Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversite Öğrencisi Mert inploid.com'da 8 soru sordu, 31 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Temmuz 2012

Mert bu yanıtı beğendi:

Üniversitede başarı sağlanması için derslere katılım şart mıdır?

Genel olarak katılım derslerden geçebilmek için şarttır.Geçebilmenin dışında başarılı olabilmek için derslerin dışında kendi çabanız daha önemlidir.Derslere katılmadan da başarılı olunacak bölümler vardır.Bölüm ve derse göre katılım belirlenmelidir.
Temmuz 2012

Mert bu yanıtı beğendi:

Uzun süreli antremanda kondisyon için neler yapılabilir?

Neler yapılmamalı konusunda önemli bir husus: en fazla 2 saat koşun. 2 saatten sonra yağ yerine kas yakımı başlıyor. Haberiniz olsun. Vücüt geliştirenler için önemli nokta diye düşünüyorum.
Temmuz 2012

Mert bu yanıtı beğendi:

Uzun süreli antremanda kondisyon için neler yapılabilir?

Aslında her spor çeşidi doğru yapıldığı sürece kondisyon artırmayı sağlayabilir.Kondisyonun çeşitleri de var ve kilo boy da önemli bunun için.Uzun süreli dediğin için futbol,...vb. gibi sporları düşünüyorum şimdi;
 *Spor mutlaka planlanmalı:Başlama,hızlanma ve bitirme çok önemli
 *3-4 gün ısınma hareketlerinden sonra 15 dk lık hafif tempo da koşabilirsin.(hafif koşuları sakın küçümseme bunlar başlangıç için zaten.hamlığı üzerinden atar.)kaslar açılınca 30-40 dakikaya çıkabilir.Ve göreceksin ki nefesini kontrol edebiliyosun.Tamamen süreç ile alakalı
 *Vücuttaki su miktarıda önemli.Su miktarın iyi olursa daha az yorulursun.
 Bence en önemlisi baştada belirttiğim gibi plan ve program bir de nefes..
Temmuz 2012

Mert bu yanıtı beğendi:

Omuz genişletmek için hangi spor en iyidir?

Yüzme, rüzgar sörfü ve fitness omuzl geliştiren sporlar arasında öne çıkar. Yüzmeyi tercih etmek genel vücut şekli ve sağlık için çok daha iyi bir tercih olur. Özellikle sırtüstü yüzme omuzları daha çok geliştirir. Spor (Türkiye)
Temmuz 2012

Mert bu yanıtı beğendi:

Pena seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Kolay kırılır malzemeden olmaması haricinde dikkat edilmesi gereken hiç bir nokta yoktur. Herkes her türlü gitar için değişik pena kullanır. Mesela ben elektro gitar için çok sert pena seviyorum, Brain May 5 Cent kullanıyor ama Carlos Santana bulabildiği en ince penayı kullanıyor. Ben çelik telli akustik için olabildiğince ince pena ve naylon telli klasik için tırnaklarımı kullanıyorum. Ukulele de naylon telli olmasına rağmen ince pena kullanıyorum. Kısaca hangi gitarda hangi penayla daha rahat ediyorsanız, hangisinin çıkardığı ses daha çok hoşunuza gidiyorsa onu kullanmalısınız. Bakın sayın @tailchute mesela klasik gitarda tellerin bir kısmından bile kalın olan 1mm penayı tercih ederken elektro gitarda penayı daha da kalınlaştırarak 5-8 metre arası kalınlığı tercih ediyor. 1mm'yi tahmin edebiliyorum ama 5 metre kalınlığındaki bir penayla nasıl gitar çalınır hayal bile etmekte zorlanıyorum. Zaten çok ucuz bir malzeme olduğu için çeşitli penalar alıp deneyin derim.
Temmuz 2012

Mert bu yanıtı beğendi:

Sivrisinek ısırığına karşı ne yapılabilir?

Sivrisinekler daha çok yaz akşamlarında saldırıya geçerler. Çok fazla var ise cibinlik kullanmak en basit önlemlerdendir. Sivrisinek kovucular, spreylerle ve tütsülerle sivrisinekleri uzak tutabiliriz. Fesleğen ve reyhan gibi bitkilerde sivrisinekleri uzak tutan bitkilerdir.

 • Sivrisinekler çocuk ve hamile bayanları daha çok ısırırlar.

Sivrisinek ısırığının kaşıntısına karşı soğuk suyla yıkamak,ısırık sonrası için eczanelerden alınacak kremler ve doğal bir yöntem olan kantaron yağı sürmek kaşıntıyı geçirir.
Mayıs 2012

Mert  bu yazıyı beğendi:

'Önemsizsin' demenin önemsiz yolları...

