Bilmek istediğin her şeye ulaş
Kasım 2013

Serdar Kara bir yanıt verdi.

Hangi siteden blog açmamı önerirsiniz?

Aşağıdaki sebeplerden ötürü Blogger'ı tercih ederim.

Google
Aslında Blogger 1999 yılında Pyra Labs tarafından oluşturuldu daha sonra Google tarafından satın alındı. Google’ın Blogger’ı satın almasıyla birlikte yenilikler ve güncellemeler ardı ardına gelmeye başladı. Google gibi bir dünya devi tarafından geliştirilen ve desteklenen bir servisi kim kullanmak istemez ki?

Fiyat
Blogger’ı Wordpress’e tercih etmenizi gerektirecek en önemli sebeplerden biri de blogunuz için host ücreti ödememeniz. Blogger standartlarında bir bant genişliği ve dosya alanına bir sahip host kiralamanız yüzlerce dolara mal olabilir.

Eğer Blogger’ın ücretsiz subdomaini olan blogspot’u kullanmak istemiyorsanız en fazla 10 dolara bir alan adı satın alarak kendi domainizi kullanabilirsiniz. Böylece profesyonel bir blog sahibi olmak size sadece 10 dolara mal olur.

Güvenlik
Blogger en güvenli platformlardan biridir. Başkaları şifrenizi öğrenmediği sürece blogunuz güvendedir ve hacklenme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Güncellik
Wordpress blogların yeni bir versiyonu çıktıında blogunuzu manuel olarak güncellemelisiniz. Blogger’da ise tüm güncellemeler otomatik olarak dashboard’da görünür ve ek bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

Tasarım
Blogger’ın şablon tasarımcısı sayesinde kendi temanızı kolayca oluşturabilirsiniz. Üstelik internette binlerce ücretsiz ve kaliteli temaları kolayca blogunuza yükleyerek kullanabillirsiniz.

SEO
Blogger bir Google servisi olduğundan Blogger ile oluşturulan bloglar Google arama sonuçlarında en kısa zamanda yer almaya başlar ve yazılarınız hızlı bir şekilde indekslenir.

Kullanım
Blogger kurulumuyla, ayarlarıyla, şablonlarıyla, eklentileriyle kullanımı çok kolay olan bir platformdur. Bu sayede hiç kod bilmeden bile iyi bir blog sahibi olmak mümkündür.
Mart 2013

Serdar KaraWeb Siteleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Siteleri

Web Siteleri

Mart 2013

Serdar KaraBlog Önerileri konu başlığını takip etmeye başladı.

Blog Önerileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2013

Serdar Kara yeni bir  soru  sordu.

Mart 2013

Serdar Kara bir yanıt verdi.

Google reader servisinin kapanmasının rakipleri için anlamı nedir?

Google Reader'ın kapatılacağı açıklandıktan sonra, 2 gün içerisinde Feedly'nin 500 binden fazla yeni kullanıcısı olduğunu okumuştum. Bu olay Feedly'ye yaramış gibi gözüküyor.

Bu arada Digg'in de bir hamle yapması ve Google Reader'ın gelişmiş bir versiyonunu çıkarması bekleniyor. Google Reader'dan boşalan pazar payını bu iksi kapacak gibi duruyor. Tabi Google'dan Google+ bağlantılı başka bir hamle gelmezse.
Mart 2013

Serdar KaraSamet Köse kişisini takip etmeye başladı

Samet Köse, Barmen, @therabbit

Elektrik Mühendisliği öğrencisi, barmen, kısa film.
"Kısa film burada izlenir.."
kisafilmizle.net

Mart 2013

Serdar KaraOnline Araçlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Online Araçlar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2013

Serdar Karaİnternet Sitesi konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet Sitesi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2013

Serdar Karaİnternet konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet

İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.TDK, İnter...

Mart 2013

Serdar Kara bir yanıt verdi.

Bir blog veya web sitesinden para kazanmanın yolları nelerdir?

Blog yazarak para kazanmanın pek çok yolu var.Bunlardan bazıları:

- PPC Reklamları: Google AdSense veya benzeri reklam programlarına katılarak onların reklamlarını blogunuza yerleştirirsiniz. Ziyaretçileriniz bu reklamlara tıkladıkça para kazanırsınız.

- Affiliate Marketing: Satış ortaklığı programlarına katılarak blogunuzun içeriğine uygun ürünleri pazarlamaya çalışırsınız. Sizin referansınızla o ürünü alan satılırsa, satış başına belli bir komisyon alırsınız.

- Reklam Alanları: Blogunuzun muhtelif yerlerindeki reklam banner alanlarını belli bir süreliğine başka sitelere ve firmalara kiralayabilirsiniz.

- Tanıtım Yazıları: Diğer sitelerin veya firmaların tanıtım yazılarını blogunuzda yayınlarak para kazanabilirsiniz.

