorum. Sadece bir gerçeği söylemek istedim. Çin ile Türkiye arasında şöyle bir şey var. Örnek olarak iki şirket vereyim BİM bu yıl en hızlı büyümeyle Türkiye'nin en hızlı gelişen şirketi oldu.Peki nasıl Arçeliği Vesteli geçti? Şöyle düşünün 0 para ile işe başlayan bir şirketin büyüme oranı sonsuz. Yani 0 dan 2 ye çıkan yeni bir şirket tüm kaliteli şirketleri geçer eğer belli bir oranı geçerse. Bir de sayılar çok yüksek. O zaman çindeki yükselme fevkalede iken hindistan türkiye gibi ülkelerde normal. Bu iyi bir şey ama abartılacak bir şey de değil.
Ece Naz Sonat'ın bahsettiği bilgilere ek olarak. Türkiye'nin büyümesi gelecek dönemdede devam edecek diye ön görülüyor. Bu büyümeyi Avrupa'da ki ekonomik krize rağmen devam ettirmesi ise çok ayrı bir konu olarak değerlendiriliyor. Doğu bölgemizde bulunan petrol ile birlikte büyüme oranının artacağı ise benim şahsim görüşümdür.
Eylül 2012

Ramazan Bilgin bir yanıta alt yorum yaptı

Prof ile TDK'nın alakası ne onu anlayamadım. Kaldı ki TDK'dan bir kişi böyle bir şeyi yapsa o ile saçma çünkü TDK bu kelimeleri hiç üretmediği halde TDK'nın üstüne bırakmaya çalışmanın tek nedeni var. Türkçedeki sadeleştirme olayı engellemek bunu yapanlar da belli kişiler. Osmanlıcılık hayalleri peşinde koşanlar. İnsan da biraz akıl olsa böyle bir şey yapmazlar. Ben de Osmanlıyı seviyorum ama o eski de kaldı artık.O zaman ile bu zaman bir değil. Ulusal bir devletiz karmaşık bir yapıya sahip değiliz. Kaldı ki ilim çağındayız. Türkçe için en doğrusu bu iken neden saçma politik güdülerle dilimizi rezil edelim.
Katılmıyorum..dünyanın en iyi ülkesi olmadan ve anlam miktarını en az üçe katlamadan ve tam bağımsız bir ülke olmadan bunu asla başaramazsın.. Doğrusu otobüse oturgaçlı-götürgeç demek pek mantıklı gelmiyor bana :)
Eylül 2012

Ramazan Bilgin yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2012

Ramazan Bilgin bu yanıtı beğendi:

İngilizce nasıl dünya dili olmuştur?

Bence en önemli şey bizlerin ' dünyanın en çok kullanılan dili ingilizce' dir dememizdir. Bir yazımda 'bir banka batacak denildiği için batar' demiştim. İşte bu mantıkla aynı bir durum! Hiçbirimiz b dili ilkokuldan itibaren öğrenmeye başladığımızda sorgulamadık niye öğreniyoruz diye. Ama otomatikmen türkiyede 70 milyon kişi ingilizceyi tercih etmiş ldu bir anda! Devletler, dünya dili kabul ettiği için dünya dili oldu bence..

İkincisi İngilizlerin üstün siyasi hamleleri..İngiltere 200 yıl öncesine kadar işgal ettiği ülkelerde  yaptığı ilk şey okul açmak olmuştur.. Eee 1milyarlık Hindistan'ı bile şimdi yönetmesine şaşırmamak gerek! Bir milyar Hintli de ingilizceyi dünya dili görüyor bu sayede!

Amerikada İspanyolcanın İngilizceden daha çok koşulduğunu bilmenizi isterim!
Eylül 2012

Ramazan Bilgin bir yanıt verdi.

Hangi ülkede hangi yemek yenmeli?