Genelde tüm ilişkilerde; kadın-erkek, iki hemcins, karı-koca, ast üst vs. karşıdakine suçluluk duygusu uyandıran, aslında hiç bir şey yapmadığı halde kötü giden bazı şeylerin sorumlusuymuş hissi veren ve sonunda bunalıma sokan cümleler... Bağırıp, çağırıp hatta küfredilse bunlar kadar kırmaz hiç bir şey. Belki de yanılıyorum, bana öyle geliyor.

 • Canım sıkılıyor ama nedenini bilmiyorum, her şeye sıkılıyorum...
 • Anlatılacak bir şey yok ki...
 • Aklım karışık o yüzden mutsuzum huzursuzum ama seninle paylaşamam..
 • Kafa karışıklığı benimki sen takılma bana...
 • Açma işte bu konuyu, geç diyorum sana geeeç...
 • Boş ver beni, anlatılacak bir şey yok...
Ve sonra sudan bahanelerle ortamı terk etmeler, konuyu değiştirmeler... Bunları çoğaltmak mümkün. 

Belki farkında olmadan ben de yapmışımdır. Ama bunların hepsi karşı tarafa 'seni ilgilendirmez' mesajı veriyor. Bu mesajı alan da ister istemez önemsiz olduğunu hissediyor. 

Son zamanlarda şunu anladım: 
İnsanlara değer vermek; sevinci, üzüntüyü, tatlıyı, acıyı, sıkıntıyı, refahı, kahkayı, gözyaşını paylaşabildiğin her şeyi paylaşmakla mümkün oluyor.
Nisan 2012

Mert bu yanıtı beğendi:

Erasmus nedir?

Yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus’tan (1469–1536) almıştır.
Nisan 2012

Mert bu yanıtı beğendi:

İslam dinine ve Kuran'ı Kerim'e saygı göstermek bu kadar zor mu?

Kendimiz için nekadar özgürlük istiyorsak karşımızdaki insanlar içinde  aynı oranda istemek zorundayız(şiddet ve hakaret dışında). Gerçekten güzel bir platform burası bide ilkokul çocuğu gibi şikayetler edilip yazılan düşünceler kaldırılmasa daha bir güzel olacak!
Şu iki sözü çok sever ve hayatımda uygulamaya çalışırım.
Yaradılanı severim yaradandan ötürü.(Mevlana)
Fikirlerinize katılmıyorum fakat fikirlerinizi özgürce söyleme özgürlüğünüzü sonuna kadar destekliyorum.( Voltaire)

Nisan 2012

Mert bir yanıt verdi.

Nisan 2012

Mert bu yanıtı beğendi:

Beğendiğiniz Enstrümantal sanatçıları kimlerdir?

Hepsi gitarist oldu gibi :DNisan 2012

Mert bir yanıta alt yorum yaptı

birkaç gün oldu sen hayatla vedalasali ve ben bu yazinla karsilastim. yarim saattir tek tek her kelimene bakiyorum. kisacik hhayatina ne çok şey sigdirdin. sen yendin zamani ablam yendin aslinda.
Affet beni hayat! Bana sunduğun nefes alabilme yetimle yetinmeyip ve doğadaki tüm canlılara sunduğun güzelliklerin peşinden koştuğum için affet. Suçluyum biliyorum ve bu yüzden cezalandırılıyorum.

İnsana hayran oldum ama kaşına gözüne değil zekasına, ruhuna. İnsanın senin izin verdiğin yaratıcılığına... Doğarken, senin sunduğun nefesle ciğerlerini doldurduğu havanın verdiği acıdan attığı ilk çığlığa hayran oldum. İlk agucuklarına, ilk adımlarına, ilk gülücüklerine aşık oldum. Masumiyetine, saflığına...
Yaratıcı, üreten, çalışan her insana saygı duydum. 

Arının doğanın dengesini sağlarken ürettiği o muhteşem sıvıya, kayaların arasında açan çiçeğe, çölün ortasında meyve veren ağaca özendim. Çalıştım çabaladım ömrüm boyunca, onlar kadar verimli olabilmek için.

Kuşun göklerdeki özgürce süzülüşüne aşık oldum uçtum. Balığın suyun içindeki pervasızlığına bayıldım, yüzdüm. Hızlı koşan hayvanların sınır tanımazlığını otobanlarda denedim.

Gezebildiğim kadar gezdim dünyayı. Her gittiğim yerden bencilce bir şeyler kattım kendime. Hiç tanımadığım insanlarla sohbet edip, hiç bilmediğim sokaklarda kayboldum. 

Çok sınavlardan geçtim. Bazen saatler sürdü; kalem ve silgiyle... Bazen günler, aylar, yıllar; bilgi ve birikimle... Her başardığım sınavdan sonra zafer benim derken, daha büyük bir sınavın içinde olduğumu fark edemedim. Zamandı asıl yarıştığım. Hiç bir zaman, hiç bir yerde yetmeyen zaman.. Şu anda çaresizce savaştığım zaman. Benden hızlı, benden pervasız, benden cesur zaman...

