Bilmek istediğin her şeye ulaş

Barış Karaosman, 

Elektronik

Baba mesleği olan elektroniği öğrenme aşamasında, hatta emeklemekte. Bir de bunun yanına yazılımcılık bilgisini geliştirmeye çabalamakta.

Ekim 2015

Barış Karaosman bir yanıt verdi.

Teknik bilişim son sınıf öğrencisiyim. Kod yazmayı seviyorum hatta şu anda Android'e merak saldım. Meslek olarak Bilgisayar Programcılığı istiyorum fakat hocalar "iyi bir bölüm değil gitme" diyor. Sizin fikriniz bu bölümle ilgili nedir?

Bölüm olarak iyi midir kötü müdür bilmem ancak, kendi çabalarımla çat pat öğrendiğim visual basic sayesinde birkaç program yazdım hatta ufak tefek de olsa paralar bile kazandım. Biraz yaratıcı zekan varsa ve kodlamayı iyi biliyorsan (ki ben yarım yamalak biliyorum) her türlü geçimini sağlarsın. Yani örnek olarak herhangi bir sanayi sektöründeki açığı, eksikliği yakaladığını düşün. İşçi gücünü azaltmaya ya da mesela yapılan işin istatistiğini düzgün tutmaya yönelik bir program yazarak çok güzel paralar kazanabilirsin. Aslında ucu aşırı derecede açık bir meslek bana kalırsa. Bir yandan da keyifli, tamam bazen çıldırma noktasına gelinebiliyor ancak yaptığın şeyin çalıştığını gördüğün zaman hissettiğin keyfin üzerine yok. :)
Ekim 2014

Barış Karaosman yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2014

Barış KaraosmanAysegul kişisini takip etmeye başladı

Aysegul, Heykeltraş, @aysegulaltnk

Temmuz 2014

Barış Karaosman bu yanıtı beğendi:

Google Chrome, Internet Explorer, Opera ve Mozilla Firefox arasında seçiminiz ne olur?

Internet Explorer 6 diyeceğim, ama şaka yaptığım fark edilmeyecek de bir sürü eksi alacağım diye çekiniyorum :(
Haziran 2014

Barış Karaosman bir yanıt verdi.

Mayıs 2014

Barış Karaosman bir yanıt verdi.

Kadın ve erkek arkadaş olabilir mi?

Kafa yapısına bağlıdır herhalde. Dar düşünürseniz illa ki karşı tarafın samimiyetini aşka yorarsınız ve sonu iyi olmayabilir. Ancak arkadaşlığın farkındaysanız iki taraf için de çok yararlı bir ilişki olabilir. Karşı cinsten öğrenilecek şeylerin, onlarla yapılacak sohbetlerin lezzeti her zaman daha farklıdır ve bana kalırsa daha lezzetlidir.
Mayıs 2014

Barış Karaosman bu yanıtı beğendi:

Eğitim düzeyi aynı olmayan iki kişinin mutlu bir evlilik sürdürmesi mümkün müdür?

Eğitim düzeyi tabi ki ilişkide önemli bir faktördür. Ama burada eğitim diploma ile ölçülmemeli. Bir insanın bilgisi, kültürü, düşünce yapısı diploma ile ölçülemez. Bu tip yaklaşımlara rastgeldim. "Bizim kız üniversite bitirdi, sizin oğlan lise mezunu, kusura bakmayın" gibi kız isteme cevaplarına tanık oldum.

Şimdi çiftler birbirleri ile akademik bir yarış içerisinde olmayacaklarına göre en basit tanımla anlaşmaları yeter. Önemli olan dar görüşlü olmamaktır. Bilmediğini kabul edip soran, araştıran veya genel fikirlerini o konuya uygulayan insanlar bilgi eksiklerini kibarca kapalar. Şimdi yurt dışında İşletme mastırı yapmış bir bayanla evlensem, bana "insan kaynakları performans değerlendirme yöntemlerini nasıl bilmezsin Gökhan! " mı diyecek?

Bayanların eğitimsiz oluşu toplumda pek hor görülen bir durum değil. Ama erkeğin eğitim seviyesi düşükse bu biraz sorun ediliyor. Evet bu ülkede bayanlar, erkeklerden daha fazla eğitim, diploma almaya çalışmalıdır. Maddi özgürlükleri için, kişisel ve ailevi haklarını bilmesi için.