Çoğu ülkenin ulusal yemeklerinden en az bir tane yemeye çalıştım. Sırayla yediğim yemekleri sayacak olursam.
  • İtalya'nın pastasını (bildiğiniz makarna özel soslarla),pizzasını yedim. bunları Türkiye'de ve dünyanın her bir köşesinde bulabilirsiniz zaten. İtalyan mutfağı bir Çin,Türk,Hint mutfağı kadar geniş olmasa da ünü bu mutfaklardan daha fazladır.
  • Japon mutfağına karşı bir ön yargımız vardır ama inanın ki yemekleri çok leziz en azından benim yediklerim öyleydi. Yakisoba yemeyi kesin deneyin. Tavuklusu,etlisi isteğinize göre değişir. Suşi kesinlikle denemeniz gereken lezzetlerden ikincisi ayy çiğ balık yenir mi demeyin ucundan tadın. Bana göre çiğ balık değil özel bir sos kullanıyorlar. Önyargılarınızı yıkın ona bakarsanız bizim de çiğ etimiz var "pastırma". Ramen dedikleri bir şey var domuz etsizinden yiyebilirsiniz o da çok güzel. Bir de udon var o da güzeldir ama japon mutfağına udonla başlamanızı önermem. Her hangi bir ülkenin yemeğine lapbadanak sevemezsiniz bu japon mutfağına özgü değil. Bu yediğiniz yemeklerden sonra karnınız şişmeyecek mideniz ağrımayacaktır. O kadar sağlıklı.
  • Kore mutfağı. Kesinlikle tadılması gereken yemeklerinden biri "Bibimbap". Tereddütsüz kore lokantasında sipariş verebilirsiniz. Kore barbeküsü var bir de o da güzeldir. Kendin pişir kendin ye tarzında bir de soju adlı geleneksel içkileri var boğaz yakan cinsten. Kore mutfağına biraz dikkatli olun. Koreliler çok cins şeyler yiyebiliyorlar. Ama ben hiç rast gelmedim ama duyumlarım bu yöndeydi. en azından sizin sevmeyeceğinizi bildikleri için davet etmiyorlar.
  • fransız mutfağından hiç bir şey yememenizi tavsiye ederim. boşuna zahmet etmeyin. çoğu saçma şeyi yemek diye sunuyorlar yiyenler de gıdım gıdım yiyor. zevk diye bir şey yok resmen gösteriş meselesi. bir yemek sipariş ettik norveçli arkadaşla dedi bu çok güzel e tamam iki tane getirdiler. ben çok şaşırdım getirdikleri şey domates ekmek ot karışımı bir şeydi ve buna çok para baydık. yani çok merak etmiyorsanız başka ülkelerin mutfaklarıyla yetinin yoksa doymassınız. ama diyorsanız ki illa o meşhur fransız mutfağını görmek istiyorum siz bilirsiniz.
  • Çin mutfağı. dananın zıng dediği noktaya geldik. yediğim yemeklerin hiç birinin adını hatırlayamıyorum. çünkü çince bilmiyorum. ama çin mutfağı türk ve hint mutfağıyla birlikte dünyanın en zengin mutfaklarından birisidir. tüm asya ülkelerinin vatandaşları bayılırlar çin yemeklerine. çinliler batılıların yemeklerini fazla tutmadığını bilirler ama onlar için onların yemekleri lezzetlidir. çin kaşığı çok değişiktir googledan aratıp bulabilirsiniz. evet kaşıkta kullanıyor çinliler çubukların haricinde. çin pilavı için şunu söyleyebilirim yediğim tüm pilavlardan daha lezzetliydi.
  • Sıradaki ülkemiz İngiltere. Ne yazık ki İngiltere belkide dünyanın en fakir yemek kültürüne sahip ülkesidir. Tek bir çeşit yemekleri var ya da onlar sadece bir tanesini biliyorlar ama kime sorduysam fish and chips dedi başka dediğim de düşündüler kebab diyecek oldular. Ama o Türklerin. Shawarma deseler Arabların. Galiba yok dediler. Fish and Chips ise Patates kızartması ile balık kızartmasının bir tabakta olmasına deniyor. İngilizler her gün başka bir ülkenin yemeğini yerler. Bir gün Türk yemeği bir gün Hint yemeği diğer gün Japon.
  • Hint mutfağı. Bu konuda çok acıklı hikayelerim var. Çünkü yemekleri çok acı :( Eğer acıyı seviyorsanız çok güzel olabilir ama acıyı sevdiğim halde hint acısına dayanamadım gözümden yaş geldi. Hint usulü dürüm kebab yedim. Daha yediğim çok yemekleri vardı ama isimleri aklıma gelmiyor. Bir tane çok meşhur yemekleri var çok överler. Ama acı olmayan yemekleri de var gayet güzel. Zaten zengin bir mutfağı sahip genelleme yapmak çok zor. Yani çok güzel yemekleri olduğunu söyleyebilirim. Ama isimleri aklıma gelmiyor.
  • Arap mutfağı Türk mutfağına çok yakındır. Sarmasıyla çorbalarıyla. Shwarmasıyla. Zaten shawarme dedikler şey döner kebabın arap tarzı.
  • Tay mutfağı. Ben iskender tarzı bir şey yediydim çok güzel bir tada sahipti . o et neydi öyle. sosundan mıdır yapılış tarzından mıdır bilemedim. yine yemeğin ismini hatırlayamıyorum ama curry'leri vardır bunların. tabi yemekleri et ve pilav beraber. gerçekten lezzetli bir mutfağa sahip olabilirler. ben iki tane denediğim için yorum yapamayacağım.
Eylül 2012

Ramazan Bilgin bu yanıtı beğendi:

Arkadaşlar 57 adet müslüman devlet varmış ve bunların toplamı bir Japonya kadar üretim yapamıyormuş. Acaba neden?

sürekli yabancılara özenip birbirimizi yediğimizden olabilirmi
Eylül 2012

Ramazan Bilgin bir yanıt verdi.

Türkiye dışında hangi ülkede yaşamak istersiniz, neden?

Japonya. Kız arkadaşım orada yaşıyor.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Dünya Tarihi

520 Kişi   116 Soru

Türk Tarihi

41 Kişi   12 Soru

Türkiye Tarihi

415 Kişi   87 Soru

Türkçe Müzik

15 Kişi   2 Soru

Rebab

4 Kişi   0 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Programlama Dilleri

578 Kişi   94 Soru

Yerli Müzik

98 Kişi   23 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Türk Sanat Müziği

9 Kişi   5 Soru

Türkü

28 Kişi   16 Soru

Siyaset (Dünya)

294 Kişi   120 Soru

PHP

512 Kişi   101 Soru

Kitaplar

3149 Kişi   269 Soru

Türkiye

947 Kişi   375 Soru

Oğuz Atay

6 Kişi   3 Soru

Klasik Türk Müziği

3 Kişi   1 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Asya

8 Kişi   12 Soru

Fizy.com

66 Kişi   3 Soru

İhsan Oktay Anar

4 Kişi   1 Soru

E-Kitap

55 Kişi   11 Soru

Kitap İncelemeleri

184 Kişi   13 Soru

Kitap Okumak

387 Kişi   43 Soru

Kitap Eleştirisi

25 Kişi   7 Soru

Türkçe

233 Kişi   111 Soru

Dil Bilimi

188 Kişi   60 Soru

Dil Bilgisi

140 Kişi   59 Soru

Güzel Konuşmak

62 Kişi   13 Soru

Strateji

73 Kişi   16 Soru