Affet beni hayat ama sen değil zamandı tükenen...
Mart 2012

MertCem Deyupoğulları kişisini takip etmeye başladı

Cem Deyupoğulları, İş Ve Meslek Danışmanı, @ccCEMmm

Tekrar buradayım ve çok mutluyum..Selam millet...

Mart 2012

Mert bu yanıtı beğendi:

Altın oran nedir?

Altın oran; Fi (phi) sayısı olarak bilinir. Matematiksel bir kavramdır. Değeri ise 1.618'dir. İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından bulunmuştur.

Bu oran her alanda karşımıza çıkmakta aslında; sayısız canlı ve cansızın yapısında görebilmekteyiz .Karışık bir tanımlaması var aslında ama kısaca özetlersem; bir doğru var, bunu iki parçaya bölüyoruz, büyük parçanın küçük parçaya oranının, doğrunun büyük parçaya oranına eşit olduğu zamanki orandır.

 • Yüzünde altın oran bulunan kişiler çok güzel sayılırlar. Mesela Hülya Avşar'da bu oranın olduğunu duymuştum.
 
                          Altın Oran
       
 İşte Leonardo da Vinci'nin günlüğünde rastlanan insan vücudundaki altın oran resmi

              Altın Oran

                         Bu da papatyanın altın oranı
Altın Oran

                           veee   Mona Lisa....:)   

                     Altın Oran
Mart 2012

Mert  bu yazıyı beğendi:

Mart 2012

Mert bu yanıtı beğendi:

Dünya tarihinde çekilen ilk fotoğraflar nelerdir?


 • Dünyanın ilk negatif kullanılmadan çekilen fotoğrafı
Fransız fotoğrafçı Joseph Nicephore bu fotoğrafı 1826 da çekmiştir...
Fotoğrafçılık

 •  Dünyanın ilk erkek fotoğrafı
Alman kimyacı Robert Cornelius aile mağazasında kendi fotoğrafını çekmiş....(1939)
             Fotoğrafçılık
 • Amerikada çekilmiş ilk kadın fotoğrafı
     Dorothy Catherine Draper'e ait(1839)
         Fotoğrafçılık
 •  Dünyanın ilk Fotomontajı
Henry Peach Robinson ilk fotomontajı yapmıştır.(1858)
   Fotoğrafçılık

 • Dünyanın en eski hava fotoğrafı
Gaspard-Felix Tournachon tarafından çekilmiştir....
   Fotoğrafçılık

 • İlk hareketli objelerin fotoğrafı
Eadweard Muybridge tarafından çekilmiştir..(1872)(Aslında hareket ediyo ama burda hareket etmedi..:)
    Fotoğrafçılık

 • Dünyanın ilk renkli fotoğrafı
Louis Ducos du Hauron tarafından çekilmiştir...(1872 Güney fransadan bir görünüş...)
   Fotoğrafçılık

Fransız bilim adamı Etienne-Jules Marey kuşlarının nasıl uçtuğunu merak etti ve saniyede 12 fotoğraf çekecek bir fotoğraf tabancasıyla bu fotoğrafı çekti...(1880)
   Fotoğrafçılık 
 • Bu da dünyanın en pahalı fotoğrafı
Edward Steichen çekmiştir..(1904)...2006 yılında 2.9 milyon USD ye satılmış.....
   Fotoğrafçılık

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar

2634 Kişi   444 Soru

Sinema

3254 Kişi   301 Soru

İnsan Davranışları

3849 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Meslek Seçimi

813 Kişi   94 Soru

Türkiye Sorunları

1159 Kişi   239 Soru

Psikoloji

2917 Kişi   968 Soru

Eğitim

4381 Kişi   643 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Bilgisayar Programları

1846 Kişi   180 Soru

Futbol

878 Kişi   196 Soru

Öğrencilik

2360 Kişi   123 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Arabalar

700 Kişi   192 Soru

Müzik Grupları

382 Kişi   65 Soru

Mustafa Kemal Atatürk

373 Kişi   51 Soru

Yabancı Filmler

942 Kişi   115 Soru

Yazılım Geliştirme

1232 Kişi   187 Soru

Cinsellik

404 Kişi   115 Soru

Güncel

580 Kişi   138 Soru

Eğitim Sistemi

420 Kişi   29 Soru

Yurtdışında İş

261 Kişi   27 Soru

Tıp

355 Kişi   261 Soru

Özel Burslar

44 Kişi   12 Soru

Müzik

2983 Kişi   472 Soru

Elektronik

457 Kişi   52 Soru

Siyaset (Türkiye)

1481 Kişi   473 Soru