Kız ve erkek 2 çocuğum olsa kızım için bir miktar da olsa daha fazla çaba gösterirdim. Maddi özgürlüğünü eline alsın, elin kazmasına köle olmasın diye. Hakkaten böyle bir durum azalsa da var. Adam karısını dövüyor, buna dayanamayan kadıncağız eve gidiyor ama babası, "senin yerin, kocanın yanıdır. Hadi git" diyebiliyor. Mesleği, diploması olmayan bir kadın ne yapsın bu durumda?

Bu ülke genelinde böyle demiyorum. Ama ne yazık ki kötü örnekler insanı daha dikkatli olmaya itiyor. En yakın arkadaşımın ablası, babası memur emeklisi olmasına rağmen hemşirelik okudu, masrafları için kütüphanede çalıştı, diğer okul birimlerinde çalıştı. Sonra İtalya'ya gidip öğrenim gördü. Şimdi araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Evli ve çok tatlı bir çocuğu var. Ama arkadaşım okumadı. 23 yaşında ÖSS girerek 2 senelik bir bölüm kazandı. Bunla ilgili çabalıyor şimdi. Ama en azından gidip satış elemanlığı yapıyor, geceleri bayanların çalışamayacağı şartlarda çalışıyor.

Erkek bir şekilde kendini götürebiliyor. Ama burada arkadaşımın ablası okumasaydı, kısmet beklerdi. Güzel de bir bayandır, kısmet çıkardı. Ama sonra eşinin ona nasıl muamele edeceği büyük bir boşluk. Sekreter olarak alırlar, taciz ederler, "her dediğimizi yapar mısın?" derler. Ki arkadaşıma gülerek bu bir görüşmede söylendi.

İlişki yürür. Ama ne eğitimlinin bir üstünlüğü vardır, ne de eğitimsizin eksiği. Bu hayatı paylaşma durumudur. 22 yıllık eşine 20 yıldır bakan adam var. Evliliklerinin 2. Yılında kadının MS hastası olduğu ortaya çıkıyor ve yatalak kalıyor. Yani hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor kendi başına. Anne ve babasının bile unuttuğu kızlarına adam 20 yıldır bakıyor ve sorunca "seviyorum" diyor. "Onu bu halde nasıl bırakırım? " diye soruyor. Burada kadın büyük bir şirkette üst yönetici olsa ne olur, ya da doçent olsa ne yazar? Adamın eğitimini bilmiyorum ama 20 yıldır ona bakıyor. Ben de MS hastası olduğum için bu hikaye gözlerimi doldurdu. O sevgiyi, çünkü 20 yıldan bahsediyoruz, bu sevgi olmalı, değilse nedir? 20 yıldır koruyor.

Ben ne okursam okuyayım, ne kadar param olursa olsun, çok kültürlü olayım ama o adamın tırnağı olamam. Bu kadar hastalık, kaza, ölümler varken lise ve üniversitenin farkı mı bu aileyi bozacak? Hayır! diyorum.
Mayıs 2014

Barış Karaosman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Biz hala "Yemekteyiz." :)

LEGO Awesome Machine

An awesome LEGO machine!
Mayıs 2014

Barış Karaosman bir yanıt verdi.

Dershanelerin açılmasına neden gerek duyuldu sizce?

Zaten ülkenin çoğu kıt kanaat geçinmekte, biraz daha sömürelim dediler kanımca. Okulların kalitesini artırmak yerine... Arkadaşım dersaneye gitmeden Hacettepe İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı, ben aynı bölümü Ege'de kazandım. Dershaneye gitmedik dediğimizde uzaylıymışız gibi baktılar. Önce sen istedikten, sonra okulunun eğitimi iyi olduktan sonra aslında hiç gerek yok. Şanslıyız ki iyi bir eğitim aldık lisede, hocalarımızın kafaları standarttan farklıydı. Ama yok biz para vermeden bir şeylerin kıymetini anlayamıyoruz. Bazen para verilmesine rağmen anlamayanlar da çıkıyor o da garip. Her sene görünürde bir şeyleri değiştiriyorlar ama aslında hiçbir şeyin "iyi yönde" değiştiği yok açıkçası.
Mayıs 2014

Barış Karaosman bu yanıtı beğendi:

Dershanelerin açılmasına neden gerek duyuldu sizce?