- Link Satışı: Blogunuzun footer veya sidebar alanına belli süreliğine yerleştireceğiniz linkler ile para kazanabilirsiniz.

- Bumads: Bumerang üyesi olarak Bumads tarafından gönderilen, sponsorlara ait advertorial içerikler yayınlarsınız. Performansınıza göre yazı başına alacağınız ücreti arttırabilirsiniz.
Mart 2013

Serdar Kara bir yanıt verdi.

İyi bir blog yazarı olmak için neler yapılmalıdır?

İyi bir blog yazarı olmak çok sayıda meziyet ve alışkanlığa sahip olmalısınız. Kısaca bunlardan bahsetmek gerekirsek;

1. İyi Bir Blogger SEO Öğrenir
Blogunuzun trafiğini arttırmak istiyorsanız öncelikli hedefiniz organik trafik elde etmek olmalı. Bunun için de blogunuzu arama motorlarına uygun bir şekilde optimize ederek daha iyi indekslenmesini sağlamalı ve arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmalısınız. İyi bir blogger mutlaka SEO öğrenmeli, bunun için çaba göstermeli.

2. İyi Bir Blogger Okuyucunun İçerik İhtiyacını Karşılar
Blogların kalbi, beyni artık ne dersiniz bilemem ama en önemli parçası içeriğidir. Blogunuzu başarıya götüren temel faktördürr. Diğer faktörler bunun üzerine inşaa edilir. Bir blogger ürettiği içerik kadar iyidir.

3. İyi Bir Blogger Okuyucusu İçin Yazar
Bloggerların yaptığı en sık hatalardan biri, okuyucusu için değil arma motorları için yazmaktır. Sırf aranma hacmi yüksek olduğu için bloguyla alakasız yazılar yazarlar. Eğer iyi bir blogger olmak istiyorsanız içerik üretirken, reklam alırken, tasarım yaparken vs. her adımda kullanıcı odaklı olmalısınız.

4. İyi Bir Blogger Yazı Diline Dikkat Eder
Blogunuzu sadece kendi yaşıtlarınız ya da arkadaşlarınız okuyormuş gibi düşünürseniz hata yaparasınız. Unutmayın blogunuzu internet denen herkese açık bir mecrada yayınlıyorsunuz ve her yaştan, her meslek grubundan, her sosyal statüden insan okuyabilir. İyi bir blogger bunu göz önünde bulundurarak yazılarında kullandığı dile ve tona dikkat eder.

5. İyi Bir Blogger Hedef Kitlesini Bilir
Oluşturacağınız içeriklerin hazırlanma aşamasından promosyon aşamasına kadar her adımda hedef kitlenize uygun hareket etmek daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu yüzden hedef kitlenizi blimek ve onlara ulaşmak önemlidir.

6. İyi Bir Blogger Spam Yapmaz
Spam kelimesini okuduğunuzda muhtemelen aklınıza spam yorumlar gelecektir. Ancak benim spam yapmakla kastettiğim şey bundan ibaret değil. Sosyal medyada takipçi arttırmaktan tutun da arka arkaya gönderilen tweetlere kadar her türlü black hat davranıştan kaçınmalıdır iyi blogger olmak isteyen biri. Online itibarına leke sürdürmemelidir.

7. İyi Bir Blogger Sosyaldir
İyi bir blogger olmak istiyorsaniz sosyal medya platformlarında yer almak yetmez. Onları aktif bir şekilde kullanmalı, takipçilerle etkileşime geçmeli, blogunuza özel sosyal medya pazarlama stratejileri geliştirmelisiniz. İyi bir blogger aynı zaman iyi bir sosyal medya kullanıcısıdır.

8. İyi Bir Blogger Çok Okur
İyi bir blog yazarı aynı zamanda iyi bir blog okuyucusu olmalı. Sadece blog da değil, kitap, dergi, gazete.. her şeyi okumak yazılarınıza kesinlikle yansıyacaktır. Yazı tonunuzu geliştirmenizi, dili iyi kullanmanızı ve yeni yazı fikirleri üretmenizi sağlayacaktır. Çok okumak iyi bir bloggerın olmazsa olmazıdır.

9. İyi Bir Blogger Telif Haklarını İhal Etmez
Kullandığınız temadan, internette bulduğunuz resim ve yazılara kadar pek çok materyalin hak sahibi o materyali üreten kişi veya veya kurumlardır. İyi bir blogger bu materyalleri asla kendi üretmiş gibi lanse etmemelidir. Hak sahibini mutlaka kaynak göstermelidir.

10. İyi Bir Blogger Blogunu Güncel Tutar
Blogunu güncel tutan, sık yazı yazan bloggerlar hem trafik açısından hem de okuyucu memnuniyeti açısından çok daha başarılı olurlar. İyi bir bloggerın içerik takvimi olmalı ve düzenli olarak blogunda yeni yazılar yayınlamalıdır.