Okullarda verilen eğitimlerin eksik olduğu zannettirilmesinden. Toplum yönlendirilmesi ve kapitalizm. Açıkta kalan öğretmenlere iş imkanları, ekonomiye katkı vs.
Mayıs 2014

Barış KaraosmanKio Sey kişisini takip etmeye başladı

Kio Sey, Yazılım Proje Yöneticisi, @Kiosey

Ne bu şiddet bu celal!

Mayıs 2014

Barış Karaosman bir yanıt verdi.

İki kişilik joystikle oynanan dövüş, futbol ve araba yarışı harici bilgisayar oyunu önerisi olan var mı?

Neoragex yükleyip eski oyunları oynayabilirsiniz.
emulatronia.com/fotos/neoragex.gif
Futbol değil de NBA de oynanabilir 2k14 fena :)
Mayıs 2014

Barış Karaosman bu yanıtı beğendi:

Bilgisayar Oyunları nasıl yapılır?

3dsmax gibi grafik programları ya da özel tasarlanmış programlar aracılığıyla; ilk olarak bu programları kullanmadan önce tablet pc'de karikatür şeklinde hayali çizimler yapılır ve programcılar tarafından kodlanır. Daha sonrasında daha gerçekçi görünüş için grafik modları eklenir.
Nasıl yapıldığına dair detaylı değerlendirmeler açısından aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz:Mayıs 2014

Barış Karaosman bir yanıt verdi.

Batman Arkham City'i nasıl buldunuz?

Arkham Asylum, Arkham City, Arkham Origins... 3 oyun da güzel Batman'i ve teknolojik aygıtlarını seviyorsanız daha da keyifli. İlk ikisini oynamamın üzerinden baya zaman geçti ama Arkham Origins'i yakın zamanda oynadım. Her şey iyi hoş da bu Batman'i neden bu kadar iri yapıyorlar. Çok hantal duruyor. Oyundaki bir bug yüzünden silmiştim takılıp kalıyor diye. Yarın kısmetse tekrar başlıyorum sorunu çözmüşler :) Özellikle kanatları açıp havada süzülmesi harika diyebilirim :)
Mayıs 2014

Barış KaraosmanBilgisayar Oyunları konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar Oyunları

YÖNLENDİR Video oyunu

Mayıs 2014

Barış Karaosman bir yanıta alt yorum yaptı

Yok yok fanı her zaman hava alacak şekilde duruyor illa ki bir destek koyuyorum altına rahat nefes alsın diye :) HP zaten araştırmadan, aceleyle alınca böyle oluyor :)
Birdei laptop u kullanmaya baglı kardeşim eger fanın yeterince hava almıyorsa yani yatağının üstünde falan kullanıyorsan normal birde hp falansa marka ısınmaması hiçten değil
Mayıs 2014

Barış Karaosman bu yanıtı beğendi:

Fanı da temiz olan bilgisayarım sürekli ısınıyor. Nedeni ne olabilir?

Birdei laptop u kullanmaya baglı kardeşim eger fanın yeterince hava almıyorsa yani yatağının üstünde falan kullanıyorsan normal birde hp falansa marka ısınmaması hiçten değil
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

Yabancı Dil

1040 Kişi   103 Soru

İngilizce

801 Kişi   107 Soru

Öğrencilik

2360 Kişi   123 Soru

Öğrenci Olayları

779 Kişi   17 Soru

Öğrenci Kredileri

493 Kişi   11 Soru

Yabancı Dil Kursları

108 Kişi   33 Soru

Dil Eğitimi

569 Kişi   25 Soru

Yabancı Dil Eğitim Kurumları

89 Kişi   12 Soru

Proficiency

12 Kişi   0 Soru

Eğitim Bursu

371 Kişi   15 Soru

Eğitim Metodolojisi

300 Kişi   6 Soru

Eğitim Sistemi

420 Kişi   29 Soru

Öğrenci Evi

381 Kişi   11 Soru

Öğrenci Kulüpleri

277 Kişi   4 Soru

Eğitim Kurumları

42 Kişi   3 Soru

Eğitim Teknolojileri

47 Kişi   11 Soru

Eğitimci

49 Kişi   2 Soru

İngiliz Edebiyatı

35 Kişi   9 Soru

Ders Programı

85 Kişi   4 Soru

Öğrenci Bursları

98 Kişi   9 Soru

Öğrenci Yurtları

47 Kişi   11 Soru

TOEFL ITP

17 Kişi   4 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

Arabalar

700 Kişi   192 Soru

Donanım

526 Kişi   96 Soru