Kaynak: İyi Bir Blogger Olmanın 10 Emri
Mart 2013

Serdar Kara bir yanıt verdi.

"Sayfa Gösterimi" ile "Ziyaret" arasındaki fark nedir?

Sayfa Gösterimi: Sitenizdeki sayfaların kaç kez görüntülendiğini belirten metriktir.Bir kişi sitenize girdikten sonra bulunduğu sayfayı yeniler veya o sayfadan sitenizdeki başka bir sayfaya geçiş yaparsa, sayfa gösterimi olarak sayılır.

Ziyaret: Sitenizi giren kişilerin açtığı oturum sayılarıdır.Bir kişi sitenize girdikten sonra ziyaret olarak algılanır ve o kişinin yarım saat için siteye tüm girişleri o ziyaretin bir parçası olarak kabul edilir.Aynı kişinin birden fazla ziyaret gerçekleştirmesi için yarım saat boyunca o sitede hiç bir hareketinin olmaması gerekir.

Web Siteleri

Bir kişinin aynı gün içinde sitenize 2 kez girdiğini farz edelim. İlk girişinde 3 yazınızı, ikinci girişinde ise 2 yazınızı okumuş diyelim.Bu durumda veriler şu şekilde olacaktır:

- Ziyaretçisayısı : 1
- Ziyaret sayısı : 2
- Sayfa gösterimi : 5

Sayfa Gösterimi > Ziyaret Sayısı > Ziyaretçi Sayısı


Kaynak: Analytics Verileri: Sayfa Gösterimi - Ziyaret - Ziyaretçi
Mart 2013

Serdar Kara bir yanıt verdi.

Misafir blogculuk hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çağın en etkili backlink, trafik ve network tekniği. Hem kendi bloguma misafir yazarları kabul ediyorum (ki siz de onlardan birisiniz) hem de fırsat buldukça diğer bloglar için misafir yazılar yazıyorum.
Mart 2013

Serdar Kara bir yanıt verdi.

Google'un en çok kullanıcıya sahip hizmetlerinden olan Reader hizmetini durdurma kararı nasıl yorumlanmalı?

Google Reader'ın kapatılacağı haberini okuduktan sonra sıranın FeedBurner'a geleceği endişesine kapıldım. Bir yandan da Google+ ile bağlantılı baka bir sistem kurulabilir mi düşünmeye başladım. Zaman geçtikçe hepimiz çok daha iyi anlıyoruz ki; Google+ bir sosyal ağdan çok daha fazlası.
Mart 2013

Serdar KaraBlogspot konu başlığını takip etmeye başladı.

Blogspot

YÖNLENDİRME Blogger (servis)

Mart 2013

Serdar KaraBlogger Eklentileri konu başlığını takip etmeye başladı.

Blogger Eklentileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2013

Serdar KaraSosyal Medya Pazarlama Araçları konu başlığını takip etmeye başladı.

Sosyal Medya Pazarlama Araçları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2013

Serdar KaraSosyal Medya Yönetimi konu başlığını takip etmeye başladı.

Mart 2013

Serdar KaraWebmaster konu başlığını takip etmeye başladı.

Webmaster

Webmaster (Türkçesi: Ağ yöneticisi), web sitesi geliştiren kişi anlamında kullanılan bir terimdir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde...

Mart 2013

Serdar KaraBlog Yazarlığı konu başlığını takip etmeye başladı.

Blog Yazarlığı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnternetten Para Kazanmak

633 Kişi   61 Soru

Blogger

98 Kişi   32 Soru

Reklam Yazarı

51 Kişi   2 Soru

Sosyal Ağlar

773 Kişi   176 Soru

Sosyal Medya

1441 Kişi   213 Soru

Google

339 Kişi   106 Soru

Web Sitesi Önerileri

330 Kişi   71 Soru

Dijital Pazarlama

239 Kişi   28 Soru

Blog

218 Kişi   72 Soru

SEO (Search Engine Optimization)

180 Kişi   50 Soru

Online Marketing

44 Kişi   9 Soru

İnternet Reklamcılığı

61 Kişi   13 Soru

Blog Yazarlığı

98 Kişi   10 Soru

Sosyal Medya Araçları

71 Kişi   17 Soru

Webmaster

47 Kişi   41 Soru

Sosyal Medya Yönetimi

67 Kişi   21 Soru

Blogspot

37 Kişi   13 Soru

Blogger Eklentileri

24 Kişi   6 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

İnternet Sitesi

1011 Kişi   171 Soru

Online Araçlar

10 Kişi   7 Soru

Blog Önerileri

13 Kişi   15 Soru

Web Siteleri

3393 Kişi   267 Soru